زیرمیزی به درمان بازمی شود، اگر...

به گزارش بانیما، مشخص تعرفه های پزشکی؛ چالش همیشگی سلامتی هاست؛ دغدغه ای که هر سال درباره چند و چونش بحث می گردد و دست آخر نیز گروه هایی راضی و گروه هایی هم ناراضی خواهند بود...

زیرمیزی به درمان بازمی شود، اگر...

به گزارش بانیما، معین تعرفه های پزشکی هر سال، دغدغه و موضوع چالشی حوزه سلامت کشور است، هم از باب میزان و چند و چون افزایش و هم از باب زمان اعلام و اجرای آن. بر اساس قانون، تعرفه های پزشکی باید قبل از شروع سال جدید در شورای عالی بیمه آنالیز و پیش از تصویب بودجه، معین تکلیف شوند. این درحالیست که نه تنها در هیچ سالی شاهد اجرای این قانون نبوده ایم، بلکه در خوشبینانه ترین حالت بعد از گذشت دو تا سه ماه از سال، تعرفه های پزشکی اعلام شده اند. این درحالیست که چنین تاخیری می تواند از دو منظر آسیب رسان باشد؛ به طوریکه هم پزشکان متضرر می شوند و در حالیکه قیمت همه نوع خدمت به روز محاسبه می شود، آنها باید با قیمت قدیم ارائه خدمت نمایند و در عین حال ممکن است پزشکانی هم تخلف و دست در جیب مردم نموده و زیرمیزی های کلان بگیرند.

البته هرچند که همواره وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و سایر دستگاه های نظارتی این موضوع را به دقت نظارت و پایش می نمایند، اما بی تردید با عمل به قانون و معین تعرفه های پزشکی در زمان قانونی خود، راه تخلف نیز مسدود می شود.

علاوه بر این، بحث میزان افزایش تعرفه ها هم یکی از چالش های هر ساله سلامتی هاست؛ به طوریکه طی دو سال گذشته با وجود تمام بحث و جدل ها، رشد تعرفه ها و هزینه های تشخیصی، درمانی و دارویی پایین تر از نرخ تورم عمومی کشور بود. این درحالیست که علی اکبر حق دوست - معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت معتقد است که وقتی دو سال متوالی جامعه پزشکی را تحت منگنه قرار دهیم، نمی توانیم در سال های بعد هم به همین میزان آنها را تحت فشار قرار دهیم؛ چراکه در صورت انجام این اقدام، دوباره رفتارهای غیرعادی و زیرمیزی دریافت ها، اتوماتیک وار ایجاد می شوند.

او معتقد است که به هر حال باید بین بد و بدتر، انتخاب کنیم. درصدی افزایش در هزینه های مردم و دولت بد است، اما بدتر این است که بیمار نیازمند درمان، روی زمین بماند...

دکتر علی اکبر حق دوست در گفت وگو با بانیما، درباره امکان افزایش تعرفه های پزشکی در سال آینده، گفت: در مرحله اول باید توجه کرد که تعرفه دارای دو بخش است؛ یک بخش آن جزء پولی بوده که ارائه دهنده خدمت مستقیما بابت تخصصش دریافت می نماید. بخش دیگر نیز هزینه مربوط به ابزارهایی است که استفاده می شوند. به عنوان مثال بعد از انجام اندوسکوپی بخشی از پول به ارائه نماینده خدمت تعلق می گیرد و بخشی هم به استهلاک دستگاه برمی شود.

پولی که اگر نپردازیم، بیمار روی زمین می ماند

وی اضافه نمود: اگر در تعرفه ها جزء مربوط به سرمایه گذاری و استهلاک را نبینیم، مطمئنا مملکت به سرعت با یک آسیب جدی، یعنی عدم سرمایه گذاری در حوزه سلامت برخورد خواهد نمود و از نظر سرمایه گذاری در حوزه سلامت به شدت آسیب می بینم. البته اثرات چنین اقدامی با تاخیر ظاهر می شود، اما حتما این اثرات ناگوار را به دنبال خواهد داشت. بنابراین اگر در تعرفه گذاری، هزینه سرمایه گذاری و سود سرمایه دیده نشود، اقدامی اشتباه است، حتی اگر قرار است به افزایش پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت منجر شود. به هر حال باید بین بد و بدتر انتخاب کنیم. بد به معنی درصدی افزایش از جیب مردم و بدتر به معنای این است که بیماری که نیازمند درمان است، روی زمین بماند، دستگاه درمانی اش وجود نداشته باشد و قرار باشد برای درمان به کشور دیگری رود.

حق دوست ادامه داد: جزء دوم تعرفه هم به دستمزد پزشکان و گروه های درمانی مربوط می شود. در این باره نیز باید پرسید که اگر قرار است حقوق در کل کشور افزایشی 20 درصدی داشته باشد، چرا گروه پزشکی نباید به همین میزان منتفع شوند؟. متاسفانه بعضا تا بحث تعرفه های پزشکی مطرح می شود، درآمدهای بسیار بالا و چند ده میلیونی برای پزشکان به ذهن مان می آید، اما واقعیت این است که دریافتی بخش عمده ای از پزشکان زیر هفت میلیون تومان است و بسیاری از تخصص ها درآمدهای آنچنانی ندارند. حال وقتی تعرفه را ثابت نگه می داریم، یعنی درآمد پزشک را ثابت نگه می داریم. درحالیکه هزینه ها به روز می شوند، اما درآمد پزشک ثابت می ماند.

زیرمیزی بازمی شود، اگر...

موادغذایی گران تر از دارو!

معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزیر بهداشت با بیان اینکه در صورت ثابت نگه داشتن درآمد پزشکان ممکن است، مجددا شاهد تخلفات و زیرمیزی دریافت ها باشیم، اظهار کرد: در حوزه پزشکی نباید نگاه مان به سمت تعداد معودی از پزشکان که درآمدهای خیلی بالا دارند، باشد. باید توجه کرد که طی چند سال اخیر نرخ تورم حوزه سلامت بسیار کمتر از تورم عمومی کشور بوده است. حال ببینید قیمت مواد غذایی چقدر افزایش یافته و آن را با افزایش قیمت دارو و یا درآمد پزشک مقایسه کنید. در حوزه سلامت افزایش قیمت به شدت کمتر از افزایش قیمت های عمومی کشور بوده است. این نتیجه به دلیل فعالیت های خاص گروه پزشکی، نظارت های دقیق دستگاه های ناظر و برخوردهای سخت و همراهی جامعه پزشکی بوده است، اما این وضعیت نمی تواند پایدار باشد.

معادله 3 مجهولی تعرفه

حق دوست ادامه داد: نمی توان یکسال صفر درصد تعرفه گروه پزشکی را افزایش دهیم و یکسال هم سه درصد. وقتی دو سال متوالی جامعه پزشکی را تحت منگنه قرار دهیم، نمی توانیم در سال های بعد هم به همین میزان آنها را تحت فشار قرار دهیم؛ چراکه در صورت انجام این اقدام، دوباره رفتارهای غیرعادی و زیرمیزی دریافت ها به صورت اتوماتیک وار ایجاد می شود. بنابراین بحث تعرفه های پزشکی یک معادله سه مجهولی است و باید مشخصص باشد که سهم مردم، دولت و جامعه پزشکی از تعرفه چقدر است. این معادله فاکتور چهارمی ندارد، که بتواند آن را تعدیل کند.

افزایش تعرفه های پزشکی هدفمند باشد

وی تاکید نمود: به هر حال افزایش تعرفه های پزشکی باید متناسب باشد. حال ممکن است هزینه مردم و دولت هم مقداری افزایش یابد. البته نمی گویم که مثلا 20 درصد افزایش برای گروه پزشکی قائل شویم، اما صفر درصد هم امکان پذیر نیست. شاید بگویید به صورت هدفمند 10 درصد افزایش می دهیم، اما مثلا این افزایش را در k جراحی نمی بینیم؛ زیرا معمولا درآمد جراحی بیش از غیرجراحی است و افزایش تعرفه را در غیرجراحی و گروه های غیرجراح می بینیم. اما وقتی به طور مطلق بگوییم افزایش تعرفه صفر درصدی بوده و جامعه پزشکی باید این مشکل را برای سومین سال متوالی تحمل کند، چون پول نداریم و مردم نباید بیشتر بپردازند، پس همه فشار را گروه پزشکی تحمل نمایند، درست نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 1521

به "زیرمیزی به درمان بازمی شود، اگر..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیرمیزی به درمان بازمی شود، اگر..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید