خطر اُمیکرون جدی است؛ نگرانی از کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی

به گزارش بانیما، تهران (پانا) - کارشناسان سلامت هشدار می دهند که با پایین آمدن میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی و اعمال نشدن هیچ محدودیت کرونایی در کشور خطر طغیان مجدد کرونا در کشور و شکل گیری پیک ششم بیماری وجود دارد و اگر محدودیتی اعمال نگردد کشور تا چند روز آینده وارد پیک ششم می گردد.

خطر اُمیکرون جدی است؛ نگرانی از کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی

سویه اُمیکرون بر اساس طبقه بندی سازمان جهانی بهداشت، به عنوان واریانت نگران نماینده در کنار بتا، گاما و دلتا قرار گرفته است. در کشور ما نیز بیش از 500 مورد ابتلای قطعی به کرونای اُمیکرون گزارش شده است که نشان می دهد علی رغم شرایط نزولی بیماری، کاهش بستری و مرگ های ناشی از کرونا و پاک شدن نقشه کرونایی کشور از رنگ های قرمز و نارنجی، خطر طغیان مجدد کرونا همچنان وجود دارد و ممکن است تا چند روز آینده کرونای اُمیکرون به سویه غالب در کشور تبدیل گردد.

در عین حال از آنجا که علائم اُمیکرون بسیار به علائم سرماخوردگی شبیه است، عده ای تصور می نمایند کرونای اُمیکرون خفیف است اما روز گذشته حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری مقابله گفت که بر خلاف تصور ایجاد شده، اُمیکرون می تواند سنین بالا را هم گرفتار نموده و حتی منجر به بستری در آی سی یو و مرگ گردد.

در کشور ما تعداد افراد واکسن نزده نسبت به کل جامعه زیاد نیست، اما همین تعداد کم هم می تواند منشاء چرخش ویروس و گرفتاری دیگر افراد جامعه و ایجاد پیک های بعدی باشد

وی گفت: این ساده انگاری است که فکر کنیم اُمیکرون خفیف است و بنابراین همه چیز را رها کنیم. اکنون در بسیاری از کشورها تعداد بستری های ناشی از ابتلا به اُمیکرون به میزان زیادی افزایش یافته است و میزان مرگ ومیر هم افزایش یافته است. بنابراین باتوجه به اینکه اُمیکرون سرایت زایی بالایی دارد و تعداد افراد زیادی درگیر می شوند، همین تعداد زیاد باعث می گردد که حتی اگر درصد بستری شان هم نسبت به دلتا کمتر باشد، اما از آنجایی که سرایت زایی بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد گرفتار می شوند، به همین علت تعداد بستری ها می تواند خیلی بیشتر باشد و تعداد مرگ ومیر هم افزایش یابد.

نگرانی از پایین آمدن میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی

همایون سامه یح نجف آبادی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفت وگو با پانا با هشدار نسبت به کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و اعمال نشدن محدودیت ها با توجه به چرخش کرونای اُمیکرون در کشور اظهار کرد: بیش از دو هفته است که سویه اُمیکرون به کشور رسیده است اما همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی کمرنگ تر می گردد و محدودیت ها نیز اعمال نشده است که این مساله نگران نماینده است زیرا می تواند جمعیت ابتلا به این بیماری را روزبه روز افزایش دهد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید از هر ابزاری برای جلوگیری از پیک تازه کرونا استفاده کرد، گفت: خطر اُمیکرون جدی است و نباید اجازه داد که اُمیکرون به سویه غالب در کشور تبدیل گردد و برای جلوگیری از ورود به پیک ششم بهتر است که هر چه سریعتر محدودیت ها اعمال گردد.

وی با ابراز نگرانی از پایین آمدن میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی کرونا گفت: سه عامل استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی و واکسیناسیون کرونا برترین عامل برای جلوگیری از شیوع گسترده اُمیکرون در کشور است اما طبق اعلام وزارت بهداشت میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی نسبت به ماه های قبل بسیار کاهش یافته که این نگران نماینده است.

سامه یح اضافه نمود: افرادی که هنوز واکسن نزده اند نیز می توانند خطرناک باشند به این علت که اگر به بیماری مبتلا شوند می توانند این ویروس را در جامعه بچرخانند البته در کشور ما تعداد افراد واکسن نزده نسبت به کل جامعه زیاد نیست، اما همین تعداد کم هم می تواند منشاء چرخش ویروس و گرفتاری دیگر افراد جامعه و ایجاد پیک های بعدی باشد.

این نماینده مجلس با تاکید بر ضرورت واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت توامان گفت: اکنون هیچ شهری از لحاظ شیوع کرونا در شرایط قرمز نیست اما اگر همین رویه ادامه پیدا کند یعنی پروتکل ها رعایت نگردد و محدودیت ها نیز اعمال نگردد، به زودی نقشه شهرهای کرونایی نیز تغییر رنگ می دهد. بنابراین ضروری است محدودیت ها اعمال گردد تا کشور به پیک های قبلی دچار نگردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 19016

به "خطر اُمیکرون جدی است؛ نگرانی از کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر اُمیکرون جدی است؛ نگرانی از کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید