لزوم حمایت حاکمیت از تحقیقات و فناوری های نو حوزه سلامت

به گزارش بانیما، تهران (پانا) - رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه حاکمیت باید از فراوری دانش و انجام تحقیقات حوزه پزشکی در کشور حمایت کند، گفت قرن تازه قرن نیروی انسانی سالم است و برای این که این مهم تحقق پیدا کند به همراهی دانشمندان کشور در مراکز تحقیقاتی و مجامع علمی احتیاج است.

لزوم حمایت حاکمیت از تحقیقات و فناوری های نو حوزه سلامت

حسین شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در سخنانی در مراسم افتتاحیه دومین کنگره همگرایی در علوم غدد؛ پیشبرد جهت علمی کشور به وسیله همگرایی دانش که به میزبانی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار گردید، ضمن بیان این مطلب، با تاکید بر اینکه حاکمیت باید از فراوری دانش و انجام تحقیقات حوزه پزشکی در کشور حمایت کند، اضافه کرد: قرن تازه قرن نیروی انسانی سالم است و برای این که این مهم تحقق پیدا کند احتیاج به همراهی دانشمندان کشور در مراکز تحقیقاتی و مجامع علمی داریم.

وی افزایش امید به زندگی در کشور را مدیون پیشرفت های علمی خواند که در سلامت و فناوری های تازه به وسیله نخبگان عرصه علم و فناوری کشور رقم خورده است.

بعلاوه، باقر لاریجانی، رئیس کنگره همگرایی در علوم غدد در مراسم افتتاحیه این کنگره در سخنانی، گفت: کوشش ما در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم این بوده است که به وسیله همگرایی زمینه های مختلف علمی بتوانیم تحقیقاتی را انجام دهیم که منجر به تشخیص، کنترل و ارائه خدمات بهتر به بیماران گردد.

وی گردآوری هدفمند حوزه های مختلف همانند پزشکی فردی، بیوسنسورها، میکروبیوم، متابولومیکس و ژنومیکس، سلول درمانی، پزشکی بازساختی، ژنتیک، مدل سازی و ... را در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به نوعی مثال عملی این همگرایی خواند.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با بیان این که با کوشش هایی که در مجموعه حوزه های مختلف سلامت کشور و اقداماتی که در پژوهشگاه صورت گرفته است اطلاعات سلامت کشور در حوزه بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر منتسب به آن به تفکیک شهرستان، شهر و استان فراهم شده است، گفت: این مهم شناسایی فرایند بیماری ها و شرایط سلامت کشور را آسان می نماید.

وی در این خصوص گفت: یکی از مزیت های انجام مطالعه STEPS و گردآوری و تحلیل داده های اپیدمیولوژیک این است که با توجه به بررسی داده ها تخمین درستی از شیوع بیماری های غیرواگیر در منطقه ها مختلف بر حسب سن و جنس داریم که به برنامه ریزان و سیاست گذاران سلامت این امکان را میدهند که برنامه ریزی متناسب با شرایط هر شهر یا استان را انجام دهند این مساله بر روی برنامه ریزی های حوزه حاکمیتی بسیار تاثیر گذار است.

لاریجانی جهت توسعه علمی کشور را فراوری دانش منظم که در قالب مقالات Peer review منتشر می گردد، خواند و اضافه کرد: خوشبختانه کشور ایران در جهت فراوری محصولات علمی پیروز بوده است و در این زمینه رشد بسیار خوبی داشته است، بطوریکه فرایند افزایشی را در طول سال های گذشته شاهد بوده ایم .

رئیس کنگره همگرایی با اشاره به رتبه علمی قابل قبول کشور در جهان گفت: در منطقه نیز بر اساس شاخص های فراوری علم، شرایط ما از بیشتر کشورها بهتر و در حوزه غدد درون ریز مقام نخست را در زمینه فراوریات علمی در منطقه خاورمیانه در اختیار داریم.

وی با تاکید بر این که نباید از این قافله علم جا ماند و همواره باید در جهت رو به جلو لحظه ای از حرکت باز نایستاد، خاطر نشان کرد: در حوزه نوآوری در کشور احتیاج است تا کوشش هایمان را افزون کنیم.

لاریجانی اضافه کرد: کشور ما از نظر شاخص های نوآوری پتانسیل بالایی دارد اما می بایست کوشش کرد تا این توانایی های بالقوه به عمل در بیاید تا جایگاه مناسب تری را بین کشورهای جهان پیدا کنیم.

وی در انتها ابراز امیدواری کرد: این سمینار بتواند قدمی برای پیشرفت در این زمینه باشد و فکر های ما را به سمت همگرایی علوم در برطرف احتیاجهای جامعه سوق دهد.

تاکید بر استفاده از همگرایی علوم در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر

در بخشی دیگر از این مراسم دکتر سید علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور نیز همگرایی در علوم را یک راهبرد و تجربه نسبتا تازه در حوزه فناوری خواند و گفت: انسان ها با توانایی بالایی که دارند در پی روش ها و راهبردهای نوینی هستند که آنها را به سمت نوگرایی پیش می برد.

وی هدف اصلی تحقیقات در علوم پزشکی را تامین، حفظ و ارتقاء سلامت عموم جامعه و در نهایت عدالت در سلامت خواند و گفت: حقیقتا آموزش، پژوهش، انواع مراقبت ها و ارائه خدمات سلامت همگی ابزارهایی برای نیل به این اهداف مقدس هستند.

مرندی در همین زمینه اضافه کرد: همگرایی باید به نحوی باشد که علم، اخلاق و معارف دینی را نیز در بر گیرد و در کنار استفاده همگرایی علوم در درمان بیماریها سعی کنیم تا از این مهم، بیشتر برای پیشگیری از بیماری ها مخصوصا بیماری های غیرواگیر استفاده کنیم.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با تاکید بر اینکه اولویت دادن به پیشگیری تضادی با درمان ندارد، گفت: نباید از سلامت معنوی جامعه غفلت کنیم زیرا که اینکار خسارت های جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

تاکید بر همکاری بین رشته ای علوم پزشکی در راستای ارتقای ارائه خدمت به بیماران

دکتر علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس نیز در پیامی که برای مراسم افتتاحیه کنگره ارسال نموده بود هماهنگی و همکاری بین رشته های مختلف علوم پزشکی را یک ضرورت خواند که موجب ارتقای ارائه خدمت به بیماران می گردد.

وی مدیریت بیماری های صعب العلاج و حل مسائل نوپدید پزشکی را احتیاجمند متخصصانی خواند که در چندین حوزه صاحب نظر بوده و از دیدگاهی بالاتر به مسائل نظاره نمایند.

دکتر منادی تاکید نمود که در این صورت میتوان راه حلی سریعتر و مناسب تر برای درمان بیماران یافت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، این وبینار با ارائه سخنرانی ها و برگزاری 11 نشست تخصصی در حوزه های مرتبط با علوم غدد درون ریز، طی روزهای پنجشنبه 28 و آدینه 29 بهمن ماه برگزار می گردد. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانند به وبسایت کنگره به آدرس https://emri.tums.ac.ir/ces2022 مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 19416

به "لزوم حمایت حاکمیت از تحقیقات و فناوری های نو حوزه سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم حمایت حاکمیت از تحقیقات و فناوری های نو حوزه سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید