چک های برگشتی داروخانه ها و بدقولی بیمه ها

به گزارش بانیما، رییس انجمن داروسازان ایران ضمن انتقاد از تاخیرهای هفت ماهه در پرداخت مطالبات داروخانه ها از سوی سازمان تامین اجتماعی، گفت: بسیاری از مسائل دارویی کشور به تحریم ربطی ندارد؛ البته نمی گویم که تحریم بی تاثیر بوده، اما بحث نقدینگی و قیمت دارو موضوعات داخلی و مدیریتی هستند که می توان آن ها را حل کرد.

چک های برگشتی داروخانه ها و بدقولی بیمه ها

دکتر محمدباقر ضیا در گفت وگو با بانیما، با انتقاد از سازمان تامین اجتماعی به دلیل تاخیر زیاد در پرداخت مطالبات داروخانه ها، گفت: در حال حاضر وضعیت نامناسبی را با سازمان تامین اجتماعی می گذرانیم. واقعا شرایط به گونه ای شده که به طور پراکنده همکاران مان در شعب داروخانه ها نمی توانند نقدینگی را تامین نمایند و در نتیجه به شدت در مضیقه قرار دارند. بنابراین سازمان های بیمه گر بویژه تامین اجتماعی باید فکری در این زمینه نمایند.

چک های برگشتی داروخانه ها و گرفتاری هایی که چند برابر شد

وی اضافه نمود: واقعا این خویشتن داری تا حدی ادامه دارد و از یک جایی به بعد نمی توان با این اوضاع ادامه داد. وقتی چک داروخانه برمی گردد و گرفتاری هایش چند برابر می گردد، نمی توان انتظار داشت که بدهی هفت و هشت ماهه اش را نادیده بگیرد. بر این اساس ما به سازمان تامین اجتماعی هشدار می دهیم و ضروری است به حال وضعیت پرداختی هایشان فکری نمایند. زیرا در صورت ادامه این وضعیت، داروخانه ها امکان ارائه خدمت ندارند.

تاخیر هفت ماهه تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات داروخانه ها

ضیا با بیان اینکه در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی طلب داروخانه ها را تا خرداد ماه پرداخت نموده، ادامه داد: بنابراین از خرداد تاکنون که نزدیک به هفت ماه است، هیچ پرداختی از سوی این سازمان نداشته ایم. باید توجه کرد پولی که در اختیار سازمان های بیمه گر و تامین اجتماعی است، سود داروخانه نیست، بلکه سرمایه داروخانه است. باید این سرمایه به داروخانه دار بازگردد تا بتواند دارو بخرد و ارائه خدمت کند. اگر این نقدینگی بازنگردد، سیکل تامین دارو ادامه پیدا نمی نماید. واقعا جای تاسف است که بعد از سال ها این بی اعتنایی همچنان ادامه دارد.

سودی که به جیب داروسازان نمی رود

رییس انجمن داروسازان ایران همچنین گفت: داروسازان حرمت مردم و بیماران را نگاه می دارند و تا جای امکان همکاری می نمایند، اما گاهی می بینید داروخانه ای برای حل مشکل نقدینگی اش از بانک هم قرض گرفته و دیگر بانک هم به او یاری نمی نماید. از طرفی سود بانکی را هم باید بپردازد. درحالیکه سود دارو هم پایین است و چیزی برای داروخانه باقی نمی ماند.

ضیا درباره وضعیت مطالبات داروخانه ها از بیمه سلامت نیز گفت: وضعیت پرداختی های بیمه سلامت کمی بهتر از تامین اجتماعی است. البته عملکرد بیمه سلامت هم به طور کامل مورد قبول نیست و باید مطالبات را به طور مرتب بپردازند، اما در مجموع این سازمان سروسامانی به پرداختی هایش داده و در بسیاری از مناطق تیر و مرداد ماه را برای داروخانه ها پرداخت نموده است. البته در بعضی جاها هم پرداخت نداشته است. سازمان بیمه سلامت عمدتا مطالبات بخش های کوچک و کم بدهی را می پردازد، اما نسبت به تامین اجتماعی وضعیتش بهتر است، اما باید مرتب مطالبات را پرداخت کند.

کمبود نقدینگی و پایین بودن قیمت؛ دو مشکل عمده دارو

وی در ادامه صحبت هایش با اشاره به تغییراتی در سطوح مدیریتی سازمان غذا و دارو، گفت: در مجموع تغییراتی را که در سازمان غذا و دارو رخ داده به دیده مثبت نگاه می کنیم. امیدواریم مسئولان این سازمان به راستا درستی روند. در حال حاضر بحث نقدینگی در صنعت دارو هم به مشکل بزرگی بدل شده است. در فراوری و توزیع نیز همین مسائل صادق است و اگر نقدینگی شان تامین نگردد، دچار مشکل می شوند. البته میزان مطالبات فراورینمایندگان دارو به بیش از یکسال رسیده است.

ضیا تاکید نمود: در حوزه دارو مشکل ما این است که بزرگترین خریدار خدمت دارو در کشور دولت است. از طرفی خود دولت هم قیمت گذار است. بنابراین قاعدتا برای اینکه بتواند بودجه اش را حراست کند، قیمت را پایین نگه می دارد. در حالیکه در حالت خوشبینانه 40 تا 50 درصد دارو، مواد اولیه است که آن را با ارز 4200 تومانی تامین می کنیم، اما بقیه مواد مورد احتیاج دارو و وسایل جانبی آن مانند بسته بندی و... با دلار آزاد تامین می گردد و امکان ندارد بتوانیم در طولانی مدت به این صورت ادامه دهیم. بنابراین یا باید قیمت را منطقی نمایند و یا باید منتظر توقف فراوری باشند.

وی با اشاره به دو مشکل بزرگ دارو یعنی کمبود نقدینگی و منطقی نبودن قیمت دارو در کشور، اظهار کرد: تا زمانیکه دولت در بخش خصوصی نیز تصدی گری کند، داستان همین است. تا زمانیکه اختیارات را تفویض نکند و فقط خودش تصمیم گیر باشد، وضعیت همین است. چندین سال است که این معضل وجود دارد. ضروری است این مسائل سریع تر حل شوند.

مسائل اساسی دارو به تحریم ربطی ندارند

رییس انجمن داروسازان ایران با بیان اینکه بسیاری از مسائل دارویی کشور به تحریم ربطی ندارد، ادامه داد: البته نمی گویم که تحریم بی تاثیر بوده، بلکه تحریم مسائل مان را در زمینه ارتباط با کشورهای دیگر، خرید مواد اولیه و جابجایی اقتصادی سخت نموده، اما بحث نقدینگی و قیمت دارو موضوعات داخلی و مدیریتی هستند که می توان آن ها را حل کرد.

ضیا همچنین اظهار کرد: در حال حاضر تمام توان داروسازان اعم از صنعت فراوری، توزیع و... این است که آسیبی به مردم وارد نگردد. بر این اساس اگر داروخانه هفت ماه تاخیر را تحمل می نماید، به این دلیل است که نمی خواهد خدشه ای به ارائه خدمت به مردم وارد گردد و با تمام توان به ارائه خدمت ادامه می دهد. اما شرایط مان دارد به نقطه ای می رسد که دیگر توانش را نداریم. در نتیجه اگر اینها مختل گردد، متضرر اصلی آن مردم و بیماران هستند. واقعا باید فکری به حال این شرایط گردد تا از کوچکترین اختلال در خدمت رسانی به مردم جلوگیری گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 1590

به "چک های برگشتی داروخانه ها و بدقولی بیمه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چک های برگشتی داروخانه ها و بدقولی بیمه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید