5 نشانه که از خرابی CPU کامپیوتر خبر می دهند

به گزارش بانیما، واحد پردازش مرکزی (CPU) کامپیوتر، مغز آن به شمار میرود. CPU با دریافت و اجرای دستورات برنامه ها، به همه اجزای متصل به خود فرمان می دهد که چه کاری انجام دهند و عملا رفتار کلی کامپیوتر را کنترل می نماید. با اینکه CPU قطعه ای هوشمند و گران قیمت است، اما در عین حال حساس نیز هست. تقریبا تمام CPUها گرمای زیادی فراوری می نمایند که برای عملکرد در دماهای ایمن به خنک نماینده های مخصوص CPU احتیاج دارند. در بیشتر کامپیوترها، این خنک نماینده شامل یک هیت سینک و فن است که با لایه ای از خمیر سیلیکون روی CPU نصب می گردد تا انتقال درست گرما به خنک نماینده تضمین گردد. اگر نگرانی خرابی CPU کامپیوتر هستید، در ادامه به نشانه هایی می پردازیم که باید به آن ها توجه کنید. به طور کلی در زمینه راندمان CPU عوامل زیادی نقش دارند که بهتر است با آن ها آشنا شوید.

5 نشانه که از خرابی CPU کامپیوتر خبر می دهند

گرمای بیش از حد

یکی از نشانه های اصلی خرابی جدی CPU کامپیوتر که خود می تواند منجر به مسائل دیگری گردد، گرمای بیش از حد است. شما می توانید دمای CPU را با استفاده از نرم افزارهای مختلف مانیتورینگ سیستم کنترل کنید. این نرم افزارها معمولا در صورت بالا رفتن بیش از حد دما هشدار می دهند. بسته به شدت و مدت زمان گرمای بیش از حد، ممکن است با پیغامدهایی از قبیل خرابی دائمی قطعات سخت افزاری تا سوختگی یا لکه های سوختگی قابل مشاهده روی تراشه CPU روبرو شوید.

دیگر علائم گرمای بیش از حد CPU شامل صدای فن بیش از حد، که ممکن است کوشش کامپیوتر برای خنک کردن CPU باشد، می گردد. سیستم های کامپیوتری بعلاوه برای خنک شدن CPU، سرعت سیستم را پایین می آورند که باعث کند شدن آن می گردد. ممکن است کامپیوتر به طور تصادفی خاموش گردد یا اندکی پس از راه اندازی، دوباره خاموش بگردد.

تاثیر بلندمدت گرمای بیش از حد CPU به مدت زمان داغ بودن، مقدار دما و آسیبی که در این فرآیند اتفاق افتاده است، بستگی دارد. در صورتی که CPU قابل تعمیر باشد، راه چاره بر اساس مشکل به وجود آمده، فرق دارد. راه چاره ممکن است شامل نصب مجدد یا تعویض خنک نماینده معیوب، جایگزینی خمیر سیلیکون خشک شده با لایه نو یا بهبود تهویه کلی داخل و اطراف کیس کامپیوتر باشد.

نشانه خرابی CPU کامپیوتر؛ هنگ کردن سیستم

یکی از نشانه های احتمالی خرابی پردازنده (CPU) کامپیوتر این است که سیستم شما به طور مرتب بروزرسانی تصویر را متوقف نموده و به دستورات ماوس یا صفحه کلید واکنشی نشان نمی دهد. این فرآیند که اغلب با عنوان فریز شدن یا هنگ کردن شناخته می گردد، می تواند نشانه دیگری از داغ شدن بیش از حد CPU باشد.

با این حال، پیش از اینکه CPU را به عنوان مشکل اصلی تشخیص دهید، لازم است سایر عوامل را رد کنید. فریز شدن رایانه می تواند به علت ایراد در اتصال رم (RAM)، کمبود رم، خرابی درایورها، بدافزار (Malware) یا هر نوع مشکل نرم افزاری دیگری رخ دهد. یکی از راه های تشخیص مشکل نرم افزاری، راه اندازی رایانه در حالت امن (Safe Mode) سیستم عامل است که به طور مؤثر تمام نرم افزارهای غیرضروری را غیبرطرفال می نماید.

پس از رد کردن مسائل نرم افزاری، می توانید برای شناسایی سخت افزار معیوب اقدام کنید. گام های بعدی بسته به نوع کامپیوتری که استفاده می کنید، ممکن است متفاوت باشد. برای مثال، در کامپیوترهای مک، می توانید NVRAM را ریست کنید که قادر به برطرف مسائل سخت افزاری عجیب و غریب متعددی است. این موضوع در خصوص کنترلر مدیریت سیستم (SMC) مک نیز صدق می نماید. در رایانه های دیگر، ممکن است برای محدود کردن مشکل، احتیاج به تغییر تنظیمات بایوس (BIOS) یا حتی خارج کردن سخت افزارهای غیرضروری مانند هارد دیسک های اضافی یا کارت های کپچر ویدیو داشته باشید.

بوق های پی در پی

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید - یا بهتر است بگوییم، آن را بشنوید - این است که آیا کامپیوتر شما آغاز به بوق زدن های زیاد نموده یا نه. به خصوص اگر این بوق های غیرمعمول را در ابتدای روشن شدن رایانه و طی فرآیند POST (آزمایش اتوماتیک هنگام روشن شدن) می شنوید، اهمیت این موضوع دوچندان می گردد.

متأسفانه، درک معنای این بوق ها به سازنده کامپیوتر و به طور خاص، سازنده مادربورد دستگاه شما بستگی دارد. این بوق ها برای ایجاد کدهای قابل تشخیصی طراحی شده اند که می توانید با دفترچه راهنمای مادربورد مطابقت دهید. این دفترچه راهنما را معمولا می توانید به صورت آنلاین پیدا کنید، حتی اگر دفترچه اصلی در دسترس نباشد. هرچند خرابی CPU یکی از شایع ترین دلایل بروز خطا در POST و کدهای بوق است، اما تنها علت آن به شمار نمی رود. این بوق ها بعلاوه می توانند نشان دهنده مسائل مربوط به مادربورد، رم و کارت گرافیک باشند. یکی از کدهای بوق رایج برای مسائل CPU، مجموعه ای از پنج یا هفت بوق است.

نشانه خرابی CPU کامپیوتر؛ صفحه آبی مرگ

یکی دیگر از نشانه های خرابی سخت افزار که می تواند به مشکل CPU اشاره داشته باشد، صفحه آبی مرگ (Blue Screen of Death) بدنام در ویندوز است. در دستگاه های غیرویندوزی، این صفحه همواره آبی نیست، اما اغلب در لینوکس، مک اواس و دیگر سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس، وحشت کرنل (Kernel Panic) نامیده می شوند. این اتفاق عموما زمانی رخ می دهد که قطعی ارتباطی بین سخت افزار و نرم افزار رایانه وجود داشته باشد. اطلاعات روی این صفحه برای یاری به شما در شناسایی مشکل طراحی شده است، بنابراین گرفتن عکس از صفحه آبی مرگ قبل از خاموش کردن، راه اندازی مجدد یا انجام هر کار دیگری، همواره ایده خوبی است.

خبر خوب این است که مایکروسافت صفحه آبی مرگ را با گذشت زمان بهبود بخشیده است. حدود یک دهه پیش، با عرضه ویندوز 8 در سال 2012، مایکروسافت این خطا را کمی شخصی تر کرد، به این صورت که پیغام خطا توصیفی تر شده و یک شکلک غمگین بزرگ نیز در کنار آن نهاده شد. در حال حاضر، اگر مشکل مربوط به خرابی CPU کامپیوتر شما باشد، ویندوز معمولا آن را به شما اعلام خواهد نمود.

لوپ شدن بوت کامپیوتر

نشانه دیگری از خرابی احتمالی CPU کامپیوتر، چیزی است که به طور معمول به عنوان لوپ شدن بوت شناخته می گردد. این اتفاق زمانی می افتد که کامپیوتر در فرایند اولیه راه اندازی گیر نموده و پیش از آغاز بارگذاری ویندوز یا هر برنامه دیگری، به طور مداوم راه اندازی مجدد می گردد. لوپ شدن بوت می توانند به واسطه بسیاری از همان مسائلی که در خصوصشان بحث کردیم، ایجاد شوند، از جمله نصب ناقص CPU یا خنک نماینده، ایراد ذاتی CPU از همان ابتدا، فراموش کردن اتصال هدِر فن CPU یا خمیر حرارتی نامناسب. اگر بتوانید نرم افزار بایوس رایانه خود را فعال کنید، دست کم قادر خواهید بود که تشخیص دهید فن ها به درستی کار می نمایند یا خیر، و دمای CPU شما چقدر است.

به طور کلی، لوپ شدن بوت به این علت رخ می دهد که ارتباطات مورد انتظار بین سخت افزار و نرم افزار با مشکل روبرو می شوند و مانع از بارگذاری ویندوز، لینوکس یا مک اواس در رایانه می شوند. سپس کامپیوتر برای حل مشکل به بوت روی می آورد، اما زمانی که این کار بی نتیجه می ماند، به یک حلقه بی انتها از کوشش های راه اندازی ناموفق تبدیل می گردد.

نشانه خرابی CPU کامپیوتر؛ کند شدن سیستم

اگر کامپیوتر شما به طور ناگهانی کند شده و برای استفاده از آن با مسائل زیادی روبرو می شوید، ممکن است با خرابی CPU کامپیوتر روبرو شده باشید. کامپیوترها به میزان کافی سریع شده اند که هر تأخیر قابل توجهی یک هشدار است، هرچند این رفتار می تواند ناشی از هر چیزی باشد، از یک برنامه با مشکل گرفته تا پر شدن بیش از حد هارددیسک با فایل، بدافزار یا مسائل سخت افزاری.

یکی از اولویت ها باید آنالیز دمای CPU باشد و ممکن است اجرای یک تست استرس برای مشخص اینکه آیا پردازنده در حال خرابی و مقصر است، ارزش انجام دادن داشته باشد. در این زمینه نرم افزارهای زیادی وجود دارد و می توانید یکی از آن ها را برای تست استرس و فشار انتخاب کنید تا ببینید کامپیوتر شما تحت فشار زیاد چه عملکردی از خود ارائه می دهد.

اگر به این نتیجه رسیده اید که مشکل اصلی از پردازنده است، برای خرید CPU کامپیوتر می توانید به خبرنگاران سر بزنید و البته قبل از خرید CPU، توصیه می کنیم نکات زیادی را در نظر بگیرید.

منبع: SlashGear

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 خرداد 1403 بروزرسانی: 3 خرداد 1403 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 23504

به "5 نشانه که از خرابی CPU کامپیوتر خبر می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نشانه که از خرابی CPU کامپیوتر خبر می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید