نرخ تورم خوراکی ها به 58 درصد رسید

به گزارش بانیما، نرخ تورم سالانه آذر ماه 1399 برای خانوار های کشور به 30,5 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، 1.5 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

نرخ تورم خوراکی ها به 58 درصد رسید

اعتماد در ادامه نوشت: آن گونه که مرکز آمار ایران گزارش داده نرخ تورم نقطه ای آذر ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 1,6 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 1.3 واحد درصدی به 57.9 درصد و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با کاهش 3.1 واحد درصدی به 38.7 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 44,2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوار های روستایی 48.0 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در آذر ماه 1399 به عدد 44,8 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 44.8 درصد بیشتر از آذر 1398 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه نموده اند. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 5 درصد و 0.5 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری 1,9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل، 2.8 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوار های روستایی 2.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 4.9 واحد درصد کاهش داشته است. منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است.

نرخ تورم ماهانه آذر 1399 به 2,0 درصد رسیده که در مقایسه با همین ماه قبل، 3.2 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین نرخ تورم سالانه برای هر دو گروه خانوار های شهری و روستایی برابر 30,5 درصد است که برای خانوار های شهری 1.5واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی 1.7 واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه آذر ماه 1399 برای خانوار های کشور به 30,5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.5 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه روغن ها و چربی ها (روغن مایع، روغن نباتی جامد)، گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (شیر پاستوریزه و غیرپاستوریزه، دوغ پاستوریزه، تخم مرغ)، گروه میوه و خشکبار (نارنگی، پرتقال، انار)، گروه آشامیدنی ها (نوشابه گازدار، آب میوه، چای خارجی بسته ای) است. در گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات، گروه مبلمان و لوازم خانگی (انواع شوینده، بخاری گازی)، گروه هتل و رستوران (غذا های آماده)، پوشاک و کفش بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند. همچنین گروه حمل و نقل (انواع اتومبیل سواری) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 27,9 درصد برای دهک اول تا 37.2 درصد برای دهک دهم است.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: فرارو
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 13539

به "نرخ تورم خوراکی ها به 58 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم خوراکی ها به 58 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید