فراعنه آزارگران جنسی را چگونه مجازات می کردند؟

به گزارش بانیما، یک باستان شناس مصری از نحوه مجازات آزارگران جنسی توسط فراعنه توضیحاتی ارائه داده است.

فراعنه آزارگران جنسی را چگونه مجازات می کردند؟

به گزارش ، دکتر عبدالرحیم ریحان، کارشناس آثار باستانی مصر، روز شنبه 10 آوریل، در مصاحبه با روزنامه الشروق، گفت تمدن مصر باستان که هزاران سال پیش در تاریخ عرضه اندام کرد، برخاسته از عدالت بود و به همین دلیل مانند همه تمدن های دیگر مجازات هایی برای همه انواع جرائم در نظر گرفته بود؛ این مجازات ها از زندان تا اعدام و انداختن در رودخانه متداول بود.

این باستان شناس مصری گفت: یکی از عظیمترین جنایاتی که در آن موقع سزاوار اعدام بود، آزار و اذیت جنسی بود. این جرم شامل متلک جنسی انداختن یا لمس فیزیکی کسی به مفهوم جنسی که برخلاف خواسته او باشد، به عنوان نقض حقوق شخصی، حریم خصوصی و جریحه دار کردن احساسات آن شخص به شمار می رفت.

این باستان شناس سرشناس شرح داد: در مصر باستان، زنان یا مردان متهم به آزار و اذیت جنسی را در روخانه ای که تمساح ها در آن بودند، پرتاب می کردند تا طعمه تمساح ها شوند، اما اگر متهم توانست از چنگ تمساح ها بدون آسیب از رودخانه خارج گردد، این شخص، تبرئه شده از سوی خداوند به شمار می رفت و آزاد می شد.

دکتر عبدالرحیم ریحان اضافه نمود: مجازات کسی که با زن محصنه یعنی زنی که شوهر دارد زنا کند، این بود که او را زنده زنده می سوزاندند.

این باستان شناس مصری با تاکید بر اینکه این حقایق تاریخی به وسیله مطالعه کتیبه های آنی و پاپیروس بولاق و پاپیروس لید به اثبات رسیده است، گفت که تجاوز جنسی و زنای با محصنه (زن شوهردار) مجازاتش اعدام بود.

وی گفت، در پاپیروس سولت شماره 124، نمونه هایی از آن در خصوص جنایات آزار و اذیت جنسی ذکر شده است. در یکی از این کتیبه ها نوشته شده که مسئول امور کارگران در منطقه دیرالمدینه در سرزمین صحرای غربی در الاقصر به آزار و اذیت جنسی یک کارگر زن متهم شد، در این پاپیروس نوع مجازات اعدام او تعیین نشده، اما نوشته شده که برای احترام به جامعه زنان مصر او از مقام خود اخراج شد.

این کارشناس مصری تأسیس اولین پلیس ویژه برای مقابله با آزار و اذیت جنسی در خیابان ها و پارک یا باغچه های عمومی در زمان پادشاه شاه رامسس سوم بود. این پادشاه با اختلاط زن و مرد در اماکن عمومی مشکل نداشت، اما در عین حال جلوگیری از آزار دهندگان پلیس ویژه تشکیل داد.

به گفته این کارشناس نقش پلیس جلوگیری از هرگونه متلک گفتن یا عمل فیزیکی ناشایست علیه زنان بود. در زمان رامسس سوم به دلیل رونق تجارت مصر آمد و رفت تعداد خارجی ها به مصر زیاد شده بود.

از سوی دیگر حسین عبدالبصیر، مدیر موزه آثار باستانی در کتابخانه اسکندریه، گفت که پاپیروس تورین امور قضایی نیز وجود مجازات اعدام حلق آویز یا دارزدن در دوران فراعنه را به ما نشان می دهد.

او اضافه نمود: مجازات معروف به جنایت خیانت عظیم در زمان رامسس چهارم متداول شد، در زمان این پادشاه احکام قضایی از اعدام، تا مجبور کردن متهم به خودکشی اجباری، شلاق، زندان، بریدن بینی و بریدن گوش هر کس به اندازه گناهی که مرتکب شده بود، اجرا می شد.

منبع:العربیه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 15299

به "فراعنه آزارگران جنسی را چگونه مجازات می کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراعنه آزارگران جنسی را چگونه مجازات می کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید