اساتید و پژوهشگران آمریکایی از همکاری با ایرانیان منع شده اند

به گزارش بانیما، مسئول پردیس های دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تاثیر منفی تهدیدات و تحریم های رئیس جمهور آمریکا بر تعاملات بین المللی دانشگاه های ایران، گفت: بنا بر ادعای یک استاد آمریکایی ، آنها رسما از همکاری با ایرانی ها در عرصه های علمی، فرهنگی و اقتصادی و غیره منع شده اند.

اساتید و پژوهشگران آمریکایی از همکاری با ایرانیان منع شده اند

دکتر رجبعلی برزویی در گفت و گو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب به تشریح تاثیر تحریم ها بر تعاملات بین المللی دانشگاه ها اشاره کرد و افزود: مسائل بین المللی دانشگاه ها را می توان در دو بخش برون مرزی و درون مرزی تقسیم کرد. در واقع واقعیت این است که امروزه در بخش بیرونی تحریم ها، همچنین فضای تبلیغاتی و تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا علیه ایران، تاثیرات منفی و جدی بر تعاملات بین المللی دانشگاه ها گذاشته است.

وی در ادامه شرح داد: در سفر علمی اخیرم به چین، یکی از اساتید حوزه ریاضی آمریکا که در کنفرانس علمی نیز شرکت داشت تمایل زیادی برای برگزاری کنفرانس بعدی در ایران را ابراز کرد، چرا که در حوزه ریاضی محققان زیادی در ایران فعالیت می کنند و وقتی من به او گفتم که ما می توانیم کنفرانس بعدی را در ایران برگزار کنیم که او صراحتا بیان نمود که در اخبار کشور آمریکا رسما اعلام شده که آنها نمی توانند هیچ گونه همکاری در زمینه های اقتصادی، علمی و فرهنگی با ایرانیها داشته باشند و این استاد همچنین بیان نمود درصورت سفر به ایران ممکن است در برگشت بسکمک از فرصت ها را از دست بدهد.

مسئول پردیس های دانشگاه شهید بهشتی خاطر نشان کرد: آن چه که در حال حاضر به عنوان واقعیت وجود دارد این است که اساتید و پژوهشگران آمریکایی از همکاری با ایرانیان منع شده اند. این در حالی است که کشورهایی نظیر چین و روسیه و هند و همچنین اساتید و محققان کشورهای دیگر که تصمیمی برای مهاجرت به کشور آمریکا ندارند، استقبال بسیار خوبی از همکاری با کشور ایران دارند اما در مقابل کسانی که نگاهی به فعالیت های علمی با کشور آمریکا دارند، چندان تمایلی به همکاری با دانشگاه های ما ندارند و به خاطر نگرانی از عواقب آن، یقینا به ایران سفر نمی کنند.

مدیر کل اسبق دفتر گسترش آموزش عالی گفت: پیشنهاد من این است که در شرایط فعلی، دانشگاه ها به سمت همکاری با کشورها و محققانی بروند که هنوز تمایلی برای شکل گیری تعامل با کشور ما دارند. کشورهای نظیر چین، روسیه، هند و کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که محققان، اساتید و پژوهشگران این کشورها مایلند با کشور ما همکاری داشته باشند. بنابراین بهتر است که بجای اینکه اصرار داشته باشیم حتما با محققان آمریکایی و اروپایی تعامل کنیم با محققان توانمند در سایر کشورها همکاری کنیم.

دکتر برزویی همچنین تاکید کرد: با توجه به این که من مسئولیت مجله بین المللی سیستم های فازی ایران را عهده دار هستم و با توجه به اینکه این مجله به عنوان یک نشریه بین المللی Q1 و ISI فعالیت می کند طی دو سال گذشته تعداد Submit از کشورهای اروپایی و آمریکایی در این نشریه به شدت کم شده است و این بیانگر این است که آنها حتی ترس این را دارند که مقالات خود را در نشریه ما که در ایران فعال است، ثبت کنند.

استاد تمام دانشکده علوم ریاضی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه با بیان این که انتشار مقالات دانشگاه های ما در نشریات علمی با مانع روبرو می شود، گفت: بطور مستقیم من در رشته ریاضی نشنیده ام که بدلیل تحریم مقاله ما را چاپ نکنند اما غیر مستقیم بارها شده است که ما مقاله ای را برای انتشار به یک نشریه ارسال کردیم و این مقاله یک سال بدون پاسخ باقی مانده است و سپس با ایراد غیر معقول و غیر منطقی بازگشت خورده است به گونه ای که اخیرا مشاهده کردم برخی از همکاران ما برای این که مقالات آنها در نشریات بین المللی زودتر منتشر شود مقاله ای که توسط خود آنها نوشته شده است را با یک استاد خارجی مشترک می شوند و از آنها می خواهند که مقالات را ارسال کنند، چرا که شانس پذیرش مقاله در این شرایط افزایش پیدا می کند.

وی همچنین در خصوص محدودیت های داخلی تعاملات بین المللی دانشگاه ها نیز گفت: در کشور ما هنوز شرایط برای همکاری های بین المللی نظیر دعوت از محققان خارجی و همچنین اجرای برنامه های مشترک بطور کامل فراهم نیست و در این زمینه ضعف های زیادی وجود دارد مثلا اگر یک محقق خارجی را به کشور دعوت کنیم و حتی اگر بخواهیم هزینه ای نیز پرداخت نکنیم در حوزه دریافت ویزا یا غیره با مشکل روبرویم. در واقع ما به هیچ طرقی نمی توانم یک استاد خارجی را برای مدت یک سال در ایران حفظ کنیم چرا که باید مدام به دستگاه ها و نهادهای مختلفی اعم از اداره کار، اقتصادیات و ... مراجعه کنیم.

دکتر برزویی در ادامه شرح داد: متاسفانه شرایط به گونه ای است که ما حتی نمی توانیم از نظر قانونی به محققان خارجی در داخل کشور حقوق پرداخت کنیم حتی این افراد رایگان هم نمی تواند در کشور حضور داشته باشند، در حالی که اساتید و پژوهشگران ما در کشورهای خارجی چنین مسائلی ندارند اگر چه این مسائل به طرقی در حال حل شدن است اما این اقدامات روتین نیست. امیدواریم وزارت امور خارجه و وزارت رفاه وکار به وزارت علوم و وزارت بهداشت کمک کنند تا این موانع رفع شوند و بتوانیم تعاملات بین المللی خود را به راحتی انجام بدهیم.

استاد دانشگاه شهید بهشتی همچنین امکان انتقال پول و پرداخت هزینه شرکت در کنفرانس و رزرو هتل توسط اساتید و پژوهشگران به خارج از کشور را غیرمقدور دانست و گفت: تا جایی که من اطلاع دارم ما نمی توانیم پولی را جهت رزرو هتل یا شرکت در کنفرانس خارجی پیش از شروع کنفرانس پرداخت کنیم و معمولا این هزینه ها نقدی و حضوری پرداخت می شوند.

چین: چین از اون کشورهایی هست که حتما یکبار هم شده باید در زندگیتون به اونجا سفر کنید

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 6863

به "اساتید و پژوهشگران آمریکایی از همکاری با ایرانیان منع شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اساتید و پژوهشگران آمریکایی از همکاری با ایرانیان منع شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید