مبالغ اعلام شده شهریه مدارس قانونی نیست

به گزارش بانیما، رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش گفت: شهریه مدارس و مراکز غیردولتی بر اساس الگوی تعیین شهریه ابلاغ می شود و مبالغ اعلام شده در فضای مجازی وجاهت قانونی ندارند.

مبالغ اعلام شده شهریه مدارس قانونی نیست

به گزارش ایرنا، احمد محمودزاده با بیان اینکه شهریه مدارس غیردولتی بر اساس الگوی مشخص شهریه ابلاغ می شود، گفت: هم اکنون موسسان مدارس و مراکز غیردولتی مشغول تکمیل اطلاعات مورد نیاز برای مشخص شهریه هستند و تا کنون شهریه هیچ کدام از مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی 1403-1402 ابلاغ نشده است.

وی اضافه نمود: همزمان با ابلاغ شهریه مدارس غیردولتی، مبالغ آن ها در سامانه مشارکت ها (https://mosharekatha.ir) برای عموم مردم قابل مشاهده است بنابراین مبالغ اعلام شده در فضای مجازی وجاهت قانونی ندارند.

وی با بیان اینکه الگوی مشخص شهریه مدارس غیردولتی در 22 فروردین سال 1402 ابلاغ شده است، گفت: در این الگو مطابق ماده (15) قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، پایه و اساس مشخص شهریه؛ دوره تحصیلی، سطح آموزشی- پرورشی و تربیتی، برنامه سال تحصیلی، فعالیت های فوق برنامه، فضای فیزیکی، تجهیزات و امکانات بروز از جمله آزمایشگاه ها، کارگاه ها و سالن ها است و در این راستا به نیروی انسانی شاغل در مدارس غیردولتی و دارای صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای متناسب با دوره های تحصیلی و برنامه سال تحصیلی، فضای آموزشی، تجهیزات و امکانات توجه ویژه شده و در موضوع مشخص هزینه های تمام شده هر مدرسه قرار گرفته است و کیفیت و امتیاز کسب شده در این مولفه ها در مشخص مبلغ شهریه بسیار اثرگذار است.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی با بیان اینکه در راستای مشخص سطح آموزشی و پرورشی شاخص هایی مشخص شده تا به این صورت کیفیت ارائه خدمات آموزشی و پرورشی مدارس نیز در مشخص شهریه لحاظ شود، اظهار کرد: نکته مهم دیگر در خصوص فعالیت های فوق برنامه است که کاملا اختیاری و در الگوی مشخص شهریه به صورت مجزا در قالب فعالیت های فوق برنامه درسی، فعالیت های آموزشی و پرورشی مکمل و فعالیت های تابستانی پیش بینی شده است. شهریه این بخش بر اساس برنامه های ثبت شده در سامانه مشارکت ها مشخص می شود و در ادامه بر اجرای آن ها نظارت خواهد شد.

افراط و تفریطی در افزایش شهریه ها نباید وجود داشته باشد

محمودزاده گفت: ضروری است تاب آوری مردم در نظر گرفته شود تا امکان پرداخت شهریه از سوی والدین فراهم باشد و از طرف دیگر باید هزینه های جاری مدرسه هم در نظر گرفته شود. یعنی افراط و تفریطی در افزایش نباید وجود داشته باشد. باید کاری کنیم که هم کیفیت بخشی برنامه های آموزشی و رویکرد های تربیتی و فرهنگی لحاظ شود و هم خانواده ها بتوانند در این نوع مدارس با توجه به علاقه مندی که نسبت به مدارس غیردولتی دارند امکان ثبت نام و بهره مندی از خدمات با کیفیت مدارس غیردولتی را داشته باشند.

وی مطرح نمود: مدایران کل استان ها موظفند با توجه به اینکه در بخشامه الگوی مشخص شهریه به صراحت عنوان شده است که مسئولیت حسن اجرای آن به عهده مدیرکل استان است، نظارت کاملی بر فرآیند مشخص شهریه و ثبت نام داشته باشند تا ضمن همکاری و هماهنگی در مشخص شهریه ها و ثبت نام ها طبق دستورالعمل های ارسالی با اندک مدارسی که در چارچوب سیاست های وزارت آموزش و پرورش فعالیت ندارند و شهریه های خارج از مصوبه دریافت می کنند و متخلف هستند برخورد جدی صورت گیرد.

محمودزاده با بیان اینکه با توجه به هماهنگی های به عمل آمده و بخشنامه های ارسالی مدیران کل استان ها، موسسان مدارس و مراکز غیردولتی و همچنین اولیای دانش آموزان همکاری های لازم را انجام دهند، اضافه نمود: از موسسان انتظار می رود که متناسب با شهریه ابلاغی عمل کنند و پوستر شهریه ها را در محل ثبت نام نصب کنند و متناسب با آن قرارداد های الکترونیکی را از سامانه مشارکت ها دریافت کنند و در دو نسخه به امضای خود و اولیای دانش آموزان برسانند.

معاون وزیر آموزش و پرورش در انتها اذعان داشتند: از اولیای دانش آموزان نیز خواهشمندیم که به عنوان ناظرین اصلی ما متناسب با شهریه های مصوب ثبت نام کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف از طریق سامانه شکایات سازمان شکایت خود را ثبت کنند؛ و در مواردی که شاکی وجود دارد به راحتی امکان ورود به موضوع مهیاست و قطعاً با مدارس متخلف برخورد خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 خرداد 1402 بروزرسانی: 1 خرداد 1402 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 22677

به "مبالغ اعلام شده شهریه مدارس قانونی نیست" امتیاز دهید

1 کاربر به "مبالغ اعلام شده شهریه مدارس قانونی نیست" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبالغ اعلام شده شهریه مدارس قانونی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید