موگرینی خواستار برقراری آتش بس در لیبی شد

به گزارش بانیما، تهران - خبرنگاران - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز(دوشنبه) خواستار برقراری آتش بس موقت در لیبی با هدف ارسال کمک های بشردوستانه به این کشور شد.

موگرینی خواستار برقراری آتش بس در لیبی شد

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری رویترز از لوگزامبورگ، فدریکا موگرینی همچنین از طرف های درگیر در لیبی خواست به مذاکرات سیاسی بازگردند.

وی که ریاست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ را برعهده داشت، گفت: پیام اروپا باید عبارت از اجرای کامل توافق آتش بس انساندوستانه، جلوگیری از هر گونه اقدام نظامی بیشتر و تشدید تنش و بازگشت به جهت سیاسی باشد.

موگرینی که با غسان سلامه کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی صحبت می کرد، یادآور شد که وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در تکرار درخواست گروه 7 از ژنرال خلیفه حفتر فرمانده نظامی شرق لیبی برای توقف پیشروی به طرابلس متحد هستند.

ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر روز جمعه اعلام کرد که نیروهایش به سمت حومه های جنوبی طرابلس پیشروی کرده و فرودگاه بین المللی سابق این شهر را در اختیار گرفته اند؛ امری که دولت وفاق ملی را تهدید می کند.

حملات ارتش ملی لیبی که متحد دولتی موازی و مستقر در شهر بنغازی در شرق این کشور است، نزاع قدرت در لیبی را تشدید کرده است.

ژان اسلبورن وزیر امور خارجه لوگزامبورگ نیز گفت: باید برای متوقف کردن عملیات نظامی در لیبی هر کاری انجام دهیم تا جنگ داخلی در این کشور از میان برداشته شود.

به گزارش خبرنگاران، لیبی پس از ساقط شدن حکومت معمر قذافی دیکتاتور معدوم این کشور از قدرت، به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد.

دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج در غرب کشور تشکیل شد که مورد حمایت جامعه جهانی است. همزمان یک دولت موازی در شرق لیبی که مجلس کنندگان به ریاست عقیله صالح و ژنرال حفتر از آن حمایت می کنند، اعلام موجودیت کرد.

در این میان، آمریکا پس از تشدید خشونت های جاری در لیبی، گروهی از نظامیان خود را از این کشور خارج کرده است.

اروپام ** 9109 ** 1071

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: ایرنا
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 2433

به "موگرینی خواستار برقراری آتش بس در لیبی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینی خواستار برقراری آتش بس در لیبی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید