جذابیت دانشگاه های چینی برای دانشجویان ایرانی

به گزارش بانیما، چین به یکی از کشورهای جذاب برای تحصیل دانشجویان خارجی از جمله ایرانی تبدیل شده است.

جذابیت دانشگاه های چینی برای دانشجویان ایرانی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

طبق تازه ترین آمار تا انتها سال 2017، 500 هزار دانشجوی خارجی از 200 کشور و منطقه دنیا در 935 دانشگاه چینی تحصیل می نمایند که از این تعداد، شمار دانشجویان کشورهای راستا یک کمربندیک جاده که ایران را هم شامل می گردد به 320 هزار نفر یعنی معادل 60 درصد کل دانشجویان خارجی رسیده است.

بر اساس وزارت علوم چین، دانشجویان کشورهای کره جنوبی، تایلند و پاکستان در صندلی اول، دوم و سوم رده بندی تعداد دانشجویان خارجی مقیم چین هستند دانشجویان ایرانی نیز با یک هزار و 600 نفر سهم کمی از این آمار دارند.

زبان و ادبیات چینی، گزینه نخست دانشجویان ایرانی برای تحصیل در دانشگاه های چین است. حدود 50 درصد دانشجویان خارجی، رشته زبان و ادبیات چینی را انتخاب نموده اند رشته ای که در میان جامعه دانشجویان ایرانی مقیم چین هم در اولویت نخست قرار گرفته است، رشته های مدیریت، صنعت، هنر و کشاورزی هم در رده های بعدی قرار دارند.

در حال حاضر، وزارت آموزش و پرورش چین با 46 کشور و منطقه دنیا از جمله ایران توافقنامه به رسمیت شناختن مدارک علمی متقابل را امضا نموده است.

آمارها در خصوص تعداد دانشجویان ایرانی در چین، چندان دقیق نیست خیلی از دانشجویان ایرانی مقیم چین بدون اطلاع نهادهای مسئول مانند وزارت علوم یا سفارت ایران در چین در حال تحصیل این در کشور بزرگ هستند.

آمار دانشجویان ایرانی در چین پیشتر زیاد نبود و این کشور برای دانشجویان ایرانی ناشناخته بود، اما در چند سال گذشته و با افزایش روابط مالی دو کشور، روند تحصیل دانشجویان ایرانی در چین هم افزایش یافت، به طوری که اکنون آن ها در چندین دانشگاه معتبر این کشور دارای انجمن هستند.

بعضی از دانشجویان ایرانی هم در رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و علوم آزمایشگاهی که در ایران ظرفیت و رقابتی سخت برای پذیرش دارند تحصیل می نمایند.

روزنامه تایمز چاپ انگلستان اردیبهشت امسال رده بندی برترین دانشگاه های دنیا در سال 2018 را منتشر کرد که در آن 6 دانشگاه چین در میان 100 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند.

این شش دانشگاه شامل دانشگاه های چینگ هوا، دانشگاه پکن، دانشگاه جه جیانگ، دانشگاه فودان، دانشگاه علمی و فناوری چین و دانشگاه راه و ترابری شانگهای هستند.

دانشگاه چینگ هوا و دانشگاه پکن به ترتیب در رتبه های 14 و 17 این رده بندی قرار دارند. دانشگاه علمی و فناوری چین در امسال برای نخستین بار وارد فهرست صد دانشگاه برتر دنیا شد.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 5673

به "جذابیت دانشگاه های چینی برای دانشجویان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جذابیت دانشگاه های چینی برای دانشجویان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید