همه چیز درباره سبدگردانی در بورس

به گزارش بانیما، شرکت سبدگردانی، دارایی سرمایه دار حقیقی یا حقوقی را به منظور سود حداکثری در بازه یک ساله، مدیریت می نماید. سبد گردان یک شخصیت حقوقی است و باید دارای مجوز از سازمان بورس ایران باشد.

همه چیز درباره سبدگردانی در بورس

خبرنگاران | سرویس علوم - سبدگردان یک شخصیت حقوقی مجوز دار در بازار بورس ایران است که دارایی سرمایه دار حقیقی یا حقوقی را به منظور سود حداکثری در بازه یک ساله، مدیریت می نماید. کارمزد سبدگردانی توافقی است و ربطی به کارمزد معاملاتی 1.5 درصد بورس ندارد. در این گفتار درباره سبدگردانی و وظایف سبدگردان، همچنین اصطلاحات مهم سبد گردانی شرح می دهیم و در نهایت به سوالات متداول در این باره پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

چنانچه مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

 • سبدگردانی چیست؟
 • وظایف سبدگردان
 • چند اصطلاح مهم در سبد گردانی
 • چه شرکت های سبدگردانی در ایران فعال هستند؟
 • پاسخ به سوالات متداول

سبدگردانی چیست؟

طبق بند هفدهم ماده یکم قانون بازار بورس و اوراق بهادار ایران، سبدگردان به فردی اطلاق می گردد که یک شخصیت حقوقی باشد نه شخص حقیقی (من و شما). سبدگردان، باید قرارداد شفاف و مشخصی به منظور کسب انتفاع، نسبت به خرید و فروش اوراق بهادار برای سرمایه گذاری داشته باشد. فعالیت سبد گردان بایستی بر اساس دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردانی باشد که در بند چهارم ماده یکم قانون بازار بورس، ارائه شده است.

شرکت سبد گردانی در واقع هنر چیدمان صحیح دارایی ها را با رویکرد سودآوری حداکثری انجام می دهد و کوشش می نماید که در بازه زمانی مشخصی، ماکزیمم سود را از دارایی هایی که در اختیار اوست، به دست آورد. این نوع خدمات به سرمایه گذاران، سابقه 100 ساله در دنیا و سابقه چند دهه در ایران دارد و هم اکنون ده ها شرکت سبدگردان در ایران فعال است.

وظایف سبدگردان

 • تصمیم به خرید سهام از صنایع مختلف در بازه های زمانی مختلف
 • تصمیم به فروش سهام از صنایع مختلف در بازه های زمانی گوناگون
 • تصمیم به نگهداری سهام از صنایع مختلف در بازه زمانی مختلف
 • تصمیم به خرید یا فروش اوراق بهادار به نام سرمایه گذاری مشخص توسط سبدگردان

چند اصطلاح مهم در سبدگردانی

 • سرمایه گذار: شخص حقیقی با حقوقی که سرمایه اش را در اختیار سبدگردان می گذارد.
 • سبد اختصاصی: کل دارایی های شخص حقیقی یا حقوقی است که متعلق به سرمایه گذار بوده و بر اساس قراردادی که با سبدگردان منعقد می گردد، در یک بازه زمانی خاص و با شرایط شفاف، در اختیار وی قرار می گیرد.
 • سبد گردانی: کلیه فعالیت هایی که به تصمیم سبدگردان مجوز دار، در حوزه مدیریت سرمایۀ سرمایه گذار انجام می گردد.
 • پرتفوگردان: فردی که مدیریت دارایی را انجام و به نسبت مسئولیت خود، کارمزدی مشخص دریافت می نماید.
 • امین: متولی سبد را امین می گویند. شخصی حقوقی که بر اساس دستورالعمل تاسیس سبدگردانی انتخاب شده و وظایف مشخصی را در قبال سبدگردان دارد.
 • متمم قرارداد: منظور از متمم قرارداد، هر گونه تغییر در محتوای قرارداد اصلی است. از برداشت سرمایه یا افزایش سرمایه و غیره. متمم قرارداد باید به امضاء طرفین برسد.

چه شرکت های سبدگردانی در ایران فعال هستند؟

کلیه متقاضیان سبدگردانی، باید تقاضای خود را به سازمان بورس ایران ارائه نموده تا پس از احراز صلاحیت، مجوز فعالیت برای آن ها صادر گردد. هر شخص حقیقی یا حقوقی که بدون مجوز سازمان بورس، به هر صورتی (اعم از سایت و کانال تلگرام و اینستاگرام و غیره) نسبت به مشاوره و سبد گردانی سرمایه و سهام سهامداران اقدام کند، مرتکب تخلف شده و با وی طبق موازین قانونی برخورد می گردد.

فهرست کلیه شرکت های سبد گردان در سال 1398 را در این لینک مشاهده کنید.

پاسخ به سوالات متداول درباره سبد گردانی

1. چه عواملی روی انتخاب سهام توسط سبدگردان تاثیر گذار است؟

سبدگردان، یک شخص حقوقی است که از مجموعه ای کارشناس نخبه بازار سرمایه تشکیل شده است. آن ها بر اساس تجربه خود از گذشته، حال و پیش بینی آینده بازار سرمایه، نسبت به خرید سهام از گروه هایی با پتانسیل عالی در میان مدت و بلند مدت استفاده می نمایند و بر اساس تکنیک های تابلو خوانی، روانشناسی بورس، آنالیز فاندمنتال و تکنیکال، نسبت به خرید و فروش سهام اقدام می نمایند.

سبدگردان، پرتفو متنوعی از سهام از گروه های صنعتی مختلف تشکیل می دهد و به صورت مستمر، فرایند قیمتی را نظارت می نماید. هر چقدر سبدگردان، زیرک و با تجربه و هوش تجاری بالا باشد، توان حرفه ای او به منظور سود حداکثری افزایش می یابد.

2. آیا سبدگردان برای هر سرمایه گذاری، سبد اختصاصی تشکیل می دهد؟

بله. اگر شما به فلان سبدگردان مجوز دار در بازار بورس مراجعه کنید، بر اساس سرمایه شما، همچنین انتظار و میزان صبر شما، سبد اختصاصی ایجاد شده و نسبت به خرید و فروش سهام اقدام می نماید. سطح ریسک پذیری شما و این که انتظار برگشت سرمایه ظرف چه مدت را دارید، نکته مهمی است که باید توجه کرد. پس خدمت سبد گردان به شما، ساختار منسجم و دقیق ولی منعطفی دارد.

(سبدگردان ها هم روز به این صفحه نگاه می نمایند: TSETMC.COM)

3. حداقل مبلغ سرمایه برای سبدگردانی چقدر است؟

شرکت ها، مبلغ مشخصی برای سبدگردانی در نظر نمی گیرند. در واقع سقف ندارد؛ اما کفی دارد که گاها آن را عرف مشخص می نماید. مثلا حداقل 200 تا 500 میلیون تومان درنظر گرفته می گردد. چون سبدگردان، مدیریت سرمایه شما را بر عهده می گیرد و خدمات مشاوره ای مجاز بورسی است، لذا هزینه ای بابت این کار دریافت می گردد.

قراردادهای سبد گردانی، معمولا 12 ماهه است و شاید این موضوع مناسب حال نوسان گیرها و سهام داران کم تحمل نباشد. اگر شما قرارداد یکساله با سبدگردان منعقد نموده و پس از مدت کوتاهی خواهان فسخ قرارداد باشید، بایستی طبق بندهای قرارداد اقدام کنید!

4. آیا به جز سبد گردانی و خرید و فروش شخصی سهام، راه دیگری هم برای سرمایه گذاری هست؟

بله. راه دیگر این است که از خدمات صندوق های سرمایه گذاری مشترک بهره ببرید. این صندوق ها نیز با استقبال گسترده جامعه سهامداران حقیقی یا حقوقی بازار بورس ایران روبرو شده و منافع زیادی را برای آنان در یک دهه اخیر که شاهد رشد شاخص کل بورس و ورود به کانال 200 هزار واحدی شدیم، به ارمغان آورده است.

شما می توانید برای سرمایه خود، از خدمات سبد گردانی و صندوق سرمایه گذاری مشترک بهره ببرید.

5. آیا کد سبد خاصی برای سبدگردانی صادر می گردد؟

کلیه قراردادهای سبدگردانی، دارای کد سبد اختصاصی است که سازمان بورس مشخص می نماید و با حروف PRX شروع می گردد. اگر شما دیدید که کد با پی آر ایکس شروع شد، یعنی مربوط به سبدگردان است و دارایی های آن ها به سرمایه گذار حقیقی یا حقوقی تعلق دارد و نه شرکت خاص.

6. کارمزد سبد گردانی چقدر است؟

کارمزد به 2 بخش مدیریتی و عملکرد مرتبط است. کارمزد مدیریتی، مبتنی بر اخذ کارمزد ثابت مختصر و بر اساس دارایی تحت مدیریت است. کارمزد مدیریت دارایی 2 میلیارد ریال با 20 میلیارد ریالی فرق می نماید. کارمزد عملکرد نیز در واقع متناسب با افزایش بازده سبد سهام مدیریت شده، با توافق طرفین، مشخص و قابل برداشت است.

پس، کارمزد سبدگردانی، 1.5 ٪ در هر خرید و فروش نیست. یک و نیم درصد، کارمزد معاملات در بازار سرمایه است که شامل اقتصادیات نیز می گردد و ربطی به کارمزد سبدگردان ندارد.

7. فرق سبدگردانی با صندوق سرمایه گذاری جسورانه (خطرپذیر) چیست؟

توجه کنید که سبدگردانی، هیچ سرمایه ای در اختیار شما قرار نمی دهد. این شما هستید که سرمایه خود را برای مدیریت و سودآوری، در اختیار سبدگردان قرار می دهید. اما صندوق سرمایه گذاری جسورانه (VENTURE CAPITAL) در واقع، برای سرمایه گذاری روی استارتاپ و شرکت های نوپاست که ریسک بالا و سودآوری بالا برای آن ها متصور هستیم.

در واقع VC ها به شما سرمایه می دهند؛ اما سبدگردان ها اقدام به مدیریت سرمایه شما می نمایند. 5 صندوق سرمایه گذاری جسورانه در سال 1398 در بازار بورس ایران ثبت شده که در این لینک در دسترس هستند.

8. اگر بخواهم شرکت سبدگردانی ثبت کنم، چه باید بکنم؟

شما باید مجوز سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار ایران دریافت کنید و فرم ها و مدارک لازم را تکمیل و تسلیم دبیرخانه سازمان بورس در تهران نمایید. کلیه فرم ها و مدارک مورد احتیاج شما در این URL در قالب فایل RAR در دسترس است.

9. چگونه متوجه بشوم که کدام شرکت سبدگردان، سود بیشتری در سال پیش داده است؟

برای آشنایی با شرایط سودآوری شرکت های سبدگردان که مجوز از سازمان بورس دارند، توصیه می کنیم به این لینک مراجعه و گزارش های سالانه تفکیکی آن ها را مطالعه کنید. توجه داشته باشید که تنها سودآوری در یک مقطع خاص، دال بر انتخاب نهایی شما برای استفاده از خدمات سبدگردان خاص نیست و باید فرایند، ترکیب سهام، رویکرد سبدگردان و مسائل دیگر نیز مورد آنالیز قرار گیرد.

10. خودم سرمایه گذاری کنم یا به سبدگردان بدهم؟

اگر سرمایه حداقل 5 میلیارد ریالی به بالا دارید و تازه وارد در بازار سرمایه هستید، بخشی از آن را به صندوق سرمایه گذاری مشترک و بخشی نیز به سبدگردان مجوز دار بدهید. پس از یک سال، آنالیز کنید که سودآوری کدام بیشتر بوده است؟

سودآوری هر کدام را در سال دوم، با یک نخبه بورسی در میان بگذارید تا این فرد، ترکیب سبدی که صندوق سرمایه گذاری و سبدگردان در نظر گرفته بود و این مقدار سود حاصل شد را آنالیز کند. گاها این فرد می تواند تشخیص دهد که رویکرد، عملکرد و هوش تجاری صندوق سرمایه گذاری یا سبدگردان در بازه زمانی خاص بازار، مفید بوده است یا خیر.

همراهان گرامی

همه اطلاعات پانصد و سی و شش شرکت بورسی پذیرفته شده ایران تا اردیهشت 98 را در tsetmc.com ببینید و صورت های اقتصادی آن ها را در قالب PDF در سایت CODAL.IR مشاهده کنید. شاخص کل بورس ایران تا سال 1400، فرایند صعودی خواهد داشت و سرمایه گذاری در بورس، توصیه می گردد. به این منظور آموزش خرید و فروش سهام در بورس به صورت آنلاین را نیز در مجله خبرنگاران حتما مطالعه کنید.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: setare.com
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 16155

به "همه چیز درباره سبدگردانی در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره سبدگردانی در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید