هند از قطع واردات نفت ایران سرباز می زند

منابع هندی مطلع اظهار کردند هند احتمالا به آمریکا خواهد گفت که پس از به اجرا درآمدن تحریم ها در اوایل نوامبر، قادر نیست واردات نفت از ایران را قطع کند و امیدوار است حساسیت واشنگتن را به مسائلی که این کشور در این زمینه با آن روبرو است، برانگیزد و همزمان روشن کند که هیچ کشوری نمی تواند به دهلی نو درباره چگونگی پیشبرد سیاست خارجی حرف خود را دیکته کند.

هند از قطع واردات نفت ایران سرباز می زند

به گزارش خبرنگاران به نقل از اکونومیک تایمز هند، وزیران دفاع و خارجه هند و آمریکا روز پنج شنبه تحت گفت وگوی 2+2 برای مذاکره پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه ای و جهانی در دهلی نو دیدار می نمایند.

پالایشگاه های هند به شدت به تامین خارجی از جمله نفت ایران وابسته هستند و به گفته منابع مطلع، صرف نظر کردن از این گزینه ارزان تر در شرایطی که قیمت خرده فروشی سوخت ها به بالاترین حد خود در این کشور رسیده است، سخت خواهد بود. یک مقام هندی گفت: ما می خواهیم روشن کنیم که هند به شدت به واردات نفت ایران برای احتیاجهای مصرفی خود متکی است و 83 درصد از نفت مورد احتیاجش از منابع خارجی تامین می گردد.

هند همچنین می خواهد با منابع جایگزین نفت با مورد توجه قرار دادن قیمت ها گفت وگو کند. این مقام هندی گفت: قیمت واردات نفت برای هند بسیار حائز اهمیت است، زیرا شماری از عوامل مانند رشد اقتصادی و روند تورم با آن مرتبط است.

در زمینه نگرانی های آمریکا در مورد کسری تجاری با هند، دهلی نو قصد دارد اقداماتی را که برای افزایش واردات از این کشور اتخاذ گردیده و یاری نموده کسری تجاری در سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار کاهش پیدا کند را بارز کند.

این مقام هندی اظهار کرد: ما سال جاری نفت به ارزش 2.5 میلیارد دلار از آمریکا وارد خواهیم کرد. واشنگتن باید کوشش هایی که از سوی هند انجام شده را مورد تصدیق قرار دهد.

بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران اوایل ماه میلادی گذشته به اجرا درآمد، در حالی که سایر تحریم ها به خصوص تحریم های نفتی پس از چهارم نوامبر اجرا خواهد شد. آمریکا اعلام نموده به کشورهایی که واردات خود از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش دهند، معافیت خواهد داد. بدون این معافیت، کشورهایی که پس از این تاریخ همچنان به واردات از ایران ادامه می دهند ممکن است با خطر قطع دسترسی به سیستم مالی آمریکا روبه رو شوند. هند به دنبال معافیت از تحریم های آمریکا بوده، با این حال تمایلی به کاهش واردات خود به این زودی ندارد.

یک مقام مطلع گفت: هند واردات نفت ایران را کاهش نخواهد داد. اگر کاهشی هم در واردات پس از چهارم نوامبر روی دهد تا حدودی به دلیل مسائل لجستیک یا موانع فعالیت مانند عدم وجود نفتکش ها یا بیمه یا بیمه اتکایی خواهد بود.

اگر هند به واردات نفت از ایران ادامه دهد باید راهی برای پرداخت پول آن پیدا کند، زیرا بانک دولتی هند پیش از این به پالایشگاه ها اعلام نموده است نمی تواند خرید نفت ایران را در دوران تحریم ها پشتیبانی کند.

دولت هند هنوز بانکی که بتواند به عنوان کانالی برای پرداخت پول ایران مورد استفاده قرار گیرد را شناسایی ننموده است. هند یک دهم از نفت مورد احتیاج خود را از ایران وارد می نماید و بزرگترین خریدار نفت ایران پس از چین است. همچنین مشکل تغییرات فنی برای پالایشگاه ها در صورت واردات شکل جدیدی از نفت خام وجود دارد، زیرا مستلزم زمان، کوشش و منابع است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش نموده است هند پس از این که بزرگترین شرکت کشتیرانی هند به دلیل تحریم های آمریکا از سفر به ایران صرف نظر کرد، به پالایشگاه های دولتی اجازه داده است نفت ایران را با استفاده از نفتکش ها و بیمه ایرانی وارد نمایند.

یک منبع مطلع در شرکت کشتیرانی هند به رویترز اعلام نمود: این شرکت تجارت نفت ایران را به دلیل عدم پوشش بیمه متوقف نموده است، در حالی که یک مقام دولتی اظهار کرد وزارت کشتیرانی هند به پالایشگاه های دولتی اجازه داده نفت ایران را بر مبنای CIF وارد نمایند که تحت آن ایران حمل و بیمه برای محموله های نفتی فراهم خواهد نمود.

ایران مشتاق است به فروش نفت به هند ادامه دهد. اوایل تابستان گزارش هایی منتشر شد که حاکی از آن بود ایران بیمه محموله به هند عرضه نموده و نفت صادراتی به هند را با استفاده از نفتکش های ایرانی ارسال می نماید.

پالایشگاه ها و بازرگانان نفت در چین که بزرگترین مشتری نفتی ایران است نیز استفاده از نفتکش های ایرانی را تقریبا برای همه واردات خود از تهران شروع نموده اند. چین اعلام نموده با وجود کوشش های آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، خرید نفت ایران را متوقف نخواهد نمود، اما پکن همچنین اعلام نموده موافقت نموده تا خرید خود را افزایش ندهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هند از قطع واردات نفت ایران سرباز می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند از قطع واردات نفت ایران سرباز می زند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید