نکته های عجیب کانادا

به گزارش بانیما، کانادیی ها مردم جالبی هستند با ان همه اختلاط فرهنگی حسابی رفتارهای متفاوتی را در این کشور خواهید اما از میان این همه، نکته هایی را برایتان در ادامه خواهیم اورد که بیشتر شما را به تعجب وا میدارد.

نکته های عجیب کانادا

کانادا کشوری وسیع است با آداب و رسومی که بعضی از آن ها عجیب هستند. این ویژگی ها در شیوه صحبت کردن، استفاده از رسانه ها و حتی مواد غذایی دیده می گردد.

مردم کانادا به مؤدب بودن، نظم و خوش اخلاقی شهرت دارند و از اینکه در مرکز توجه نباشند ابایی ندارند (البته امروزه این ویژگی کمرنگ شده است). اما باید گفت کانادا به معنی شیره افرا، خرس های وحشی و برف نیست. این کشور بزرگ ویژگی ها و رسوم بسیاری دارد که شاید قدری عجیب به نظر برسند، اما بهتر است در تور کانادا از آن ها مطلع باشید.

کانادا کشوری چند فرهنگی

در واقع کانادا محل زندگی تازه واردان است. در ابتدا کانادا ساکنین بومی خود را داشت، اما در قرن هفدهم به مرور مهاجرت به این منطقه افزایش یافت و مردمی از بریتانیا و فرانسه به کانادا مهاجرت کردند. به همین دلیل است که کانادا دو زبان رسمی دارد: انگلیسی و فرانسوی.

افزایش مهاجرت به کانادا باعث ایجاد یک کانادای چند حزبی شد، به طوریکه حدود 40 درصد ساکنین آن غیر انگلیسی و غیر فرانسوی هستند. در حال حاضر کانادا اقامتگاه دائمی مردمی است با 200 زبان مادری مختلف که ماندرین، کانتونی، پنجابی و اسپانیایی نمونه هایی از آن است.

اهمیت ورزش هاکی در کانادا

هاکی بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ کانادا است چه کانادایی ها آنرا دوست داشته باشند، چه نه. زمین های بازی یخی در محیط های سرباز و سربسته در تمام کانادا وجود دارد و بچه ها از سنین پایین برای این بازی آموزش داده می شوند.

صندلی این بازی در فرهنگ کانادا بیشتر به مذهب نزدیک است تا به بازی مسابقه ای ساده. البته شکی نیست که این بازی باعث می گردد 33 میلیون کانادایی که در زمینه های سیاسی عقاید مختلفی دارند و به همین دلیل از هم فاصله می گیرند، با این بازی متحد شوند.

در بازی های المپیک این بازی به عنوان هاکی روی یخ شناخته می گردد اما در کانادا باید مثل کانادایی ها بود و آنرا فقط هاکی نامید.

شیر در پاکت کانادا

وقتی صحبت از فروش و عرضه شیر در پاکت پلاستیکی می گردد، بسیاری از کسانی که در بخش های مختلف کانادا زندگی می نمایند، خواهند گفت که چنین چیزی ندیده اند. پس بهتر است واضح تر صحبت کنیم. در همه جای کانادا به جز انتاریو و کِبِک، شیر در ظرف های شیشه ای عرضه می گردد، اما در این دو ایالت شیر در بسته های پلاستیکی یک لیتری به فروش می رسد.

در سال 1967، دوپونت ایده بسته بندی شیر در پلاستیک را در کانادا ارائه داد. این کار با یاری ابزاری صورت می گرفت که در اروپا فراوری شده بود. این ایده باعث شد صنعت لبنیات در این منطقه تغییر کند، چون استفاده از ظرف های پلاستیکی بسیار راحت تر از ظرف های شیشه ای شکستنی بود.

مردم انتاریو و کبک هنوز هم از ظرف های پلاستیکی برای شیر استفاده می نمایند، چون شیر را بهتر نگه می دارد و سبک تر از چند ظرف شیشه ای است. استفاده از ظرف های پلاستیکی هنوز هم برای افراد بیرون از این مناطق عجیب است و بحث در خصوص اینکه کدامیک از این دو شیوه بسته بندی بهتر است، هنوز هم در بین کانادایی ها ادامه دارد. شما کدامیک را ترجیح می دهید؟

عبارت اِه! در کانادا

این عبارت هم مانند بسته بندی شیر در پاکت پلاستیکی فقط در بخش هایی از کانادا استفاده می گردد. عبارت اِه بیشتر در بخش مرکزی کانادا استفاده می گردد و با شیوع کمتر در قسمت های سرسبز و کناره های آتلانتیک (همچنین گفته می گردد که این عبارت در بریتیش کلمبیا هم مورد استفاده قرار می گیرد).

اما به نظر می رسد منشا این عبارت در کانادا نباشد و احتمالا برگرفته از عبارت فرانسوی هی یا عبارت اسکاتلندی اِه باشد. آنچه در خصوص این عبارت در کانادا جالب است، استفاده از آن در موقیعت های مختلف و به معانی مختلف است که بستگی به محل استفاده از آن دارد.

اِه ممکن است در صندلی های مختلف برای ابراز عقیده، گفتن حقایق، دستورات، سوال پرسیدن، یا برای اجازه دریافت، عبارات قطعی، یا حتی اهانت و متهم سازی یا برای روایت یک ماجرا استفاده گردد.

امروزه استفاده از این عبارت در کانادا به مرور رو به کاهش است و عبارت درست در حال جایگزینی آن است و بیشتر توسط جوانان کانادایی به کار گرفته می گردد.

اعلان خطر گوزن شمالی

تابلویی که در بزرگراه های کانادا به تعداد زیاد دید می گردد، تابلویی است که به همه وسایل نقلیه هشدار می دهد که ممکن است با یک گوزن شمالی برخورد نمایند. در کانادا نمی توان این حیوانات را دست کم گرفت و شما هم اگر در تور کانادا اولین بارتان است که در بزرگراه های کانادا رانندگی می کنید باید به همه این تابلوها دقت کنید.

یک گوزن نر وزنی حدود 400 کیلوگرم دارد و گوزن ماده وزنی حدود 350 کیلوگرم. ارتفاع آن ها به حدود 2.4 تا 3.2 متر می رسد.

ساختار بدن آن ها به گونه ای است که باعث می گردد آن ها خطرناک باشند، چون اگر به یک وسیله نقلیه موتوری برخورد نمایند هم برای گوزن و هم برای سوار خطرناک است. در برخورد وسیله نقلیه با یک گوزن شمالی اتفاقی شبیه برخورد ناگهانی به یک دیوار آجری رخ خواهد داد. به همین دلیل تابلوهای جاده ای، فنس های بزرگراهی و تبلیغات گسترده وجود دارند تا جلوی این اتفاقات را بگیرند.

صف بستن در کانادا

کسانی که تازه وارد کانادا می شوند از دیدن صف کانادایی ها از مدرسه تا ایستگاه اتوبوس تعجب می نمایند. صف بستن در کنار دقت زمانی مکرر از جمله رفتارهای تحسین شده کانادایی است.

حتی در کانادا مرکزی به نام مدرسه اخلاق و پروتکل وجود دارد که ساکنین جدید کانادا و دانشجویان بین المللی در آن یاد می گیرند که کجا و چطور در صف بایستند و چطور جای افراد دیگر را در صف نگه دارند.

وسعت کانادا

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای جهان است و پس از روسیه بیشترین وسعت را دارد. مساحت کل کانادا 9.9 میلیون متر مربع و بسیار عریض است به طوریکه از سه طرف به اقیانوس های آرام، اطلس و قطب شمال متصل است. کانادا جمعاً 13 بخش دارد.

وسعت کانادا آنقدر زیاد است که یک هفته برای دیدن این کشور کافی نیست. کافی است فقط این را تصور کنید که بخشی از کانادا که توسط سنت جان کشف شد به لندن در بریتانیا نزدیکتر است، تا به ونکوور.

فرهنگ ببخشید! در کانادا

در کانادا بسیار می شنوید که مردم می گویند ببخشید اما با این حال تصور نکنید که همه آن ها واقعاً در حال عذرخواهی از شما هستند.

در واقع گفتن ببخشید بیشتر از آنکه راهی برای عذرخواهی باشد یک استراتژی برای مؤدب بودن است، راهی برای یک تعامل نرم و سازگار. کانادایی ها به مؤدب بودن شهرت دارند و بنابراین عجیب نیست که در جامعه آن ها کلمه ببخشید زیاد شنیده گردد چون ناشی از فرهنگ مؤدب بودن در بین آن هاست.

مسائل آب و هوایی کانادا

کانادایی ها بیشتر از بقیه مردم جهان دوست دارند در خصوص آب و هوا صحبت نمایند. گزارش ها نشان می دهد که در کانادا بعد از اخبار ورزشی، اخبار آب و هوا بیشترین بیننده را دارد.

در بین 160 کشوری که مورد مطالعه قرار دریافتد، در کانادا مقدار گزارش آب و هوایی پخش شده در رسانه ها 229 درصد دیگر کشورهاست. دلیل اهمیت گزارش آب و هوایی برای کانادایی ها، وسعت این کشور است چون گستره کانادا باعث شده است که آب و هوای بسیار متفاوتی در بخش های مختلف آن وجود داشته باشد و از یک استان به استان دیگر، از یک فصل به فصل دیگر و حتی از یک روز به روز بعد تغییر آب و هوایی دیده گردد.

هر چند با وجود این مسائل همه کانادایی ها به پیش بینی آب و هوا اهمیت نمی دهند. یک مطالعه نشان داد که تنها 70 درصد کانادایی ها پیش بینی آب و هوا را چک می نمایند و تنها 63 درصد گفته بودند که پیش بینی آب و هوا برای آن ها مهم است.

وطن پرستی پنهان مردم کانادا

معمولاً کانادا به عنوان یک همسایه آرام و دوست داشتنی آمریکا شناخته می گردد. کانادایی ها بر خلاف آمریکایی ها زیاد نشان نمی دهند که چقدر کشورشان را دوست دارند اما این به این معنی نیست که آن ها به کشورشان و جایی که در آن زندگی می نمایند افتخار نمی نمایند یا به ارزش ها و ایده هایی که کشورشان بر آن پایدار است بی توجه هستند. نکته فقط این است که معتقدند لزومی ندارد این علاقه و افتخار را فریاد بزنند و با آتش بازی و افراشتن پرچم کشورشان به همه نشان دهند عاشق کانادا هستند.

اما حتی کانادایی ها هم معتقدند باید بیشتر به کشورشان افتخار نمایند هر چند تعداد موافقین این کار در حال کاهش است و دلیل آن هم این است که به مرور میزان اقتدار و غرور کانادا در حال واضح شدن برای همه جهان است. امروزه وطن پرستی کانادایی ها حتی در شبکه های اجتماعی و به وسیله هشتگ ها واضح شده است.

انتشار: 28 شهریور 1402 بروزرسانی: 28 شهریور 1402 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 1873

به "نکته های عجیب کانادا" امتیاز دهید

2 کاربر به "نکته های عجیب کانادا" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکته های عجیب کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید