اعتراض بنیاد بوعلی سینا به مصادره شیخ الرئیس به وسیله ترکیه

به گزارش بانیما، نوشته روی لوح یادبود مجسمه بوعلی در دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا و بعلاوه برداشتن تصویر بوعلی سینا از روی دفترچه های تامین اجتماعی، مورد اعتراض بنیاد بوعلی سینا نهاده شد.

اعتراض بنیاد بوعلی سینا به مصادره شیخ الرئیس به وسیله ترکیه

غیاث الدین طه محمدی رئیس بنیاد بوعلی سینا گفت:

هویت ایرانی شیخ الرئیس، چون آفتاب درخشان است و با تحریف و تغییر موذیانه نمی توان بوعلی و کارنامه علمی او را خارج از جغرافیای ایران دانست.

در روزهای اخیر در فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی دو موضوع مرتبط با شیخ الرئیس، بوعلی سینا در عرصه داخلی و خارجی مطرح شد که با همت و حمایت افکار عمومی و علاقه مندان به میراث علمی کشور، واکنش های لازم به عمل آمد.

طه محمدی با ستایش از حساسیت مثبت عامه مردم و بi ویژه اهل فضل و فرهنگ و اقشار دانشگاهی در دفاع از هویت ایرانی بوعلی سینا افزود:

متأسفانه در سال های اخیر به واسطه بعضی تحریف های تاریخی، در یک مقطع ابن سینا را عرب معرفی کردند و از طرفی بعضی کشورها مثل ترکیه نیز او را حکیم ترک می دانند که بر اساس شواهد روشن تاریخی، هیچ وقت ابن سینا در طول عمر خویش در سرزمین اعراب و ترکیه حضور نداشته است.

وی ادامه داد که دلایل اعراب و ترکیه برای انتساب شیخ الرئیس به خود دلایلی واهی است. بوعلی کتاب های خود را در قرن چهارم به این علت به زبان عربی نوشته که زبان رسمی دنیا اسلام بوده است و تمام علوم برای مخاطبان به این زبان ارائه می شده است این در حالی است که سیر مهاجرت بوعلی از شهر فارسی زبان بخارا تا گرگان، ری، اصفهان و همدان، همه و همه در گستره جغرافیایی ایران بوده و هرآنچه به عنوان میراث علمی و کتب فلسفی و پزشکی از او به جا مانده، در این خطه و با پشتیبانی امرای شیعه آل بویه نگارش شده است.

رئیس بنیاد بوعلی سینا سپس در خصوص انتساب بوعلی به عنوان حکیم ترک نیز گفت:

در دوره شیخ الرئیس، گستره ایران از آسیای میانه تا آناتولی بوده و سرزمین آسیای میانه که زادگاه بوعلی است، در داخل ایران زمین قرار داشته است. هم اکنون هم با گذشت بیش از یک هزاره از تولد بوعلی سینا، افشنه و بخارا به زبان فارسی صحبت می نمایند. بنابراین نمی توان گفت چون کشور جدیدالتأسیس ازبکستان با زبان رسمی ترکی ازبکی خود را معرفی می نماید، پس گذشته تاریخی آن سرزمین هم مربوط به ترکان ازبک بوده است.

ترکیه امروزی که برآمده از فروپاشی عثمانی است، مدعی سروری و ریاست همه سرزمین هایی است که از آسیای میانه تا کناره دریای سیاه به گویش های مختلف زبان ترکی تکلم می نمایند؛ هرچند از نظر نژادی ترک نیستند. بنابراین ترکیه خود را محق می داند که چون زادگاه بوعلی در کشور ازبکستان است، آن را به خود منتسب کند؛ در حالی که هر دانشجوی تاریخ بر این مسئله واقف است که خود ترکیه نیز محصول ترک مخاصمه جنگ دنیای اول است و هویت جدیدش کمتر از یک قرن سابقه دارد.

رئیس بنیاد بوعلی سینا درباره واکنش بنیاد به دو مسئله مرتبط با این بنیاد در روزهای اخیر، افزود:

مسئله اول لوح یادبود مجسمه بوعلی در دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا بود که به وسیله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، مراتب اعتراض اعلام شده است و دیگری حذف تصویر بوعلی سینا از طرح جلد دفترچه های تأمین اجتماعی بود که با رئیس محترم این سازمان مکاتبه و اعتراض لازم اعلام شده است.

رئیس بنیاد بوعلی سینا افزود:

هر چند درباره تصاحب هویت بوعلی از سوی ترکیه به وسیله مجاری دیپلماتیک اقدام شده و انتظار تصحیح می رود، پذیرفته نیست که در داخل کشور خودمان و در زمانه ای که ایران اسلامی مورد هجمه فرهنگی بی امان قرار گرفته، خودی ها نیز دست به خودزنی بزنند و با کارهای نسنجیده با تحریک افکار جامعه و ملت شریفی که بوعلی را فرزند بزرگ این سرزمین می دانند، زمینه نارضایتی عمومی را فراهم نمایند. انتظار داریم سازمان تأمین اجتماعی به احترام این دانشمند و حکیم بزرگ ایرانی هرچه سریع تر اشتباه مذکور را تصحیح کند و تصویر شیخ الرئیس را به دفترچه های تأمین اجتماعی برگرداند. این بنیاد در نامه اعتراضی خود برای هرگونه همکاری در طراحی تصویر و سایر طرح های مرتبط با بوعلی سینا اعلام آمادگی نموده است.

رئیس بنیاد بوعلی سینا در انتها گفت:

امیدواریم مسئولان کشور و استان قدر میراث این دردانه الهی، جناب حسین بن عبداله بن سینا را بدانند و زمینه نشر آثار و رساله های و اندیشه حکمی آن حکیم بزرگ را بیش از پیش فراهم نمایند.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 19039

به "اعتراض بنیاد بوعلی سینا به مصادره شیخ الرئیس به وسیله ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض بنیاد بوعلی سینا به مصادره شیخ الرئیس به وسیله ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید