واکسن ایرانی-کوبایی مقاوم در برابر همه گونه های کرونا

به گزارش بانیما، تهران (پانا) - سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به جلسه این کمیسیون با مدیران ارشد شرکت های اصلی تولیدکننده واکسن کرونا گفت براساس گزارش های ارائه شده واکسنی که توسط انستیتو پاستور و با همکاری کوبا ساخته می شود، در مقابل همه گونه های جهش یافته ویروس کرونا توان مقاومت دارد و با زدن یک دوز از این واکسن تا حد بالایی ایمنی ایجاد می شود.

واکسن ایرانی-کوبایی مقاوم در برابر همه گونه های کرونا

به گزارش روابط عمومی مجلس شورای اسلامی، علی خضریان با تشریح جلسه امروز کمیسیون اصل 90 در جمع خبرنگاران، گفت: امروز در جلسه ای که با حضور دکتر محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو، دکتر سید حیدر محمدی مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو و تعدادی از رؤسای دانشگاه ها و همچنین مدیران ارشد شرکت های اصلی تولیدکننده واکسن کرونا برگزار گشت با توجه به زحمات زیادی که همزمان با آغاز پاندمی کرونا در کشور برای تولید واکسن آغاز شده است، مسائل بخش واکسن سازی مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: امروز شاهد ورود تولیدکنندگان واکسن از فاز تحقیقاتی به فاز صنعتی هستیم و علیرغم مسائلی نظیر تامین تجهیزات و مواد اولیه و تحریم های شدید دستاوردهای زیادی در این عرصه به دست آورده ایم و شرکت ها تلاش های زیادی در این حوزه انجام دادند و قرار است این تلاش ها منتج به این شود که ما ظرفیت خوبی در این بخش داشته باشیم و این ظرفیت تولید واکسن در کشور ما در دنیا کم نظیر است.

خضریان با بیان اینکه فرایند تامین واکسن توسط کشورهای خارجی نشان می دهد که سایر کشورها نیاز جمهوری اسلامی ایران به واکسن را به طور کامل تامین نخواهند کرد، افزود: کشور لازم است به عرصه تولید انبوه واکسن ورود کند و دولت و سازمان غذا و دارو برنامه ریزی لازم را برای خرید و حل مسائل شرکت های تولیدکننده انجام دهند؛ لذا طرز کار سازمان غذا و دارو در رفع مسائل شرکت ها مهم است و از این جهت کمیسیون به این موضوع ورود کرده است.

وی ادامه داد: در همین خصوص مدیران شرکت ها شرحاتی را در مورد نحوه عملکرد خود و مسائلی که در جهت تولید واکسن دارند، ارائه کردند؛ از جمله این مسائل تامین سرمایه در گردش، مواد اولیه، بازگشت سرمایه و ارز مورد نیاز برای خرید تجهیزات از خارج از کشور بود و در کنار این مسائل تحریم های ظالمانه نیز مسایلی برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرده بود. همچنین گزارشات شرکت های تولیدکننده حاکی از این بود که پیشرفت های خوبی در زمینه تولید واکسن در کشور ما حاصل شده و به دستاوردهای خوبی در این زمینه رسیده ایم و این نشان می دهد می توانیم آینده خوبی را در زمینه تولید واکسن برای کشور متصور باشیم که این موضوع مستلزم حمایت و برنامه ریزی مسئولین دولتی است.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 گفت: در این جلسه مقرر شد با موضوع سازمان غذا و دارو ظرف یک ماه آینده برای پیگیری مسائل واکسن سازان نسبت به تشکیل انجمن واکسن سازان کرونا اقدام شود و تولیدکنندگان دارو و کیت های آزمایشگاهی نیز بتوانند در این انجمن عضو شوند. همچنین مقرر شد ظرف یک ماه پس از تاسیس اساسنامه انجمن تدوین شود و به تصویب اعضا برسد.

وی شرح داد: مصوبه دیگر جلسه امروز کمیسیون این بود که طی دو هفته آینده با موضوع کمیسیون های بهداشت و درمان و کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ای با حضور اعضای هیات موسس انجمن و با حضور معاونت غذا و دارو، وزرای اقتصاد و بهداشت و رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس بانک مرکزی به منظور تسهیل شرایط پیش خرید واکسن و تامین نقدینگی شرکت های تولیدکننده واکسن تشکیل شود. همچنین مقرر شد شرکت های تولیدکننده واکسن میزان تولید شرکت های خود را برای یک سال آینده ظرف دو هفته آینده به صورت مکتوب پیش بینی و اعلام کنند و در نهایت وزارت بهداشت برنامه خود را برای خرید واکسن از تولیدکنندگان داخلی اعلام کند و این برنامه باید دارای سناریوهای مختلف برای حالت های مختلف تولید باشد.

وی همچنین شرح داد: در این جلسه رئیس سازمان غذا و دارو گفت ما پیش بینی کردیم تا فروردین ماه سال آینده بتوانیم با توجه به توان شرکت های داخلی به میزان تولید 197 میلیون دوز واکسن تولید داخل برسیم و تا شهریورماه حداقل 10 میلیون دوز را تولید کنیم. همچنین بنا به گفته دکتر شانه ساز با توجه به اقبال عمومی که نسبت به واکسن داخلی شده و مطالبه بیش از 70 درصدی مردم برای استفاده از واکسن داخلی و عملکرد خوب واکسن برکت در کارآزمایی های اول و دوم مجوز ورود یک میلیون دوز واکسن برکت و تولید نیمه صنعتی آن صادر شده، همچنین خبر خوب دیگری که در جلسه امروز مطرح شد این بود که واکسنی که توسط انستیتو پاستور و با همکاری کشور کوبا ساخته می شود، با توجه به تکنولوژی بالایی که دارد در مقابل همه گونه های جهش یافته ویروس کرونا توان مقاومت دارد و با زدن یک دوز از این واکسن تا حد بالایی ایمنی ایجاد می شود و البته واکسن تولیدی رازی نیز همین تکنولوژی را دارد.

کننده تهران در مجلس ادامه داد: با وجود محدودیت های ایجاد شده در زمینه تولید مواد اولیه واکسن در جلسه امروز مطرح شد که اقدامات خوبی با همکاری شرکت های دانش بنیان برای تولید مواد اولیه و کیت های مخصوص تولید واکسن در داخل اجرا شده و پیشرفت های خوبی نیز در این زمینه اجرا شده و با ورود سایر واکسن های تولید داخل به بازار و آغاز فاز صنعتی واکسن ها می توانیم در آینده علاوه بر اینکه به تامین نیاز داخلی امیدوار باشیم به بحث صادرات نیز فکر کنیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 16137

به "واکسن ایرانی-کوبایی مقاوم در برابر همه گونه های کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن ایرانی-کوبایی مقاوم در برابر همه گونه های کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید