زیرساخت های نظام سلامت باید بازنگری گردد

به گزارش بانیما، وزیر بهداشت با تاکید براینکه امروز در نقطه بسیار مطلوبی از مدیریت کرونا قرار داریم، گفت زیرساخت های نظام سلامت باید بازنگری گردد.

زیرساخت های نظام سلامت باید بازنگری گردد

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در ملاقات رییس بنیاد مستضعفان همزمان با فرا رسیدن روز پرستار در ستاد وزارت بهداشت ضمن تبریک این روز به پرستاران سراسر کشور گفت: همکاران ما روزهای به شدت طاقت فرسایی را گذراندند. روزهایی که در اوج تحریم با دست و پای بسته باید در اقیانوس بلا شنا می کردند. بر خلاف آنچه که آمریکایی ها ادعا می نمایند و حتی اروپایی هایی که از آنها تبعیت کردند، دارو برای بیماران خاص و تجهیزات پزشکی برای بدترین روزهای کشور، به شدت سخت فراهم شد.

وی اضافه کرد: علاوه بر کمبود منابع و مسائل و تنگناهایی که برای ما ایجاد شد، خیلی نفس گیر بود و ما خجالت مردم را می کشیدیم و نمی توانستیم به زبان بیاوریم چون روحیه مردم تضعیف می شد و هم خجالت همکاران مان را می کشیدیم از اینکه فرمانده بی فشنگ و بی سلاح هستیم. این شرایط به سختی اداره شد اما به زودی هم با لطف خدا و عنایت دستگاه های مختلف، جبران شد.

وزیر بهداشت اعلام کرد: خیلی از شب و روزها را در ساختمان وزارت بهداشت سپری کردم و خاطرات آن را نگاشته ام. تعدادی از افراد به ما لطف داشتند اما بعضی افراد مانند مهندس فتاح، به شکل ویژه محبت کردند. وی بارها گفت که ما تمام قد در کنار وزارت بهداشت هستیم و همه هتل ها، امکانات و منابع بنیاد مستضعفان در کنار مجموعه نظام سلامت است و این هم بدون تعارف بود و روی آن حساب کردیم.

دکتر نمکی یادآور شد: خوشبختانه امروز شرایط ما نسبت به ماه های گذشته به مراتب قدرتمندانه تر جلو می رود. امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گفتم که به اول منحنی بیماری در کشور برگردید و ببینید فاصله مرگ و میر بیماران و بستری آنها چقدر نزدیک بود و امروز را هم ببینید که این فاصله چقدر از همدیگر دور است این حاصل 10 ماه کوشش شبانه روزی است که ما چگونه می توانیم بیمار کووید19 که داروی تعیین و واکسن قطعی ندارد را با مراقبت درست او را از مرگ با لطف خدا نجات دهیم.

وی ضمن تقدیر از کوشش های مدیران وزارت بهداشت در مقابله با کرونا، گفت: امروز گفتنی ها زیادی برای جهان داریم و در نقطه بسیار مطلوبی در مدیریت بیماری قرار گرفته ایم که حاصل توانمندی های کشور را می توان در اعداد و ارقام بیماری در کشور، مشاهده کرد. امروز در سایت های بین المللی ببینید که صندلی ایران و سایر کشورها چگونه است.

وزیر بهداشت ادامه داد: میزان جمعیت ایران حداقل یک چهارم آمریکا است اما مرگ و میر بیماران آمریکایی غیر از مواردی که در سرای سالمندان و خانه ها رخ داده و ثبت نشده، حداقل 6 برابر مرگ و میر بیماران ایرانی است در حالیکه آمریکا تا سه ماه پیش، 111 میلیارد دلار فقط در بخش سلامت، هزینه نموده بود اما ما هنوز بخشی از یک میلیارد دلار صندوق توسعه ملی را دریافت ننموده ایم که این موفقیت حاصل همت، غیرت، شجاعت، همدلی و وفاق در کشور بود.

دکتر نمکی توضیح داد: امروز خدا را شاکریم که به آنچه که برای ما پیش بینی نموده بودند و 7 تا 8 برابر موارد مرگ و میر امروز بود، نه تنها نرسیدیم بلکه همه کشورها تعداد مرگ و میر بیماران شان افزایش یافت اما در ایران، این فرایند کاهشی شد و نشان دهنده وعده الهی بود که در مظلومیت، بندگان مومن، مخلص و ایستاده در مقابل ظلم و هجمه های ظالمانه، تنها نمی مانند.

وی تاکید نمود: اعتقاد دارم که توسعه در کشورهایی مانند ما اگر به فرودستان و تهیه پیوست حمایت از فقرا نگاهی نداشته باشیم، توسعه ای پایدار نیست. همیشه گفته ام که بجای پیوست زیست محیطی یا سلامت باید پیوست حمایت از فقرا در بحث های توسعه ای داشته باشیم که در غیر اینصورت هرگز به توسعه پایدار نمی رسیم.

وزیر بهداشت گفت: بین علمای علم توسعه این تفاوت وجود دارد که بعضی می گویند اول توسعه بعد حمایت از فقرا مطرح است اما بعضی تئوریسین ها عنوان می نمایند که اول باید از فقرا حمایت کرد و بعد به سراغ توسعه رفت اما اعتقاد دارم که اینها هیچ تناقضی باهمدیگر ندارد و می توان با پیوست حمایت از فقرا، زیرساخت های توسعه ای را هم دید.

دکتر نمکی ادامه داد: باید ساز و کاری را بین دولت و نهادهای حمایتی برای حمایت بیشتر از فقرا، تعریف کنیم در غیر این صورت، استمرار حیات آنها دچار مشکل می گردد. یکی از این حوزه ها، بخش سلامت است. دولت در سالهای اخیر در ماندگاری پزشک و متخصص در مناطق محروم، افزایش تعداد تخت های بیمارستانی و زیرساخت ها، اقدامات عظیم و ارزشمندی انجام داده است.

وی یادآور شد: از همکارانم خواسته ام که در زیرساخت های نظام سلامت، بازنگری کنیم. اولین روزهایی که آمدم از همکارانم خواستم که معیارهای تازه ای برای توزیع عادلانه امکانات، خدمات و منابع در کشور تعریف کنیم. نمی توانیم با همان نصاب جمعیتی که استان البرز یا مازندران را می بینیم، جنوب کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان را ببینیم بنابراین باید اشانتیونی از خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق محروم و مرزی و با پراکندگی جمعیت ارائه دهیم.

وزیر بهداشت با اشاره به راه اندازی خانه های بهداشت عشایری در سراسر کشور، گفت: روز اول به همکارانم گفتم که چرا عشایر کوچ رو باید اضطراب زایمان، واکسیناسیون، فشارخون بالا و دیابت را داشته باشند؟ برای عشایر کشور 400 خانه بهداشت سیار طراحی و فردی از ایل را انتخاب کردیم و به او آموزش های لازم را ارائه دادیم تا در ییلاق و قشقلاق، همراه با عشایر باشد.

دکتر نمکی اعلام کرد: شاید در بعضی مناطق احتیاج به راه اندازی مرکز جامع سلامت نباشد بلکه باید مجموعه هایی کوچک تر اما متناسب با اقلیم، جمعیت کم را برای دسترسی مردم فراهم کنیم که فکر می کنم این می تواند یکی از کارهای مشترک بین وزارت بهداشت و بنیاد مستضعفان باشد و می توان بجای 40 مرکز جامع سلامت، 400 مجموعه کوچک تر ساخت و نیروی انسانی آن از سوی وزارت بهداشت و فضای فیزیکی از سوی بنیاد مستضعفان برای محروم ترین مناطق کشور تامین گردد.

وزیر بهداشت ادامه داد: این مراکز می تواند در استانهایی مانند کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان یا استانهایی با پراکندگی پایین جمعیتی راه اندازی گردد. اگر این مراکز راه اندازی گردد به ماندگاری جمعیت در بعضی مناطق کشور، توسعه زیرساخت های حوزه سلامت و پیشرفت در سایر حوزه ها یاری نموده ایم.

دکتر نمکی یادآور شد: گرچه وزیر بهداشت همه مردم اعم از پولدار و فقرا هستم اما عظیمترین انگیزه ام از قبول مسئولیت در وزارت بهداشت این بود که باقی مانده عمرم را در راستای محرومیت زدایی کار کنم. تهران به عنوان مرکز ارجاع بیماران سراسر کشور، کمترین توسعه تخت های بیمارستانی را در سالهای اخیر داشته است و در حال حاضر چندین پروژه در تهران، اسلامشهر، پاکدشت و شهر قدس در حال ساخت است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 13503

به "زیرساخت های نظام سلامت باید بازنگری گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیرساخت های نظام سلامت باید بازنگری گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید