کلاف سردرگم رسوب کالا در گمرکات

به گزارش بانیما، عوامل مختلفی در رسوب کالاها در گمرک دخیل اند، اما مدیر کل دفتر ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه معمولا تا زمان تخلیه کالا گواهی استاندارد صادر می گردد، توضیح داد: وقتی کالایی اظهار می گردد و گواهی استاندارد را دریافت نمی کند و این کالا در گمرک می ماند، دستگاه های متولی خروج کالا باید جوابگوی مشخص تکلیف آن باشند.

کلاف سردرگم رسوب کالا در گمرکات

به گزارش خبرنگاران، در حال حاضر حداقل شش میلیارد دلار کالاهای اساسی و فراوریی در گمرکات وجود دارد که 3.5 تا 4 میلیون تن آن کالاهای اساسی است. طبق اعلام گمرک پیش از اظهار کالا عواملی مثل نداشتن مجوز ثبت سفارش، مسائل بانکی و پس از اظهار کالا به گمرک عدم ارائه کد رهگیری بانک عامل، طولانی شدن در صدور مجوزهای قانونی مانند استاندارد، انرژی اتمی، بهداشت و همچنین عدم پرداخت حقوق ورودی از جمله دلایل رسوب کالا در گمرکات است.

البته مسئولان گمرک معتقدند به طور کلی تعدد قوانین از جمله مهم ترین عوامل ایستایی و رسوب کالا در گمرک است، چراکه گمرک با 35 دستگاه مختلف در ارتباط است و بر این اساس طولانی شدن تشریفات کالا برای اخذ مجوزهای قانونی عاملی برای ایستایی کالا در گمرک می گردد، به طوری که 10 تا 20 درصد صاحبان کالا هستند که کالای خود را در گمرک نگه می دارند، اما 80 درصد دیگر با این که می خواهند کالای خود را ترخیص نمایند به دلیل مسائلی که از سوی سازمان های مختلف پیش می آید نمی توانند در این رابطه اقدامی انجام دهند. اما سازمان ملی استاندارد می گوید که در مواردی حتی گواهی استاندارد ماه ها تمدید شده اما مسائل دیگری مانع از ترخیص کالا شده است.

در این رابطه تقی تقی پور، مدیرکل دفتر ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی در گفت گو با خبرنگاران، با بیان اینکه اخیراً در بعضی مصاحبه ها بخشی از مسائل رسوب کالا در گمرک به استاندارد معطوف شده، توضیح داد: موضوع اینجاست که آیا انتظار می رود به کالای معیوب هم گواهی استاندارد داده گردد؟ وقتی کالایی اظهار می گردد و گواهی استاندارد را دریافت نمی نماید و این کالا در گمرک می ماند، دستگاه های متولی خروج کالا باید جوابگوی مشخص تکلیف آن باشند.

وی اضافه کرد: آیا ما باید به هر کالایی که وارد کشور می گردد مجوز دهیم؟ اگر قرار است ارزیابی و انطباق ها انجام گردد و اگر قرار است استاندارد حافظ سلامت و ایمنی مردم باشد، این فرآیند باید اجرا گردد لذا برای این امر باید از حاشیه ها دوری کرد.

تقی پور در ادامه عدم اجازه ترخیص ذرت های آلوده به کشور را یک عمل مقبول توصیف کرد و گفت: این که 146 هزار تن از ذرت های آلوده هنوز مشخص تکلیف نشده تا از کشور خارج گردد و در کالاهای اساسی آورده می گردد، به این معنی نیست که سازمان ملی استاندارد با تاخیر گواهی صادر نموده یا موجب رسوب کالا شده است. بلکه بدلیل عدم انطباق درگمرک مانده که قاعدتا باید در همان سال ها مرجوع می شد، بنابراین این موارد در آمار رسوب کالا نمی آید.

مدیرکل دفتر ارزیابی کالاهای صادراتی و وارداتی با بیان اینکه پیشنهاد استاندارد به گمرک که در جلسات مشترک هم مطرح شده این است که دقیقاً اعلام نمایند کدام کالا به دلیل استاندارد در گمرک مانده تا استاندارد دلیل آن را اعلام کند، گفت: سازمان ملی استاندارد یک دستگاه نظارتی و حاکمیتی است که استقلال رای دارد و قطعا با هماهنگی با سایر دستگاه ها و بر حسب شرایط روز و با توجه به اولویت های نظام عمل می نماید.

ابن مقام مسئول با بیان اینکه وقتی اتفاق ناخوشایندی رخ دهد دستگاه های نظارتی همانند سازمان بازرسی کل کشور هیچ وقت زیر بار این موضوع نمی فرایند که سازمانی تفویض اختیار نموده باشد، چرا که تفویض اختیار نافی مسئولیت نیست، توضیح داد: قانونگذار برای همه مشخص تکلیف نموده، اما گمرک معتقد است یک دستگاه باید مجوز دهد که در این صورت باید همه دستگاه ها از جمله استاندارد، غذا و دارو و دامپزشکی را یکپارچه نمایند که ممکن نیست. اما فرایندهای رسیدگی به موضوع را می توان با همکاری به حداقل رساند که این کار صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه مثال های متعددی وجود دارد که دلیل رسوب کالا در گمرک گواهی استاندارد و سایر دستگاه های مجوزدهنده نبوده، توضیح داد: برای مثال اخیرا کالایی با مجوز کمیسیون ماده یک و تحت عنوان تجهیزات فراوری وارد شده، اما گمرک گفته به این مجوزها کاری ندارد و فعلاً باید دو برابر حقوق ورودی پرداخت گردد تا مشخص تکلیف کند. در حالی که اصلاً تجهیزات فراوری حقوق ورودی ندارد. بنابراین به نظر می رسد اگر گمرک بر فعالیت های خود تمرکز کند می تواند ضعف ها را پوشش دهد و اصلاح کند، اما تمرکز بر فعالیت سایر دستگاه ها هم پسندیده نیست هم امکان اصلاح ضعف های خویش را فراهم نمی نماید.

صدور گواهی استاندارد چقدر طول می کشد؟

تقی پور در پاسخ به اینکه صدور گواهی استاندارد چقدر زمان می برد، توضیح داد: به طور کلی پنج مدل ارزیابی وجود دارد که همه آنها قابلیت اجرایی دارند و اگر واردنماینده مطلع به مدل های ارزیابی نباشد این فرایند بیشتر طول خواهد کشد. سازمان ملی استاندارد مکاتباتی با اتاق بازرگانی داشته و برای آموزش به واردنمایندگان اعلام آمادگی نموده، چرا که اگر در واردات گواهی مبدا وجود داشته باشد احتیاجی به انجام بعضی آزمون ها در کشور نیست. برای کالاهای اساسی معمولاً در حین تخلیه نمونه برداری می گردد و تا کشتی تخلیه گردد گواهی صادر شده است، اما بعضی از دستگاه به دلیل مضایق اعتباری با حجم واردات بالا کارمزدهای دولت را پرداخت نمی نمایند، اگر دولت بتواند پرداخت کارمزدها را به تاخیر بیندازد و به سازمان ملی استاندارد اعلام کند که بدون پرداخت کارمزد و با دریافت تضمین نسبت به پرداخت آن در آینده امکان صدور مجوز وجود دارد، یک تسهیل جدید خواهد بود. بنابراین یکی از راه های تسریع در صدور مجوزهای این است که دولت مجوز دهد که برای کالاهای اساسی کارمزد سریعتر و یا با تضامین اخذ گردد.

وی با بیان اینکه زمان صدور مجوز به نوع کالا وابسته است، توضیح داد: برای مثال بعضی از کالاها مثل لامپ آزمون تست بلندمدت دارد که بیست هزار ساعت باید کار کند که معمولاً اینگونه کالاها گواهی مبدا می گیرند یا فرمول هایی وجود دارد که بتوانیم از شرکت صادرنماینده این گواهی را دریافت کنیم. اما قاعدتاً آزمون های میکروبی حداکثر 7 تا 10 روز طول می کشد، یعنی تا کالا تخلیه گردد گواهی آماده است. این در حالی است که مثال هایی وجود دارد که گواهی استاندارد صادر شده، ماه ها گذشته و صاحب کالا نتوانسته سایر الزامات را پاس کند. بنابراین استاندارد مجبور شده گوهی را تمدید کند. حتی در مواردی گواهی یک ماهه به سه ماهه تبدیل شده و چند بار هم تمدید شده است. نکته اصلی اینجاست که ما این ذهنیت را نداریم که یک کالا حتماً باید ترخیص گردد بلکه کالا زمانی باید ترخیص گردد که به ایمنی و سلامتی جامعه ایرادی وارد نکند.

همچنین به گفته این مقام مسئول اخیراً آزمون های سازمان های مختلف مثل استاندارد، غذا و دارو و دامپزشکی اعلام شده تا آزمون های مشترک به همدیگر تسری داده گردد و این دستگاه ها بتوانند از آزمون ها و نمونه های یکدیگر استفاده نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 11009

به "کلاف سردرگم رسوب کالا در گمرکات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاف سردرگم رسوب کالا در گمرکات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید