10 دلیل؛ چرا باید برای بچه ها کتاب بخوانیم؟

به گزارش بانیما، خبرگزاری ایرنا: شاید اگر قدیم تر ها می شنیدیم که اگر بچه ها با کتاب مأنوس شوند، احتمال موفقیت و باهوش تر شدنشان بیشتر است، تعجب می کردیم. کتاب، بیش از آنکه سرگرمی باشد، شخصیت یک بچه را از منزوی بودن به اجتماعی بودن و از زبان محدود به کلمات متنوع سوق می دهد. این مطلب را بخوانید تا در خصوص اینکه چرا باید بچه ها را کتاب خوان بار بیاورید و برای آغاز این کار باید چه کنید، بیشتر بدانید.

10 دلیل؛ چرا باید برای بچه ها کتاب بخوانیم؟

یکی از مهم ترین فعالیت هایی که می توانید فرزندانتان را به آن ترغیب کنید، کتاب خواندن است. هم سرگرم نماینده است و هم محرکی برای تفکر و پیروزیت های زندگی آن هاست. کتاب خواندن برای بچه ها فقط سرگرمی نیست. آن ها همچنین با کتاب خواندن در خصوص افراد دیگر، مکان ها، ایده ها و امکانات بی حد و مرز یاد می گیرند.

چرا کتاب خواندن برای بچه ها مهم است؟

1. واژگان و مهارت های زبان را توسعه می دهد

هرچه بچه ها بزرگتر می شوند، ما روزانه با آن ها صحبت می کنیم، اما واژگان و مباحثی که در معرض آن قرار می گیرند محدود و اغلب تکراری است. خواندن کتاب باعث بهبود واژگان فرزند شما می گردد و آن ها را در معرض انواع مختلف ساختار جمله، سبک های نوشتن و روش های بیان قرار می دهد.

2. بچه ها را تشنه دانستن می نماید

هنگام خواندن کتاب، بچه های شما با طیف گسترده ای از موضوعات، فرهنگ ها و ایده ها آشنا می شوند. آن ها خواهند فهمید که دانش باید کشف گردد. خیلی اوقات آنقدر از محتوای کتاب لذت می برند که حتی متوجه نمی شوند که درباره یک موضوع خاص، چقدر دانش کسب نموده اند.

3. همدلی را افزایش می دهد

خواندن کتاب به بچه ها یاری می نماید تا در خصوص افرادی که ارتباط بسیار کمی با آن ها دارند، قدردان باشند و با آن ها همدلی نمایند. آن ها به واسطه تجربه کمی که دارند در ارتباط با کتاب تجربه های جدید و ارتباطات را می آموزند.

4. بهترین شکل سرگرمی

اکنون که فناوری به یک سرگرمی برای بزرگسالان و بچه ها تبدیل شده است، نمایش های تلویزیونی و برنامه های بچه ها منابع خوبی برای یادگیری هستند، اما کتاب ها مثل همواره انتخاب بهتری هستند. به جای ساعت ها نشستن جلوی تلویزیون بچه هاتان را تشویق کنید که کتاب را به عنوان سرگرمی در نظر بگیرد.

5. پیوند های قوی بین والدین و فرزندان

کتاب خواندن فرصت خوبی برای تعامل با فرزندان ماست، برای اینکه در خصوص افکارشان در خصوص موضوعات کتاب حرف بزنیم و صمیمیت بینمان برقرار گردد.

6. مغز بچه ها را پرورش می دهد

اگر برای فرزندتان کتاب بخوانید، تفکر انتقادی او را تا حد زیادی پرورش دادید. وقتی بچه ها کتاب می خوانند، بین کلمات و تفکر بصری آن ها ارتباط برقرار می گردد. برای خوانندگان مبتدی، تصاویر ابزاری مفیدی برای یاری به آن ها در درک روایت و درک بهتر هستند.

7. تمرکز را بهبود می دهد

کتاب خوندن به تمرکز احتیاج دارد، حتی برای بچه های که در نشستن هم مشکل دارند و نمی توانند آرام و متمرکز باشند. با کتاب خواندن حواس پرتی ها دور می شوند و توان بچه ها برای تمرکز بیشتر می گردد.

8. آینده پیروز تری رقم می زند

مطالعات متعددی نشان می دهد که خواندن کتاب برای بچه ها در سنین پایین، در پیروزیت آنان در مدرسه اثر می گذارد. همچنین این پیروزیت در محیط کار هم ادامه پیدا می نماید. کتاب خواندن یک تجربه یادگیری طولانی مدت است که باعث رشد می گردد.

9. خلاقیت و تخیل را ارتقا می بخشد

فرزندان ما هنگام خواندن یک داستان، با استفاده از خلاقیت و تخیلشان، تصویری از چگونگی درک داستان در ذهن خود ایجاد می نمایند. هر شخص تصویری متفاوت را در ذهن خود می بیند و ممکن است هر بار که همان کتاب را می خواند، تصویر ذهنی او هم تغییر کند. غوطه وری در کتاب به بچه های شما اجازه می دهد تجربیات و سناریو های جدیدی را تصور نمایند که هرگز تصور آن ها ممکن نبوده است.

10. خودشناسی آن ها را افزایش می دهد

کسانی که کتاب کم تری می خوانند، اعتماد به نفس کم تری به نسبت کتاب خوان ها دارند. جالب است بدانید خیلی از این احساسات در انزوای برخی دانش آموزان در مدارس می تواند اثر بگذارد و کتاب خواندن آن ها را به حس بهتری از خودشان و در نهایت ارتباطات بهتر برساند.

از کجا آغاز کنیم؟

اکنون که از بسیاری از مزایایی که خواندن کتاب می تواند برای فرزندان شما فراهم کند مطلع هستید، قدم بعدی چیست؟ این را بدانیم برای آغاز دیر نشده است:

خواندن را به یک انتخاب تبدیل کنید:

بگذارید خود بچه انتخاب کند که کتاب بخواند. شما مشوق او باشید و او را مجبور به خواندن نکنید. اگر تمایل ندارند، اول بفهمید چرا تمایل ندارند. مثلاً ممکن است کتاب از سطح لغات آن ها بالاتر باشد. به تدریج دنبال کتاب های سخت تر بروید تا مشتاقی بچه ها ادامه داشته باشد. کتاب های صوتی را امتحان کنید.

انواع مطالب را برای کتاب خواندن پیشنهاد دهید:

اگر بچه های شما از کتاب خواندن احساس شادی نمی نمایند، ممکن است ژانر مورد علاقه خودشان را پیدا ننموده باشند. در همه زمینه ها برای شان کتاب بخوانید: رمز و راز، تاریخ، زندگی نامه، خیالی، علمی، تخیلی و...

فیلم کتاب را ببینید:

یکی دیگر از روش های جالب برای علاقه مندی به کتاب، تماشای فیلم آن است. دیدن شخصیت های محبوب روی صفحه نمایشی، راه آسانی برای تقویت لذت خواندن است.

دو صد گفته، چون نیم کردار نیست:

شما اصلی ترین شخصی هستید که بچه هایتان به دنبال آن هستند. بچه ها و نوجوانان عاشق کپی کردن از والدین خود و انجام کار هایی هستند که والدین خود را روزانه انجام می دهند. فقط به بچه های خود نگویید که کتاب بخوانند. با کتاب خواندن خودتان به آن ها نشان دهید.

برای زمان کتاب خواندن برنامه ریزی کنید:

برای کودکی که برنامه شلوغی داشته باشد اینکه بنشیند و کتاب بخواند شاید سخت باشد. با ایجاد وقت اختصاصی که فقط برای خواندن است تصمیم را کمی ساده تر کنید. کتاب خواندن می تواند قبل از خواب، بعد از مشق شب و یا هر زمانی که برای شما کار می نماید، بهترین انتخاب باشد. این زمان می تواند برای خواندن صدای بلند با کودک یا خواندن مستقل استفاده گردد.

کتاب ها را زنده کنید:

پیدا کردن پیوند های واقعی با کتاب هایی که بچه های شما در حال خواندنش هستند، باعث افزایش لذت کتاب خواندن خواهد شد. اگر کتابی در خصوص مزرعه خوانده است، می توانید او را به مزرعه ببرید و بگذارید تجربه واقعی از محیط مزرعه داشته باشد.

دسترسی به کتاب را افزایش دهید:

یک کتابخانه خوب در منطقه خود پیدا کنید تا فرزندان خود را به آنجا ببرید و به آن ها اجازه دهید جادوی کتاب های نامحدود را تجربه نمایند. بچه های خود را در کتابخانه ثبت نام کنید و آن ها را ترغیب کنید که از ماجراجویی در کتاب خواندن لذت ببرند.

منبع: lifehack ،edarabia

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: برترین ها
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 6126

به "10 دلیل؛ چرا باید برای بچه ها کتاب بخوانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 دلیل؛ چرا باید برای بچه ها کتاب بخوانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید