چرا و چگونه آیین های خانوادگی خود را ایجاد کنید؟

به گزارش بانیما، اهمیت وقت گذراندن با خانواده غیرقابل انکار است. داشتن ارتباطات انسانی سالم با اعضای خانواده برای رفاه اجتماعی و سلامت عمومی ما اهمیت بسیاری دارد. یکی از برترین راه ها بری برقراری ارتباط مجدد با خانواده آیین های خانوادگی است. فرقی نمی کند که سنت دیرینه ای داشته باشید که نسل به نسل در خانواده شما انجام می شده یا در پی یک آیین خانوادگی نو هستید، به هرحال، این آیین ها مزایای مختلفی دارند که در این مقاله آن ها را می خوانید. روش ایجاد آیین های خانوادگی هم موضوع دیگری است که در ادامه می خوانید.

چرا و چگونه آیین های خانوادگی خود را ایجاد کنید؟

چرا آیین های خانوادگی مهم هستند؟

مردم آیین های خانوادگی را ایجاد و حفظ می نمایند چون این سنت ها به جشن ها معنا می بخشند و پیوندهای میان افراد را تقویت می نمایند. مهم تر از آن، آیین ها با تقویت پیوند خانواده و ایجاد حس تعلق به آن ها، تجربیات و خاطرات مثبت و احساس امنیت را برای همه به وجود می آورند.

علاوه براین، آیین های خانوادگی به بچه ها یاری می نمایند تا بفهمند که چه کسانی هستند و چه چیزی برای خانواده ای که به آن تعلق دارند اهمیت دارد. این آیین ها به بچه ها این احساس را می دهند که بخشی از چیزی منحصر به فرد و خارق العاده هستند. سنت های خانوادگی حتی می توانند به افزایش عزت نفس کودک یاری نمایند و حال خوب او را بیشتر نمایند. به هرحال، بچه ها زمانی آرامش و امنیت پیدا می نمایند که همه چیز قابل پیش بینی و پایدار باشد.

سایر مزایای داشتن آیین های خانوادگی عبارت اند از:

 • برای اعضای خانواده خاطراتی ساخته می گردد که تا آخر عمر باقی بمانند؛
 • با ایجاد تداوم، احساس امنیت را در بچه ها ایجاد می نمایند؛
 • به اعضای خانواده احساس تعلق خاطر بیشتری می دهند؛
 • به انتقال ارزش های خانوادگی از جمله میراث فرهنگی و مذهبی یاری می نمایند؛
 • نسل های مختلف یک خانواده را در ارتباط با یکدیگر نگه می دارند و سابقه ای خانوادگی برای به اشتراک گذاشتن با دیگران ایجاد می نمایند؛
 • می توانند سبک زندگی فعال از نظر جسمی را ترویج نمایند.

تفاوت روتین های خانوادگی و آیین های خانوادگی

آیین ها و سنت های خانوادگی با روتین های روزمره خانوادگی که به طور مکرر اتفاق میفتند، متفاوت هستند اما روتین های خانوادگی معانی نمادین آیین های خانوادگی را ندارند. آیین های خانوادگی برای همه اعضای خانواده اهمیت ویژه ای دارند اما روتین های خانوادگی اغلب فعالیت های اساسی هستند که برای حفظ عملکرد واحد خانواده ضروری هستند. برای مثال، یک شام خانوادگی معمولی در هر شب ممکن است بخشی از روتین خانوادگی باشد اما یک شام خانوادگی در رستوران مورد علاقه اعضای خانواده به مناسبت تولد فرزند خانواده ممکن است یک آیین خانوادگی باشد.

بسیاری از خانواده ها سنت هایی دارند که برای نسل ها ماندگار هستند. این فعالیت ها یا رویدادهای خاص اغلب خاطرات خوشی را ایجاد می نمایند که همه آن ها را گرامی می دارند و سعی می نمایند ادامه دهند. برخی از آیین ها مانند حضور در یک جشنواره فرهنگی یا پختن یک وعده غذایی محلی یا سنتی در یک روز خاص از هر سال به میراث خانواده مربوط می شوند. برخی از مراسم ها ممکن است مربوط به رویدادهای خاص باشد مانند گردنبند مرواریدی که نسل به نسل طی مراسمی خاص به عروس خانواده داده می گردد. برخی از آیین ها هم فعالیت های سرگرم نماینده ای هستند که اعضای خانواده از تکرار آن ها لذت می برند.

برای ایجاد آیین هایی برای خانواده تان، به کارهایی فکر کنید که خانواده تان از انجام دادن آن ها لذت می برند و آیین ها را بر اساس آن ها شکل بدهید. آیین های خانوادگی گاهی خود به خود شکل می گیرند اما برخی از برترین سنت های خانوادگی به طور تصادفی اتفاق میفتند. در این حالت، شما کاری را از روی هوس انجام می دهید. تمام اعضای خانواده به آن کار علاقه مند می شوند و می خواهند دوباره آن را تکرار نمایند. به این ترتیب، حتی قبل از اینکه متوجه شوید، یک سنت خانوادگی ایجاد نموده اید.

نمونه هایی از سنت های خانوادگی در روزهای تعطیل عادی

وقتی صحبت از آیین های خانوادگی می گردد، بیشتر مردم قبل از هر چیزی به یاد آیین های مناسبت های خاص مانند نوروز یا ماه رمضان میفتند. رویدادهای پیرامون این مناسبت ها مانند چیدن سفره هفت سین و دور هم جمع شدن برای شام شب عید ممکن است با گذشت زمان به آیین های معمولی تبدیل شوند اما خانواده ها می توانند در روزهای تعطیل عادی هم آیین هایی مختص خودشان داشته باشند. به طور مثال، مراسم سیب چیدن از باغچه خانوادگی در پاییز هر سال یا اینکه فرزند خانواده می تواند در روز تولدش رستوران مورد علاقه اش را پیشنهاد دهد تا همه به این مناسبت در آن رستوران غذا بخورند، برخی از این آیین ها هستند.

برای خلق آیین های خانوادگی مختص خانواده خودتان می توانید از این ایده ها الهام بگیرید:

 • هر سال خانه تکانی به مناسبت آغاز فصل بهار را در کنار اعضای خانواده انجام دهید.
 • در طول تابستان، آدینه ها روی بالکن یا در حیاط خانه همبرگر بپزید و در کنار اعضای خانواده بخورید.
 • هر سال در تعطیلات تابستانی یک سلفی خانوادگی احمقانه بگیرید.
 • ماهی یک مرتبه در کنار اعضای خانواده راهی یک بازار محلی شوید و خرید کنید.
 • برای جشن گرفتن آخرین روز مدرسه فرزند خانواده آتش بازی راه بیندازید.
 • در اولین روز تابستان همه با هم برای پیک نیک به دامان طبیعت بروید.
 • ماهی یک مرتبه در کنار اعضای خانواده یک غذای سنتی بپزید و بخورید.
 • در باغچه حیاط درخت سیب بکارید و هر سال در پاییز همه با هم محصول این درخت را بچینید.
 • لیزر تگ، بولینگ، اسکیت یا برخی فعالیت های سرگرم نماینده دیگر را در یک روز تعیین هر ماه مانند آخرین آدینه ماه انجام دهید.
 • برای جشن گرفتن به مناسبت نمرات بالای فرزند خانواده در مدرسه برای همه بستنی خریداری کنید.
 • هر هفته در روزی تعیین غذای خاصی بخورید. به طور مثال، ظهر آدینه سبزی پلو با ماهی را در کنار اعضای خانواده نوش جان کنید.
 • در اولین روز زمستان در حیاط آتش روشن کنید و در کنار اعضای خانواده شکلات داغ بنوشید.
 • هر روز زمستان در کنار اعضای خانواده پیاده روی کنید.
 • یک باشگاه کتاب خانوادگی ترتیب دهید.
 • برای اعضای خانواده یک چالش تناسب اندام ایجاد کنید.
 • هر آدینه بعدازظهر به پیاده روی یا دوچرخه سواری خانوادگی بروید.
 • طلوع خورشید را در اولین روز تابستان و غروب خورشید را در آخرین روز تعطیلات تابستانی در کنار هم دیدن کنید.
 • یک مراسم شبانه بازی خانوادگی ترتیب بدهید و با هم بازی های رومیزی یا دسته جمعی انجام بدهید.
 • در اولین روز بهار همه با هم در استخر خانه شنا کنید.
 • با نوشتن متن های کوتاه روی کاغذ احساس قدردانی خود نسبت به اعضای خانواده را ابراز کنید. این متن های کوتاه را داخل شیشه ای بزرگ به نام ظرف قدردانی بریزید و گاهی اوقات، همه با هم این متن ها را بخوانید.
 • روزهایی خاص را به دیدنی آلبوم های خانوادگی اختصاص بدهید. همه با هم آلبوم ها را ببینید و خاطرات گذشته را مرور کنید.
 • یک مراسم استعدادیابی ترتیب بدهید. در این مراسم هر یک از اعضای خانواده مهارت ها و استعداد هایی که دارد را برای دیگران به نمایش بگذارد.
 • برای اینکه احساسات و تفکرات خانواده درباره یکدیگر را بدانید، مصاحبه های خانوادگی ترتیب بدهید و از آن ها فیلم بگیرید. در روزهای تعطیل در کنار اعضای خانواده این فیلم ها را ببینید.

نمونه هایی از سنت های خانوادگی در مناسبت های خاص

در مناسبت های خاص هم می توانید علاوه بر آیین های معمول برای خانواده خود سنت هایی خاص ایجاد کنید. برای ایده گرفتن هم می توانید از این ایده ها الهام بگیرید:

 • به همه یک ست لباس خواب نو بدهید و یک عکس خانوادگی با لبا س های شبیه به هم بگیرید.
 • به هر کودک یک بازی رومیزی یا پازل بدهید و بازی یا پازل را در کنار او یا همه با هم انجام بدهید یا حل کنید.
 • در روزهای تعطیلات نوروز، هر روز یک فیلم مورد علاقه همه را دیدن کنید.
 • در مناسبت های خاص در کنار اعضای خانواده و با مشارکت آن ها غذا بپزید.
 • کوکی هایی با تم مناسبت های خاص درست و تزیین کنید.
 • میزبان مهمانی های بچه ها فامیل یا دوستان شوید.
 • در مناسبت های خاص کاردستی درست کنید و به هم هدیه بدهید.
 • برای اعضای خانواده که نمی توانید در تعطیلات با آن ها وقت بگذرانید نامه های صمیمانه بنویسید.

چگونه سنت های خانوادگی را حفظ کنیم؟

اگر برای حفظ آیین های خانوادگی کوشش نکنید، احتمالا کم کم از بین خواهند رفت. برای حفظ این آیین ها نکات مختلفی که در ادامه می خوانید را در نظر بگیرید.

1. نظر همه اعضای خانواده را بپرسید

یک سنت خانوادگی باید بهانه ای برای پیوند و جشن گرفتن باشد. هر یک از اعضای خانواده باید احساس کند که صدای او شنیده می گردد و مورد احترام است. در خلق ایده های نو هم فکری کنید و پذیرای پیشنهادهای نو باشید.

2. کاری را انجام دهید که همه به آن علاقه دارند

هر یک از اعضای خانواده باید برای حفظ آیین های خانوادگی کوشش کند تا این سنت ها پایدار و معنادار باشد. یک آیین مورد علاقه همه پیدا کنید و همه در کنار یکدیگر برای حفظ آن کوشش کنید.

3. زمانی را به آیین های خانوادگی اختصاص دهید

بدون برنامه ریزی صحیح و مدیریت زمان ممکن است سنت های خانوادگی از بین بروند. برای جلوگیری از این اتفاق، از فرصت ها و زمان های بیکاری همه اعضای خانواده بهره ببرید تا آیین های خانوادگی به صورت دسته جمعی اجرا شوند.

4. آیین هایی ساده خلق کنید

پیچیده کردن بیش از حد یک مراسم خانوادگی ممکن است جنبه سرگرم نماینده آن را کاهش دهد و آن را به یک امر استرس زا تبدیل کند. آیین خانوادگی را ساده، قابل اجرا و دسته جمعی نگه دارید. از قلم نیاندازید که یک مراسم خانوادگی باید فرصتی برای آرامش، ارتباط برقرار کردن و قدردانی اعضای خانواده از یکدیگر باشد. موضوعات مهم را به آیین های ساده خانوادگی تبدیل کنید.

5. از تکنولوژی فاصله بگیرید

فناوری باعث حواس پرتی و مانع ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر می گردد. ممکن است وسوسه شوید که هر لحظه از یک جشن خانوادگی عکاسی کنید اما سعی کنید در کنار اعضای خانواده واقعا حضور داشته باشید و لحظه های خوش را در ذهنتان ثبت کنید. هرچه فناوری کمتری به کار رود، حضور شما و اعضای خانواده در کنار یکدیگر بیشتر احساس می گردد.

6. مثبت بمانید

به یاد داشته باشید که همه سنت های خانوادگی همواره ساده و آسان نخواهند بود. حضور در کنار اعضای خانواده با عشق و حمایت فراوان همراه است اما گاهی این اتفاق با تنش های داخلی و سوابق چالش برانگیز هم همراه می گردد. نسبت به این موضوع حساس باشید و از ایجاد پیوندهای قوی خانوادگی دست نکشید. حفظ مرزهای سالم راهی برای مراقبت از روابط خانوادگی شماست.

7. پذیرای تغییرات نو باشید

شاید لازم باشد سنت های خانوادگی را با گذشت سال ها تغییر دهید تا ماندگار باشند. بنابراین، از تغییرات نو استقبال کنید. به عنوان مثال، ممکن است بچه ها شما پس از بزرگ شدن درباره نحوه برگزاری آیین های خانوادگی نظرات نوی داشته باشند. نظرات آن ها را بشنوید و همه با هم درباره تغییرات نو تصمیم بگیرید.

مراقبت از خود به عنوان یک آیین فردی

تقویت ارتباطات خانوادگی به مقدار مراقبت از خود اهمیت دارد. وقتی احساسات و نیازهای واقعی خود را نمی شناسید، احساس ارتباط واقعی با دیگران چالش برانگیز خواهد شد. به همان مقدار که خانواده خود را دوست داریم، ممکن است دور هم جمع شدن به ویژه در مناسبت های خاص باعث استرس و نگرانی فراوانی گردد. با کمی وقت گذاشتن برای خود و تمرین مراقبت از خود با این استرس مقابله کنید.

هر کسی از خودمراقبتی درک متفاوتی دارد. برای برخی از افراد دویدن صبح گاهی برای مراقبت از خود ضرورت دارد. برای برخی دیگر، خودمراقبتی به معنای اختصاص دادن زمانی به تنفس آگاهانه یا مراجعه هفتگی به یک روان درمانگر است. در نهایت، تا زمانی که روش خودمراقبتی شما یک عادت سالم باشد و برای شما فایده ای داشته باشد، باید آن را در اولویت بگذارید. سرمایه گذاری بر رابطه با خود به معنای سرمایه گذاری بر هر رابطه دیگری در زندگی است.

سنت های خانوادگی را برای تقویت پیوندهای خانوادگی خلق کنید

آیین های خانوادگی در سلامت و تعادل کلی روابط خانوادگی نقشی مهم دارند. فرقی نمی نماید که این سنت ها برپایی جشن های قدیمی به مناسبت های خاص مثل جشن نوروز باشند یا مراسم نوی برگزار کنید. به هرحال، حفظ سنت های خانوادگی می تواند به تقویت حس اتحاد و قدردانی اعضای خانواده یاری کند. هر کس سزاوار داشتن یک رابطه سالم با اعضای خانواده خود است. احساس تعلق و شبکه حمایتی که خانواده فراهم می نماید، می تواند به تحمل سختی های زندگی روزمره یاری کند.

کلام آخر

آیین های خانوادگی می توانند به سادگی دادن یک هدیه خاص در نقاط عطف خاص یا پیچیده تر مانند یک رویداد ماهانه یا سالانه باشند. بچه ها شما هرگز برای آغاز سنت های نو آن قدر بزرگ نشده اند. بنابراین، آن ها را بدون در نظر گرفتن سنشان در آیین های خانوادگی مشارکت دهید. خانواده شما مهم ترین چیزی است که در زندگی دارید. بنابراین، انسان های خاص زندگی خود را با سنت های سرگرم نماینده خانوادگی شاد کنید و برای برپایی آیین ها و سنت های خانوادگی خود به ویژگی ها و شرایط خانواده خود توجه کنید. به این ترتیب، به روش خودتان رویدادهای مختلف را جشن می گیرید و روابط خانوادگی را تقویت می کنید.

منبع: parents

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1403 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 23499

به "چرا و چگونه آیین های خانوادگی خود را ایجاد کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا و چگونه آیین های خانوادگی خود را ایجاد کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید