مشاور امنیت ملی ترامپ؛ از منتقد جنگ ویتنام تا دشمن روسیه

به گزارش بانیما، ژنرال مک مستر یکی از برترین دانشگاهی های ارتش آمریکا به حساب می رود. زمانی که یک سرگرد جوان بود کتابی درباره رهبری ناموفق نظامی در جنگ ویتنام منتشر کرد و پس از آن به عراق رفت تا در عملیات های ضدشورش شرکت کند. او روسیه راتهدید بزرگ برای کشورش می داند.

مشاور امنیت ملی ترامپ؛ از منتقد جنگ ویتنام تا دشمن روسیه

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش گروه بین الملل بانیما، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، یکی از نظامیان دانشگاهی این کشور را به عنوان مشاور جدید امنیت ملی خود انتخاب کرد. مایکل فیلین، مشاور سابق، به دلیل افشای مکالماتی که با دیپلمات های روس درباره برطرف تحریم ها داشت، مجبور به استعفاء شد اما ژنرال جدید شورای امنیت ملی دیدگاه های تندی نسبت به روسیه دارد.

ژنرال هربرت ریموند مک مستر یکی از برترین دانشگاهی های ارتش آمریکا به حساب می رود. وی زمانی که یک سرگرد جوان بود کتابی درباره رهبری ناپیروز نظامی در جنگ ویتنام منتشر کرد و پس از آن به عراق رفت تا در عملیات های ضدشورش شرکت کند. گفته می شود وی به دلیل تمایلش به کنار گذاشتن عقلانیت رایج شهرتی در محافل نظامی به هم زده است.

نشریه تایم در سال 2014 به دلیل همین شاخصه مک مستر، یعنی خلاف جریان رایج در سیستم عمل کردن، وی را یکی از 100 فرد تأثیرگذار نامید.

مک مستر هم اکنون مدیر مرکز ادغام توانمندی های ارتش است، جایی که باید معین سازد ارتش آمریکا در سال 2025 و پس از آن به چه صورتی خواهد بود. وی تأکید ویژه ای بر آمادگی برای مقابله با تاکتیک ها و تسلیحاتی که روسیه در اوکراین به کار برده است، دارد. مک مستر مدعی است روسیه تهدید فزاینده برای ثبات جهانی است.

وی در فوریه سال 2015 به دولت آمریکا توصیه کرد تا در رابطه با اوضاع بوجود آمده در اوکراین، روسیه را در خط مقدم جبهه مهار کند، وی مسکو را به جنگ ترکیبی متهم کرد. این ژنرال گفته بود: ما باید درک کنیم که جنگ یک رقابت است که تنها منحصر به اقدامات در میدان مبارزه نمی شود. بغیر از این احتیاج به فعالیتهای سیاسی جانبی دارد و روسیه به بهانه دفاع از اقلیت روس زبان ساکن اوکراین، بطور موثر این جنگ ترکیبی را اداره و جلو می برد.

این تأکید می تواند وی را در مقابل ترامپ قرار دهد که می گوید روابط با روسیه را بهبود بخشد و نیز نگرانی کمی درباره رفتار این کشور در اروپای شرقی انجام داده و معتقد است می توان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهورش، معامله کرد.

اما نگرش وی می تواند منجر به برقراری پلی با تندروهای کنگره شود، افرادی که بعضی شان در میان پرصداترین منتقدان جمهوری خواه ترامپ هستند.

جان مک کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا، گفت: من برای این تصمیم و نیز انتخاب های وی برای کابینه امنیت ملی، امتیاز بالایی به رئیس جمهوری ترامپ می دهم، من افتخار داشتم که سال های زیادی مک مستر را بشناسم. وی مردی صاحب فراست، شخصیت و توانایی است. وی می داند که چگونه باید پیروز شود.

مک کین در ادامه اضافه کرد که وی نمی تواند تیم امنیت ملی بهتر و لایق تری از آنچه اکنون پدید آمده متصور شود.

کتاب مک مستر با عنوان خطا در انجام وظیفه: لیندون جانسون، رابرت مک نامارا، ستاد مشترک، و دروغ هایی که به جنگ ویتنام منجر شد، یکی از متون کلیدی در تشریح نقش نیروهای نظامی در جنگ ویتنام است. وی این کتاب را زمانی که سرگرد بود و به عنوان بخشی از دوره دکتری در دانشگاه کارولینای شمالی نوشته بود.

مک مستر در کتابش به شدت از استراتژی های لیندون بی . جانسون، رئیس جمهور، و رابرت مک نامارا، وزیر دفاع، در ویتنام انتقاد کرد. با این حال، تفنگداران دریایی آمریکا این کتاب را نیز در لیست پیشنهادی مطالعه برای سرهنگ ها و ژنرال ها قرار داده است.

وی در آوریل 2016 و زمانی که در جلسه استماع کمیته فرعی هوا-زمین کمیته نیروهای مسلح سنا حاضر بود هشدار داد که ارتش آمیرکا بسیار کوجک شده و باید از کاهش نیروهای آن جلوگیری کرد.

وی گفت: بسیاری از دشمنان ما از نظر توانمندی ها و تعداد نیروها از ما پیشی گرفته اند. این خطر وجود دارد که ارتش ما در آینده برای حفاظت از کشور خیلی کوچک باشد.

زمانی که وی این سخنان را به زبان می راند در حدود 980 هزار سرباز در ارتش آمریکا حضور داشتند. نشریه آرمی تایمز بعدها گزارش داد که ارتش در کوچک ترین حالت خود از زمان پیش از جنگ جهانی دوم تاکنون قرار گرفته است.

مک مستر همچنین هشدار داد که تکنولوژی ارتش آمریکا نیز عقب افتاده است. وی گفت: خودروی رزمی بردلی و تانک های بردلی به زودی منسوخ خواهند شد... اما تا 70-50 سال بعد در خدمت ارتش آمریکا خواهند بود.

مک مستر در جنگ اول خلیج فارس و همچنین جنگ های بعدی در عراق و افغانستان حضور داشت. وی به همراه ژنرال دیوید پتراوس، نقشی کلیدی در بازنویسی دستورالعمل های عملیاتی ارتش امریکا در مواجهه با شورش ایفا نموده است.

وی بعد از کالین پاول، دومین مشاور امنیت ملی رئیس جمهور است که در حین خدمت در ارتش به این سمت گمارده می شود. این امر بدین معناست که وی حتی اگر می خواست نیز نمی توانست درخواست رئیس جمهور را رد کند.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 4580

به "مشاور امنیت ملی ترامپ؛ از منتقد جنگ ویتنام تا دشمن روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور امنیت ملی ترامپ؛ از منتقد جنگ ویتنام تا دشمن روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید