نحوه شستشوی تشک پنبه ای در خانه

به گزارش بانیما، یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در کیفیت خواب، حس آرامش در رختخواب است. توجه به تمیزی و بهداشت تشک و بالشت به مقدار زیادی خواب آرام و بی دغدغه را تضمین می نماید. اما نکته مهم این است که چگونه می توان به شکلی اصولی تشک و رختخواب را تمیز کرد. در این مطلب به طور اختصاصی به نحوه شستشوی تشک پنبه ای می پردازیم.

نحوه شستشوی تشک پنبه ای در خانه

اگر فرصت کافی برای شستشوی تشک پنبه ای ندارید، می توانید از طریق شماره 1471 یا از طریق صفحه شستشوی تشک در محل سفارش خود را ثبت کنید تا متخصصان با مواد شوینده باکیفیت و تجهیزات مدرن برای شستشوی تشک پنبه ای شما در محل حاضر شوند.

نکات کلیدی

 • ملحفه ها و رویه تشک پنبه ای را مرتبا تعویض نموده و بشویید.
 • با مواد شوینده مناسب یا محلول جوش شیرین و سرکه، لکه های تشک را پاک کنید.
 • بعد از هربار شستشو یا لکه بری، اجازه دهید تشک در هوای آزاد کاملا خشک گردد.

مراحل شستشوی تشک پنبه ای در خانه

برای اینکه تشک پنبه­ ای شما بعد از شستشو فرم خود را از دست ندهد و همچنان بعد از چندین سال قابل استفاده باشد، ضروری است که نکاتی را در مورد نحوه شستشوی تشک پنبه ای رعایت کنید. در ادامه این نکات مهم را شرح می دهیم.

خدمات شستشوی تشک با دستگاه

 • شستشوی تشک خوشخواب
 • استعلام قیمت شستشوی تشک تخت
 • غبارروبی و جاروکشی سطح و درزهای تشک

شستشوی تشک خوشخواب در محل

خدمات شستشوی تشک با دستگاه

 • شستشوی تشک خوشخواب
 • استعلام قیمت شستشوی تشک تخت
 • غبارروبی و جاروکشی سطح و درزهای تشک

شستشوی تشک خوشخواب در محل

1. نحوه شستشوی تشک پنبه ای؛ شستن ملحفه ها و رویه تشک

اولین نکته در بحث نحوه شستشوی تشک پنبه ای این است که باید ملحفه یا پارچه ای که روی تشک انداخته اید را با شوینده مناسب بشویید تا کاملاً چرک و آلودگی آن از بین برود و برای استفاده بعدی آماده باشد؛ زیرا ضروری است چند روز یکبار، ملحفه ها را عوض کنید.

توجه داشته باشید اگر بعد از شستشوی تشک تخت از ملحفه کثیف و آلوده بهره ببرید در طولانی مدت ممکن است حساسیت زا باشد و بیمای های پوستی ایجاد کند.

2. نحوه شستشوی تشک پنبه ای؛ لکه زدایی

برترین حالت نحوه شستشوی تشک پنبه ای این است که قبل از شستن تمام تشک، اگر در قسمتی از تشک لکه ای مشاهده کردید، بهتر است با انتخاب شوینده مناسب آن را تمیز کنید.

به این صورت که شوینده را به مدت 10 الی 15 دقیقه روی لکه مورد نظر قرار دهید و در ادامه از طریق پارچه یا اسفنج روی آن بکشید تا کاملاً از بین برود. در آخر نیز به خوبی آن قسمت را آبکشی کنید تا هیچ ردی از لکه باقی نماند. از این روش می توانید برای لکه بری و شستن تشک مواج هم بهره ببرید.

3. نحوه شستشوی تشک پنبه ای؛ خشک کردن تشک

در ادامه شرح مراحل نحوه شستشوی تشک پنبه ای به روش های خانگی، به قسمت خشک کردن آن در نور خورشید می رسیم. قرار دادن تشک در هوای آزاد مزیت های زیادی دارد. در این مورد می توان به از بین رفتن بوی نامطبوع تشک و رفع شدن رطوبت داخل الیاف آن اشاره نمود.

استعلام رایگان قیمت شستشوی تشک تخت با دستگاه

مزایای شستن تشک های پنبه ای از طریق شرکت های خدماتی شستشوی تشک

گاهی اوقات ممکن است با نحوه شستن تشک های پنبه ای آشنا نباشید یا زمان کافی برای انجام این کار نداشته باشید. در این زمان بهتر است که تشک را به شرکت های خدماتی شستشوی تشک بسپاریم و از آن ها بخواهیم که مسئولیت شستشوی آن را بر عهده بگیرند.

توجه داشته باشید که اگر طرز شستن تشک پنبه ای اصولی و صحیح نباشد، ممکن است چرک و آلودگی روی آن باقی بماند با آمیخته شدن آلودگی ها و مواد شوینده، حتی ممکن است وضع بدتر از قبل گردد.

چگونه از تشک پنبه ای مراقبت کنیم تا کثیف نگردد؟

تنها آگاهی از برترین روش شستشوی تشک پنبه ای کافی نیست و باید با روش های جلوگیری از آلوده شدن آن نیز آشنا شوید. البته این موضوع کاملاً واضح و روشن است که نگهداری از این تشک ها اصلاً آسان نیست.

اگر هم در خانه فرزند خردسال داشته باشید، باید بیشتر حواستان به مراقبت از تشک برای جلوگیری از ایجاد لک و آلودگی باشد. با این حال توجه به مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم به شما در تمیز نگه داشتن این تشک ها یاری می نماید.

 • حتماً با ملحفه مناسب روی تشک را بپوشانید.
 • تشک پنبه ای را هر چند وقت یک بار در معرض نور خورشید و هوای آزاد قرار دهید.

شستشوی تشک با دستگاه با خبرنگاران!

هنگام خرید تشک پنبه ای به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

از آنجایی که انتخاب تشک مناسب، ضامن خواب راحت و آرام شما است، باید در انتخاب آن بسیار دقت کنید. برای انتخاب راحت و بی دغدغه، می توانید تشک ها را از مراکز خرید یا نمایندگی های معتبر سراسر کشور تهیه کنید تا از سالم و بهداشتی بودن الیاف داخل آن مطمئن باشید. مهم ترین مواردی که باید هنگام خرید تشک به آن توجه کنید عبارتند از:

 • خرید تشک متناسب با ابعاد تخت
 • توجه به بهداشتی بودن الیاف و روند تهیه تشک
 • توجه به وزن خود و تهیه تشک متناسب

چگونه تشک پنبه ای را بازسازی کنیم؟

یکی از مشکلاتی که معمولاً با خرید و استفاده طولانی مدت از تشک های پنبه ای ممکن است با آن روبرو شوید، از دست دادن کارایی آن­ها است. در این هنگام نیازی نیست که نگران شوید، این تشک ها به راحتی قابل تعمیر هستند و به شکل اولیه خود باز می گردند. تعمیر تشک های پنبه ای معمولاً به روش زیر انجام می گردد:

 • تعویض پارچه رویی
 • اصلاح اسکلت فلزی
 • سفت یا نرم تر کردن تشک
 • بازسازی تشک در سطوح مختلف
 • تعویض لایه داخلی تشک

بیشتر بخوانید: آسان ترین روش تمیز کردن خون روی تشک

سخن آخر

از آنجایی که تمیزی رختخواب، تاثیر بسیار زیادی روی خواب افراد دارد، بهتر است راهکارهای برترین روش شستشوی تشک پنبه ای را بدانید.

اگر فرصت کافی برای این کار را ندارید بهتر است از خدمات شستشوی تشک شرکت های خدماتی بهره ببرید. این شرکت ها نحوه شستشوی تشک پنبه ای را به خوبی می دانند و با مواد شوینده مناسب و تجهیزات پیشرفته تشک ها را تمیز و میکروب زدایی می نمایند.

سؤالات متداول

آیا می توان با هر شوینده ای تشک پنبه ای را شست؟

خیر، بهتر است از مواد شوینده ای بهره ببرید که قدرت پاک نمایندگی قوی داشته باشد اما در عین حال کف آن زیاد نباشد تا بتوانید به راحتی کف ها را از روی تشک جمع آوری کنید. بعلاوه باید مواد شوینده مورد استفاده حساسیت زا نباشد.

آیا بعد از شستشوی تشک ضروری است که تشک را خشک کنیم؟

بله، برای این کار بهتر است تشک را برای چند ساعت در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک گردد. استفاده از سشوار برای خشک کردن تشک چندان توصیه نمی گردد؛ چون به الیاف آن آسیب می رساند.

چگونه می توان تشک پنبه ای را ترمیم و بازسازی کرد؟

خوشبختانه تشک های پنبه ای به راحتی قابل تعمیر هستند و به شکل اولیه خود باز می گردند. تعمیر تشک های پنبه ای معمولاً به روش زیر انجام می گردد:

تعویض پارچه رویی

اصلاح اسکلت فلزی

سفت یا نرم تر کردن تشک

بازسازی تشک در سطوح مختلف

تعویض لایه داخلی تشک

منبع: آچاره
انتشار: 26 دی 1401 بروزرسانی: 26 دی 1401 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 21889

به "نحوه شستشوی تشک پنبه ای در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه شستشوی تشک پنبه ای در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید