نرخ تورم سالانه آذرماه به 30,5 درصد رسید

به گزارش بانیما، خبرنگاران : نرخ تورم سالانه آذر ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 30,5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.5 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

نرخ تورم سالانه آذرماه به 30,5 درصد رسید

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، مرکز آمار ایران به عنوان متولی ارائه آمار کشور اعلام نمود: نرخ تورم سالانه آذر ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 30,5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.5 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

* کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در آذر ماه 1399 به عدد 44,8 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 44.8 درصد بیشتر از آذر 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده اند.

نرخ تورم نقطه ای آذر ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 1,6 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 1.3 واحد درصدی به 57.9 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با کاهش 3.1 واحد درصدی به 38.7 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 44,2 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 48.0 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه آذر 1399 به 2,0 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 3.2 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات به ترتیب 5.0 درصد و 0.5 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 1,9 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، 2.8 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 2.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 4.9 واحد درصد کاهش داشته است.

*افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه آذر ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 30,5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.5 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای هر دو گروه خانوارهای شهری و روستایی برابر 30,5 درصد می باشد که برای خانوارهای شهری 1.5 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1.7 واحد درصد افزایش داشته است.

* تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه روغن ها و چربی ها (روغن مایع، روغن نباتی جامد)، گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (شیر پاستوریزه و غیر پاستوریزه، دوغ پاستوریزه، تخم مرغ)، گروه میوه و خشکبار (نارنگی، پرتقال، انار)، گروه آشامیدنی ها (نوشابه گازدار، آب میوه، چای خارجی بسته ای) می باشد. در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات، گروه مبلمان و لوازم خانگی (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه هتل و رستوران (غذاهای آماده)، پوشاک و کفش بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین گروه حمل ونقل (انواع اتومبیل سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 27,9 درصد برای دهک اول تا 37.2 درصد برای دهک دهم است.

چین: چین از اون کشورهایی هست که حتما یکبار هم شده باید در زندگیتون به اونجا سفر کنید

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 13582

به "نرخ تورم سالانه آذرماه به 30,5 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم سالانه آذرماه به 30,5 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید