پوست پسته با حذف فلزات سنگین به محیط زیست جانی تازه می دهد

به گزارش بانیما، محققان کشور بایو جاذبی با استفاده از پوست پسته تهیه کردند که قادر است فلزات سنگین پساب کارخانه ها را تصفیه کند.

پوست پسته با حذف فلزات سنگین به محیط زیست جانی تازه می دهد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هر روزی که می گذرد بر جمعیت شهر ها افزوده می گردد. این رشد تبعاتی همچون مسائل زیست محیطی را به همراه دارد. پساب کارخانه های صنعتی حاوی فلزات سنگین وارد محیط زیست می گردد. استفاده از بایو جاذب ها یکی از راهکارهایی است که می توان تا حدی این مسائل را برطرف کرد. محققان دانشگاه شهید باهنر کرمان برای برطرف این مشکل بیوکامپوزیتی بر پایه کربن فعال تهیه کردند که برای تهیه آن از پوست سخت پوسته بهره بردند. صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز برای تسهیل این پژوهش از این محققان حمایت کرد.

وجیهه نژاد شفیعی مجری این طرح پژوهشی اعلام کرد: با انجام این پژوهش بیوکامپوزیتی بر پایه کربن فعال از پوست سخت پسته تهیه شد تا به عنوان جاذب یون های فلزات سنگین و آلاینده های آلی از محلول های آبی و پساب صنعتی استفاده گردد. در ابتدای کار پوست سخت پسته پس از شستشو و خشک شدن به اندازه 1-2میلیمتر خرد و در دمای بالا پیرولیز شد. همچنین برای فعال سازی کربن، در کوره تحت بخار آب قرار داده و تبدیل به کربن فعال شد. پس از آن نانو ذرات آهن بر روی سطح کربن فعال نهاده شد تا شاهد خاصیت مغناطیسی آن باشیم. این بایو جاذب ها جذب فلزات سنگین از محیط های آبی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: کربن فعال به دلیل داشتن مساحت سطح گسترده، منافذ بسیار ریز، قابلیت فعال سازی مجدد سطح به عنوان یکی از پرمصرف ترین جاذب های سطحی استفاده های وسیعی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، نظامی، غذایی، دارویی، شیمیایی و نیز در فرآیندهای تصفیه آب و هوا و پاکسازی محیط زیست دارد. فراوری کربن فعال از مواد اولیه پوست سخت بادام، پسته، گردو، ضایعات پنبه، سبوس برنج، هسته خرما باعث کاهش قیمت آن شده است و مشکل دسترسی به آن را نیز حل می نماید. از طرفی برای افزایش ظرفیت جذب کربن فعال قرار دادن گروه های عاملی مختلف روی سطح آن مؤثر است.

نژاد شفیعی همچنین ابراز کرد: داشتن جاذب با ظرفیت جذب بالا و تهیه شده از مواد ارزان قیمت می تواند یاری زیادی برای تجاری کردن این جاذب ها در سیستم های تصفیه پساب های صنعتی است. بر این اساس در این پژوهش هدف فراوری جاذبی از کربن فعال با ظرفیت جذب بالا و با استفاده از ماده اولیه پوست سخت پسته بود.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 3349

به "پوست پسته با حذف فلزات سنگین به محیط زیست جانی تازه می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوست پسته با حذف فلزات سنگین به محیط زیست جانی تازه می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید