شغل های پردرآمد که تحصیلات عالیه نمی خواهد

به گزارش بانیما، یک فعال حوزه کار با بیان اینکه ایده های زیادی برای اشتغالزایی و کارآفرینی وجود دارد، گفت: تولید محصولات گلخانه ای، پرورش کرم ابریشم و تولید قارچ از جمله کار هایی است که اگر فارغ التحصیلان دانشگاهی راغب باشند می توانند با سرمایه اندک و کمی مهارت، درآمد بالایی در آن ها داشته باشند.

شغل های پردرآمد که تحصیلات عالیه نمی خواهد

رحمت الله پورموسی در گفتگو با ایسنا، درخصوص ایجاد شغل با سرمایه اندک اظهار کرد: معتقدم با سرمایه های اندک می توان کار های بزرگی انجام داد منتها این کار در کشور ما سخت است و شرایط ایجاد با هزینه و سرمایه کم را دولتی ها و کسانی باید به وجود بیاورند که متولی امر هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه به قدری بروکراسی اداری و دست و پاگیر وجود دارد که افرادی که درصدد کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار هستند، قید کار را می زنند و عطای کار را به لقای آن می بخشند.

این فعال حوزه کار با اشاره به قانون تسهیل صدور مجوز های کسب و کار اظهار کرد: انتظار داریم این قانون در مرحله اجرا خود را نشان بدهد و باید ببینیم که چقدر موثر بوده است.

پورموسی افزود: در حال حاضر اگر کسی بخواهد یک بنگاه های اقتصادی و تولیدی ایجاد کند، هزینه های سنگین و سرسام آوری دارد، ولی اگه بخواهد کارگاه کوچک راه اندازی کند، می تواند در شغل های با هزینه کم وارد شود و عده زیادی را مشغول کار کند.

وی درخصوص رشته شغل هایی که قابل راه اندازی با هزینه کم هستند، گفت: درحال حاضر ایده های زیادی وجود دارد که می توان عملیاتی کرد. تولید محصولات گلخانه ای، ایجاد کارگاه های قالی بافی، پرورش کرم ابریشم و تولید قارچ از جمله کار هایی است که اگر فارغ التحصیلان دانشگاهی راغب باشند می توانند با سرمایه اندک و کمی مهارت در آن ها کسب و کاری برای خود ایجاد کنند.

به گفته پورموسی، شاید خیلی از این رشته ها نیاز به مدرک دانشگاهی و تحصیلات عالیه نداشته باشد، ولی با داشتن استعداد و مهارت، فرد می تواند کسب و کاری برای خود راه اندازی کند و در آمد بالا و سود سرشاری داشته باشند، حتی چند جوان بیکار را جذب بازار کار کند؛ بنابر این مهم این است که افراد به توانایی خود ایمان داشته باشند.

این فعال حوزه کار شرح داد: در حال حاضر الگوی بنگاه های کوچک و میانه و زودبازده در بسکمک از کشور ها در حال پیاده سازی است، چون این بنگاه ها نیاز به هزینه زیادی ندارند و افراد بسکمک را می توانند مشغول به کار کنند و درآمد بالایی کسب کنند.

وی افزود: اکنون گوجه فرنگی با قیمت بالایی در بازار عرضه می شود، ولی می توان این محصول و سایر محصولات کشاورزی و صیفی را در گلخانه ها پرورش داد و با تزریق به بازار به تنظیم بازار و تعادل قیمت ها کمک کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 18626

به "شغل های پردرآمد که تحصیلات عالیه نمی خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شغل های پردرآمد که تحصیلات عالیه نمی خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید