پوشش 720 هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا

به گزارش بانیما، معاون وزیر کار گفت: ما حدود 720 هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا را تحت حمایت های بیمه بیکاری قرار دادیم.

پوشش 720 هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حاتم شاکرمی در گفت و گویی در مورد اینکه با شیوع کرونا چه تغییراتی در پروتکل های مراقبتی و تجهیزات ایمنی کارگاه ها ایجاد شد، گفت: اولین کاری که با شیوع ویروس کرونا در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در ادارات کل کار در سراسر کشور انجام شد، تشکیل کمیته های بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی بود. یک کمیته مرکزی را با حضور کنندگان کارگران و کارفرمایان و دستگاه های ذیربط اعم از وزارت بهداشت و درمان، سازمان تأمین اجتماعی، وزارت صمت و شرکای اجتماعی ما، کنندگان دستگاه های ذیربط تشکیل دادیم و در 31 استان چنین جلسات و کمیته هایی را شکل دادیم که کارها را پیگیری می کردند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اموری مانند رعایت پروتکل هایی بهداشتی در محیط کارگری تأمین وسایل حفاظت فردی برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا اولویت کار بازرسان ما قرار گرفت و در این زمینه تقسیم کار صورت گرفت که براساس قوانین تأمین وسایل حفاظت فردی در شرایط عادی و کرونایی به عهده کارفرما است که نسبت به تأمین وسایل حفاظت فردی و لباس کار کارگر متناسب با شرایط کارگاه آموزش و نظارت بر استفاده از وسایل حفاظت فردی و رعایت فاصله های اجتماعی اقدام کنند یا برخی از کارگاه های با نیروی زیاد کار برای مدتی به خاطر رعایت فاصله اجتماعی، نیروهای خود را به جای دو شیفت در سه شیفت کاری قرار دادند. البته هزینه های کارگاه همچون برق و… را افزایش داده است اما در برخی موارد افزایش تولیدهم ایجاد کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر کارگری به کرونا مبتلا شود طبق قانون هزینه درمان آن بر عهده کارفرما است؟ گفت: وظیفه کارفرما تأمین وسایل حفاظت فردی، رعایت پروتکل های بهداشتی از نظر ایجاد فاصله های اجتماعی، آموزش دادن و نظارت بر استفاده از وسایل است مگر کارفرمایی که این موارد را رعایت نکند. هرچند شرایط این بیماری به گونه ای است که فرد احتمال دارد که در هر مکان و محیط دیگری مبتلا شده باشد. در این زمینه بیش از 20 هزار ابلاغیه نقص وظایف به کارفرمایان ابلاغ کردیم که خوشبختانه کارفرماها همه ابلاغیه ها را مورد توجه قرار داده و رفع نقص کردند. این نقص ها در رابطه با رعایت فاصله اجتماعی و تأمین وسایل بود.

شاکرمی افزود: در این راستا نیز مجبور شدیم در سراسر کشور 150 کارگاه که شیوه نامه ها را رعایت نکرده بودند به دستگاه های قضائی معرفی کنیم که نسبت به بیش از سه میلیون کارگاه های کوچک و بزرگ صنعتی و تولیدی که داریم رقم کمی است. در مجموع تعامل خوبی بین کارگر و کارفرما در مبارزه با این ویروس در محیط های کارگری رخ داد و کارفرمایان و کارآفرینان در زمینه اجرای پروتکل های بهداشتی در جهت جلوگیری از شیوع کرونا در محیط های کارگری کارنامه قابل قبول و رضایت بخشی از خودشان نشان دادند.

وی تاکید کرد: تأمین وسایل حفاظت فردی نیروی کار آموزش و نظارت بر استفاده وسایل حفاظت فردی بر اساس قانون به عهده کارفرما است و تا کنون عدم تأمینی به ما گزارش نشده است به استثنای تعداد کارگاهی که ذکر کردم.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد برآورد خسارت کرونا در حوزه های مختلف، گفت: یکی از مکان هایی که در بحث کرونا مورد آسیب قرار گرفت محیط های کارگری است. بخشی از نیروی کار ما را به ویژه در بخش خدمات به خصوص در حوزه گردشگری به تعطیلی کشاند. یکی از آسیب های جدی آن بیکار کردن موقت و دائمی نزدیک به 730 هزار نفر نیروی مشمول قانون کار و کاهش درآمد این بنگاه های اقتصادی بود که بعضاً تداوم دارد.

حمایت از 720 هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا

شاکرمی گفت: ما اکنون حدود 720 هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا را تحت حمایت های بیمه بیکاری قرار دادیم. گرچه نتوانسته ایم به طور کامل و براساس قانون بیمه بیکاری مقرری اینها را پرداخت کنیم. اما مقرری این افراد براساس مصوبه ستاد ملی کرونا پرداخت شد.

وی افزود: از 10 اسفند تا انتها اردیبهشت حدود 730 هزار نفر مشمول قانون کار بیکار شدند و مورد حمایت قرار گرفتند به طوری که تا کنون حدود یک میلیون و 33 هزار مورد بیمه بیکاری به افراد بیکار شده پرداخت شده است با این توضیح که برخی افراد ماه های اسفند 98 و فروردین و اردیبهشت 99 را دریافت کردند و برخی نیز دو ماه اول سال جاری و افرادی که در اردیبهشت بیکار شدند مقرری این ماه را دریافت کردند و برای حدود 9 هزار نفر به شماره حساب اعلامی یا شماره شبای بانکی آنها که مشکل داشت از هفته گذشته پیامک ارسال شده است.

شاکرمی گفت: طبیعتاً بیکاری بخشی از اینها تداوم دارد که از ابتدای خرداد اگر بیکاری نیروی کاری از این بخش تداوم داشته باشد که ناشی از شرایط کرونا باشد یا اینکه از ابتدای خردادماه سال جاری بیکار شوند، بر اساس قانون بیمه کار مورد حمایت دریافت مقرری بیمه بیکاری طبق قانون قرار خواهند گرفت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 11773

به "پوشش 720 هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشش 720 هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید