مراسم عروسی سنتی ترکمن

به گزارش بانیما، مراسم عروسی در هر گوشه از ایران عزیزمان آداب و رسوم مخصوص به خودش را دارد. همان طور که می دانید ایران کشوری متمدن و با تاریخی کهن و گسترده است که در آن اقوام مختلفی زندگی می نمایند و هرکدام برای خود دارای آداب و رسوم خاصی هستند و همین خود سبب شده تا سرزمین مان مجذوب کننده باشد و تاریخی دل چسب داشته باشد. ترکمن ها در مراسم گوناگون، آیین های دینی و مذهبی، مراسم سوگواری و عزا و حتی نوع پوشش از دیگر اقوام این سرزمین متمایزند و سنت های شان رنگ و بوی گذشته ها را دارد.

مراسم عروسی سنتی ترکمن

داماد به زبان ترکمن ها کورک / کوراکن و عروس گِلین می گردد. نکته جالبی که در آداب و رسوم ترکمن ها برای ازدواج وجود دارد این است که جهزیه روال نیست و بسته به تمایل پدر و مادر عروس داده می گردد. سن ازدواج در زمان های گذشته میان ترکمن ها برای پسران 15 تا 16 سالگی و برای دختران بین 9 تا 10 سالگی بوده است؛ البته این اعداد مربوط به گذشته ها می گردد و این سن ها امروز افزایش یافته اند.

در میان ترکمن ها معمولا پدر برای پسرش دختری را در نظر می گیرد و قرارداد های مربوط به ازدواج را به انتها می رساند. یکی از جزء ها جدا نشدنی از عروسی های ترکمن ها شیرب ها است که به وسیله پدر داماد به پدر عروس پرداخت می گردد. اگر پدر عروس در قید حیات نباشد شیرب ها به بزرگ ترین مرد خانواده پدر عروس که به طور معمول برادر بزرگ عروس است نیز پرداخت می گردد.

خانواده دختر ترجیح می دهند که دامادی را از میان خویشاوندان نزدیک و تقریبا هم سن داشته باشند. در حالی که خانواده داماد در پی عروس ازدواج نکرده هستند و سالم بودن و فعال بودن او و بچه آوردن برای آن ها اهمیت دارد. مبعث رسول اکرم (ص) یکی از روز های مبارکی برای مراسم عروسی در بین مردم ترکمن است.

عکاس: احمد بلباسی

منبع: فرارو
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 19205

به "مراسم عروسی سنتی ترکمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم عروسی سنتی ترکمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید