شلوغ ترین فرودگاه جهان کجاست؟، عکس

به گزارش بانیما، شلوغ ترین فرودگاه دنیا از نظر جابجایی مسافر را با توجه به لغو سفرهای هوایی در سال 2020 به خاطر ترس از گسترش ویروس کرونا نمی توان نامگذاری کرد، اما همانطور که گفته شد این لقب تا سال 2019 به فرودگاه هارتسفیلد-جکسون آتلانتا داده شده است.

شلوغ ترین فرودگاه جهان کجاست؟، عکس

البته سازمان بین المللی حمل ونقل هوایی (IATA) پیش بینی می نماید که امسال از نظر تقاضا برای سفرهای هوایی رونق خواهد گرفت. بر اساس تخمین این سازمان، 4.72 میلیارد مسافر با هواپیماها به سفر خواهند رفت و این رقم در مقایسه با 4.45 میلیارد مسافر سال 2019 در حدود 4 درصد افزایش می یابد.

بر اساس آمار شورای فرودگاه های بین المللی، 10 فرودگاه شلوغ دنیا در سال های گذشته، امسال نیز در همین صندلی باقی خواهند ماند. پر رفت وآمدترین فرودگاه های دنیا به ترتیب زیر هستند:

  • فرودگاه بین المللی هارتسفیلد جکسون آتلانتا
  • فرودگاه بین المللی پکن
  • فرودگاه بین المللی دبی
  • فرودگاه بین المللی لس آنجلس
  • فرودگاه هاندا توکیو
  • فرودگاه بین المللی اوهر
  • فرودگاه بین المللی هیترو لندن
  • فرودگاه بین المللی هنگ کنگ
  • فرودگاه بین المللی پودونگ شانگهای
  • فرودگاه بین المللی شارل دوگل

در ادامه بیشتر به ویژگی های هر فرودگاه و تعداد مسافران جابجاشده در آن ها اشاره خواهیم کرد.

1. فرودگاه بین المللی هارتسفیلد جکسون آتلانتا - 107.4 میلیون مسافر

هارتسفیلد جکسون که در سپتامبر 1980 افتتاح شد، از سال 1998 تا به امروز هرساله به عنوان شلوغ ترین فرودگاه دنیا انتخاب شده است. این فرودگاه از نظر نشست وبرخاست هواپیماها، دومین در دنیا است.

موقعیت مکانی آتلانتا و فاصله پروازی دوساعته آن با تقریباً 80 درصد از شهرهای آمریکا، به شهرت این فرودگاه یاری شایانی نموده است. درواقع بیشتر ترافیک فرودگاه آتلانتا در خدمت پروازهای داخلی است. به همین خاطر نام فرودگاه هارتسفیلد حتی در بین 20 فرودگاه برتر دنیا از نظر ترافیک مسافران بین المللی نیز قرار ندارد.

2. فرودگاه بین المللی پکن - 101 میلیون مسافر

فرودگاه بین المللی پکن با سرویس دهی به 14 میلیون مسافر بیشتر نسبت به فرودگاه بین المللی توکیو، توانسته به راحتی لقب شلوغ ترین فرودگاه آسیا را برای خود کند. این فرودگاه سالانه بیش از 100 میلیون مسافر جابجا می نماید.

ازآنجایی که پکن برای برگزاری مسابقات المپیک تابستانی 2008 آماده می شد، چینی ها ترمینال عظیم شماره 3 را به این فرودگاه اضافه کردند که از پکن به بیش از 120 مقصد بین المللی پرواز داشت. فرودگاه پکن همچنان نیز یکی از قدرتمندترین فرودگاه های دنیا از نظر نرخ رشد ظرفیت محسوب می گردد و سال گذشته 5.4 درصد دیگر به ظرفیت آن اضافه شده است.

3. فرودگاه بین المللی دبی - 89.1 میلیون مسافر

فرودگاه بین المللی دبی به عنوان اصلی ترین فرودگاه امارات متحده عربی، شلوغ ترین فرودگاه دنیا از نظر مسافران بین المللی نیز محسوب می گردد. فرودگاه دبی در سال 2018 تقریباً از 89 میلیون مسافر از خارج از کشور میزبانی کرد. وقتی که ترمینال شماره 3 در سال 2008 تکمیل شد، اینجا عظیم ترین سازه دنیا بود و این افتخار تا سال 2013 در اختیار فرودگاه دبی قرار داشت.

مرکز خرید اجناس معاف از عوارض گمرکی که در بیرون فرودگاه دبی واقع شده است، پیروز ترین خرده فروش فرودگاهی در دنیا است و توانسته در سال 2013 به تنهایی مبلغ افسانه ای 1.8 میلیارد دلار درآمد کسب کند.

4. فرودگاه بین المللی لس آنجلس - 87.5 میلیون مسافر

فرودگاه بین المللی لس آنجلس شلوغ ترین فرودگاه مبدأ و مقصد در دنیا است، به این معنی که بیشتر مسافران از این فرودگاه، به جای یک فرودگاه بین راهی، برای آغاز یا انتها سفرهای خود استفاده می نمایند.

فرودگاه لس آنجلس دارای یک سوئیت اختصاصی است و اعضای آن باید سالانه 4500 دلار حق عضویت به علاوه حداقل 2700 دلار برای هر پرواز پرداخت نمایند. اعضای این کلوپ اختصاصی از یک ترمینال VIP که بیشتر شبیه به یک پرواز اختصاصی است، استفاده می نمایند. تقریباً نیمی از این اعضا از مدیران عامل شرکت ها بوده و نیمی دیگر سلبریتی ها هستند.

5. فرودگاه هاندا توکیو - 87.1 میلیون مسافر

فرودگاه هاندا که به فرودگاه بین المللی توکیو نیز معروف است، دومین فرودگاه شلوغ آسیا محسوب می گردد و سالانه 87 میلیون مسافر را جابجا می نماید.

پس ازاینکه ژاپن در رقابت برای برگزاری مسابقات المپیک 2020 برنده شد، دولت ژاپن ظرفیت این فرودگاه را افزایش داده است. فرودگاه توکیو با اختلاف تنها 400,000 مسافر، صندلی چهارم را به فرودگاه لس آنجلس واگذار کرد.

6. فرودگاه بین المللی اوهر - 83.4 میلیون مسافر

فرودگاه بین المللی اوهر (OHare) در شیکاگو از زمان افتتاح آن در سال 1955، همیشه یکی از شلوغ ترین قطب های هوایی حمل مسافر در دنیا بوده است.

اوهر از نظر نشست وبرخاست هواپیماها در مقایسه با تعداد مسافران، شلوغ ترین فرودگاه دنیا با بیشترین حرکت هواپیماها است. این فرودگاه به تقریباً 40 ایرلاین مختلف سرویس دهی می نماید و پروازهایی مستقیم به بیش از 60 مقصد بین المللی در دنیا دارد.

7. فرودگاه بین المللی هیترو لندن - 80.1 میلیون مسافر

فرودگاه هیترو لندن برای سال ها شلوغ ترین فرودگاه دنیا از نظر جابجایی مسافران بین المللی بود. این فرودگاه که به 185 نقطه در 84 کشور دنیا پرواز دارد، پذیرای نرخ بالایی از مسافران خارجی است.

هیترو 6 ترمینال دارد، اما تنها 5 ترمینال آن به روی عموم باز هستند. ترمینال ششم بسیار کوچک است و تنها خانواده سلطنتی، سران کشورها و بعضی افراد مشهور از آن استفاده می نمایند.

8. فرودگاه بین المللی هنگ کنگ - 74.5 میلیون مسافر

فرودگاه بین المللی هنگ کنگ عظیم ترین مرکز باری در دنیا است و در سال 2018 با بارگیری و تخلیه بیش از 5 تن بار، در مقام اول فرودگاه های باری دنیا جای گرفت.

هنگ کنگ به عنوان یک قطب گردشگری مهم و دنیای، در سال 2019 میزبان اعتراضات دموکراسی خواهانه بود. تظاهرات حتی در چندین نوبت به داخل فرودگاه هم کشیده شد و پروازها را با تأخیرهای شدید همراه کرد. درنتیجه فرودگاه بین المللی هنگ کنگ نسبت به رشد 2.6 درصدی در سال های 2017 تا 2018، سال قبل را با افت در شمار مسافران پشت سر گذاشت.

9. فرودگاه بین المللی پودونگ شانگهای - 74 میلیون مسافر

پودونگ شانگهای یکی از دو فرودگاه اصلی در شهر شانگهای است. پودونگ تمرکز اصلی خود را صرف پروازهای بین المللی نموده، درحالی که هونگ کیائو (Hongqiao) بیشتر به پروازهای داخلی و منطقه ای اختصاص دارد.

پودونگ یک قطب پروازی با رشد سریع است و ظرفیت آن سالانه 5.7 درصد بیشتر می گردد. پودونگ در سال 2018 با بارگیری و تخلیه تقریباً 3 میلیون تن بار، به عنوان دومین فرودگاه بین المللی باربری دنیا انتخاب شد.

10. فرودگاه بین المللی شارل دوگل - 72.2 میلیون مسافر

فرودگاه شارل دوگل که نام خود را از ژنرال و رئیس جمهور سابق فرانسه گرفته، در سال 1974 تکمیل شد و حالا چندین سال است که به عنوان دومین فرودگاه شلوغ اروپا شناخته می گردد.

ترمینال شماره 1 این فرودگاه به خاطر طراحی منحصربه فرد دایره ای شکل و احاطه شده با 7 ساختمان دیگر، معروف است. شارل دوگل مرکز اصلی پروازهای شرکت ملی هواپیمایی فرانسه است و شرکت دلتا ایرلاینز نیز از شارل دو گل به عنوان هاب اروپایی خود استفاده می نماید.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 11182

به "شلوغ ترین فرودگاه جهان کجاست؟، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شلوغ ترین فرودگاه جهان کجاست؟، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید