ایران از فعال ترین همکاران تحقیقاتی کرونا در جهان است

به گزارش بانیما، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت بهداشت، دکتر رضا ملک زاده، عضو کمیته اجرایی پژوهش عظیم بین المللی Solidarity clinical trial for COVID-19 treatments سازمان بهداشت جهانی که درباره آخرین شرایط شیوع کرونا سخن می گفت، ابتدا به تشریح اقدامات صورت گرفته وزارت بهداشت از زمان شروع اپیدمی بیماری کووید - 19 تا کنون پرداخت و گفت: ایران با برخورداری از قوی ترین شبکه بهداشت و پیشگیری، کوشش های فوق العاده ای برای کنترل اپیدمی کرونا انجام داده که با موفقیت های قابل توجهی نیز همراه بوده است.

ایران از فعال ترین همکاران تحقیقاتی کرونا در جهان است

وی اضافه نمود: ایران در گام نخست، برنامه غربالگری بیماران مبتلا به کرونا را طراحی و اجرا کرد تا با مراقبت اولیه و در صورت احتیاج به انجام آزمایش از مراجعه مستقیم افراد به بیمارستانها پیشگیری و با آموزش و حمایت لازم، مسائل و نگرانی مردم را رفع کند؛ چرا که در شرایط بحرانی اپیدمی ویروس کرونا، دور نگه داشتن افراد سالم از بیمارستانها، کلید پیروزیت در کنترل بیماری بود.

ملک زاده اضافه نمود: در شبکه درمان کشور، نزدیک به 50 هزار پزشک متخصص و فوق تخصص در اقصی نقاط میهن، از جمله 3 هزار متخصص در شهرهای محروم و در گرمای بی امان جنوب کشور، طی سخت ترین شرایط، به درمان بیماران مبتلا به کرونا مشغول هستند. بیش از 8 هزار تخت آی سی یو در بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت، بخش عمومی و بخش خصوصی پذیرای بیماران بدحال مبتلا به کرونا بوده اند.

وی اعلام کرد: 17 هزار و 500 خانه بهداشت در روستاها، 2800 پایگاه سلامت در شهرها و 5700 مرکز جامع سلامت در شهرها و روستاها همچنان به ارائه خدمات در زمینه شناسایی یا درمان مبتلایان مشغولند. 1200 مرکز درمانی سرپایی کووید 19 که مجهز به امکانات نمونه گیری برای تست تشخیصی و درمان سرپایی و آموزش بیماران هستند، 16 ساعته، خدمات تشخیصی و درمانی کرونا و آموزش به بیماران ارائه می نمایند. همچنین موثرترین داروی مورد احتیاج بیماران مبتلا به کرونا، به صورت رایگان در اختیار بیماران بستری که به آن احتیاج داشته اند، قرار گرفته است.

ایران از فعال ترین همکاران تحقیقاتی پژوهش عظیم بین المللی کووید -19 سازمان بهداشت دنیای

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین در تشریح کوشش های تحقیقاتی ایران برای مقابله با کرونا و دستیابی به درمان موثر این بیماری گفت: ایران با بهره مندی از شبکه وسیع پژوهشی، 2970 پروژه تحقیقاتی مرتبط با کووید 19 و اختصاص 20 میلیارد تومان اعتبار به دانشگاه های علوم پزشکی برای طرح های مصوب تصویب کرد.

وی اضافه نمود: در ایران فراخوان حمایت از پروژه های تحقیقاتی کلان و بین رشته ای / دانشگاهی کووید 19 توسط موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) با اعتبار 8 میلیارد تومان و دریافت 286 پروژه تحقیقاتی انجام شد. ثبت بیش از 220 کارآزمایی بالینی در مرکز ثبت کارآزمایی بالینی ایران تا نیمه اول خرداد ماه، طراحی سامانه ثبت بیماران مبتلا به کووید -19 به منظور پیگیری طولانی مدت شرایط سلامت مبتلایان و طراحی مطالعات پژوهشی ملی و بین المللی در زمینه این بیماری در آینده انجام شد.

ملک زاده اعلام کرد: ایران همچنین با پیوستن به مطالعه کارآزمایی عظیم بالینی سازمان بهداشت دنیای (Solidarity clinical trial for COVID-19 treatments) با مشارکت 29 بیمارستان وابسته به 16 دانشگاه علوم پزشکی، بیشترین بیماران مبتلا را وارد این مطالعه نموده و از این نظر نسبت به بسیاری از مراکز پژوهشی اروپا، آمریکا و سایر نقاط دنیا که همکار این مطالعه دنیای هستند، فعال تر عمل نموده است.

انتشار 350 مقاله علمی از سوی محققان ایرانی در زمینه کووید 19

معاون وزیر بهداشت، از انتشار 350 مقاله علمی در زمینه بیماری کووید 19 اطلاع داد و گفت: همگی این مقالات در مجلات علمی بین المللی داخلی و خارجی منتشر شده اند.

وی اضافه نمود: در شرایط سخت تحریم ها، هزاران کیت تشخیص کرونا، دستگاه های ضدعفونی نماینده، سامانه سلامت دیجیتال و هوش مصنوعی برای ثبت بیماری، آموزش، ردیابی و جابجایی بیماران مبتلا و بسیاری از محصولات مورد احتیاج دیگر از دستگاه های اکسیژن ساز تا ماشین های بیهوشی، البسه محافظتی و … طی مدت شیوع کرونا در کشور، طراحی و فراوری شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.

ایمنی بیشتر نقاط کشور هنوز زیر 20 درصد و در مناطق روستایی زیر 10 درصد است

وی در پاسخ به پرسشی درباره میزان ایمنی ایجاد شده در شهرهای مختلف کشور در برابر ویروس کرونا گفت: به جز سه شهر کشورمان که بیش از 60 درصد مردم آنها ایمنی کسب نموده اند، در سایر مناطق، ایمنی زیر 20 درصد و در مناطق روستایی که 30 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند، ایمنی زیر 10 درصد است.

احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کرونا در دنیا و ایران

عضو کمیته اجرایی پژوهش عظیم بین المللی Solidarity clinical trial for COVID-19 treatments سازمان بهداشت دنیای گفت: با وجود کوشش های گسترده وزارت بهداشت برای کنترل کرونا در ایران ، در حال حاضر، شمار مبتلایان در کشور به بیش از 187 هزار نفر (تا 25 خرداد) رسیده و تعداد جانباختگان به مرز 9 هزار نزدیک شده است. استان های آذربایجان غربی، هرمزگان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و بوشهر در شرایط قرمز قرار دارند.

وی گفت: بر اساس آمار رو به افزایش ابتلا و مرگ ها، احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کرونا در دنیا و از جمله در ایران به طور جدی مطرح است و با هر موج، تلفات انسانی روی می دهد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با ارائه این شرح که موج دوم شیوع همه گیری بیماری های عفونی بدان معناست که پس از کاهش موارد جدید بیماری، تعداد مبتلایان دوباره افزایش پیدا کند، اضافه نمود: همچنین موج های بعدی همه گیری کووید 19 می تواند سخت تر و ممکن است. افزایش ابتلا در گروه های سنی یا جمعیتی خاص یا در مناطق بخصوصی در هر کشور یا مانند موج اول همه گیری باشد.

چرا آهنگ کاهش شیوع کرونا کند شده است؟

ملک زاده در پاسخ به این پرسش مهم که چرا آهنگ کاهش شیوع کرونا کند شده است؟ گفت: آمارهای دنیای نشان می دهد شوک کرونا به نظام های سلامت کشورها با فرایند کاملاً صعودی همچنان ادامه دارد. در حالی که ماه ها پس از موج اول اپیدمی کرونا، چشم ها به نقطه کاهش موارد ابتلا دوخته شده بود، اما باز شدن درب های قرنطینه، آغاز کسب و کارها، برداشته شدن محدودیت های رفت و آمدی قبلی، افزایش تست های آزمایشگاهی و شناسایی ناقلان جدید، آمار مبتلایان بیماری کووید 19 در دنیا را به مرز 8 میلیون نفر نزدیک نموده و تعداد مرگ ها را به بیش از 400 هزار نفر افزایش داده است.

عضو کمیته اجرایی پژوهش عظیم بین المللی Solidarity clinical trial for COVID-19 treatments سازمان بهداشت دنیای اعلام کرد: در حال حاضر آمریکا، برزیل، روسیه، هند، انگلستان، اسپانیا، ایتالیا، پرو، آلمان، ایران، ترکیه، شیلی، فرانسه، مکزیک، پاکستان 15 کشور اول دنیا در تعداد ابتلا هستند.

وی گفت: بارزترین مثال برای بازگشت کرونا به سرعت شیوع گذشته را آلمان دانست که با وجود برخورداری از سیستم بهداشتی بسیار قوی، اختصاص شمار قابل توجهی از تخت های آی سی یو به بیماران بدحال مبتلا و حتی انجام تستهای فراوان و رایگان کرونا، در حال حاضر در رده نهم فهرست جای گرفته است؛ یا کره جنوبی با وجود همه پیروزیت ها با افزایش مجدد شمار مبتلایان، بار دیگر به بسته ماندن درب مدارس تن داده است.

به گفته ملک زاده، این شرایط تحمیلی بر کشورها، یک بار دیگر، اهمیت پیغام سازمان بهداشت دنیای را یادآور می گردد که کرونا را باید یک مساله دنیای دانست که هیچ کشوری نمی تواند ادعای مصویت در برابر آن را داشته باشد و اینکه دنیا با هم در برابر کرونا پیروز خواهد شد و هر دولت و هر فرد، باید نقش خود را به خوبی ایفا نماید.

کاهش 55 درصدی رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور

معاون وزیر بهداشت با اشاره به کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و اصناف از میانگین 77 درصد تا انتها اردیبهشت ماه به میانگین 22 درصد در کل کشور و 11 درصد در تهران در حال حاضر گفت: پیش از این بارها هشدار داده شده بود که درصورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، ما شاهد وقوع موج دوم اپیدمی کرونا خواهیم بود.

به گفته وی، یکی از دلایل مهم کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی، تصور بسیار اشتباه توقف موج شیوع ویروس کرونا است. همین تصور اشتباه همچنین سبب شده است شمار زیادی از مردم در تعطیلات، مسافرت نموده و راهی شهرهای مختلف شوند و علی رغم کوشش شبانه روزی و پرفشار کادر درمانی کشور و نیروهای سایر بخشهای امدادی، امروز شاهد قرار دریافت تعدادی از استان ها در شرایط هشدار هستیم.

ملک زاده اعلام کرد: در شرایطی که روابط و مبادلات بین همه کشورها نمی تواند تعطیل گردد، اقتصاد و کسب و کار خسارت هنگفت دیده از کرونا را نمی توان ساکن و غیرفعال نگاه داشت و حتی اعمال محدودیت های اجتماعی به سختی قابلیت تداوم خواهد یافت و در حالی که وزارت بهداشت، تمام ظرفیت خود را برای کنترل ویروس کرونا در جامعه به کار گرفته و از هیچ کوششی فروگذار ننموده است، تنها روش برای مقاومت در برابر این دشواری ها و تا زمان آماده شدن واکسن یا درمان ساده و مفید کرونا، حداقل در امسال، جلوگیری از شکل دریافت اجتماعات (مذهبی، سیاسی، آموزشی، اجتماعی، خانوادگی و …)، رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا، حفظ فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک بخصوص در اجتماعات چند نفره، جدی دریافت شست و شوی مرتب دست ها با آب و صابون به مدت 30 ثانیه است.

کانون های پرخطر در زمان اوج گیری کرونا

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره کانون های پرخطر در زمان اوج گیری کرونا گفت: آنالیز موج اول اپیدمی کرونا در کشور حاکیست مدارس و دانشگاه ها، آزمایشگاه ها، مطب های پزشکی و اورژانس، مراکز درمانی، اماکن عمومی و تجمعات، تئاترها، سینماها یا کنسرت ها، مسافرت و محل های کار، پرخطرترین کانون ها برای شیوع کرونا بوده اند.

وی گفت: با توجه به تعطیلی تعداد زیادی از این مراکز و نیز بعضی حرف و مشاغل در زمان اعمال محدودیت های اجتماعی پیشگیرانه همزمان با اوج گیری کرونا، اگرچه خطر انتشار ویروس در کانون های فوق، تحت کنترل درآمد، اما همین کانون ها در صورت آغاز موج های بعدی اپیدمی می توانند مجدداً به عنوان نقاط اصلی خطر مطرح باشند.

جمعیت های پرخطر در معرض خطر کرونا

به گفته وی، نتایج آنالیز ها نشان می دهد: پزشکان و پرستاران دارای ارتباط مستقیم با مبتلایان، افراد شاغل در داروخانه ها، کارمندان بانک ها، صندوقداران و کارگران سوپرمارکتها و رستوران ها، کارکنان حمل و نقل عمومی و کارمندان مراقبت های بهداشتی درجه یک، به ترتیب پرخطرترین گروه های شغلی در معرض ابتلا هستند.

بیماران در معرض خطر کرونا

ملک زاده همچنین لزوم مراقبت بیشتر افراد دارای بیماری های زمینه ای پرخطر در برابر کرونا مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، فشار خون بالا، کلیوی، تنفسی و ریوی، بدخیمی ها، نقص ایمنی، اچ آی وی، پیوند عضو و چاقی را یادآور شد و گفت: افراد سنین 60 سال به بالا بیشتر از سایر گروه های سنی در معرض خطر کرونا قرار دارند و باید احتیاط های لازم و مراقبت های پیشگیرانه کافی را همچنان رعایت نمایند.

کرونا احتیاجی به شرایط آب و هوایی خاص برای یافتن میزبان مناسب ندارد!

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: معمولاً بروز عفونت های تنفسی از جمله آنفلوآنزا در ماه های گرم سال کمتر می گردد و حتی تحقیقات درباره دیگر انواع ویروس کرونا نشان داده که خشکی هوا و پرتو فرابنفش آفتاب در تابستان، شرایط را برای ویروس در بیرون بدن میزبان نامساعد می نمایند. اما رفتار این ویروس جدید هنوز ناشناخته است و با توجه به قدرت بالای سرایت آن، احتیاجی به شرایط خاص آب و هوایی ندارد تا بتواند میزبانی برای خود بیابد و تکثیر گردد.

یک پاسخ برای پرسش تکراری کرونا کی انتها می یابد؟

این روزها یک پرسش تکراری مطرح می گردد: کرونا کی انتها می یابد؟ ملک زاده در پاسخ به این پرسش گفت: پیش از این گفته شد که کرونا در بین ما خواهد ماند و تا زمان آماده شدن واکسن اختصاصی ویروس، ما در قله های فصلی، با آن زندگی خواهیم کرد و نمی توانیم انتهای قطعی برای کرونا متصور شویم.

چین: چین از اون کشورهایی هست که حتما یکبار هم شده باید در زندگیتون به اونجا سفر کنید

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 10244

به "ایران از فعال ترین همکاران تحقیقاتی کرونا در جهان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران از فعال ترین همکاران تحقیقاتی کرونا در جهان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید