سال تحصیلی جدید را بدون کسری شروع خواهیم کرد

به گزارش بانیما، وزیر آموزش و پرورش گفت: سال تحصیلی جدید را بدون کسری از نظر فضا، تجهیزات و نیروی انسانی شروع خواهیم کرد.

سال تحصیلی جدید را بدون کسری شروع خواهیم کرد

به گزارش خبرنگاران، سیدمحمد بطحایی در حاشیه بازدید از فرآیند برگزاری مرحله نهایی چهارمین جشنواره نوجوان خوارزمی در مشهد، در پاسخ به خبرنگاران در خصوص برخی نگرانی ها در خصوص تجمیع مدارس روستایی، اظهار کرد: آنچه که من می توانم اطمینان دهم این است که سیاست های سامان دهی نیروی انسانی ما به هیچ عنوان نباید به ادامه تحصیل بچه ها لطمه بزند.

وی ادامه داد: بنابراین چنانچه ما سیاست های تجمیعی و ساماندهی نیروی انسانی هم در برخی مواقع داشته باشیم خانواده های محترم و اولیای دانش آموزان مطمئن باشند شرط اصلی برای ما این است که بچه ها با مشکل تحصیل روبرو نشوند و این تجمیع مانع از ادامه تحصیل دانش آموزان نگردد.

بطحایی در خصوص میزان تجمیع مدارس روستایی، توضیح داد: نمی توان آماری در این زمینه بیان نمود. ما اختیاراتی را به استان ها دادیم که استان ها متناسب با اختیارات خود در جاهایی که ساماندهی نیروی انسانی و تجمیع موجب ارتقا بهره وری گردد، استفاده نمایند بنابراین ممکن است در جایی حتی سال جاری نسبت به سال گذشته ما نیروی انسانی بیش تری در اختیار مدرسه قرار دهیم.

سال تحصیلی را بدون کسری شروع خواهیم کرد

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص کمبود نیروی انسانی در مقطع دوازدهم، گفت: به لطف خداوند و کوشش همکاران من از ماه ها پیش شروع کردند در حوزه نیروی انسانی تا کنون هیچ مشکلی نداریم و ان شاءالله در مهر ماه 97 از نظر فضا، تجهیزات و نیروی انسانی ما با شور و اشتیاق و بدون کسری سال تحصیلی را شروع خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص اجرای طرح ایران مهارت برای آموزش مهارت های حرفته ای کوتاه مدت به دانش آموزان پایه متوسطه اول، گفت: یکی از مأموریت های اجرای این طرح توسعه همه ساحت های تربیت و شناسایی و همه استعدادهای دانش آموزان در زمینه های مختلف است.

وی اضافه نمود: بر این اساس این طرح یکی از مهم ترین وظایفی است که باید با شتاب بیش تری دنبال نموده و محقق سازیم بچه های ما در زمینه های مختلف صاحب استعداد هستند این زمینه ها مطابق آنچه که تا به امروز بوده، تنها در حوزه و ساحت علمی نیست، بچه های ما در زمینه های بسیاری دارای استعداد هستند که متأسفانه تا امروز نظام آموزش وپرورش ما صرفاً در زمینه های علمی توانسته تمرکز داشته و صرفاً بر روی این موضوع تکیه نموده است، البته در مواردی هم جشنواره هایی که مشوق بچه ها در سایر زمینه های مهارتی بوده وجود داشته، اما میزان آن اندک بوده است.

بطحایی بیان نمود: یکی از مهم ترین سیاست هایی که وزارت آموزش وپرورش به ویژه بعد از تأکیدات رئیس جمهور در شروع سال تحصیلی جاری برای وزارت آموزش وپرورش مشخص کردند، این است که مهارت ها و مهارت آموزی بچه ها در زمینه های مختلف مورد شناسایی و توسعه و گسترش قرار گیرد و ابزار و امکانات لازم برای بچه ها در این زمینه ها فراهم گردد و ان شاءالله بتوانیم آن گونه که سند تحول بنیادین آموزش وپرورش در ساحت های شش گانه تأکید بر توسعه متوازن تربیت داشته در همه زمینه ها استعدادهای بچه ها را شناسایی کنیم و بتوانیم زمینه های رشد و باروری آن ها را مهیا کنیم.

وی با اشاره به اولویت های وزارت آموزش وپروش در این زمینه، مطرح نمود: بر اساس آنچه که شرایط اقتصادی کشور ما ایجاد می نماید مهم ترین اولویت ها در آن دسته از استعدادهایی است که منتج به کارآفرینی گردد همان گونه که در همین جشنواره و فروشگاه و بازار کنار آن مشاهده کردید بسیاری از دست ساخته های بچه ها در زمینه های مختلف قابل ارائه و استفاده و تبدیل آن به حوزه های اقتصادی و اشتغال است، بنابراین این زمینه اولویت اول را برای آموزش و پرورش دارد.

وزیر آموزش و پروش افزود: ما به سراغ آن دسته از استعدادهایی در گام اول می رویم که خلاقیت بچه ها منتج به کارآفرینی و کارآفرینی آن ها منتج به زمینه های اشتغال موثر گردد.

شرکت 10 درصد دانش آموزان متوسطه کشور در طرح ایران مهارت

علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر و آموزشو پروش نیز در این مراسم درخصوص اجرای طرح مهارت آموزی حرفه ای کوتاه مدت ایران مهارت برای دانش آموزان اول متوسطه، اظهار کرد: این طرح از سال گذشته به صورت آزمایشی در 8 استان کشور برای 10 درصد دانش آموزان اجرا شد.

وی ادامه داد: در سال تحصیلی 97-98 حدود 10 درصد دانش آموزان متوسطه کشور در طرح ایران مهارت شرکت خواهند کرد.

زرافشان ابراز امیدواری کرد: با این نوع برنامه ها فضای نشاط و شادابی را در عرضه های مختلف مدارس برگردانیم و بتوانیم دانش آموزان، توانا و با مهارت داشته باشیم.

زرافشان در خصوص برگزاری چهارمین جشنواره نوجوان خوارزمی، توضیح داد: در این جشنواره که از سطح مدارس شروع می گردد، 85 درصد دانش آموزان که حدود 2 میلیون و 800 هزار نفر را شامل می شوند، در 6 رشته مسابقه دادند و باتوجه به شرکت دانش آموزان در رشته های مختلف حدود 8 میلیون نفر رشته در این مسابقات شرکت کردند.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش وپروش با بیان این که جشنواره نوجوان خوارزمی حقله مفقوده بین دوره ابتدایی و متوسطه دوم را تکمیل نموده است، بیان نمود: ما در دوره اول متوسطه جشنواره ای نداشتیم که با توجه به نگاه وزیر آموزش وپرورش به حذف آزمون های زائد و مشخص روش های جایگزین برای کشف استعدادهای دانش آموزان، این گونه جشنواره ها یکی از بهترین جاهایی است که استعداد دانش آموزان را شناسایی و از آن ها حمایت کرد.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: isna.ir
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 166

به "سال تحصیلی جدید را بدون کسری شروع خواهیم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال تحصیلی جدید را بدون کسری شروع خواهیم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید