همسان سازی حقوق بازنشستگان نیازمند توجه ویژه دولت

به گزارش خبرنگاران، محمدحسن زدا طی سخنانی در نشست رئیس جمهور با وزیر، معاونین و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سازمان تامین اجتماعی، ظرفیتی بزرگ و ساز و کاری بی بدیل مبتنی بر مشارکت مردم در کشور است که بدون وابستگی به درآمدهای عمومی دولت و تنها به وسیله اتکاء به درآمدهای حق بیمه متولی امر بیمه و درمان 42 میلیون نفراست.

همسان سازی حقوق بازنشستگان نیازمند توجه ویژه دولت

وی با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی اولین خریدار و دومین فراوری کننده درمان محسوب می گردد، گفت: افراد تحت پوشش، قبل از تولد تا بعد از فوت، تحت حمایت های این سازمان قرار می گیرند. هر فرد بطور متوسط حدود 27 سال پس از بازنشستگی خود و خانواده تحت کفالت وی از حمایت های بلند مدت سازمان همانند انواع مستمری و مقرری و خدمات درمانی بهره مند می گردد.

زدا هزینه امسال سازمان تأمین اجتماعی بابت پرداخت حقوق بازنشستگان را 60 هزار میلیارد تومان عنوان نمود و گفت: علاوه بر این بیش از 20 هزار میلیارد تومان برای درمان بیمه شدگان و مستمری بگیران هزینه شده است.

وی ادامه داد: بودجۀ سازمان تأمین اجتماعی درسال آینده حدود 120 هزار میلیارد تومان خواهد بود که در مقایسه با بودجۀ عمومی دولت که 407 هزار میلیارد تومان است، مبین نقش، صندلی، حجم و ظرفیت بزرگ این سازمان است.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی گفت: 120 هزار میلیارد تومان بودجه سازمان در سال آینده باید تجهیز منابع صورت گیرد و به همین میزان برای اجرای تعهدات قانونی، پرداخت صورت می پذیرد. این گردش اقتصادی عظیم که بالغ بر 240 هزار میلیارد تومان خواهد بود نشان از توان بالفعل سازمان در جلب و جذب مشارکت سه جانبه کارگران، کارفرمایان و نهاد دولت دارد.

زدا در ادامه به تشریح فعالیت های بین المللی سازمان تأمین اجتماعی پرداخت و گفت: به دلیل قدمت، مهارت و دانش تخصصی سازمان، در ادوار مختلف و هم اکنون عضو هیات رئیسه ایسا- سازمان بین المللی تامین اجتماعی- بوده ایم و به عنوان بزرگترین تجربه نظام تامین اجتماعی بر مبنای بیمه های اجتماعی در منطقه به ایفای نقش پرداخته ایم.

وی خواهان حمایت از تدابیر قانونی برای تحت کنترل درآوردن عوامل عدم تعادل نقدینگی سازمان تأمین اجتماعی شد و گفت: ارتقای سطح مستمری ها به وسیله همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران نیازمند توجه ویژۀ ریاست محترم جمهور و دولت تدبیر و امید است.

زدا همچنین با بیان اینکه صندوق ها با داشتن اطلاعات و مکانیزم های فنی، بهترین و مناسب ترین ساز و کارها برای تشخیص و ساماندهی نظام یارانه ها در راستای تقویت آرامش خاطر جامعۀ شریف بیمه شدگان و بازنشستگان و مستمری بگیران محسوب می شوند، گفت: در حال حاضر حدود یک و نیم میلیون نفر از محل هدفمندی یارانه ها از خدمات سازمان برخوردار می باشند که برای استمرار و توسعه این حمایت ها، نیازمند تداوم همراهی دولت هستیم.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی استقرار نظام چند لایۀ تامین اجتماعی خصوصاً نظام پایه مساعدت اجتماعی را از مهمترین ضرورت های کشور برشمرد و اظهار کرد: استقرار نظام چند لایه منجر به ساماندهی نظام امدادی، حمایتی و بیمه ای کشور شده و نقش دولت، مردم و سازمان های مسئوول معین تر خواهد شد. این مهم در جهت کاهش فقر مطلق اثرات مشخص کننده ای دارد.

زدا ایجاد نظام تنظیم مقررات بیمه ای را نیز یکی از الزامات اساسی ساماندهی اوضاع نامناسب صندوق های فعلی دانست و گفت: با ایجاد چنین ساختاری از فعالیت صندوق های غیرحرفه ای و فاقد شاخص های بیمه ای جلوگیری خواهد شد.

وی از همکاری مشترک بین سازمان تأمین اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تدارک شکل گیری ساز و کارهای مشترک برای ایفای تعهدات معوق در قبال طرف های قرارداد در حوزۀ درمانی اطلاع داد و گفت: بدون تردید عنایت ویژۀ رئیس جمهور و دولت در این خصوص، راهگشا خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 30 خرداد 1398 شناسه مطلب: 1950

به "همسان سازی حقوق بازنشستگان نیازمند توجه ویژه دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همسان سازی حقوق بازنشستگان نیازمند توجه ویژه دولت"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید