آرامش قبل از طوفان در لبنان؟

به گزارش بانیما، همزمان با کاهش محدودیت های کرونایی، لبنان بار دیگر صحنه اعتراضات و تظاهرات شده است. این بار، اعتراضات علاوه بر اهداف مالی، جنبه فرقه ای نیز دارد و ممکن است به یک آشوب فرقه ای منجر گردد.

آرامش قبل از طوفان در لبنان؟

به گزارش خبرنگاران، اندکی بعد از برطرف محدودیت های اعمال شده به خاطر شیوع بیماری کرونا، خیابان های بیروت بار دیگر شاهد برگزاری تظاهرات شد. روز شنبه گذشته، اولین تظاهرات عظیم پساکرونایی در پایتخت لبنان برگزار گردید. تظاهرات نمایندگان به سیاست های اقتصادی دولت اعتراض داشتند، اما بعضی از معترضان شعار های فرقه ای سر دادند که به درگیری میان بعضی معترضان منتهی شد.

اوضاع اقتصادی لبنان به شدت بحرانی شده و اقتصاد آن در حال فروپاشی است. در ماه های اخیر، مسائل اقتصادی لبنان به طور پیوسته بدتر شده است. پول ملی این کشور بیش از نصف ارزش خود را از دست داده و به افزایش قیمت های کالا ها دامن زده است. همچنین، در اثر بحران اقتصادی و بحران بیماری کرونا، بیکاری در لبنان افزایش شدیدی پیدا کرد.

به خاطر مسائل اقتصادی، لبنان ماه هاست که ناآرام است. با آمدن کرونا و اعمال محدودیت های اجتماعی، اوضاع کمی آرام شد، اما حالا بار دیگر منفجر شده و وارد جهت خطرناکی شده است.

روز شنبه، صد ها لبنانی برای اعتراض نحوه مدیریت بحران اقتصادی توسط دولت به خیابان ها ریختند. در وهله اول به نظر می رسید که این اعتراضات مانند اعتراضات چند ماه گذشته آرام و بدون حاشیه تمام خواهد شد. اما از همان ساعات اولیه معین شد که این بار معترضان خمشگین تر شده اند.

فعال شدن گسل های قدیمی

معترضان صندوق های زباله را آتش زدند و به یک مغازه مبل فروشی در یک منطقه اعیان نشین بیروت یورش برده و پس از شکستن شیشه های آن، مبل ها را بیرون کشیده و با آن ها خیابان ها را بستند. نیرو های امنیتی برای متفرق کردن معترضان، به سمت آنان گاز اشک آور شلیک کردند.

تا اینجا، اعتراضات چندان غیرعادی نبود. اما بعدها، با سر دادن شعار های فرقه ای اوضاع به شدت حساس شد. تنش های فرقه ای در سه جبهه میان شیعیان، سنی ها و مسیحیان شعله ور شد و بار دیگر نگرانی هایی درباره احتمال آغاز دوباره جنگ داخلی بیان کرد. در اعتراضات و درگیری های اخیر لبنان دو اتقاف غیرعادی رخ داد: نخست اینکه بعضی معترضان، خواهان خلع سلاح حزب الله لبنان شدند. اینان، سیاست های حزب الله را در وخیم شدن اوضاع اقتصادی لبنان دخیل می دانند. دوم، شعار های فرقه ای میان سه گروه عظیم مذهبی لبنان - شیعیان، سنی ها و مسیحیان- سر داده شد.

در اعتراضات روز شنبه، گروهی از معترضان، شعار هایی علیه عایشه، همسر پیامبر (ص) سر دادند که خشم سنی های لبنان را برافروخت. سران شیعه و سنی لبنان هر دو، این شعار ها را محکوم کردند و خواهان دوری از فتنه مذهبی میان مذاهب اسلامی شدند. حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای، ضمن محکوم کردن شعار ها علیه عایشه، به فتوای رهبری انقلاب اسلامی در مورد تحریم اهانت به عایشه اشاره نمود.

در واکنش به توهین به عایشه، در بعضی شهر های لبنان تظاهراتی در محکومیت این اقدام برگزار گردید. این توهین به حدی اهل سنت در دنیا عرب را خشمگین کرد که حتی دانشگاه الازهر مصر هم بیانیه ای صادر و این اهانت را محکوم کرد.

خطر جنگ فرقه ای در لبنان دوباره برجسته شده است.

دو محله حساس

اما تنش های فرقه ای فقط به دو گروه شیعیان و سنی ها محدود نبود. بلکه میان شیعیان و مسیحیان هم تنش هایی رخ داد. شنبه شب، تعدادی از هواداران حزب الله و جنبش امل که هر دو شیعه هستند در منطقه الشیاح بیروت تجمع کردند و علیه حزب مسیحی القوات شعار سر دادند. مقابل آنها، در محله مسیحی عین الرمانه، هواداران القوات تجمع کردند و آن ها هم شعار هایی سر دادند. فقط یک خیابان، دو گروه معترض را از هم جدا می کرد. دو طرف به سمت یکدیگر سنگ پرتاب کردند و نزدیک بود با یکدیگر درگیر شوند. ارتش لبنان بین دو طرف مستقر شد و آن ها را از هم جدا کرد. در این درگیری ها صدای تیراندازی نیز شنیده شد.

درگیری الشیاح و عین الرمانه به خاطر سابقه تاریخی این دو منطقه در جنگ داخلی لبنان اهمیت زیادی دارد و به همین خاطر بسیاری از سیاستمداران لبنان را نگران کرد. آتش جنگ داخلی لبنان در سال 1975 از منطقه الشیاح و عین الرمانه آغاز شد.

ارتش لبنان طی بیانیه ای گفته است که تنش های اخیر فرقه ای نزدیک بود وحدت ملی را نابود کند و صلح داخلی را از بین ببرد.

یک روز بعد از درگیری های مذهبی، میشیل عون، رئیس جمهور لبنان در توئیتی نوشت: قدرت مان در وحدت ملی مان نهفته است... آنچه دیشب رخ داد، زنگ خطر بود. ما باید اختلافات سیاسی مان را کنار بگذاریم و برای کار با یکدیگر جهت نجات کشورمان از عمق بحران های متوالی عجله کنیم. عون همچنین، در بیانیه ای، با اشاره به جنگ داخلی لبنان در سال های 1975 - 1976 از عقلای لبنان خواسته است که هرگونه فتنه مذهبی را در نطفه خفه نمایند.

بیشتر بخوانید:

چرا لبنان ناآرام است؟

کرونا چگونه باعث شورش نان در لبنان شد؟

همچنین، حسان دیاب، نخست وزیر لبنان، در توئیتی، ضمن محکوم کردن همه شعار های فرقه گرایانه، از همه رهبران سیاسی و معنوی مردم خواسته است که آگاهی و خرد داشته باشند و با ارتش و نیرو های امنیتی همکاری نمایند.

از سوی دیگر، نبیه بری، رئیس مجلس لبنان، طی بیانیه ای، فتنه را بدتر از قتل دانست و نوشت: (فتنه) از قتل بدتر است. هر کس آن را به پا کند، ملعون است. مبادا در گرداب فتنه بیافتید. چرا که فتنه همه چیز را نابود می نماید و هیچ کس، حتی عاملان و تامین نمایندگان اقتصادی آن هم، از آن جان سالم به در نخواهند برد.

بعد از تنش های اخیر، اوضاع لبنان کمی آرام شد. اما به اعتقاد بسیاری از ناظران، این، آرامش قبل از طوفان است. بحران اقتصادی لبنان، ادامه دار شده و دولت توان زیادی برای حل بحرانی که حاصل تراکم چند دهه ناکارامدی است، ندارد. دولت لبنان هم اکنون در حال کوشش برای حل بحران است. از جمله اینکه با صندوق بین المللی پول برای دریافت یک وام تبادل نظر نموده است. اما دریافت وام از این صندوق مستلزم رعایت شرایطی است که دولت لبنان نمی تواند آن ها را رعایت کند. از این رو، بعید است که به این زودی بحران اقتصادی لبنان حل گردد. این بحران که سال گذشته آغاز شد، نتیجه چند دهه فساد و ناکارامدی بوده و هم اکنون عظیمترین تهدید برای ثبات لبنان بعد از جنگ داخلی به شمار می رود.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: فرارو
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 10010

به "آرامش قبل از طوفان در لبنان؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامش قبل از طوفان در لبنان؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید