خبرنگاران ورزش فارس در سال 99 ، زیر سایه کرونا

به گزارش بانیما، شیراز -خبرنگاران- ورزش فارس هم مانند سایر زمینه های مالی، معیشتی در سال 99 تحت تاثیر کرونا نهاده شد و بیش از نیمی از سال باشگاه ها و مراکز ورزشی نیز تعطیل شدند.

خبرنگاران ورزش فارس در سال 99 ، زیر سایه کرونا

به گزارش خبرنگاران، هر چند تعدادی از رشته های ورزشی پس از یک وفقه چند ماهه فعالیت خود را از سر دریافتد اما شیوع کرونا بهترین فرصت برای دست اندرکاران ورزش فارس بود تا با این بهانه به دنبال برنامه ریزی و تغییر و تحول در حوزه ورزش قهرمانی باشند و از این فرصت بهترین نسخه برای آینده ورزش فارس بپیچید زیرا در سال های گذشته آنطور که انتظار می رفت، پیروز نشان نداد.

بعضی از هیات ها پشت کرونا سنگر دریافتد

ورزش فارس در این سال را نمی توان مورد نقد و تحلیل قرار داد، حتی نسبت به سال 98 آنالیز کرد زیرا کرونا اجازه فعالیت را از بیشتر رشته ها گرفت و می توان گفت این ویروس خطرناک برای مسوولان بعضی از هیات های ورزشی که سالهاست به صورت غیر تخصصی دنبال می شوند و فعالیت آنچنانی نداشته اند، بهانه خوبی بوده است که همچنان در پشت کرونا سنگر بگیرند.

اگر قرار است ورزش فارس دوباره اوج بگیرد باید در بسیاری از رشته ها که مدال آور هستند تحول اساسی به ویژه در راس هیات ها صورت گیرد و با نگاه تخصصی کشتی به گل نشسته ورزش فارس را به ساحل آرامش رساند و این امر محقق نخواهد شد مگر اینکه تخصص جایگزن رفاقت و سفارش گردد.

زنگ قدیمی ترین زورخانه شیراز از کار افتاد

25 خرداد ماه 99 نیز زنگ قدیمی ترین زورخانه شیراز و حتی کشور به نام پولاد در حوالی بازار وکیل که قدمتی 160 ساله دارد از کار افتاد.

مالک سه در صد این زورخانه کهن به دنبال تغییر کاربری آن بود که این امر با اعتراض ورزشکاران پهلوانی و وزورخانه ای همراه و تخریب آن نیز متوقف شد.

رییس هیات ورزش پهلوانی و قهرمانی در این باره به خبرنگار خبرنگاران گفت: شهرداری شیراز طرح تغییر کاربری این زورخانه را متوقف نموده است و پرونده آن برای ثبت تاریخی به اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ارجاع شده است و در سال 1400 نیز تکلیف آن معین می گردد و زنگ زورخانه پولاد دوباره به صدا در می آید.

حسین غرقی ادامه داد: تیم تخت شنا این استان در پیکارهای مجازی زورخانه ای کشور در سال 99 با اقتدار بر سکوی قهرمانی ایستاد و یک رکورد از خود به جای گذاشت و با 282 امتیاز قهرمان شد و استان های البرز و گلستان را پشت سر گذاشت.

زورخانه پولاد در اواخر دوره زندیه به عنوان اب انبار ساخته شد و سپس حدود 160 سال زنگ این زورخانه به صدا در آمد

مدیرکل جدید ورزش و جوانان فارس منصوب شد

سیزدهم مرداد ماه 99 خاتمه حکم مدیرکلی عباس حاجی زاده که با ورزش بیگانه نبود از سوی وزیر ورزش و جوانان صادر شد تا رسما فعالیت خود را از سر گیرد و جانشین مدیرکل پیشین گردد که حدود پنج سال سکان ورزش و جوانان فارس را بر عهده داشت و خدماتی هم در این سال ها ارایه داد.

شفاف سازی در تمام عرصه ها

مدیرکل جدید ورزش و جوانان فارس با شعار شفاف سازی در تمام عرصه ها کارش شروع کرد و باتوجه به اینکه بارها اشاره شد که خانه تکانی اساسی در حوزه ورزش قهرمانی احتیاج است ،خاتمه پس از کش و قوس های فراوان و معرفی بعضی از افراد برای پُست مهم معاون حوزه ورزش قهرمانی، دوباره محسن سالاری به اداره کل ورزش و جوانان بازگشت تا با تفکری نو چرخ زنگ زده این حوزه را به گردش در آورد.

اما استراتژی همه اداره های کل ورزش استان ها این است که در حوزه ورزش قهرمانی بتوانند طوری برنامه ریزی نمایند که ورزشکاران در میادین داخلی و خارجی صاحب مدال شوند اما برای رسیدن به این افق احتیاج است که افرادی قوی در این حوزه به کار گرفته شوند تا به جای تعداد معدودی هیات ورزشی، تمام رشته ها که حدود 50 هیات در فارس است، فعال شوند.

تحول در بعضی از رشته های ورزشی و روسای ورزش شهرستان ها

تحول در بعضی از رشته های ورزشی و روسای شهرستان ها

تکواندو، شنا ، شیرجه و واتر پلو، کونگ فو، اسکواش، جانبازان و معلولین، تیراندازی با کمان، کوهنوردی، کبدی، بوکس و ورزش نابینایان از جمله رشته هایی بود که مجمع انتخاباتی آن برگزار گردید اما بازهم شاهد انتخاب غیر تخصصی در بعضی از رشته ها بودیم که به نظر می رسد رفاقت جایگزین شایسته سالاری شده و خانه از پای بست ویران است.

همچنین روسای اداره ورزش و جوانان چندین شهرستان دستخوش تغییر و تحول شد با این تفکر که ورزش شهرستان های فارس دوباره جان تازه ای بگیرد و باید منتظر ماند و دید آیا این انتصاب ها براساس سفارش صورت گرفته و یا بر اساس شایسته سالاری ؟

بر اساس آماری که از سوی حوزه معاون توسعه ورزش فارس در اختیار خبرنگاران نهاده شد در سال 99 با وجود کرونا شاهد کسب چندین پیروزیت هم در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی بودیم هر چند نمی توان انتظار داشت که مقام های بیشتری به ویژه در رشته های توپی و تیمی که سالهاست مغفول مانده، حاصل گردد.

قهرمانی پس از 53 سال،رشته های تیمی همچنان ناپیروز

قهرمانی تیم هندبال آقایان شهید شاملی کازرون پس از 53 سال در لیگ برتر و نایب قهرمانی تیم بانوان این باشگاه در سوپر لیگ از جمله پیروزیت هایی بود که این رشته تیمی کسب کرد اما در سایر رشته های تیمی همچون گذشته پیروزیتی کسب نشد تا سکانداران ورزش فارس بیشتر به بفکر رشته های توپی باشند.

کسب مقام قهرمانی محمد علی گرایی و مقام سوم محمدرضا مختاری در مسابقات کشتی جهانی اوکراین، نشان برنز اکبر فروزان در بخش پومسه تکواندو در پیکارهای مجازی آسیایی و کسب مقام دوم و سوم وحید گلخندان در رشته تیراندازی در رقابت های آسیایی و جهانی از جمله موقفقیت های مردان ورزشکار فارس در رقابت ها برون مرزی در رشته های انفرادی بود.

تیم هندبال شهید شاملی کازرون پس از 53 سال قهرمان کشور شد

فارس،رتبه نخست ورزش بانوان کشور را کسب کرد اما

هجدهم بهمن ماه 99 در آیینی که به منظور تجلیل از بانوان قهرمان استان فارس در شیراز برگزار گردید ، معاون اموربانوان وزارت ورزش و جوانان گفت: ورزش بانوان فارس در سال 99 رتبه نخست کشور را کسب نموده است اما ...

مهین فرهادی زاد گفت: 70 نفر از ورزشکاران فارس به اردوهای تیم ملی دعوت شدند و 45 نفر از آنان اکنون عضو تیم های ملی هستند اما این پرسش از سوی کارشناسان و تحلیلگران ورزش مطرح شد که باتوجه به شیوع بیماری کرونا و اعزام کم تیم های ملی بانوان به مسابقات برون مرزی، چگونه است که ورزش بانوان فارس 45 ملی پوش داشته است؟.

آماری که شاید در طول تاریخ ورزش بانوان فارس بدست آمده است هر چند در سال های گذشته ورزش بانوان فارس از آقایان در عرصه های مختلف پیشی گرفته اند و بارها شایستگی های خود را نشان دادند.

آمار ورزش بانوان فارس در سال 99

کسب یک نشان طلا ، یک برنز آسیایی در رشته رزمی ، دریافت سه نشان طلا، یک نقره و یک برنز در رقابت های جهانی تکواندو و شطرنج ناشنوایان، یک نشان طلا بین المللی در رشته کاراته ناشنوایان ، کسب مقام چهارم شیما آل سعدی در پیکارهای کاراته وان جهانی ترکیه ، کسب 2سهمیه پارالمپیک 2021 تیراندازی و قرار دریافت فروغ عباسی در رده چهل و سوم رقابت های اسکی جهانی ایتالیا از جمله آمارهایی بود که در حوزه ورزش بانوان فارس در سال 99 بدست آمد.

ورزش بانوان فارس رتبه نخست کشور را کسب کرد اما ..

شکستن استخوان های تنها نماینده فوتسال فارس در لیگ برتر به صدا درآمد

اما تیم ایمان شیراز که امتیاز تیم ارژن را خریداری کرد در رقابت های فوتسال برتر مردان کشور بدترین نتیجه تاریخ این رشته را کسب کرد و با دریافت تنها سه امتیاز در قعر جدول گروه ب نهاده شد تا صدای شکستن استخوان های تنها تیم لیگ فزونی این استان به صدا درآ ید.

هرچند این تیم برای ماندن در لیگ برتر به مرحله حذفی (پلی آف) رفته است اما بعید به نظر می رسد تیم ایمان بتواند خود را در لیگ برتر حفظ کند و برای بقا احتیاج به معجزه دارد زیرا در مرحله گروهی نتایج بسیار ضیفی کسب کرد.

فجرسپاسی همچنان مدعی اما قشقایی در خطر

همچنین تیم فوتبال فجر شهید سپاسی درخاتمه دور رفت لیگ دسته یک کشور که 27 اسفند ماه 99 خاتمه یافت با کسب 28 امتیاز در رده پنجم جدول جای گرفت، این تیم اگر بخواهد پس از هشت سال به انتظار طرفداران فوتبال فارس برای رسیدن به لیگ برتر خاتمه دهد احتیاج به تقویت تیم دارد تا در دور برگشت که از هجدهم فروردین ماه 1400 شروع می گردد همچنان به عنوان مدعی باقی بماند، هر چند علی اصغر کلانتری سرمربی این تیم در فصل نقل و انتقال رضایت ندارد.

اما تیم شهدای قشقایی شیراز دیگر نماینده فارس در لیگ دسته یک کشور که در این فصل دست به جوانگرایی زد و اتفاقا فوتبال خوبی را به نمایش گذاشت و تیم های مدعی و متمول را متوقف کرد در خاتمه دور رفت با کسب 18 امتیاز در رده شانزدهم ایستاد تا زنگ خطر سقوط برای این تیم به صدا درآید هرچند نماینده ایل قشقایی نیز از بابت داوری به تایید کارشناسان این امر متضرر شد.

شاگردان داریوش هرمزی سرمربی تیم قشقایی که زیبا بازی می نمایند برای اینکه در دور برگشت بتوانند خود را به بالای جدول برسانند و حتی مدعی شوند احتیاج به تقویت چندین بازیکن خوب در پست های مختلف دارند.

فجر سپاسی همچنان مدعی اما قشقایی در خطر

سه رکورد ورزشی در کشور برای فارس به ثبت رسید

مصطفی محکم ورزشکار شیرازی پیروز به ثبت رکورد تعداد 1349حرکت پشت بازو با وزنه 20کیلوگرمی در مدت زمان یک ساعت شد،همچنین مرتصی محکم هم پیروز شد در مدت زمان یک دقیقه با انگشت 20 حرکت بارفیکس انجام دهد وایمان حکمت آرا ورزشکار فسایی با شکستن 832 عدد سنگ مرمر قرنیز با تیغه دست در مدت زمان یک دقیقه رکورددار شد.

استادیوم حافظیه چمن طبیعی می گردد

یکی دیگر از رویدادهایی که سرو صدای زیادی در خاتمه سال 99 بپا کرد، قراربود استادیوم پیرحافظیه شیراز را چمن مصنوعی نمایند که حتی پیمانکارآن نیز از سوی هیات فوتبال شیراز معین اما این امر با اعتراض پیشکسوتان و کارشناسان فوتبال و دوو میدانی نهاده شد.

در نهایت پس از یک نشست با کارشناسان مدیرکل ورزش و جوانان گفت: این استادیوم چمن طبیعی می گردد که در سال 1400 این امر نیز محقق خواهد شد.

استادیوم 50 هزار نفری پارس در خطر ویرانی

همچنین استادیوم 50 هزار نفری تازه تاسیس پارس شیراز(میانرود) که چمن آن بارها با انتقاد بازیکنان تیم های لیگ دسته یکی روبرو شد و پیست تارتان، صندلی ویژه و رختکن های آن در خطر از بین رفتن نهاده شده،با در اختیار گذاشتن این استادیوم پُرهزینه به هیات اتومبیلرانی فارس دو باره بازسازی گردد.

استادیوم پارس در خطر ویرانی ، استادیوم حافظیه چمن طبیعی می گردد

دیگر آمارهای ورزش فارس

تاسیس 170 باشگاه ورزشی، مجوز ساخت 105 باشگاه دارای زمین و فاقد زمین، درخواست تسهیلات برای 706 باشگاه آسیب دیده از کرونا به مبلغ 30میلیارد تومان و پرداخت 13 میلیارد تومان به متقاضیان، جذب 300 میلیون تومان تسهیلات از محل تفاهم نامه صندوق کارآفرینی، افزایش 30درصدی نرخ اماکن ورزشی، ایجاد اشتغال به تعداد 270 نفر در سطح استان و طرح نخبه پروری و استعداد یابی از آمارهای ارایه شده ورزش فارس است.

همچنین کسب رتبه برتر در پویش ورزش در خانه، طرح ملی آوای ورزش در همسایگی ، طرح آگاهی بخشی، برگزاری مسابقات ورزشی دارت ،آمادگی جسمانی، سوارکاری و رالی خانواده، حضور شهرستان های شیراز جهرم، زرقان و کسب رتبه برتر در لیگ تندرستی ایران،جمع آوری 550 میلیون تومان یاری از سوی هیات های ورزشی برای آزاد سازی زندانیان جرائم غیرعمد، تجلیل از ورزشکاران دارای سهمیه المپیک و پارالمپیک 2021توکیو و آموزش به میزان 165 هزار نفر ساعت از دیگر کارهایی بوده که در سال 99 توسط ورزش و جوانان فارس صورت گرفته است.

حضور 43 تیم در لیگ های مختلف کشور، کاهش حدود 70 در صدی

رشته های فوتبال، فوتسال، پینگ پنگ ، هندبال، بسکتبال، هاکی، تیراندازی، شمشیر بازی، دوچرخه سواری، کونگ فو و ووشو با داشتن 43 تیم در رده بانوان و آقایان از فارس در لیگ های مختلف کشوری شرکت داشتند در حالی که حدود 50 هیات ورزشی در فارس وجود دارد که نامی از آنها نیست و اگر به گذشته نه چندان دور ورزش فارس باز گردیم بیش از 120 تیم در لیگ های مختلف کشور حضور داشته اند که باید برای فعالیت تمام رشته های ورزشی طرحی نو در اندازند زیرا کاهش حدود 70 در صدی داشته است.

ورزش فارس عزا دار شد

همچنین در این سال عبدالمجید فهندژ سعدی پیشکسوت و رییس سابق هیات فوتبال فارس و خبرنگار مجله کیهان ورزشی ، شیروان چهابدار شیرازی پیشکسوت فوتبال و محمد کاظم جاهد پیشکسوت و داور بسکتبال به دلیل بیماری جان را به جان آفرین تقدیم و ورزش فارس را عزا دار کردند.

رویکرد فرهنگی و اخلاق حلقه مفقوده در ورزش

محسن سالاری معاون توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان بر این باور است که رویکرد فرهنگی و اخلاق به کُل هم در ورزش و هم در بعضی از رسانه ها واقعا مغفول مانده و انتظار دارد در سال 1400 به این امر مهم و تأثیرگذار بیشتر پرداخته گردد.

گزارش: حمیدرضا خلیقی

چین: چین از اون کشورهایی هست که حتما یکبار هم شده باید در زندگیتون به اونجا سفر کنید

منبع: ایرنا
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 14891

به "خبرنگاران ورزش فارس در سال 99 ، زیر سایه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ورزش فارس در سال 99 ، زیر سایه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید