برگر باب اسفنجی و 19 خوراکی کارتونی دیگر که دوست داریم بخوریم

به گزارش بانیما، دنیای انیمیشنی همواره تماشایی و پرزرق وبرق است و یکی از جذابیت هایش تفاوت با دنیای واقعی است؛ بنابراین وقتی از زندگی روزمره و دغدغه هایش خسته می شویم، برترین گزینه پناه بردن به کارتون ها و داستان های دلگرم کننده شان است. در بسیاری از انیمیشن ها بخش هایی وجود دارد که عمیقا آرزو می کنیم در دنیای واقعی هم تجربه شان کنیم. یکی از این موارد خوراکی هایی است که به وسیله شخصیت های محبوبمان طبخ می شوند یا در میز غذای خانواده های کارتونی موردعلاقه مان حضور مستمر دارند؛ مثلا من همواره دلم می خواست نان معروف کارتون بچه های آلپ را امتحان کنم و هرچقدر مادرم می گفت همان نان فانتزی خودمان است، زیر بار نمی رفتم و اصرار داشتم که از قیافه آنت معین است که خیلی خوشمزه تر است و بین خودمان بماند هنوز هم در نانوایی ها در پی نانِ مخصوص آنت می گردم!

برگر باب اسفنجی و 19 خوراکی کارتونی دیگر که دوست داریم بخوریم

در این مطلب قصد داریم خوراکی های نوستالژی بسیاری از کارتون های بچگی مان را با هم آنالیز کنیم؛ خوراکی هایی که حداقل یک بار آرزو کردیم امتحانشان کنیم. البته برخی از این غذاها را با اندکی خلاقیت و زحمت می توان در دنیای واقعی هم درست کرد و برخی دیگر هم منحصر به دنیای انیمیشنی است و احتمالا هیچ وقت شانس امتحان کردنشان را نداریم.

20- سبد پیک نیک در ماجراهای یوگی خرسه (The Yogi Bear Show)

 • سال انتشار: 1961
 • سازندگان: ویلیام هانا، جوزف باربرا
 • صداپیشگان: داز باتلر، دان مسیک، جولی بنت، ونس کالویگ، جیمی ولدن، داگ یانگ
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: اطلاعاتی در دسترس نیست
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.6 از 10

جلی اِستون در دنیای انیمیشن فقط یک پارک معمولی نیست بلکه کمینگاه یک خرس بانمک با کلاه و کراوات سبز است که به همراه دوستان بازیگوشش سبد پیک نیک مردم را کش می فرایند و دلی از عزا درمی آورند. البته نقشه های یوگی و یارِ غارش بو بو خرسه معمولا خنثی می شود اما دلیلی ندارد که ما محتویات داخل سبدها را نبینیم و حسابی گرسنه نشویم.

جالب است که در هر قسمت با خوراکی های متنوعی سروکار داریم و ما هم مثل یوگی در انتظار یک سرقت پیروز هستیم تا از جزئیات سبدها سر درآوریم. در دنیای یوگی هیچ چیزی نشدنی نیست و در سبدهای پیک نیک از انواع اقسام کیک های تولد چند طبقه تا رول های کامل ژامبون و ساندویچ های دل فریب وجود دارد و دنیا هنوز متوجه نشده که چطور این همه خوراکی در یک سبد کوچک جا شده، در صورتی که احتمالا یخچال خانه هایمان برایشان کوچک است!

انیمیشن ماجراهای یوگی خرسه و سبدهای پیک نیک اعجاب انگیزش به میزان ای نوستالژیک است که مخاطبان کم سن و سالش که حالا کاملا عاقل و بالغ هستند، هنوز هم در پیک نیک هایشان منتظر حمله یوگی و دار و دسته بانمکش هستند. البته من که دوست دارم به جای تعقیب و گریز از آقایان یوگی و بوبو دعوت کنم تا در معیت یکدیگر غذا میل کنیم!

19- اسفناج در ملوان زبل (Popeye the Sailor)

 • سال انتشار: 1933
 • سازندگان: مکس فلیشر، دیو فلایشر
 • صداپیشگان: ویلیام کاستلو، ددمار پوپن، فلوید باکلی، جک مرسر
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: اطلاعاتی در دسترس نیست
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.7 از 10

اجازه بدهید همین اول کار حدس بزنم که در فکرتان چه می گذرد؛ البته که نظر شما محترم است اما ملوان زبلِ پاک و بی گناه قصه ما فقط و فقط اسفناج می خورد، نه هر ماده صنعتی و سنتی که مدنظر شما است!

حالا که با این واقعیت رو به رو شدید، وقت آن رسیده به سوال احتمالی دیگرتان پاسخ دهم؛ اصلا چرا یک نوع سبزی باید در لیست برترین خوراکی های کارتونی قرار بگیرد؟ خیلی حالا خوشمان می آید ازش. اصلا از این هم که بگذریم قحطی اسفناج تازه است که دلمان برای کنسروش ضعف برود؟

پاسخ ساده است؛ چون اسفناج سرشار از آهن است و علاوه فواید زیادش محتمل است یک بنده خدایی پیدا شود که در دنیای واقعی آن را به نوع جهش یافته ای که ملوان زبل مصرف می کرد تبدیل کند و آن وقت دنیا چه گلستانی برای زندگی می شد.

تصور کنید این ماده جادویی را به سالاد یا پیتزا اضافه کنید و آن وقت در عرض چند ثانیه قدرت جابه جا کردن هر شی سنگینی اعم از گاز و یخچال را داشته باشید. یا در یک کاربرد شگفت انگیز دیگر می توان آن را جایگزین انواع مکمل های ورزشی کرد و ورزشکاران با خیال راحت از پس هر آیتم سخت و طاقت فرسایی برآیند و در آزمایش خونشان هم هیچ ردی از دوپینگ پیدا نمی شود.

هرچند در قوطی اسفناج ملوان زبل احتمالا ماده خوراکی خوشمزه ای پیدا نمی شود اما مزایای آن به میزان ای زیاد است که تا چند روز می توان در خصوصش خیال پردازی کرد و اتفاقا والدین بسیاری از ما هم از همین حربه سو استفاده کردند و با هدف گرفتن فانتزی های بچگانه مان، اسفناج آب پز را به خوردمان دادند!

18- دسر خاکستری در دیو و دلبر (Beauty and the Beast)

 • سال انتشار: 1991
 • سازندگان: گری تروزدیل، کرک ویس
 • صداپیشگان: پیچ اوهارا، رابی بنسون، ریچارد وایت، جری اورباک، دیوید اوگدن استایرس
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 94 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8 از 10

دیو و دلبر یکی از نوستالژیک ترین انیمیشن های دوران کودکی بسیاری از ما است و محبوبیتش به میزان ای است که در سال 2017 لایو اکشنی بر اساس آن با بازی اما استون و دن استیونز ساخته شد که علیرغم استقبال خوب مخاطبان هنوز هم نتوانسته جای انیمیشن زیبای دیزنی را بگیرد.

داستان درباره شاهزاده جوانی است که در اثر نوعی جادوی سیاه به یک دیو تبدیل می شود و باید در قصری با وسایل خانه جادویی که راه می فرایند و حرف می زنند، زندگی نمایند. طلسم شاهزاده فقط وقتی می شکند که او بتواند تا قبل از شکفتن گل رز جادویی اش، عشق واقعی را پیدا کند.

در یکی از سکانس های معروف انیمیشن که در قصر دیو ضیافتی برپا است و لومیر لوستر متحرک جناب دیو میخواهد از معشوقه او خانم بل پذیرایی کند، در کنار انواع غذاهای خوش رنگ و لعاب و متحرک یک سینی حاوی چند نوع خوراکی از کیک و پای گرفته تا کاستارد و تارت را به او تعارف می نماید. در میان همه این خوشمزه جات یک خوراکی خاکستری شبیه شیرینی وجود دارد که لومیر تاکید می نماید بسیار خوشمزه است و بل نباید به هیچ وجه آن را از دست دهد.

چون ما هم هیچ ایده ای درباره این خوراکی نداریم به صفحه تلویزیون چشم می دوزیم تا واکنش بل را ببینیم و وقتی خیالمان راحت می شود که او از این خوراکی عجیب وغریب خوشش آمده، آب دهانمان را قورت می دهیم و آرزو می کنیم کاش حداقل می دانستیم چیست؟!

این خوراکی خاکستری کنجکاوی برانگیز به میزان ای معروف شد که در حال حاضر در رستوران های دیزنی لند سرو می شود و در واقع یک نوع کیک شکلاتی با کرم خاکستری است.اما راستش را بخواهید برای من اهمیتی ندارد که این خوراکی در دیزنی لند چطور پخته می شود، من دقیقا همان غذای عجیب وغریبی را می خواهم که لومیر به بل تعارف کرد و به نظرم لیاقتش از یک کیک شکلاتی ساده خیلی بیش تر است.

17- شکلات Reptar در راگرتز (Rugrats)

 • سال انتشار: 1991
 • سازندگان: آرلن کلاسکی، چوپو گابور، پل جرمین
 • صداپیشگان: الیزابت دیلی، نانسی کارترایت، کت سوسی، شریل چیس
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: اطلاعاتی در دسترس نیست
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.4 از 10

اگر دوران کودکی تان را در دهه 70 و 80 گذرانده باشید احتمالا با کارتون راگرتز آشنایی کامل دارید. داستان درباره زندگی روزمره و خرابکاری های هشت کودک بازیگوش است. در بخش هایی از این انیمیشن نوعی شکلات به شکل یک دایناسور سبز و بنفش وجود داشت که ظاهرا اسمش Reptar بود. بچه ها عاشقش بودند و بعد از خوردنش زبانشان سبز می شد.

از آنجایی که این شکلات هم در زندگی واقعی وجود خارجی نداشت بسیاری از مخاطبان فقدان Reptar را در زندگی شان به شدت احساس می کردند. جالب است بدانید برخی از هواداران پر و پا قرص و البته پیگیر راگرتز بالاخره فرمولاسیون ویژه برای تهیه این شکلات کشف کردند که شامل کاکائو، کارامل، آجیل و رنگ های خوراکی سبز و بنفش به مقادیر زیاد بود تا حتما زبان را به رنگ بنفش درآورد!

هیچ ایده ای درباره مزه این ترکیب من درآوردی ندارم اما مثل بسیاری از مخاطبان امیدوارم یک روز بتوانم همان شکلات انیمیشن راگرتز را در دنیای واقعی امتحان کنم.

16- انواع و اقسام خوراکی های ناسالم در گذران آخر هفته (The Weekenders)

 • سال انتشار: 2000
 • سازنده: داگ لاندیل
 • صداپیشگان: جیسون مارسدن، گری دلیسل، فیل لامار کت سوسی
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: اطلاعاتی در دسترس نیست
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8 از 10

در دوران کودکی مان که تعطیلات آخر هفته معنا داشت و مجالی برای انجام کارهای عقب افتاده و استراحت های طولانی ناشی از کار زیاد نبود، دوست داشتیم فقط سرگرمی و پرسه زنی در پارک در برنامه مان باشد و در آخر هم با مقادیر زیادی فست فود و خوراکی ناسالم از خودمان پذیرایی کنیم.

یکی از انیمیشن هایی که دقیقا با فانتزی هایمان جور بود، گذران آخر هفته نام داشت که ماجراجویی های چهار نوجوان در تعطیلات آخر هفته شان را آنالیز می کرد و البته که این بچه های بازیگوش تقریبا هر چیزی که از نظر پدر و مادرهایمان مضر بود را به راحتی می خوردند و دل ما را هم حسابی آب می کردند.

از معروف ترین خوراکی های تعطیلات گذران آخر هفته می توان به انواع سوخاری مثل پنیر چیلی سوخاری و یک نوع نوشیدنی به نام Chug-A-Freeze که تقریبا همان یخ در بهشت خودمان بود اما با ظاهری دل فریب تر، اشاره نمود. در هر صورت هواداران شکموی این انیمیشن احتمالا آخر هفته را به عشق خوراکی هایی از این دست به انتها می رسانند که البته برای سلامتی هم بسیار مضر است.

15- گامبو و بیگنت در شاهدخت و قورباغه (The Princess And The قورباغه)

 • سال انتشار: 2009
 • سازندگان: ران کلمنتس، جان ماسکر
 • صداپیشگان: آنیکا نونیروس، برونو کمپوس، جنیفر کدی، جنیفر لوئیس، کیت دیوید
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 85 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.1 از 10

نیواورلئان شهری در استان متحده آمریکا است که فرهنگ خاص خودش را دارد؛ از محله مجلل فرانسوی ها تا موسیقی غنی جاز. با این اوصاف بدیهی است که در چنین شهری تنوع غذایی دیوانه نماینده ای وجود داشته باشد. در هر لقمه ای که در نیواورلئان میل می کنید می توانید طعم سخت کوشی و فداکاری را احساس کنید. دیزنی این فرهنگ غنی را به شاهدخت و قورباغه، یکی از محبوب ترین انیمیشن های چند سال اخیر وارد کرد و در نتیجه مخاطبان زیادی از سراسر دنیا مشتاق اند که دو غذای معروف این شهر یعنی گامبو (Gumbo) و بیگنت (Beignet) را امتحان نمایند.

جالب است بدانید هر ساله دنیاگرد های زیادی برای آشنایی با این دو خوراکی که یکی به اسم صبحانه مصرف می شود و دیگری مناسب وعده ناهار است، به نیواورلئان سفر می نمایند و البته برای هواداران دنیای دیزنی هیچ سرآشپزی آن ها را به خوبی تیانا شاهدخت و قورباغه نمی پزد.

احتمالا این سوال برایتان ایجاد شده که این خوراکی ها چطور تهیه می شوند؟ گامبو نوعی وعده غذایی اصلی است که با بامیه، برنج، میگو، فلفل دلمه ای، پیاز و ادویه های مخصوص پخته می شود. بیگنت هم که خاستگاهی فرانسوی دارد نوعی دونات است که معمولا در وعده صبحانه یا به اسم دسر سرو می شود و از تکه های خمیر سرخ شده به همراه پودر قند تهیه می شود.

اما برویم سراغ شاهزاده و قورباغه و تاثیر این خوراکی ها بر داستان؛ تیانا به اسم شخصیت اصلی فیلم یکی از برترین آشپزهای نیواورلئان مثل هر سرآشپز معروفی پخت و پز را از کودکی شروع کرد و پدرش اولین مربی و مشوق او بود که اتفاقا با دستور خانوادگی ویژه شان گامبو بیگنت های معرکه ای می پخت. تیانا بعد از مرگ پدرش تصمیم می گیرد این میراث را به همه مردم دنیا نشان دهد و با افتتاح یک رستوران جمع وجور، گامبو و بیگنت های خوشمزه اش را عرضه کند. رویای تیانا در حقیقت یکی از ارکان اصلی داستان است؛ بنابراین غذا به میزان او نقش کلیدی در این انیمیشن دارد.

14- سوپ نودل در پاندای کونگ فو کار(Kung Fu Panda)

 • سال انتشار: 2008
 • سازندگان: جان استیونسن، مارک آزبرن
 • صداپیشگان: جک بلک، داستین هافمن، ایان مک شین، آنجلینا جولی، ست روگن، لوسی لیو، جکی چان
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 87 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.6 از 10

دنیای انیمیشنی پاندای کونگ فو کار در چین می گذرد و در یکی از دکه های خیالی این کشور سوپ نودل خوشمزه ای پخته می شود که مشتریان زیادی حاضرند برای امتحانش ساعت ها در صف های طولانی بایستند. این دکه کوچک به وسیله یک غاز متبحر به نام آقای پینگ اداره می شود و نودل های او از روی یک دستور خانوادگی پخته می شود.

آقای پینگ مثل هر پدری دوست دارد این میراث را به فرزندش منتقل کند اما پسرخوانده او پو که یک پاندای سربه هوا است علاقه ای به آشپزی ندارد و در عوض دوست دارد فنون کونگ فو را به برترین شکل ممکن یاد بگیرد. خوشبختانه بعد از اینکه پو بی خیال شغل اجدادی اش می شود و به سراغ رویایش می رود، نودل فروشی کوچک آقای پینگ بسته نمی شود و ما به اسم مخاطب می توانیم حظ بصری ببریم و تصور کنیم سوپ های نودل این خانواده عجیب وغریب چقدر خارق العاده است.

اما پاندای قصه ما هیچ تناسبی با ورزش موردعلاقه اش ندارد و با توجه به اضافه وزن شدید به نظر می رسد برای کونگ فو به میزان کافی چابک نیست. با پیشرفت داستان متوجه می شویم که سخت در اشتباهیم و اتفاقا سوپ های نودل آقای پینگ حسابی به پو ساخته و از او پاندای جنگجویی با بنیه قوی ساخته.

آقای پینگ بالاخره پرده از دستور پخت خانوادگی شان برمی دارد و ما و پو متوجه می شویم هیچ رازی در کار نیست و در حقیقت این سوپ از نودل، سبزیجات و آب گوشت تشکیل شده اما به قول آقای پینگ آن چیزی که این غذا را متمایز می نماید این است که باور کنی واقعا کار خاصی انجام می دهی؛ بنابراین اجازه بدهید ما هم به اسم مخاطبان پاندای کونگ فو کار باور کنیم این سوپ نودل واقعا با همه سوپ هایی که تا به حال خوردیم فرق می نماید و می تواند ما را برای یادگیری مهارت های کونگ فو آماده کند و در نهایت مثل پو به یک مبارز درجه یک تبدیل شویم!

13- تامکو در سیمپسون ها (The Simpsons)

 • سال انتشار: 1989
 • سازنده: مت گرینیگ
 • صداپیشگان: دن کستلانتا، جولی کاونر، نانسی کارترایت، یاردلی اسمیت، هانک آزاریا
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 85 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8.6 از 10

انیمیشن محبوب و البته پرحاشیه سیمپسون ها در چند سال اخیر و با پیشرفت شبکه های اجتماعی حاشیه ساز تر هم شده و تقریبا هر روز در اخبار با این جمله رو به رو می شویم که یکی از حوادث مهم دنیا به وسیله سیمپسون ها پیش بینی شده بود؛ از شیوع کرونا گرفته تا ریاست جمهوری دونالد ترامپ!

اینکه این شایعات تا چه میزان به حقیقت نزدیک است موضوع اصلی این مقاله نیست و شاید در آینده نزدیک مفصل به آن پرداختیم، در حال حاضر می خواهیم درباره خوراکی های عجیب وغریب و البته مضر یکی از قسمت های فصل یازدهم سیمپسون ها صحبت کنیم.

در این قسمت هومر میخواهد در زمینی بایر سبزیجات پرورش بدهد ولی در همه کوشش هایش ناکام می ماند. تا اینکه کاملا اتفاقی ریشه گوجه فرنگی و تنباکو را با پلوتونیوم ترکیب می نماید و منتظر نتیجه بماند. در کمال ناباوری این اختراع من درآوردی جواب می دهد و گیاه عجیبی به نام تامکو (Tomacco) به وجود می آید که در واقع گوجه فرنگی است که مقادیر زیادی نیکوتین دارد!

البته این خوراکی حتی در دنیای انیمیشن هم به شدت مضر است و قاعدتا امتحان کردنش در فانتزی هایمان هم نباید وجود داشته باشد اما اگر با خودمان روراست باشیم حداقل دلمان می خواهد تامکو را در دنیای واقعی یک بار از نزدیک ببینیم.

تصور کنید شما مدیر یک کارخانه دخانیات در حال ورشکستگی هستید، برای نجات شغلتان چه راهکاری ارائه می دهید؟ پاسخ این بار هم در کارتون سیمپسون ها پنهان شده، دخانیات را به صورت یک خوراکی خوشمزه درمی آورید و به مردم قالب می کنید.

حالا تصور کنید این گوجه فرنگی ها با یک همبرگر خوشمزه ترکیب شود، ترکیب عجیب نیکوتین و چربی؛ این ایده ناب صنایع فست فود و دخانیات را دگرگون می نماید. البته خوشبختانه هیچ کدام از ایده های شیطانی ما تا به حال در دنیای واقعی اتفاق نیفتاده و همه چیز در امن و امان است.

در انتها هم بگذارید یک ماجرای واقعی بامزه را برایتان تعریف کنیم. ظاهرا چند سال پیش یکی از مخاطبان پروپاقرص و البته پیگیر سیمپسون ها به شدت تحت تاثیر تامکو قرار می گیرد و تنباکو و گوجه فرنگی را به هم پیوند می زند و البته در کمال ناباوری گیاهی را هم به وجود می آورد.خوشبختانه طرحش ایرادات زیادی داشت و تامکو هیچ وقت به فراوری انبوه نرسید!

12- اسلورم در فیوچراما (Futurama)

 • سال انتشار: 1999
 • سازندگان: مت گرینینگ، دیوید اکی. کوهن
 • صداپیشگان: بیلی وست، کیتی سیگال، جان دیماجیو، ترس مک نیل، موریس لامارچ
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 93 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8.4 از 10

فیوچراما هم از انیمیشن های محبوبی است که به وسیله سازندگان سیمپسون ها خلق شده و تقریبا به همان میزان پرحاشیه است. ماجرای این انیمیشن درباره یک پیک غذا به نام فیلیپ جی. فرای است که به صورت اتفاقی در یک محفظه سرمازا حبس می شود و هزار سال بعد نجات پیدا می نماید. فرای حالا وارد دنیای جدیدی شده و باید خودش را با شرایط تازه تطبیق دهد.

در فصل اول فیوچراما نوشیدنی انرژی زایی به نام اسلورم معرفی می شود که بسیار هم معروف است و شخصیت های اصلی به آن اعتیاد دارند. مخاطبان زیادی در سراسر دنیا دوست داشتند این نوشیدنی سبز را امتحان نمایند اما در قسمت سیزدهم همان فصل معین شد اصلا به خوشمزگی چیزی که فکر می کنیم نیست و اتفاقا بسیار هم چندش آور است.

ماجرا از این قرار است فرای و دوستانش بالاخره از کارخانه مخفی اسلورم بازدید می نمایند و متوجه راز چندش آوری می شوند که مخاطبان بسیاری را شوکه کرد. این نوشیدنی در واقع از ترشحات یک کرم غول پیکر سبز فراوری می شود!

با این اوصاف حداقل من که دوست ندارم این نوشیدنی را در دنیای واقعی امتحان کنیم اما هواداران زیادی هم شبیه فرای فکر می نمایند و به نظرشان اصلا اهمیتی ندارد که اسلورم چطور تهیه می شود، مهم این که ظاهرا انرژی زیادی ایجاد می نماید. در هر حال تصمیم گیری در این مورد خاص بر عهده شما!

11- کوفته قلقلی در ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی (Cloudy with a Chance of Meatballs)

 • سال انتشار: 2009
 • سازندگان: فیل لرد، کریستوفر میلر
 • صداپیشگان: بیل هیدر، آنا فاریس، جیمز کان، اندی سمبرگ، بروس کمپبل، بنجامین برت
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 86 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.9 از 10

ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی یکی از انیمیشن های محبوب سونی پیکچرز است که استقبال از آن به میزان ای بود که قسمت دومش در سال 2017 منتشر و بر اساس ماجراهای بانمکش یک سریال هم ساخته شد.

ماجرا درباره پسر دانشمندی است که از طرف مردم شهر و پدرش جدی گرفته نمی شود تا اینکه برای اثبات توانایی هایش دستگاهی را اختراع می نماید که می تواند آب را به هر غذایی که دوست دارد، تبدیل کند اما این اختراع با دخالت های برخی از مردم نادان به یک فاجعه ختم می شود و احتمال بارش خوراکی های مختلف بر فراز شهر وجود دارد!

البته درست کردن کوفته قلقلی در خانه هم امکان پذیر است اما این که کوفته قلقلی از دل یک ابر عظیم ببارد و شما با بشقاب زیر آسمان خدا قدم بزنید و آن ها را شکار کنید، حس و حال عجیب وغریبی دارد که بعید است در آشپزخانه تان بتوانید تجربه کنید.

البته با توجه به بلایای طبیعی که در چند سال اخیر به سرمان آمده خیلی هم دور از تصور نیست که در چند سال آینده مجبور شویم برای جلوگیری از چرب و چیل شدن در اثر اصابت کوفته قلقلی به سر و رویمان، به جای ماسک با چترهای غول پیکر بیرون برویم!

10- توپک های نمکی شکلاتیِ مخصوص سرآشپز در ساوث پارک (South Park)

 • سال انتشار: 1997
 • سازندگان: تری پارکر، مت استون
 • صداپیشگان: تری پارکر، مت استو، مونا مارشال، آوریل استوارت
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 80 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8.7 از 10

ساوث پارک هم مثل سیمپسون ها یکی از جنجالی ترین انیمیشن های تاریخ تلویزیون است و گاهی اعتراض به موضوعات مطرح شده به میزان ای بود که تهیه نمایندگان مجبور می شدند برخی از قسمت ها را حذف نمایند. ساوث پارک یکی از انیمیشن های مخصوص عظیم سالان به شمار میرود و پیشنهاد می کنیم به هیچ اسم آن را به همراه بچه ها و نوجوانان دیدن نکنید.

برگردیم به موضوع اصلی این مقاله یعنی خوراکی ها؛ احتمالا حدس می زنید پفک های پنیری باید ماندگارترین خوراکی ساوث پارک باشد و البته درست هم فکر می کنید ولی ما در اینجا در پی موارد ویژه تری می گردیم؛ خوراکی هایی که پیدا کردنشان در دنیای واقعی سخت است و امتحان کردنشان در گوشه ای از رویاهایمان جا خوش نموده. با این اوصاف پفک های پنیری ساوث پارک که احتمالا طعمی شبیه به پفک نمکی های خودمان دارد، با معیارهای ما جور درنمی آید، در عوض توپک های نمکی شکلاتیِ مخصوص سرآشپز دقیقا همان چیزی است که در پیش می گردیم.

در قسمت نهم فصل دوم جشنواره فیلم ساندنس به ساوث پارک منتقل می شود؛ بنابراین آقای سرآشپز تصمیم می گیرد غرفه کوچکی در نزدیکی محل برگزاری جشنواره افتتاح کند و توپک های نمکی شکلاتی مخصوصش را عرضه کند. این توپک ها با استقبال خوبی هم روبرو می شود و برایش حسابی درآمدزایی می نمایند.

از آن جایی که بسیاری از ما ایده خاصی درباره تلفیق طعم شیرین شکلات و نمک نداریم، بدمان نمی آید این توپک ها را امتحان کنیم و مثل مخاطبان جشنواره فیلم ساندنس از طعمشان شگفت زده شویم.

9- همبرگر مخصوص باب در برگری باب (Bobs Burgers)

 • سال انتشار: 2011
 • سازنده: لرن بوچارد
 • صداپیشگان: اچ جان بنجامین، دن مینتز، یوجین میرمن، جان رابتز
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 91 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8.1 از 10

همبرگر از آن غذاهایی است که زمان و مکان خاصی نمی شناسد و جای خالی اش در هر ساعتی از روز احساس می شود. با این اوصاف دیدنی انیمیشنی که داستان هایش بر پایه این خوراکی خوش مزه طراحی شده، یکی از اولویت های هر شکمویی است.

برگری باب درباره خانواده عجیب وغریبی است که یک رستوران کوچک در حال ورشکستگی را اداره می نمایند و البته از اجرای هیچ روش خلاقانه ای برای فروش بیش تر فروگذار نمی نمایند. تنوع برگرهای باب به میزان ای است که می توانیم یک مقاله کامل درباره خلاقیت های این برگر فروشی تهیه کنیم.

منوی رستوران باب پر از اسامی عجیب وغریب است که در واقع بیش ترشان همان برگرهای معمولی خودمان هستند اما خلاقیت ستودنی شان در نام گذاری هر مشتری را برای امتحان کردنشان ترغیب می نماید.

احتمالا با خودتان می گوید برگر یک غذای کاملا روتین است و می توانید در رستوران سر کوچه تان هم مشابهش را پیدا کنید اما به نظر من برگرهای باب فراتر از یک غذای معمولیِ متشکل از گوشت، نان، سبزیجات و پنیر است، غذا خوردن در این رستوران فرصت آشنایی و هم صحبتی با یک خانواده عجیب وغریب را برای شما فراهم می نماید و می توانید از معاشرت با آن ها و خلاقیت های بی انتهاشان حسابی لذت ببرید.

در هر صورت حالا که به برگری باب دسترسی نداریم پیشنهاد می کنیم هرچه سریع تر خودتان را به نزدیک ترین برگر فروش محله تان برسانید تا ببینیم در آینده نزدیک چه پیش می آید!

8- راتاتویی در انیمیشن راتاتویی (Ratatouille)

 • سال انتشار: 2007
 • سازنده: برد برد
 • صداپیشگان: پتن اسوالت، رو رومانو، پترسون، برن گرت، پیتر اوتول
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 96 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8 از 10

پیکسار در سال 2007 با این انیمیشن شگفت انگیز راتاتویی را به اسم یک غذای ساده و در عین حال خوشمزه به دنیایان معرفی کرد و احتمالا هیچ کدام از ما تصور نمی کردیم روزی عاشق خوراکی متشکل از کدو و بادمجان آب پز شویم ولی به لطف پیکسار این اشتیاق تا جایی پیش رفت که حالا راتاتویی رتبه هشتم لیست ما را به خود اختصاص داده است!

رَمی موش سرآشپز فوق العاده داستان ما به صورت پنهانی در رستوران گاستو مشغول به کار می شود و به همراه یک آشپز دست و پا چلفتی غذاهای بی نظیری را عرضه می نماید اما این راتاتویی است که میان همه آن ها به معروفیت دنیای می رسد.

راتاتویی چیزی بیش تر از یک غذای معمولی است؛ نوعی ضیافت تابستانی فرانسوی که از هم نشینی برش های ظریف کدو، بادمجان، هویج و سیب زمینی تشکیل شده و رنگ آمیزی بی نظیرش اشتها را تحریک می نماید. در بخشی از فیلم آنتون ایگو منتقدان برجسته فرانسوی به رستوران گاستو می آید تا ببیند این همه سروصدا برای چیست.

رَمی همه کوششش را می نماید تا راتاتویی را با ظرافت تمام آماده کند تا این منتقد سختگیر راضی شود. نقشه موش سرآشپز قصه ما با پیروزیت انجام می شود و او با امتحان کردن اولین لقمه راتاتویی به دوران کودکی اش می رود و به یاد دست پخت مادرش می افتد.

البته ما می توانیم راتاتویی را در خانه درست کنیم و چه بسا اگر عاشق آشپزی باشید، بعد از دیدنی فیلم این کار را انجام داده باشید اما بدون شک هیچ راتاتویی در دنیا به خوش رنگ و لعابی راتاتویی پیکسار نیست؛ بنابراین با وجود اینکه حضور موش ها در آشپزخانه اصلا بهداشتی نیست اما احتمالا بسیاری از ما آرزو می کنیم یک رَمی در آشپزخانه داشته باشیم تا برایمان غذاهای هوس انگیز فرانسوی علی الخصوص راتاتویی را طبخ کند!

7- حشرات رنگارنگ در شیر شاه (The Lion King)

 • سال انتشار: 1994
 • سازندگان: راجر آلرز، رابرت مینکاف
 • صداپیشگان: جان تیلور توماس، متیو برودریک، جیمز ارل جونز، جرمی آیرونز، مویرا کلی
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 93 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8.5 از 10

پیش از اینکه در خصوص این خوراکی عجیب وغریب صحبت کنیم پیشنهاد می کنیم بدون نگرانی خودتان را به دست خیال بسپارید و تصور کنید در یک جنگل سرسبز زندگی می کنید، آن وقت شاید پاراگراف بعدی خیلی هم به نظرتان چندش آور نباشد.

سیمبای جوان تک و تنها در یک جنگل ناشناخته رها شده و شانس استفاده از تجربیات موفاسای عظیم را هم ندارد؛ بنابراین رفقای خوبش یعنی پومبا و تیمون باید راه و رسم زندگی را به او بیاموزند. اولین درس این است که به او یاد دهند که چطور غذای خوب پیدا کند و پیشنهاد آن ها حشرات و کرم هایی است که روی گیاهان مختلف زندگی می نمایند. البته خوردن حشرات و لاروها هیچ وقت اشتهاآور به نظر نمی رسد مگر اینکه برای امتحان کردنشان پول گرفته باشید!

اما وقتی با ترکیب رنگی هیجان انگیز این موجودات کوچک رو به رو می شوید احتمالا در عقایدتان تجدیدنظر کنید. تیمون ادعا می نماید که طعم آن ها شبیه مرغ است اما ما در فکر بچگانه مان تصور می کنیم باید طعمی شبیه پاستیل توت فرنگی یا آب نبات های ژله ای آلبالویی داشته باشند و ترجیح می دهیم ندای عظیم سال درونمان که مدام نهیب می زند چیزی که از زیر چوب و خاک بیرون بیاید اصلا نمی تواند خوشمزه باشد را ساکت می کنیم چون وقتی سیمبا از خوردنشان لذت ببرد حتما چیز خوبی است.

در هر صورت اگر روزی در دنیای واقعی به جایی برسیم که مجبور می شویم از حشرات به اسم غذا استفاده کنیم من که ترجیح می دهم برای یافتن غذا به جنگل سیمبا و دوستانش بروم و لااقل حشرات پاستیلی را شکار کنم!

6- غذای اسکوبی در اسکوبی دو کجایی! (Scooby-Doo, Where Are You)

 • سال انتشار: 1969
 • سازندگان: جو روبی، کن اس پیرز
 • صداپیشگان: فرانک واکر، گری دلیسل، متیو لیلارد
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: اطلاعاتی در دسترس نیست
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.9 از 10

اینکه چرا یک انسان بالغ باید به جایی برسد که علاقه داشته باشد مثل نقی معمولیِ مرکز غذای سگ بخورد، خودش از آن معماهای اعجاب انگیز دنیا است که احتمالا ریشه اش به دوران کودکی و دوره ای برمی شود که هیچ ایده ای درباره محتویات غذای سگ نداشتیم و تصور می کردیم برای تشویق به اسکوبی بیسکویت می دهند!

ماجرای این مجموعه انیمیشنی پرطرفدار درباره چهار نوجوان و سگی به نام اسکوبی است که در پی کشف فعالیت های فراطبیعی در شهرشان هستند. در این میان برای جایزه دادن به اسکوبی او را به نوعی اسنک مهمان می نمایند که از آن جایی که در دوران کودکی هیچ تصوری از محتویاتش نداشتیم تصور می کردیم ویفرهای وانیلی هستند مملو از مغز کارامل و کره و اگر اسکوبی از کودکی اش این اسنک ها را به اسم جایزه دریافت می کرد و سال هاست که در رژیم غذایی او جای دارند، پس حتما خوراکی خوشمزه ای است.

جالب است که آن قدر تعداد بچه های که دوست داشتند این اسنک های را امتحان نمایند در سراسر دنیا زیاد شد که برخی از کارخانه های فراورینماینده غلات صبحانه و کورن فلکس تصمیم گرفتند از تصویر اسکوبی روی محصولاتشان استفاده نمایند و بچه ها را به خوردن غلات صبحانه تشویق نمایند.

5- ناکو در کیم پاسیبل (Kim Possible)

 • سال انتشار: 2002
 • سازندگان: باب اسکورلی، بابا مک کورکل
 • صداپیشگان: کریستی کارلسون رومانو، ویل فریدل، نانسی کارت رایت، تاج موری، جان دی ماجیو
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 100 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.9 از 10

این انیمیشن داستان دختر نوجوانی به نام کیم پاسیبل است که به همراه دوستانش رون استپپل، وید و یک سمور به نام روفوس در پی مجازات مجرمان شهر است اما میان ماجراجویی های این گروه نامتعارف یک غذای اشتها آور به نام ناکو معرفی می شود که هر شکمویی آرزو می نماید در دنیای واقعی هم وجود داشت و می توانست امتحانش کند. پیش از اینکه به ناکو بپردازیم دو غذای محبوب که از آن ها مشتق شده، یعنی تاکو و ناچوز را با هم آنالیز می کنیم.

تاکو یک غذای اصیل مکزیکی است که در سراسر دنیا هواداران زیادی دارد. این غذا از نوعی نان سفید به نام تورتیا تشکیل شده که با انواع و اقسام گوشت ها، سبزیجات، حبوبات پر می شود و در نهایت با سس آواکادو یا سالسا همراه می شود.

ناچوز یک غذای مکزیکی محبوب دیگر است که از ترکیب چیپس تورتیلا، پنیر ذوب شده و انواع و اقسام سس های گوشتی و گیاهی تهیه می شود.

ناکوی ابداعی کیم پاسیبل ترکیبی از این دو خوراکی اعجاب آور است؛ یک تاکوی پروپیمان که با میزان زیادی ناچوز پنیری و چرب وچیلی کامل می شود، یک انفجار تمام عیار طعم و مزه احتمالا احساسی است که بعد از امتحان کرد آن تجربه خواهید کرد.

اگر روزی روزگار به دنیای کیم پاسیبل راه پیدا کردید، پیشنهاد می کنیم این ترکیب اعجاب انگیز را با یک سس چیلی تند و تیز همراه کنید و از هارمونی طعم ها لذت ببرید. فقط از آنجایی که بعد از خوردن ناکو حسابی چرب و چیل می شوید، حتما میزان زیادی دستمال کاغذی کنارتان داشته باشید.

4- پیتزا در لاک پشت های نینجای جهش یافته (Teenage Mutant Ninja Turtles)

 • سال انتشار: 2003
 • سازندگان: کوین ایستمن، پیتر لایرد
 • صداپیشگان: مایکل سینترنیکلاس، وین گرایسون، سام ریگل، گریگ آبی، دریم دانستن
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 100 از 100
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8.7 از 10

سال هاست که متخصصان مختلف در خصوص مضرات پیتزا برای سلامتی هشدار می دهند اما به میزان ای خوش مزه است که احتمال می دهم خوشان هم بدشان نمی آید در خلوتشان به یک پیتزا پپرونی درجه یک ناخنکی بزنند.

با همه این اوصاف لاک پشت های نینجا به ما ثابت کردند پیتزا نه تنها مضر نیست بلکه هر بخشی از هرم غذایی که یک لاک پشت در حال رشد به آن احتیاج دارد را در خود دارد؛ پنیر برای بخش لبنیات، پپرونی برای بخش فرآورده های گوشتی، خمیر برای بخش غلات و آناناس برای قسمت میوه و سبزی. پس شاید این پیتزا است که باعث رشد لاک پشت های قصه ما شده و نشت مواد شیمیایی بهانه ست. در حقیقت شاید اگر پیتزا نبود هیچ جهش شیمیایی رخ نمی داد و اصلا لاک پشت نینجایی هم در دنیای انیمیشنی وجود نداشت!

جالب است بدانید این خوراکی خوشمزه از اولین قسمت های کمیک های لاک پشت های نینجا در داستان حضوری مستمر داشت که دلیل آن علاقه ویژه خالقان این مجموعه یعنی کوین ایستمن و پیتر لایرد بود. پیتزا از سال 1987 در مجموعه انیمیشنی لاک پشت های نینجا حضور تاثیرگذاری داشت؛ به طوری که بچه های زیادی در سراسر دنیا بعد از دیدنی کارتون در هر ساعتی از روز لج می کردند و پیتزا می خواستند؛ بنابراین یا والدینشان مجبور می شدند برای ساکت کردنشان دست به دامن پیتزا پپرونی شوند یا ماجرا با جنگ و دعوا پایان پیدا می کرد.

در هر صورت در عظیم سالی فقط در پی یک برش پیتزا پپرونی لذیذ نیستم بلکه هنوز هم امیدواریم رویاهای کودکی مان را تحقق ببخشیم و در کنار این قهرمان های غول پیکر سبز، خوش مزه ترین پیتزای دنیا را میل کنیم.

3- آب نبات و نوشیدنی مخصوص در ماجراجویی های جیمی نوترون: پسر نابغه (The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius)

 • سال انتشار: 2002
 • سازنده: جان دیویس
 • صداپیشگان: دبی دری بری، فرانک ولکر، راب پالسون، جف گارسیا، کارولین لارنس
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: اطلاعاتی در دسترس نیست
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.7 از 10

در یکی از معروف ترین سکانس های ویلی وانکا و کارخانه شکلات سازی (Willy Wonka and the Chocolate Factory) از یک نوع آب نبات رونمایی می شود که کامل ترین آب نبات دنیا است و همه طعم ها را در خود جای می دهد و به زودی جایگزین همه غذاهای کره زمین خواهد شد.

پس اصلا عجیب نیست که جیمی نوترون نابغه از این ایده ناب الهام بگیرد و به فکر ساخت خوراکی برای راضی کردن دوستانش بیفتد. آب نبات ابداعی جیمی رنگی بنفش با لکه های زرد دارد و تقریبا تمام طعم های دنیا از ترش و شور گرفت تا کره ای را در خود جای داده. البته همان طور که قابل حدس است این اختراع هم به زودی دردسرساز می شود اما باز هم دلیلی ندارد که ما دوست نداشته باشیم این معجون را در دنیای واقعی امتحان کنیم.

اما آب نبات بنفش عجیب وغریب تنها خوراکی نیست که دلمان می خواهد از انیمیشن جیمی نوترون به دنیای واقعی وارد شود، بلکه یک نوشیدنی به نام Purple Flurp هم باید به لیستمان اضافه کنیم. جیمی معمولا هنگام کار روی اختراعات مهم و دردسرسازش از این نوشیدنی بنفش استفاده می نماید.

اطلاعات دقیقی از محتویات این نوشیدنی در دسترس نیست اما از آنجایی که جیمی کم سن و سال است نباید مواد مضر و خطرناکی داشته باشد و به نظر می رسد از نوعی سودا با طعم انگور تشکیل شده است.

2- دنده برانتوسور در عصر حجر (The Flintstones)

 • سال انتشار: 1960
 • سازندگان: جوزف باربرا، ویلیام هانا
 • صداپیشگان: آلن رید، مل بلانک، بیا بنادرت، جری جانسون، دان مسیک
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: اطلاعاتی در دسترس نیست
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.5 از 10

عصر حجر یکی از قدیمی ترین انیمیشن های تلویزیون است که احتمالا پدرها و مادرهایمان به خوبی با آن آشنایی دارند. بعلاوه تا قبل از انتشار سیمپسون ها به اسم پیروز ترین انیمیشن تاریخ هم شناخته می شد. ماجرا همان طور که از نام فیلم معین است در عصر حجر اتفاق می افتد و درباره یک خانواده عجیب وغریب و همسایه هایشان است.

ویژگی بامزه کارتون این است که دغدغه ها و مسائل زندگی امروزی در عصر حجر با همراهی ماموت ها و دایناسورها به تصویر کشیده می شود و این پارادوکس جالب آن را به اثری دیدنیی برای همه دوران تبدیل می نماید.

اگر تا به حال این انیمیشن را دیدن نکردید احتمالا از خودتان می پرسید در عصر حجر چه خوراکی خوشمزه و هیجان انگیزی می تواند وجود داشته باشد که آرزوی امتحان کردنش در دنیای واقعی به دلمان بماند. برای پاسخ به سوالتان پیشنهاد می کنیم فقط فصل اول این مجموعه را دیدن کنید.

در یکی از قسمت های فصل اول فِرِد بعد از یک روز سخت کاری خانواده اش را برای یک شام جمع وجور در ماشین مهمان می نماید و این جاست که با یک غذای عجیب وغریب روبرو می شویم؛ دنده برانتوسور که در حقیقت یک نوع دایناسور غول پیکر است که میلیون ها سال پیش منقرض شده!

از آنجایی عصر حجری ها به گوشت علاقه ویژه ای داشتند احتمالا دنده برانتوسور غذای ایده آل و لوکسی محسوب می شد. اگر گیاه خوار هستید حتما تصور خوردن این هیولا برایتان دردناک است اما اگر به غذاهای گوشتی علاقه دارید احتمالا بدتان نمی آید این دنده غول پیکر که وزنش به میزان ماشین فِرِد است را با چند گالن روغن زیتون و چند صد کیلو ادویه، مزه دار و نهایتا روی یک باربیکیوی غول پیکر کباب کنید و دلی از عزا درآورید.

البته چون میلیون ها سال از انقراض برانتوسور می گذرد، هیچ وقت شانس امتحان کردن آن را نخواهیم داشت و حتی حالا که دقیق تر فکر می کنم احتمالا یکی از دلایل انقراض این گونه با ارزش تهیه استیک از نواحی مختلف بدنش بوده!

1- کربی پتی در باب اسفنجی شلوار مکعبی (SpongeBob SquarePants)

 • سال انتشار: 1999
 • سازنده: استیون هیلنبرگ
 • صداپیشگان: تام کنی، بیل فیجرباک، کلنسی براون، راجر بومپاس، کارولین لارنس، مستر لارنس
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: اطلاعاتی در دسترس نیست
 • امتیاز IMDb به فیلم: 8.2 از 10

سال هاست که باب اسفنجی شلوار مکعبی و دوستانش با ماجراجویی های بانمکشان در کف اقیانوس، دل میلیون ها بیننده از سراسر دنیا را بردند. در دنیای باب اسفنجی چیزهای زیادی وجود دارد که آرزو می کردیم واقعی باشند؛ از خود باب و پاتریک گرفته تا غذای مخصوصی به نام کربی پتی.

کربی پتی یکی از معروف ترین برگرهای بیکینی باتم است که در رستوران کراستی کرب طبخ می شود و معمولا باب اسفنجی را با کاردک در حال پخت آن می بینیم. این برگر فرمول بسیار سری دارد که هیچ کس از آن اطلاعی ندارد و رستوران پلانکتون تقریبا بیست سال است که در پی دزدیدن فرمول و پخت برگرهایی باکیفیت کربی پتی است.

این که هیچکس فرمول ساخت کربی پتی را نمی داند واقعا یک افسانه نیست و فقط استیون هیلنبرگ سازنده باب اسفنجی از آن سر درمی آورد که او هم به رحمت خدا رفت. البته چند سال قبل این حقیقت را فاش کرد که در پخت آن از هیچ فرآورده گوشتی استفاده نشده.

بنا بر تحقیقات ما احتمالا کربی پتی از نان، پیاز آبدار، خیارشور، گوجه فرنگی، کاهو و پنیر دریایی، جلبک ، سس تارتار سری، سس کچاپ و خردل تشکیل شده است. البته ما مثل آقای پلانکتون علاقه ای نداریم این فرمول را بدزدیم و فقط می خواهیم کربی پتی را در رستوران کراستی کرب امتحان کنیم.

اگر روزی روزگاری خیال و واقعیت به هم پیوست و پیروز شدید کربی پتی را امتحان کنید، پیشنهاد می کنیم به اسم اولین نفری که این افتخار نصیبش شده چند آپشن شگفت انگیز مثل ژله عروس دریایی را به ساندویچ تان اضافه کنید یا به لطف سرآشپز بین المللی باب اسفنجی، نان برگر را در رنگ های مختلف از سبز گرفته تا قرمز سفارش دهید. فقط حواستان باشد بیش از یک عدد کربی پتی سفارش ندهید چون علیرغم مزه بهشتیش ظاهرا بسیار مضر است و خطر ترکیدگی و سکته قلبی در اثر خوردن زیاد برگر وجود دارد.

لیست پیشنهادی ما با برگر مخصوص باب اسفنجی تمام شد اما حتما موارد بیش تری در دنیای انیمیشن ها وجود دارد که آرزو می کنیم واقعی باشند. شما برایم بگوید دوست دارید چه خوراکی دیگری به لیستمان اضافه شود؟

منبع: screenrant

namasho.ir: نماشو: همه چیز اینجا هست از سفر و گردشگری تا ورزش و سرگرمی

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 16974

به "برگر باب اسفنجی و 19 خوراکی کارتونی دیگر که دوست داریم بخوریم" امتیاز دهید

1 کاربر به "برگر باب اسفنجی و 19 خوراکی کارتونی دیگر که دوست داریم بخوریم" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگر باب اسفنجی و 19 خوراکی کارتونی دیگر که دوست داریم بخوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید