راه چاره جایگزین استیضاح روحانی ، گام های پایانی برای طرح معیشتی

به گزارش بانیما، خبرنگاران: آنالیز روزنامه های امروز 6 آبان ماه 1399 را با مرور عناوین مطالب اصلی صفحات اول آنها شروع می کنیم.

راه چاره جایگزین استیضاح روحانی ، گام های پایانی برای طرح معیشتی

به گزارش خبرنگاران اقدامات امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در حمایت از نشریه منتشرنماینده چند کاریکاتورعلیه پیامبر اسلام سوژه مشترکی بوده است که چند روزنامه عنوان های اصلی خود را به آن اختصاص داده اند.

ابتکار درتیتر عکس اصلی خود آورده است: دنیا اسلام علیه فرانسه و مکرون، جوان با انتشار تصویری از مکرون از این تیتر استفاده نموده است: شرور! وطن امروز هم با انتشار طرحی از رئیس جمهور فرانسه این تیتر را انتخاب نموده است: ابلیس پاریس خراسان هم آورده است: مکرون زیرتیغ خشم مسلمانان

اعتماد در مطلب اصلی صفحه اول خود به ادبیات تند اصولگرایان می پردازد و از این تیتر بهره می گیرد؛ اصولگرایی با بیان مارکسیستی

اعتماد هم در مطلب اصلی صفحه اول خود به ادبیات تند اصولگرایان می پردازد و از این تیتر بهره می گیرد؛ اصولگرایی با بیان مارکسیستی

آرمان ملی در تیتر اول خود به آنفلوآنزا پرداخته و نوشته است: واکسن نرسید؛ آنفلوآنزا شیوع یافت!

آفتاب یزد با اشاره به سخنان اخیر اوبراین مشاور ترامپ این تیتر را برگزیده است: تحریم به ایستگاه آخر رسید! قدس ارگان آستان قدس هم در این زمینه توشته است: تحریم ها ته کشید

افکار با اعلام خبر ترخیص 300میلیون دلار قطعه این تیتر را مورد استفاده قرارداده است: حمایت ویژه از خودروسازها

دنیای اقتصاد هم در عنوان عکس یک خود آورده است: آژیر جنگ داخلی در آمریکا

اطلاعات این جمله محمدجواد ظریف را برای تیتر نخست خود برگزیده است: سازمان ملل باید در مقابل یک جانبه گرایی و جنگ بایستد

جام جم ارگان صداوسیما برای گزارش اصلی خود این تیتر را انتخاب نموده است: داغ واردات روغن بر دل بازار

سیاست روز در صفحه اول خود با قرار دادن دو عکس قتل جرج فلوید ومهرداد سپهری تیتر عجیب از قتل به دست پلیس تا حمایت از پلیس از مردم را برگزیده است!

در ادامه گزیده بعضی از مطالب مهم امروز روزنامه ها را مرور می کنیم:

دنیای اقتصاد؛ متهم اصلاح فرسایشی بورس

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود به بورس پرداخته است. این روزنامه می نویسد: 52 روز کاری است که سهام به حرکت در جهت کاهشی ادامه می دهد و با وجود افت بیش از 35 درصدی نماگر اصلی تالار شیشه ای، اما نقطه سرانجامی برای این جریان اصلاحی دیده نمی شود. همانند دوره صعود که بیش از یک سال به درازا کشید، اکنون اصلاح قیمت ها نیز فرسایشی شده است. در این میان محدودیت های خودساخته بازار سرمایه ایران، متهم اصلی زمانبر شدن ابرنوسان سهام است. دامنه نوسان محدودی که در همان ثانیه های ابتدایی پیش گشایش، صف های فروش را سنگین می نماید و مجال خروج به سهامدارانی که تمایل به ماندن در این بازار را ندارند، نمی دهد. جایی که کل سرمایه حقیقی خارج شده از گردونه معاملات سهام در روزهای اصلاحی بورس تهران مساوی است با پولی که تنها در 14 روز کاری (از 30 تیر تا 19 مرداد) جذب سهام شده بود. در این شرایط نه تنها هر روز با افزایش زیان، تصمیم سهامداران تازه وارد را برای فروش استوار تر می نماید، بلکه بر هیجان بازیگران سهام می افزاید و تعادل بازار را به تعویق می اندازد.

شرق؛ فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می شود؟

شرق در گزارش اصلی خود به حاشیه های روابط رئیس جمهور و رئیس مجلس پرداخته و می نویسد: از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور حدود 9 ماه گذشته و مسئولان به شکل های مختلف مردم را به تبعیت از پروتکل های بهداشتی مانند دورکاری، زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی دعوت می نمایند. شواهد این گونه نشان داده که همین مسئولان از بین این موارد به فاصله گذاری بیشتر علاقه دارند و کرونا بهانه ای شده تا کمتر همدیگر را ببینند. برای نمونه می توان به حضور نداشتن رئیس جمهور در مجلس و حضورنیافتن رئیس مجلس در جلسه شورای انقلاب فرهنگی اشاره نمود. شرکت نکردن رؤسای سه قوه در بعضی مراسم ها و نشست ها سابقه دار است؛ اما روال ثابت درباره بعضی از برنامه ها این بوده که حتما رئیس جمهور یا رئیس مجلس باید در آن مراسم حضور داشته باشند؛ مثل تقدیم لایحه بودجه به مجلس. حال این سؤال مطرح است که با توجه به اختلافی که بین حسن روحانی و محمدباقر قالیباف بعد از حضور رئیس مجلس در بیمارستانی در تهران به وجود آمد، آیا رئیس جمهور به مجلس خواهد رفت؟ جواب رئیس دفتر حسن روحانی به این سؤال این است: ما برای برگزاری جلسه رئیس جمهور با نمایندگان مجلس به صورت ویدئو کنفرانس هیچ مسئله ای نداریم.خبرگزاری مهر به نقل از محمود واعظی نوشته که حضور رئیس جمهور برای تعمیق روابط دو قوه و همچنین نزدیک شدن به زمان تقدیم لایحه بودجه سال 1400 به مجلس به تشخیص ستاد ملی کرونا منوط می شود و پروتکل هایی که این ستاد برای آقای روحانی تعریف می نماید. او گفته اگر نظر ستاد ملی کرونا مثبت باشد، رئیس جمهور به مجلس می رود و اگر مثبت نباشد، نمی رود. واعظی گفته: درباره جلسه به صورت ویدئو کنفرانس اصلا حرفی نداریم و هر زمان لازم باشد و مجلس هم بخواهد، مسئله ای برای برگزاری چنین جلسه ای نخواهیم داشت. ما در جریان معرفی وزیر پیشنهادی صمت گفتیم یا آقای دنیاگیری در صحن مجلس حضور پیدا می نماید یا به تشخیص خود مجلس اگر علاقه داشتند، می توانند جلسه رأی اعتماد را به صورت ویدئو کنفرانس با رئیس جمهور برگزار نمایند. ما برای برگزاری جلسات به صورت ویدئو کنفرانس هیچ مسئله ای نداریم. رئیس دفتر رئیس جمهور درباره اینکه دولت درخواستی برای تشکیل جلسه به صورت ویدئو کنفرانس به مجلس ارائه داده است؟ عنوان نموده: اصلا کار به آنجا نرسیده است. به مجلس اعلام کردیم هر طور خودتان راحت هستید. این جمله واعظی نشان می دهد که او توپ را به زمین مجلس انداخته تا در صورت عملی نشدن امکان این جلسات، کسی دولت را مقصر نداند.

این روزنامه در سرانجام بااشاره به بازدید قالیباف ازبیمارستان امام و حاشیه های آن می نویسد: شرکت نکردن قالیباف در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که سه شنبه هفته گذشته به ریاست حسن روحانی برگزار گردید، نشان می دهد مسئولان همچنان فاصله گذاری اجتماعی را به نحو شایسته ای رعایت می نمایند.

اعتماد؛ فاصله 30 میلیون تومانی دستمزد و هزینه برای شهرنشینان

اعتماد در گزارش اقتصادی خود اورده است: در سال گذشته نسبت دستمزد سالانه که به یک کارگر پرداخت می شود به متوسط هزینه های سالانه برای خانواده های شهری 38 درصد و برای خانوار روستایی نیز 69 درصد بود. بدین معنا که در یک خانواده شهری، دستمزد هر کارگر کفاف کمتر از 40 درصد هزینه های زندگی اش را می دهد. در حالی که خانواده های روستایی می توانستند تا 70 درصد هزینه های زندگی شان را با همان حقوق پوشش دهند. فاصله میان دستمزد سالانه یک کارگر با هزینه های زندگی در شهرها و روستا به ترتیب حدود 30 و 8 میلیون تومان است. همین امر باعث می شود خانواده ها منابع درآمدی خود را گوناگون انتخاب نمایند تا هم از گزند نوسانات و افزایش تورم قدری در امان بمانند و هم میزان بیشتری از هزینه های خود را پوشش دهند.

آنالیز های وزارت کار نشان می دهد که متوسط هزینه های سالانه یک خانواده شهری در سال 98 افزایش 21 درصدی یافته و به بیش از 48 میلیون تومان در سال رسیده است. این در حالی است که در سال 97 متوسط هزینه یک خانواده شهری 40 میلیون تومان بود. بر اساس گزارشی که وزارت کار منتشر نموده متوسط درآمد خانواده های شهرنشین نیز رشد 24 درصدی داشته و از 44 میلیون و 950 هزار تومان به 54 میلیون تومان در سال گذشته رسیده است. آمار مربوط به درآمد و هزینه خانواده های شهری از سال 90 تا 98 نشان می دهد در کمتر از یک دهه، رشد درآمدها 315 درصد بوده و از 13 میلیون تومان به 54 میلیون تومان رسیده و بیشترین جهش نیز طی سال 97 تا 98 اتفاق افتاده که متوسط درآمدها افزایش 24.4 درصدی داشت. هزینه نیز طی سال های 90 تا 98 افزایش 262 درصدی داشته و از 13 میلیون و 474 هزار تومان به 48 میلیون و 643 هزار تومان رسید. بیشترین جهش هزینه ها در شهرها نیز مانند افزایش درآمدها در فاصله سال های 97 تا 98 بوده که 20.7 درصد بیشتر شده است.

هزینه یک خانواده روستایی طی سال های 90 تا 98 افزایش 211 درصدی داشته و از 8 میلیون و 500 هزار تومان به 26 میلیون و 596 هزار تومان رسید. طی این سال ها متوسط درآمد برای خانواده های ساکن در روستا افزایش 275 درصدی داشته و از حدود 8 میلیون تومان به 29 میلیون و 700 هزار تومان رسید. بیشترین جهش درآمدی در خانواده های روستایی مانند خانواده های شهری در فاصله سال های 97 تا 98 رخ داد که منجر به افزایش 27.4 درصدی شد . در این فاصله زمانی هزینه ها نیز افزایش 22 درصدی یافت.

ایران؛ سدهای ضد تحریمی اقتصاد

ایران با جواد حسین زاده، رئیس مرکز آمار ایران گفت وگویی داشته است. گزیده این گفت وگو به این توضیح است:

*به طور قطع کرونا تأثیر زیادی درفراوری بخش های مختلف داشته که البته به صورت عمده روی گروه خدمات مؤثر بوده است. کرونا درکنار کاهش فراوری بعضی از بخش ها باعث افزایش فراوری بعضی از بخش ها نیز شده است. با این حال دامنه تأثیر این بیماری در زیربخش های خدمات نمایان است. برای مثال در بخش فعالیت های هتلداری و رستوران نرخ رشد منفی 6.7 درصد بوده که با متوسط منفی 1.7 درصدی گروه اصلی فاصله زیادی دارد.

*برای محاسبه ارزش افزوده فعالیت استخراج نفت خام و گاز طبیعی از آمارهای ثبتی وزارت نفت استفاده شده است. نتایج نشان می دهد رشد ارزش افزوده بخش استخراج نفت خام و گاز طبیعی سال 98 همچنان به فرایند کاهشی خود معادل منفی 35 درصد ادامه داده است. رشد منفی این بخش از پاییز سال 97 همزمان با اجرای تحریم های خصمانه علیه کشورمان شروع شد. در پاییز 97 رشد این بخش نسبت به مدت مشابه سال قبل منفی 33.5 درصد کاهش یافت و در زمستان سال 97 با اندکی بهبود به منفی 26 درصد رسید.

*در بهار سال 98 نیز فرایند رشد کاهشی تر شد و به منفی 41 درصد رسید. در تابستان 98 بیشترین کاهش در رشد این بخش نسبت به فصل های قبل معادل منفی 47 درصد مشاهده شد. از آنجا که شروع فرایند کاهشی از پاییز 1397 بوده، در پاییز 98 رشد ارزش افزوده بخش استخراج نفت خام و گاز طبیعی با یک بهبود نسبت به دوره های قبل معادل منفی 15.3 درصد بوده است، اگرچه این بخش همچنان با رشد منفی خود تأثیر قابل ملاحظه ای بر رشد منفی محصول ناخالص داخلی با نفت داشته است. در زمستان سال 1398 فرایند کاهشی این بخش دوباره شدت گرفت و به منفی 27 رسید و در فصل بهار به منفی 14 درصد رسیده است.

*همان گونه که اشاره شد، دراین فصل گروه نفت با رشد منفی 14.3 درصد روبرو شده است. اگر این نرخ را با سال گذشته مقایسه کنیم شاهد بهبود نسبی هستیم. در چهارفصل سال گذشته رشد گروه نفت به ترتیب منفی 41.3، منفی 46.9، منفی 15.4 و منفی 26.9 درصد بوده و برای کل سال گذشته منفی 35 درصد بوده است که درمقایسه با منفی 14.3 درصد بهار امسال رشد منفی این بخش کمتر شده است.البته این بهبود به این دلیل است که عدد فراوریناخالص داخلی سال قبل افت بسیاری داشته و تأثیر خود را گذاشته است. اگر بخواهیم نرخ رشد را قبل از تهدید نفت مقایسه کنیم باید این اعداد را با هم جمع کنیم یعنی در یک سال گذشته بخش نفتی افت شدیدی را تجربه نموده است.دررشد فعالیت سایر معادن نیز بر اساس شاخص های مقدار محاسبه شده 9/0 درصد بوده است. در سه ماهه اول سال مذکور، استخراج سنگ های فلزی با بیشترین سهم، رشدی نداشته است، استخراج سایر سنگ های معدنی و زغال سنگ به ترتیب دارای رشد افزایشی و کاهشی بوده اند.

*از سال 96 که با افت بیش از 40 درصدی بخش نفت روبرو شدیم، این بخش به شدت کوچک شده است. اما با توجه به آثار مستقیم و غیرمستقیم نفت بر اقتصاد ایران نمی توان این افت را به معنای خروج از اقتصاد نفتی معنا کرد. درکنار کاهش فراوری نفت و گاز، افت درآمدهای ارزی آن روی عمده بخش های اقتصادی تأثیر می گذارد.

*در فصل بهار امسال، فعالیت صنعت رشد کاهشی 0.4 درصد داشته است. رشد منفی صنعت بیشتر ناشی از رشد منفی رشته فعالیت های ساخت کک، فرآورده های حاصل از تصفیه نفت و سوخت های هسته ای و ساخت مواد شیمیایی و محصولات شیمیایی بوده است.درمجموع صنعت شامل 22 رشته فعالیت است که در بهار امسال رشد 13 رشته منفی بوده است. دراین فصل بیشترین رشد منفی با 27 درصد در صنعت پوشاک بوده است. همچنین نرخ رشد صنعت چرم، منفی 11.5 درصد، انتشار و چاپ منفی 10.7 درصد، منسوجات منفی 10.5 درصد و ساخت رادیو و تلویزیون منفی 9.4 درصد بوده که بیشترین تأثیر را در منفی شدن این بخش داشته است.در مقابل صنایعی مانند ساخت تجهیزات حمل و نقل با رشد 5.7 درصدی، لاستیک و پلاستیک با رشد 5.2 درصدی، وسایل نقلیه موتوری با رشد 4.1 درصدی و محصولات غیرفلزی با رشد 2.9 درصدی همراه بوده اند.

*بخش ساختمان در فصل بهار امسال همانند فصل زمستان سال 1398 دارای رشد کاهشی است و رشد منفی 2 درصدی را ثبت نموده است. احتمالاً اثرات شیوع ویروس 19 -COVID همچنان نقش مؤثری در کاهش فعالیت های ساختمانی و کاهش ارزش افزوده این بخش در فصل بهار 1399 نیز داشته است. همچنین بر اساس اطلاعات ثبتی وزارت صمت، رشد منفی رشته فعالیت فلزات اساسی در فصل بهار امسال و رشد منفی محصولات فولادی را می توان مؤید رشد منفی بخش ساختمان در فصل بهار 1399 دانست.

*بخش خدمات بهار امسال منفی 3.5 درصد رشد داشته است. این گروه شامل زیر بخش های عمده فروشی و خرده فروشی، هتل و رستوران، حمل و نقل و ارتباطات واسطه گری های اقتصادی، مستغلات، امور عمومی، آموزش، بهداشت و مددکاری و سایر خدمات است.خدمات عمده فروشی و خرده فروشی حلقه وصل بین عرضه و تقاضای بازار کالا است. به طوری که از یک سو ستانده بخش های مختلف مانند صنعت، کشاورزی و ماهیگیری از کانال عمده فروشی و خرده فروشی در بازار عرضه شده و از سوی دیگر، کالاهای مورد احتیاج فعالیت های اقتصادی و خانوار که به واسطه واردات یا فراوری داخل تأمین می شوند از کانال عمده فروشی و خرده فروشی در اختیار آنها قرار می گیرد. بنابراین انتظار بر این است که ستانده این بخش از یک سو متأثر از ستانده بخش های فراوریی و تجارت خارجی و از سوی دیگر متأثر از هزینه خانوارها درگروه های منتخب کالایی باشد. در فصل بهار سال 1399 رشد خدمات عمده فروشی و خرده فروشی منفی 6.7 درصد بوده است.ارزش افزوده بعضی فعالیت های خدماتی از جمله هتل و رستوران، خدمات مستغلات ، خدمات مربوط به سلامت انسان و سایر خدمات دارای رشد کاهشی 63 درصدی است. شیوع ویروس 19-COVID علت کاهش ارزش افزوده فعالیت های خدماتی مذکور در فصل بهار سال 99 نسبت به فصل مشابه سال قبل است.همچنین بخش مستغلات که شامل 5 رشته فعالیت: خدمات واحدهای مسکونی شخصی، خدمات واحدهای مسکونی اجاری، خدمات واحدهای غیرمسکونی، خدمات دلالان و مستغلات و فعالیت کرایه و خدمات کسب و کاره انجام می شود، رشد منفی 6.1 درصدی داشته است.

* باوجود تأثیر کرونا بر رکود ، بعضی از زیربخش ها رشد داشته اند. برای مثال بخش خدمات اقتصادی و بیمه که شامل فعالیت های بانک، بیمه و سایر واسطه گری های اقتصادی است، در بهار سال 1399، به میزان 10.3 درصد افزایشی بوده که رشد مثبت این بخش بیشتر ناشی از فعالیت سایر واسطه گری های اقتصادی است.همچنین فعالیت بانک با بیشترین سهم در بخش خدمات اقتصادی و بیمه، در بهار سال 1399 از رشد مثبت 5.5 درصدی برخوردار است. این درحالی است که بخش بیمه هیچ رشدی نداشته است. درمقابل فعالیت سایر واسطه گری های اقتصادی که بیشتر فعالیت های بورس را دربر می گیرد، به دلیل رونق بازار سهام رشد قابل توجه 27 درصدی داشته است.

*این بخش شامل فعالیت های حمل و نقل ریلی، جاده ای، لوله ای، آبی، هوایی، پشتیبانی و انبارداری و پست و مخابرات است که در بهار رشد منفی 3 درصدی داشته است. تمام فعالیت ها بجز فعالیت پست و مخابرات دارای رشد منفی بوده است.

فعالیت حمل و نقل جاده ای و فعالیت پست و مخابرات با بیشترین سهم در ارزش افزوده این بخش، در فصل بهار به ترتیب از رشد منفی 5.9 درصد و 7.8 درصدی برخوردار است ولی به دلیل سهم بالاتر حمل و نقل جاده ای و منفی بودن سایر فعالیت های این بخش رشد گروه در فصل مذکور، کاهشی شده است. سایر فعالیت های حمل و نقل که سهم کمتری در ارزش افزوده این بخش دارند؛ شامل حمل و نقل ریلی، لوله ای، آبی، هوایی و پشتیبانی و انبارداری به ترتیب از رشد منفی 4.4، منفی 13.9، منفی 20.5، منفی 59.2 و منفی 38.3 درصد برخوردار است. احتمالاً شیوع ویروس 91 - DIVOC علت کاهش ارزش افزوده بخش حمل و نقل در هریک از فصول زمستان سال 98 و بهار سال 99 نسبت به فصل مشابه سال قبل است.

*در بهار امسال حمل و نقل هوایی به دلیل محدودیت ها رشد منفی 59.2 درصدی داشته که بیشترین رشد منفی است. پس از آن حمل و نقل آبی با منفی 20.5 درصد، جاده ای با منفی 5.9 درصد و ریلی با منفی 4.4 درصد به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند. اما درهمین زیر بخش، پست و مخابرات به دلیل افزایش درآمد حاصل از مکالمات به دلیل استفاده بیشتر خانوارها از اینترنت و افزایش مکالمات داخل منزل رشد 7.8 درصدی داشته است.

*در فصل بهار سال 99، رشد مصرف نهایی خانوارهای کشور به قیمت ثابت با فرایند کاهشی، منفی 0.6 درصد بوده است که نسبت تمام فصول سال 98، اندکی بهبود را نشان می دهد. البته با وجود بهبود مصرف خانوار همچنان اثرات تورمی به وسیله افزایش شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی، منجر به کاهش مصرف نهایی حقیقی خانوار شده و رشد متوسط قیمت ها از رشد مصرف خانوار به قیمت اسمی پیشی گرفته است.آنالیز هزینه های خوراکی خانوار به قیمت ثابت نشان می دهد با توجه به رشد 12.4 درصدی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در گروه خوراکی ها، رشد مصرف نهایی خانوار از این گروه به 2.9 درصد می رسد که بیشترین رشد هزینه های خوراکی خانوار، مربوط به سه گروه غلات، نان، آرد، رشته و فرآورده های آن، شیر و فرآورده های آن و میوه ها و خشکبار است. رشد مصرف نهایی خانوار به قیمت های ثابت در گروه هزینه های غیر خوراکی و خدمات، بجز گروه مسکن، آب آنها و سوخت، مبلمان و گروه ارتباطات، در سایر گروه ها منفی بوده است.در گروه هزینه های پوشاک و کفش، با توجه به رشد 27.7 درصدی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی پوشاک و کفش، رشد این هزینه ها به منفی 0.8 درصد می رسد. در گروه حمل و نقل با توجه به رشد 47.5 درصدی شاخص بهای کالا و خدمات حمل و نقل، مصرف نهایی خانوار با رشد منفی22.7 درصدی روبرو شد.

در گروه تفریح و فرهنگ، با توجه به شرایط خاص پیش آمده و رشد 25.4 درصدی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی تفریح و فرهنگ، رقم رشد به منفی 33.4 درصد رسیده است. در گروه های هتل و رستوران و کالاها و خدمات متفرقه، کاهش هزینه های خانوار با توجه به رعایت های بهداشتی از یک سو و تعطیلی هتل ها و رستوران ها تحت شرایط خاص بوجود آمده از سوی دیگر، رشدهای منفی 69 درصدی ومنفی4.2 درصدی مصرف خانوار را به دنبال داشته است. رشد شاخص بهای کالا و خدمات گروه هتل و رستوران 17.5 درصد و گروه کالاها و خدمات 23.3 درصد است در گروه مسکن، آب و سوخت و نیز گروه ارتباطات، مصرف نهایی خانوار رشدی مثبت به ترتیب معادل 3.3 درصد و 23.1 درصد را تجربه نموده که با توجه به رشد 21.7 درصدی شاخص بهای کالا و خدمات مسکن و 6.1 درصدی ارتباطات به وقوع پیوسته است. رشد مصرف نهایی خانوار در گروه بهداشت معادل منفی 9 درصد است که با توجه به رشد 22.2 درصدی شاخص بهای کالاها و خدمات در این گروه حاصل شده است.

*شرایط پیش آمده در خصوص شیوع ویروس کرونا هزینه های بیمارستانی خانوار بویژه مراجعات به بیمارستان های خصوصی را بشدت کاهش داد، زیرا بخش عمده ای از این خدمات در بیمارستان های دولتی به خانوارها ارائه شده است. می توان گفت رشد پایین هزینه های خانوار در این گروه متأثر از دو عامل حمایت های دولت برای کاهش هزینه های ناشی از کرونا و همچنین به تأخیر انداختن مراقبت های درمانی از طرف خانوار مانند هزینه های دندانپزشکی، تست های تشخیصی روتین، عمل های زیبایی، واکسیناسیون بچه ها و... است.

*در بهار امسال ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی به قیمت ثابت منفی 47.1 درصد و ارزش واردات کالا به قیمت ثابت 62.8 درصد کاهش یافته است. در فصل زمستان نیز ارزش صادرات غیرنفتی و واردات کالا به قیمت ثابت به ترتیب 23.4 و 38.5 درصد کاهش یافته است که با توجه به نتایج، شرایط صادرات و واردات کالا در فصل بهار 1399 منفی تر شده است و بخشی از این کاهش به شیوع ویروس 19-COVID و بسته شدن مرزهای ارتباطی کشور با سایر کشورها باز می شود.

*با توجه به تأثیر بازار کار و فراوریناخالص داخلی بازار کار نشان می دهد که اثر کرونا درحال کاهش است. آمارها نشان می دهد که در بهار حدود 1.5 میلیون خالص اشتغال کاهش یافته است درحالی که در تابستان امسال این رقم به 1.2 میلیون رسیده است. همچنین دربهار 2 میلیون نفر از جمعیت فعال کشور کم شد درحالی که در تابستان امسال این رقم به 1.6 میلیون کاهش یافته است. جمعیت غیبرطرفال کشور درفصل تابستان کاهش حدود 2.2 میلیونی را نشان می دهد در شرایطی که در فصل بهار این عدد بیش از 2.7 میلیون نفر بود. همچنین مدت کار صورت گرفته درتابستان به 43.4 ساعت رسیده درصورتی که در بهار به 40.4 رسیده بود که نشان می دهد کم شدن ساعت کاری کمتر شده است. درمجموع درتابستان امسال از 22 گروه شغلی، 12 گروه با رشد اشتغال نسبت به بهار روبه رو شده اند.تمام این آمارها نشان می دهد که در فصل تابستان با وجود تداوم آثار منفی کرونا، شرایط بهتر شده است. حال با توجه به اینکه بازارکار به نوعی نمایانگر میزان فعالیت و فراوری بخش های مختلف است، به نظر می رسد در تابستان امسال با بهبود نسبی فراوری ناخالص داخلی روبرو شویم.

خراسان؛ گام های سرانجامی برای طرح معیشتی

خراسان در تیتر نخست به طرح معیشتی پرداخته ومی نویسد: رئیس مجلس از مراحل سرانجامی طرح تامین کالاهای اساسی اطلاع داد. طرحی که طبق اطلاعات اولیه آن، قرار است هر ماه به 30 میلیون ایرانی مبلغ 60 هزار تومان و به 30 میلیون عضو دهک های پایین نفری 120 هزار تومان کالابرگ الکترونیکی تخصیص یابد. این طرح در ابتدا با ابهامات اقتصادی از سوی کارشناسان از جمله مرکز پژوهش های مجلس روبرو شده بود. اما به نظر می رسد اکنون این موارد در تعامل دولت و مجلس برطرف شده اند.به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در نشست دیروز مجلس از شروع طرح تامین کالاهای اساسی به زودی اطلاع داد و گفت: همان طور که رهبر معظم انقلاب نیز بر لزوم حمایت معیشتی از مردم به خصوص اقشار آسیب پذیر تاکید کردند، مجلس در گام های سرانجامی اجرایی سازی طرح حمایت معیشتی از مردم است. وی ادامه داد: با تفاهم با دولت نخواهیم گذاشت در شرایط سخت معیشتی مردم احساس نمایند که در وسط مسائل تنها هستند و کسی در اندیشۀ کوچک شدن سفرۀ آن ها نیست. به زودی با حفظ کرامت ملت شریف و سرافراز ایران و با همراهی مدیران اجرایی تامین کالاهای اساسی خانوارها شروع می شود.به گزارش خراسان، هر چند باید منتظر نهایی شدن طرح مجلس در این خصوص بود، اما بر اساس آن چه پیشتر منتشر شده، قرار است در قالب اصلاح قانون بودجه امسال، 30 هزار میلیارد تومان برای تامین کالاهای اساسی مردم به وسیله کالابرگ الکترونیک اختصاص یابد، به این صورت که پیش بینی شده 60 میلیون نفر کارت طرح معیشت دریافت نمایند و این کارت ماهانه برای هر یک از افراد به میزان 120 هزار تومان برای خرید کالاهای اساسی شارژ شود. طبق پیش بینی ها، از این تعداد، کارت خرید کالاهای اساسی برای 30 میلیون نفر افراد کم درآمد بدون پرداخت هزینه خواهد بود و برای 30 میلیون نفر باقی مانده با پرداخت 50 درصد هزینه خرید، کارت 120 هزار تومانی به هر فرد اختصاص خواهد یافت.شایان ذکر است پیشتر و در تاریخ 8 مهرماه، کلیات این طرح به تصویب مجلس رسید، اما برای برطرف ابهامات موجود به کمیسیون برنامه و بودجه برگشت داده شده بود. این ابهامات بیشتر ناظر به تامین منابع طرح بودند. دو روز قبل نیز دستیار سیاسی و رسانه ای رئیس مجلس از برگزاری جلسه ای با حضور رئیس مجلس و بعضی مسئولان دولتی و بعضی نمایندگان مجلس برای تامین منابع اجرای این طرح اطلاع داده بود.در عین حال حاج بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه از توافق با دولت درباره منابع این طرح اطلاع داده است.

جوان؛ راه چاره جایگزین استیضاح روحانی

جوان در سرمقاله خود با عنوان به جای استیضاح، می نویسد: موضوع استیضاح رئیس جمهور هم در ماه های سرانجامی مجلس دهم در دستور کار نمایندگان مجلس قرار داشت و هم از روز های شروعین کار مجلس یازدهم توسط بعضی نمایندگان مطرح و در روز های اخیر و پس از سخنان مسئله دار رئیس جمهور به طور جدی در دستور کار نهاده شد و تعداد امضای نمایندگان برای استیضاح هم به بیش از 60 امضا رسید.اما نمایندگان پیگیر استیضاح بعد از بحث در جلسات متعدد و با دوراندیشی به این نتیجه رسیدند که در شرایط کنونی، استیضاح رئیس جمهور مسئله ای را حل نمی نماید و با آقای امیرآبادی از اعضای هیئت رئیسه مجلس در خصوص چرایی انصراف نمایندگان گفت: اگر الان استیضاح رئیس جمهور را شروع کنیم، فرایند آن در حدود دو ماه طول می کشد و به ماه دهم سال می رسیم، بعد از آن نیز معاون اول رئیس جمهور به مدت سه ماه رئیس دولت می شود و بعد از آن هم به تعطیلات عید می رسیم و اندکی بعد نیز مهلت کارِ دولت تمام می شود؛ بنابراین ما در مجلس به این نتیجه رسیده ایم که استیضاح انجام نشود.همانگونه که اشاره شد، در صورتی که استیضاح رأی می آورد، فرآیندی که در کشور باید طی می شد، عملاً برگزاری انتخابات به همان زمان معین شده برای انتخابات 1400 موکول می شد، با این تفاوت که در این چند ماه دستگاه اجرایی کشور بلاتکلیف و بسیار فشل تر از دوران کنونی می شد که طبیعتاً با توجه به شرایط جنگ همه جانبه دشمن علیه نظام اسلامی ظرفیت های ملی برای مقابله و خنثی سازی آن بسیار ضعیف تر می شد. در صورتی هم که استیضاح رأی نمی آورد، مسائلی که در صحن مجلس مطرح می شد همان آثار منفی فوق الاشاره را داشت.

این روزنامه درادامه می نویسد:ضمن استقبال از انصراف مجلس در استیضاح در طی چند ماهه باقی مانده کار دولت دوازدهم حتی المقدور برای برطرف ضعف ها اقدام نمایند و فرصتی هم برای مجلسیان خواهد بود تا با روش های دیگر برای حل مسائل مردم به دولت یاری نمایند.در این میان می توان به اقدام خوب رئیس مجلس در تعامل با وزرا اشاره نمود که با برگزاری نشست با آن ها گره های کار را شناسایی و با یاری مجلس درصدد برطرف آن برآمده است که در این زمینه می توان به نشست محمدباقر قالیباف در تاریخ 27 مهرماه با رئیس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد، وزیر نفت، وزیر صمت و وزیر جهاد و کشاورزی در مجلس اشاره نمود. این نمونه از اقدامات که نشان از هماهنگی مجلس با دولت دارد، در کنار نقش نظارتی مجلس به جای طرح سؤال و استیضاح می تواند در پیشبرد امور کشور مؤثر بوده و طبعا نتیجه آن هم حل مسائل مردم خواهد بود.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 12554

به "راه چاره جایگزین استیضاح روحانی ، گام های پایانی برای طرح معیشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره جایگزین استیضاح روحانی ، گام های پایانی برای طرح معیشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید