نژادپرستی، بیماری فراگیر آمریکا

به گزارش بانیما، اعتراضات به رفتار های نژادپرستانه سفیدپوستان آمریکایی که همیشه با حمایت دولت های آمریکا (چه دموکرات، چه جمهوری خواه) همراه بوده، بهانه ای برای ورود سلبریتی های آمریکایی به عرصه اعتراض علیه دولت آمریکا شده است.

نژادپرستی، بیماری فراگیر آمریکا

گروه دانشگاه خبرنگاران،احسان سالمی؛ سابقه فعالیت ها و جهت گیری سینماگران هالیوود و بخش عمده سلبریتی های آمریکایی، نشان دهنده گرایش آنها به جریان دموکرات است و بسیاری از اظهارنظرهای آنها علیه ترامپ را نه از سر دلسوزی برای مردم آمریکا یا سایر مناطق جهان، بلکه باید در راستای تکمیل پازل انتخاباتی دموکرات ها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری آمریکا تحلیل کرد، کما اینکه اگر این سطح از دغدغه در میان هنرمندان هالیوودی نسبت به پایمال شدن حقوق سیاه پوستان و رنگین پوستان در آمریکا وجود داشت، باید در دوره اوباما که بارها چنین رفتارهایی از سوی پلیس آمریکا بروز کرده بود هم شاهد چنین واکنش هایی می بودیم.

در واقع آنچه در این میان بیش از هر چیز به محاق می رود، حقوق رنگین پوستان آمریکاست. با این همه در چند روز اخیر حجم بالایی از اظهارنظرها از سوی چهره های سرشناس سفیدپوست و سیاه پوست هالیوود نسبت به رفتارهای غیرانسانی و وحشیانه پلیس و دولت آمریکا با سیاه پوستان منتشر شده است که در این گزارش نگاهی به برخی از آنها داریم.

ما مهم هستیم

جان بویگا، ستاره سیاه پوست فیلم سینمایی جنگ ستارگان در طول هفته گذشته و پس از آغاز موج اولیه اعتراضات نسبت به رفتارهای غیرانسانی آمریکایی ها، با استفاده از اکانت توئیتر خود نسبت به نژادپرست ها اعتراض کرد اما در نهایت به این اعتراض های مجازی راضی نشد و با حضور در یکی از تجمعات اعتراضی به قتل جرج فلوید، سخنرانی احساسی را در ارتباط با نژادپرستی در آمریکا انجام داد. او در این سخنرانی گفت: جان سیاه پوستان همیشه اهمیت داشته است. ما همیشه مهم بوده ایم. همیشه بدون توجه به مسائل پیروز شده ایم. حالا وقتش است. من دیگر نمی خواهم منتظر بمانم. ما نمایش فیزیکی حمایت از جرج فلوید، ساندرا بلند، تریوان مارتین و استیون لارنس هستیم. دارم از ته قلبم صحبت می کنم. نمی دانم بعد از این قرار است شغلی داشته باشم یا نه اما برایم مهم نیست.

او در حالی که بغض کرده بود، گفت این اعتراض ها برای حمایت از افرادی است که توسط سیستم و جامعه به آنها ظلم می شود و اضافه کرد: نمی دانیم جرج فلوید و ساندرا بلند چه دستاوردهایی می توانستند داشته باشند اما امروز مطمئن می شویم که چنین نگاهی برای جوانان مان بیگانه نخواهد بود. بویگا از معترضان خواست تا جایی که ممکن است گردهمایی های خود را صلح آمیز حفظ کنند و داخل تله ماموران دولتی نیفتند. این بازیگر در ادامه گفت از همه می خواهد که درک کنند این مساله چقدر دردناک است و در حقیقت نژاد انسان ها هیچ اهمیتی ندارد و نداشته است.

تقدیم 2 فیلم کن 2020 به جرج فلوید

استیو مک کویین، کارگردان بریتانیایی و سیاه پوست هم از جمله چهره هایی بود که در جریان اعتراضات اخیر نسبت به رفتارهای نژادپرستانه با رنگین پوستان دست به کار شد و هر 2 اثرش که بتازگی در جشنواره کن 2020 انتخاب شدند را به روح جرج فلوید سیاه پوست کشته شده در آمریکا تقدیم کرد. این 2 فیلم شامل منگراو و لاورز راک است که هر یک اپیزودی از مجموعه تبر کوچک محسوب می شوند. مک کویین درباره این تصمیمش گفت: من این فیلم ها را به جرج فلوید و همه افراد سیاه پوست دیگری که کشته شده اند- حال چه دیده شده یا نشده اند - در آمریکا، انگلیس یا هر جای دیگری در جهان، تقدیم می کنم. اگر شما درختی بزرگ هستید، ما تبر کوچک هستیم. زندگی سیاهان مهم است. منگراو داستانی واقعی از گروه فعالان سیاه پوست بریتانیایی است که با نام منگراو 9 شناخته می شد و محاکمه ای است که سال 1970 در اولد بیلی رخ داد. لتیتا رایت از فیلم پلنگ سیاه و شان پارکرز از بازیگران این فیلم هستند.

نژادپرستی بیماری فراگیر آمریکا

جرج کلونی، هنرپیشه مشهور آمریکایی که تا زمان روی کار بودن دموکرات ها معمولا در مناسبات و اتفاقات سیاسی نهایت تلاش خود را برای حمایت از سیاست های دولت آمریکا انجام می داد، بتازگی با انتشار مقاله ای در واکنش به بحرانی که پس از کشته شدن یک شهروند سیاه پوست به دست پلیس ایالات متحده در این کشور به وجود آمده است، خواستار ایجاد تغییرات در سیستم اجرای قانون، عدالت کیفری و رهبری سیاست های ایالات متحده شد.

بر اساس آنچه گاردین گزارش کرده، جرج کلونی در این مقاله که با همکاری دیلی بیست منتشر شده است، خواستار اقدامی سریع برای مقابله با آنچه از آن به عنوان فراگیر شدن نژادپرستی یاد کرده، شد. در بخشی از مقاله کلونی آمده است: شکی نیست که جرج فلوید به قتل رسیده است. ما آخرین نفس های او را هنگام بازداشت شدن توسط 4 افسر پلیس دیدیم. ما نمی دانیم این تظاهرات چه زمانی فروکش خواهد کرد و امیدواریم و دعا می کنیم هیچ فرد دیگری کشته نشود. این (نژادپرستی) بیماری فراگیر مااست که همه را مبتلا می کند و هنوز پس از 400 سال هیچ واکسنی برای آن کشف نشده است. کلونی، البته در پایان این مقاله همچون اغلب موضع گیری های اخیر خود علیه دولت ترامپ برای تکمیل پازل انتخاباتی دموکرات ها، از مردم خواست در دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ را از حکومت برکنار کنند.

صلح، عدالت، بدون ترس

دیوید لینچ، کارگردان مشهور هالیوود نیز که در مدت اخیر به واسطه شیوع کرونا در قرنطینه سفت و سختی بود، در گزارش ویدئویی از محل زندگی خود، دست نوشته ای را پشت سرش قرار داده بود که نشان دهنده حمایت وی از جنبش زندگی سیاهان مهم است بود. در این دست نوشته عبارت دیگری نیز به چشم می خورد: صلح، عدالت، بدون ترس.

نکته جالب اینجاست که لینچ چندان به عنوان فیلمسازی حساس به مسائل نژادی شناخته نمی شود اما وی در مقاله ای که والچر سال 2017 منتشر کرد این بحث را بیان نمود که در آثارش سفیدپوست بودن را سرچشمه همه شرارت ها می داند. این مقاله پاسخی بود به مقاله دیوید فاستر والاس در سال 1997 که مطرح کرده بود چرا همه فیلم های لینچ اینقدر سفید است؟. لینچ یکی از سینماگرانی است که در شبکه های اجتماعی هم حمایت خود را از جنبش زندگی سیاهان مهم است نشان داده است.

وقتی آمریکا به زانو درآمده، تو کجایی

دواین جانسون که در سال های اخیر به عنوان یکی از پردرآمدترین هنرپیشه های آمریکایی شناخته می شود، با انتشار ویدئویی احساسی در توئیتر، از جنبش زندگی سیاهان مهم است حمایت و ابراز کرد در جریان همه اعتراض های سراسری علیه مرگ جرج فلوید، ترامپ اصلا قدرت رهبری نداشت. وی خطاب به ترامپ نوشت: رهبر دلسوز ما کجاست، وقتی کشور روی زانو افتاده و دستش را دراز کرده و باید بگوید: بایستید، با من بایستید زیرا من هوای شما را دارم. صدایتان را می شنوم. به شما گوش می دهم و شما کلام مرا خواهید داشت، زیرا من هر کاری با قدرتم می کنم تا زمان مرگم، نفس آخرم، هر کاری می کنم تا تغییری را که به آن نیاز داریم ایجاد کنم، برای عادی سازی برابری، زیرا زندگی سیاهان مهم است. تو کجایی؟ اگرچه جانسون در جایی از سخنانش نامی از ترامپ نبرده اما تعیین است که خطاب او به رئیس جمهوری آمریکاست.

این بازیگر با این مونولوگ یکی از مهم ترین موضع گیری های سیاسی خود را در طول دوران کاری اش ابراز کرده است. این بازیگر همچنین با اعلام اینکه همه زندگی ها مهم است گفته است؛ اما حالا زندگی سیاهان نیاز به حمایت دارد. جانسون هفته پیش تصویری منتشر کرده بود که با نقل قولی از فلوید روی کارت ویزیت خودش همراه بود: نمی توانم نفس بکشم و متنی درباره وقایع اخیر را دربرمی گرفت و به خانواده و مردم آمریکا تسلیت می گفت.

چهره های متعدد دیگری از هنرمندان نامدار سینما و هنر آمریکا در این مدت نسبت به این حوادث واکنش نشان دادند و با سیاه پوستان آمریکایی اعلام همدردی و همراهی کردند؛ واکنش هایی که قطعا بخش زیادی از آنها را باید در راستای اتفاقات پیش روی آمریکا از جمله انتخابات ریاست جمهوری 2020 تحلیل کرد.

احسان سالمی - فعال دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی

انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرنگاران نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 10527

به "نژادپرستی، بیماری فراگیر آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نژادپرستی، بیماری فراگیر آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید