اینترنت پرسرعت 5G پزشکی را متحول می نماید؟

به گزارش بانیما، عمل جراحی موفقیت آمیزی که در آن یک جراح چینی توانست از راه دور و تنها با استفاده از اینترنت پرسرعت 5G و دو بازوی مکانیکی هوشمند، یک حیوان را عمل کند، موجب شده بسیاری باور نمایند که توسعه این فناوری می تواند یاری بسزایی به پزشکی و خدمت به بشریت کند.

اینترنت پرسرعت 5G پزشکی را متحول می نماید؟

به گزارش خبرنگاران، بر اساس گزارشی که South China Morning Post به تازگی منتشر نموده است، یک جراح و پزشک چینی پیروز شده است با اتصال به شبکه اینترنت پرسرعت 5G کبد یک حیوان مرده را از بدنش خارج کند و جراحی موردنظر خود را با پیروزیت به اتمام برساند.

گفته می گردد این جراح که در استان فوجیان کشور چین مستقر بوده است از راه دور و با یک فاصله 48 کیلومتری از اتاق عمل، از دو بازوی مکانیکی بهره برده و عمل جراحی موردنظر را به انجام رسانیده است.

این طور که به نظر می رسد شبکه اینترنت پرسرعت 5G توانسته است در ابتدای مراحل آزمایشی خود، نشان دهد که قابلیت یاری به عرصه پزشکی و خدمت به بشریت را دارد بنابراین به گفته تحلیلگران، کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه های مختلف باید نگرش منفی گرایانه خود را تغییر داده و از نقش پررنگ و بسزایی که شبکه نسل پنجم اینترنت وتلفن همراه می تواند ایفا نماید، سخن بگویند.

بر اساس گزارشی که در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شده است، این جراحی با استفاده از اینترنت 5G هیچ گونه قطعی نداشته و با سرعت بسیار بالا و خارق العاده ای به جراح مربوطه اجازه داده کار خود را به درستی و با سرعت و دقت کافی به انجام برساند.

این خبر می تواند برای صنعت پزشکی و جراحان فعال در گوشه و کنار جهان خبر بسیار خوشایند و شاد کننده ای محسوب گردد چراکه به آنها این امکان را می دهد از راه دور، بیمارانی را که به دلایل مختلفی از جمله دوری مسافت، مواقع اورژانسی و اضطراری و همچنین عدم استطاعت اقتصادی برای سفر به بیمارستان های شهر و کشورهای دیگر تحت عمل جراحی قرار داده و به مداوای آنها بپردازند.

این در حالی است که در سالهای اخیر کوشش اپراتورهای مخابراتی و غول های تکنولوژی برای توسعه فناوری شبکه اینترنت 5G شدت گرفته و هریک از آنها در کوششند تا با همکاری شرکت های مخابراتی مناطق مختلف جهان وارد همکاری و مذاکره شوند و از طرفی دیگر نیز دانشمندان متعددی با ارائه گزارشی مفصل و طولانی از خطرات و تهدیدات توسعه و برقراری اینترنت 5G برای سلامت انسان، حیوانات و محیط زیست سخن گفته اند.

در این گزارش آنها خاطرنشان نموده اند که تکنولوژی 5G از بخشی از طیف رادیویی به نام امواج میلیمتری استفاده می نماید که این امواج ویژگی های منحصربفردی دارند که یکی از آنها فرکانس بالای آنهاست. این امواج به منظور انتقال اطلاعات با حجم بالا و سرعتی بسیار زیاد، باید فرکانس بالایی نیز داشته باشند.

این در حالی است که این نوع از امواج یکپارچگی خود را در فاصله های طولانی از دست داده و از اجسام جامد به خوبی عبور نمی کنندبه همین دلیل برای جبران برد کوتاه و طول موج پایین این امواج میلیمتری، روی تمامی دستگاه های الکترونیکی و ابزارهای موردنظر حتی چراغ های هدایت و رانندگی و چراغ های خیابانی نیز باید هزاران برج کوچک مخابراتی نصب گردد تا در انتقال و جابجایی این امواج تداخلی ایجاد نگردد.

تعداد زیاد این برج های کوچک مخابراتی در سطح شهر است که موجب نگرانی دانشمندان فعال در حوزه فناوری، پزشکی و محیط زیست شده است و موجب شده که دولت ها و شرکت های مخابراتی در توسعه این فناوری به تردید بیفتند.

کشورهای بسیاری در سراسر جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی و غیره با همکاری بزرگترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه 5G هستند و در این زمینه فعالیت های گسترده ای را انجام داده اند.

بسیاری از بزرگترین شرکت های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون، هواوی، ال جی، اسپرینت و غیره به شدت در حال رقابت برای راه اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم 5G هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه 5G ، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می گردد.

با توجه به اینکه این روزها کشورها و شرکت های مخابراتی متعددی در کوشش برای ارائه نسل پنجم اینترنت همراه هستند، شبکه 5G تبدیل به یک موضوع داغ در جهان شده است تا غول های تکنولوژی در شرق و غرب جهان به تقابل و رقابت تنگاتنگی با یکدیگر بپردازند و قدرت و کوشش خود را در این عرصه به رخ یکدیگر بکشند.

فناوری شبکه نسل پنجم اینترنت 5G همانطور که پیشتر نیز برآورد شده بود، یکی از پنج فناوری و تکنولوژی بزرگی خواهد بود که جهان را متحول خواهد نمود. این فناوری سرعت و کیفیت بسیار بالای انتقال اطلاعات موردنظر کاربران را فراهم خواهد نمود و به همین دلیل نیز گفته می گردد از استقبال و محبوبیت بی نظیری برخوردار خواهد شد.

با توجه به افزایش روزافزون محبوبیت فناوری های نوین و گسترش کوشش و فعالیت شرکت های مختلف تکنولوژی و اپراتورهای بین المللی برای برقراری و توسعه زیرساخت های لازم برای فناوری نسل پنجم اینترنت 5G، می توان گفت که یک ماراتن و رقابت تنگاتنگی میان این غول های تکنولوژی در گرفته است و هر یک از آن ها در کوششند نخستین اپراتور و شرکت مخابراتی باشند که امکان دسترسی و بهره برداری از جدیدترین نسل از اینترنت 5G را در اختیار کاربرانشان قرار می دهند.

نسل پنجم شبکه اینترنت و تلفن همراه، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می گردد.

مترجم: شیما قاسمی دبیر خبر: مریم طاووسی

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 1662

به "اینترنت پرسرعت 5G پزشکی را متحول می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت پرسرعت 5G پزشکی را متحول می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید