گزارش، ماجرای نامه های محرمانه مقام امنیتی ترکیه به واشنگتن و گولن

به گزارش بانیما، به تازگی نامه های محرمانه مهم یکی از افسران برجسته سرویس اطلاعاتی میت ترکیه٬ به فتح الله گولن و مقامات امنیتی آمریکا افشا شده که محتوای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

گزارش، ماجرای نامه های محرمانه مقام امنیتی ترکیه به واشنگتن و گولن

به گزارش گروه بین الملل بانیما٬ شاید اغراق آمیز نباشد اگر کودتای نافرجام ترکیه را به یک کوه یخی تشبیه کنیم که بخش اعظم آن هنوز هم زیر آب مانده و حتی مسئولین اطلاعاتی- امنیتی ارشد و سران حکومت ترکیه نیز به شکل تدریجی ابعاد آن را درک می کنند.

به تازگی نامه های محرمانه مهم یکی از افسران برجسته سرویس اطلاعاتی میت ترکیه٬ به فتح الله گولن و مقامات امنیتی آمریکا افشا شده که محتوای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است و نشان می دهد که بخشی از دستگاه جاسوسی سیای آمریکا هم خواهان پیروزی کودتا در ترکیه بوده است.

نام این افسر اطلاعاتی میت٬ انور آلتایلی است. انور آلتتایلی در سال 1968 میلادی به عضویت سرویس اطلاعاتی میت در آمده و در حوزه های مهم و حساسی فعالیت کرده است. آلتایلی٬ تا مدت مدیدی توانست پنهان کاری کند و حتی پس از کودتا نیز در میت فعالیت کند اما دو واقعه مهم کار دست او داد.

1.پس از شکست کودتا٬ آلتایلی به همراه دامادش متین جان٬ زمینه فرار مهمت بارنار از مسئولین میت را فراهم کرد.

2. مهمت بارنار از مسئولین عالی میت و مسئول سابق میز ایران در این سرویس اطلاعاتی بود که افشای نامه های الکترونیکی اش به فتح الله گولن و مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید٬ کار دستش داد.

در حال حاضر در زندان به سر می برد و دادستان دادگاه جمهوری٬ برای او 35 سال حبس طلب کرده و انتظار می رود که دامادش نیز با جزای سنگینی روبرو شود.

نامه مستقیم افسر اطلاعاتی ترکیه به فلین

ژنرال مایکل فلین از فرماندهان نظامی تندرو آمریکایی٬ فردی است که در تیم امنیتی ترامپ جایگاه ویژه ای داشت و بعدها به مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید رسید.

پیش از آن که فلین به این مقام برسد٬ از طریق برخی افسران سازمان جاسوسی سیا٬ با گروه گولن مرتبط شده و انور آلتایلی به او چنین نامه ای نوشته است:جناب ژنرال فلین! به خوبی می دانم که وقت شما چقدر ارزشمند است. نقشه خاورمیانه در حال تغییر است. امیدوارم بعد از انتخابات مهم آمریکا که برای همه جهان اهمیت دارد٬ فرصت کنید و روی این مساله کار کنید.

با تمام قلبم٬ آرزو می کنم پیروزی بزرگی به دست بیاورید. انگلیسی من چندان خوب نیست. لطفا ببخشید. من الان در فرانکفورت هستم. به تازگی کتابی در ترکیه منتشر شده که در آن٬ مرا به همکاری با سازمان سیای آمریکا و دست داشتن در کودتا و ارتباط با گولن متهم کرده اند.

این کتاب ها به توصیه روس ها منتشر می شوند. روس ها به خوبی مرا می شناسند و می دانند که من از معدود افرادی هستم که نسبت به اهداف و اقدامات آنان در منطقه٬ اطلاعات بالایی دارم و می توانم کارهایشان را تحلیل کنم. می دانید که من علیه اهداف و اقدامات پوتین هستم. به همین خاطر می خواهند مرا از بین ببرند. به خاطر این رویدادهای منفی٬ ماموریتم را در بلفاست ایرلند ادامه خواهم داد. جای خوبی را مشخص کرده ام. آنجا حد فاصل بین آنکارا و واشنگتن است. هر کاری داشتید می توانیم با اسکایپ صحبت کنیم. با آرزوهای عمیق قلبی و با دوستی٬ انور آلتایلی.

آلتایلی در نامه خود به فلین به دو نکته اطلاعاتی مهم دیگر نیز اشاره کرده است:

1.آن دسته از ژنرال ها و افسران ارتش ترکیه که علاقه مند به روسیه هستند٬ تحت تاثیر و تحت کنترل دوغو پرینچک رهبر حزب کمونیستی وطن بوده و در کودتا مشارکت نکردند. آرزوی همیشگی آنان یک کودتای چپ گرا بوده است.

2.ترکیه٬ کشورهایی را که در آنها فعالیت مدارس فتح الله گولن مجاز است به عنوان دشمن خود قلمداد می کند و به همین خاطر٬ آمریکا را نیز دشمن می پندارد.

این افسر سابق اطلاعاتی ترکیه در نامه دیگری٬ به شکل مفصل به سیاست های ولادیمیر پوتین پرداخته و به این اشاره کرده است که افزایش نفوذ روسیه و پوتین در آسیای میانه٬ خاورمیانه٬ پاکستان و هندوستان٬ به ضرر آمریکا تمام می شود.

نامه مریدانه به فتح الله گولن

انور آلتایلی همچنین چند نامه برای فتح الله گولن فرستاده که لحن و نوشتار آن٬ حاکی از دلبستگی فکری و معنوی اوست.

او یکی از نامه هایش را با این تعابیر آراسته است:افندی و سرور ارجمند من. لطفاً ما را از دعاهایتان محروم نکنید. دوباره تاکید می کنم که در قلب من٬ علاقه و حب فراوانی نسبت به ذات عالی شما در حال جوش و خروش است. از دور دستانتان را می بوسم و در برابرتان کرنش می کنم سرورم.

در آن دوران که هنوز کودتایی روی نداده بود٬ گولن با رهبری جنبش خدمت٬ در چندین حوزه سیاسی٬ بانکی و اطلاعاتی و نظامی٬ قدرت فراوانی به دست آورده بود. اما ژنرال کمالیست و لائیست یعنی ایلکر باشبوغ که به تازگی به عنوان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه مشغول به کار شده بود٬ به دنبال گولن زدایی از ارتش و نیروهای مسلح بود. گولن٬ پیش دستی کرد و با ترتیب دادن پفراینده و گزارش نظامی محرمانه ای٬ نشان داد که باشبوغ٬ مشغول فعالیت های مخفیانه است و او را به مدت 26 ماه راهی زندان کرد.

انور آلتایلی در آن دوران یعنی در سال 2008 میلادی به گولن نوشته است:افندی و سرور ارجمندم. رئیس جدید ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه یعنی ژنرال ایلکر باشبوغ٬ نسبت به ذات عالی شما و خدماتی که به مردم می کنید٬ نگرشی بسیار منفی دارد. همین که این پست را در اختیار گرفت٬ از یکی از دوستان من خواست که در مورد 7 ژنرال اطلاعات جمع آوری کرده و علاوه بر شنود، آنان را زیر نظر بگیرد. این یک واقعه بسیار تاسف بار است. چرا که این ژنرال ها از افرادی بودند که به علاقه مندی به ذات عالی حضرتعالی مشهور بودند.

مقتولی که قرار بود رئیس میت شود

چند سال پیش یکی از مقامات برجسته سرویس اطلاعاتی میت ترکیه به نام کوزین کاشف اوغلو٬ زندانی شد. او تنها چند ساعت در زندان بود و سپس به طرز مشکوکی در حال ورزش و بر اثر سکته قلبی درگذشت. اما بعدها مشخص شد که مرگ او طبیعی نبوده و او قربانی یک قتل محرمانه شده و دوا در بدنش کرده بودند و مرگ در حال ورزش٬ فقط یک صحنه سازی بوده است.

آلتایلی در مورد این فرد نامه ای به گولن نوشته که در آن آمده است:زمانی که شنکال آتاسیاگون رئیس میت بود٬ کوزین اوغلو را از حوزه ماموریتی ازبکستان ترفیع داده و کل حوزه آسیای میانه را به او سپرد که دفتر آن در تاشکند قرار گرفته است. این فرد٬ خیانات بزرگی مرتکب شد که یکی از آنها٬ کمک به فرایند تعطیل کردن مدارس حضرتعالی در برخی کشورها بود.

سپس در ادامه در مورد این فرد نوشته است:20 تن از افسران میت که به ذات عالی حضرتعالی علاقه مند هستند٬ به شدت تحت نظارت و تعقیب هستند. نخست وزیر می تواند کاری کند که کاشف اوغلو را از بین ببرند و آن 20 نفر هم از این به بعد تحت تعقیب نباشند. اما بر این باورم که در حال حاضر٬ نخست وزیر تمایل ندارد دست به چنین اقدامی بزند.

انور آلتایلی در نامه دیگری به فتح الله گولن٬ به بررسی احتمال رسیدن کوزین کاشف اوغلو به ریاست سرویس اطلاعاتی میت پرداخته و در این مورد نوشته است:اگر چنین اتفاقی بیفتد٬ خداوند باید مملکت٬ دولت٬ خواجه فتح الله افندی و افراد برجسته جماعت را حفظ کند. چرا که چنین چیزی یک فلاکت و مصیبت بزرگ خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 7173

به "گزارش، ماجرای نامه های محرمانه مقام امنیتی ترکیه به واشنگتن و گولن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، ماجرای نامه های محرمانه مقام امنیتی ترکیه به واشنگتن و گولن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید