عوارض مصرف بیش از حد کافئین

به گزارش بانیما، این گزارش در خصوص یک بیمار 26 ساله که مقدار دو قاشق چایخوری (تقریبا 20 گرم) پودر کافئین مصرف نموده است. این میزان معادل 50 تا 60 فنجان قهوه است که به گفته هارستن و همکارانش این میزان بیشتر از مقدار لازم برای کشتن یک فرد است.

عوارض مصرف بیش از حد کافئین

کافئین بیشترین محرک روانشناختی در دنیا است و تنها ماده ای است که مقدار آن در هیچ کجا اعم از چای، قهوه و نوشیدنی های انرژی زا تنظیم نمی گردد. اما در حالی که بیشتر مردم کافئین را در دوز های ایمن و تعدیل شده مصرف می نمایند، اما پودر خالص و غلیظ آن بسیار قدرتمند بوده و در صورت مصرف بیش از حد آن بسیار خطرناک خواهد بود.

به گفته سازمان دنیای غذا و دارو (FDA) یک قاشق از پودر کافئین معادل 28 فنجان قهوه است و به همین دلیل فروش مکمل های کافئین دار در بسیاری از کشور های دنیا ممنوع شده است. این ممنوعیت به دلیل مرگ های متعدد در سال های اخیر به وجود آمده است.

گزارشی جدید به سرپرستی دکتر ربکا هارستن نشان می دهد که در صورت مصرف زیاد کافئین چه اتفاقی می افتد. این گزارش در خصوص یک بیمار 26 ساله که مقدار دو قاشق چایخوری (تقریبا 20 گرم) پودر کافئین مصرف نموده است. این میزان معادل 50 تا 60 فنجان قهوه است که به گفته هارستن و همکارانش این میزان بیشتر از مقدار لازم برای کشتن یک فرد است.

10 حقیقت که درباره کافئین نمی دانستید

کافئین چه تأثیری بر مغز و بدن دارد؟

به گفته محققان مصرف بیش از 1 تا 2 گرم باعث ایجاد اثرات سمی چشمگیری در بدن میگردد. در اثر مصرف بیش از 5 گرم کافئین یا غلظت خون بیش از 80 میلیگرم بر لیتر، اثرات کشنده آن ظاهر می گردد. در بیمار میزان کافئین به 147 میلیگرم بر لیتر و دوز کشنده رسید. پیش از درمان فرد بیمار دچار علائمی، چون تنگی نفس، تعریق، اضطراب و مسائل تنفسی ضربان قلب غیرطبیعی و بالا و فشار خون پایین بود که تحت درمان پزشکان نهاده شد.

نوار قلب او نشان داد که نوعی آریتمی غیرطبیعی در قلب به نام تاکی کاردی بطنی چند مورفیک وجود دارد و آزمایشات نشان می دهد که نوعی اسید به نام اسیدوز متابولیک به همراه آلکالوز تنفسی (عدم تعادل دی اکسید کربن و اکسیژن در خون) وجود دارد. تعداد گلبول های سفید خون نیز افزایش یافته بود.

بیمار پس از مراجعه به بیمارستان به منظور از بین بردن مسمومیت ناشی از کافئین تحت مراقبت های شدید نهاده شد.

به گفته محققان، با این که هیچ دستورالعمل رسمی مبنی بر مصرف بیش از حد کافئین وجود ندارد، اما با توجه به چنین مواردی مصرف زیاد کافئین بسیار خطرناک است.

منبع: خبرآنلاین به نقل از sciencealert

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 10392

به "عوارض مصرف بیش از حد کافئین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض مصرف بیش از حد کافئین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید