چین در اقدامی بی سابقه عظمت خود را به دنیا نشان داد!، عکس

به گزارش بانیما، فارس نوشت: دولت چین هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق را با برگزاری رژه ای عظیم در میدان تیان آنمن و رونمایی از یک موشک جدید دوربرد جشن گرفت.

چین در اقدامی بی سابقه عظمت خود را به دنیا نشان داد!، عکس

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

همزمان با بالا دریافت تنش ها میان واشنگتن و پکن، امروز میدان تیان آنمن در هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین میزبان رژه عظیم ارتش این کشور بود.

در ابتدای این رژه، شی جینپینگ رئیس جمهور چین به سخنرانی پرداخت و گفت هیچ نیرویی نمی تواند ملت چین را به لرزه درآورد و از پیشرفت این کشور ممانعت کند.

وی گفت: هیچ نیرویی نمی تواند بنیان های این ملت را به لرزه درآورد. هیچ کس نمی تواند از پیشرفت و رفاه این ملت جلوگیری کند.

رئیس جمهور چین که به سبک مائو تسه تونگ بنیانگذار جمهوری خلق چین لباس پوشیده بود، گفت پکن به دنبال رشد مسالمت آمیز است و با هیچ کشوری سر جنگ ندارد، با این وجود نیروهای مسلح چین قاطعانه از حاکمیت و استقلال این کشور حراست خواهند کرد.

پس از سخنرانی شی، وی از 15000 نیروی نظامی مستقر در میدان تیان آنمن سان دید و سپس ستونی از جنگ افزارهای سنگین ارتش چین از برابر او عبور کرد.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، این بزرگترین رژه ای است که تاکنون در تاریخ چین برگزار گردیده است و بسیاری از تجهیزات حاضر در آن برای اولین بار به صورت عمومی به نمایش درآمده اند.

انواع موشک های دوربرد دارای توان حمل کلاهک اتمی، پهپادهای عظیم الجثه DR-8 و شمشیر تیز، یگان های زرهی و انواع تانک های ارتش چین در این رژه حضور داشتند.

به گفته ژنرال کای ژیجون معاون دفتر رژه نظامی ارتش چین، در این رزمایش 160 هواپیمای نظامی هم مشارکت نموده اند.

اما مهمترین جزء رژه امروز، رونمایی از چند موشک دوربرد بود. موشک اتمی دی اف-41 که موشکی سه مرحله ای با سوخت جامد و برد بیش از 12000 کیلومتر از جمله این موشک ها بود. این موشک قادر است هر نقطه ای در خاک آمریکا را هدف قرار دهد.

موشک فرافوق صوت DF-17 که در حقیقت یک سرنده دوربرد با قابلیت حمل کلاهک اتمی است هم برای اولین بار در این رژه در معرض دید عموم نهاده شد. سرعت بسیار بالا و قابلیت مانور این موشک، موجب شده تا این نسل تازه از موشک ها بتوانند تقریبا به سادگی از سد سپرهای دفاع موشکی آمریکا عبور نمایند. این موشک در سال 2017 برای اولین بار با موفقیت آزمایش شد و ظاهرا اکنون به فراوری انبوه رسیده و در اختیار نیروهای نظامی چین نهاده شده است. این در حالی است که موشک ها سرنده روسیه و آمریکا هنوز در مرحله آزمایش قرار گرفته است.

میزان تجهیزات موجود در رژه امروز به حدی بود که تنها مراسم عبور آن ها از برابر صندلی بیش از دو ساعت طول کشید.

امروز نزدیک به 300 هزار نفر از مردم چین هم برای تماشای این رژه در میدان تیان آنمن حضور داشتند.

این رژه در حالی برگزار گردید که از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، میزان تنش ها میان واشنگتن و پکن به میزان بی سابقه ای بالا رفته است. در سال 2017، برای اولین بار در راهبرد امنیت ملی آمریکا از چین در کنار روسیه به عنوان یک رقیب و تهدید یاد و تأکید شده است که باید از قدرت گیری پکن جلوگیری کرد. این دیدگاه در روینمودهای ضدچینی واشنگتن در موضوعاتی مانند تجارت بین الملل، مناقشات هنگ کنگ و تایوان، بحث آزادی تردد در دریای چین جنوبی و فناوری اینترنت نسل پنجم (5G) هم مشهود است.

چین تأکید نموده است که هرچند تمایلی به درگیری نظامی ندارد، اما از منافع خود در برابر تهدیدات احتمالی دفاع می نماید. پکن در سال های اخیر با تجدید نظر در راهبرد نظامی خود، رویکرد موسوم به دفاع فعال را در دستور کار قرار داده و به سمت افزایش قابل توجه توان نظامی حرکت نموده است.

اول اکتبر (9 مهر) سالگرد پیروزی انقلاب تحت رهبری مائو تسه تونگ در چین است و هر سال به عنوان روز ملی این کشور جشن گرفته می گردد. از آن موقع، جمهوری کمونیستی چین در این کشور حاکم شده است.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 4739

به "چین در اقدامی بی سابقه عظمت خود را به دنیا نشان داد!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در اقدامی بی سابقه عظمت خود را به دنیا نشان داد!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید