دنیای درمان دندان

به گزارش بانیما، صورت پر کک و مک، لهجه غلیظ، فرمان های سمت راست، واحد پول و میزان گیری متفاوت. به غیر از اینها چیز دیگری که باعث می گردد اروپایی ها و آمریکایی ها، همواره بریتانیایی ها رامسخره نمایند، دندان های خراب و لبخندهای زشت آنها است. لثه های ورآمده و دندان های نامرتب و خراب شاید یکی از شایع ترین مسائل بریتانیایی ها باشد. تا آنجا که یک مجله

دنیای درمان دندان

جهانی درمان دندان

نویسنده:دکتر سیداحسان بیکایی و دکتر گلرخ ثریا

صورت پر کک و مک، لهجه غلیظ، فرمان های سمت راست، واحد پول و اندازه گیری متفاوت. به غیر از اینها چیز دیگری که باعث می گردد اروپایی ها و آمریکایی ها، همواره بریتانیایی ها رامسخره نمایند، دندان های خراب و لبخندهای زشت آنها است. لثه های ورآمده و دندان های نامرتب و خراب شاید یکی از شایع ترین مسائل بریتانیایی ها باشد. تا آنجا که یک مجله بریتانیایی تصمیم گرفت با انجام یک مطالعه گسترده راز این مشکل را کشف کند. ماه گذشته یک آنالیز اینترنتی گسترده در بریتانیا در زمینه بهداشت دهان و دندان انجام شد و آنالیز فاکتورهای مختلف نشان داد، اصلی ترین علت این مسائل دهان و دندانی یک مشکل خانگی است.

دستگیره در و دندان لق

طبق آنالیز های مجله مصرف نماینده بریتانیایی اصلی ترین علت این مسائل، این است که بسیاری از مردم این کشور اقدامات دندانپزشکی را در خانه و از طریق خودشان یا یکی از اعضای خانواده انجام می دهند، بدون هیچ جراحی، بهداشت و یا وسایل تخصصی و اکثرا همراه با اندازه زیادی درد و در شرایطی کاملا غیرحرفه ای و ابتدایی.

بر اساس همه پرسی این مجله که حدود 2631 نفر در آن شرکت کردند، حداقل 210 نفر اعتراف کردند که به جای رفتن به دندانپزشکی خودشان درخانه سعی می نمایند مشکلشان را رفع نمایند و اغلب هم مشکلشان چند برابر می گردد. خوددرمانی های اجرا شده از سیخ زدن به یک زخم لثه تا سوزن فرو کردن در بخش پوسیده دندان و بالاخره کشیدن دندان با یاری نخ و دستگیره در را شامل می گردد. دولت بریتانیا هم نتایج این مطالعه را تایید نموده و افزوده است که حداقل سه میلیون بریتانیایی خودشان اقدامات دندانپزشکی را در خانه و در شرایط غیربهداشتی انجام می دهند یعنی حداقل پنج درصد از جمعیت 61 میلیون نفری انگلستان.

کابوس مته و سوزن

به گفته کارشناسان، از همان ابتدا کاملا می شد حدس زد که علت این مساله چیست. ترس از دندانپزشکی، شایع ترین علتی بود که اغلب این افراد برای مراجعه نکردن به دندانپزشک اسم می کردند.عرق سرد و انقباض شدید عضلات بدن به خاطر ترس از آمپول و بعد چرخ دندانپزشکی، عظیم ترین علتی بود که این افراد را از نشستن روی یونیت دندانپزشکی باز می داشت.

اما درد دندان ها و آسیب های آن کاری به این ترس ندارد و پوسیدگی های دندان وقتی شدت پیدا می کرد، آنها ترجیح می دادند که در خانه و به روش خوددرمانی مشکلشان را حل نمایند.

طبق مطالعه اجرا شده، حداقل 25 درصد از این خوددرمانی ها کوشش برای کشیدن دندان از طریق گره نخ بوده است. 11 درصد سعی کردند با یاری چسب های خانگی یک پر دندان را که کنده شده بود بچسبانند. هشت درصد سعی نموده اند خودشان دندان مصنوعی شان را تعمیر نمایند. از همه این اقدامات جالب تر و عجیب تر آن شش درصدی بودند که کوشش می کردند با یاری آدامس یک دندان لق را سر جای خود محکم نمایند. با ارایه نتایج اولیه این مطالعه دولت بریتانیا به جای تکذیب حتی آمارهای جالب تری ارایه کرد. طبق گفته های وزارت بهداشت بریتانیا شایع ترین اقدام دندانپزشکی که در خانه انجام می گیرد سفید کردن دندان است که به روش کاملا غیرحرفه ای و با یاری انواع پودرها و مواد سفیدنماینده دندان انجام می گردد. وزارت بهداشت اندازه این اقدامات را 30 درصد می داند و حتی می گوید گاهی بعضی از این افراد برای سفید کردن دندان هایشان از شوینده های خانگی هم استفاده می نمایند.

دکتر سوزان ساندرسون، رییس انجمن دندانپزشکی بریتانیا می گوید: اگر چه نگرانی های موجود درباره اندازه و هزینه دسترسی به دندانپزشکی کاملا به جاست اما این به هیچ وجه علتی برای خود درمانی بیماران نیست. ما هر روز داستان های وحشتناک زیادی در این باره می شنویم. مثلا کسی که دندان اشتباهی را کشیده بود یا باعث عفونت شدید فک و لثه شده بود چیزهایی شبیه این باید کسانی که می خواهند این کار را انجام دهند را مجبور کرد دوباره فکر نمایند.

رییس این انجمن به مردم توصیه می نماید برای کوچک ترین مسئله ای در زمینه دندان چون می تواند عواقب بدی داشته باشد حتما به اولین دندانپزشک منطقه مراجعه نمایند.

همه اش ترس نیست

کارشناسان اصلی تحقیق اجرا شده در انتها این آنالیز ها اعلام نموده اند مردم حق دارند به اندازه کافی و مناسب به اقدامات دندانپزشکی دسترسی داشته باشند و شاید این مساله خوددرمانی علت های دیگری هم غیر از ترس داشته باشد. به گفته این کارشناسان هزینه های بالای درمان هم یکی از عوامل بازدارنده است و باعث دوری مردم از دندانپزشکی می گردد.

اغلب مردم، تغییرات قانونی سال 2006 را باعث به وجود آمدن این مسائل می دانند. در سال 2006 دولت به منظور دسترسی بیشتر مردم به اقدامات دندانپزشکی، کلینیک های دولتی را مجبور به ارایه بیشتر خدمات کرد اما این قانون نتیجه معکوس داد. حدود دو هزار دندانپزشک موسسات دولتی را ترک کردند و به بخش های خصوصی رفتند و این مساله باعث شد حداقل یک میلیون نفر بدون دندانپزشک بمانند. هزینه های بالای بخش خصوصی به رغم در دسترس بودن خدمات و کیفیت بالای آن اجازه نمی دهد بسیاری از این افراد بتوانند به دندانپزشکی بفرایند.

یک خانم پیر می گوید برای اینکه پول ندارد تا به دندانپزشکی برود، از ترس پوسیدگی مدت هاست که فقط با یک سمت دهانش غذا می خورد و این مساله باعث نامتقارن شدن دندان های او شده است.

ارایه این نتایج نهایی بالاخره واکنش های دولت بریتانیا را در پی داشت. آنها به رغم تایید اولیه، نتایج نهایی این مطالعه را زیر سوال بردند و آن را فاقد ارزش دانستند. رییس بخش بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت بریتانیا گفت: ما سالانه حداقل سه میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری می کنیم و سال گذشته هم 650 دندانپزشک نو وارد بخش دولتی کردیم و مسئله ای از این جهت وجود ندارد. علت اصلی خود درمانی مردم همان ترس از دندانپزشکی است. او برای تایید گفته های خود به ماجرای مرگ دختر هشت ساله ای به نام سوفی والر اشاره نمود که به خاطر ترس از دندانپزشکی جان خود را از دست داد.

رسانه های بریتانیا و کارشناسان مجله مصرف نماینده بریتانیایی اما چندان با حرف های این مسوول موافق نیستند.

سلامت دهان و دندان تا 2020

سازمان بهداشت جهانی، برای سلامت دهان و دندان مردم جهان تا سال 2020 اهدافی را در نظر گرفته است. دکتر مبشر شیخ، نماینده سازمان بهداشت جهانی درباره این اهداف می گوید: مراقبت های صحیح دهان و دندان بروز مرگ و میر های زودهنگام را در جهان کاهش می دهد. وی با اشاره به این اهداف خاطر نشان می نماید: کاهش مرگ و میر و ناتوانی های ناشی از بیماری های دهان و توسعه نظام سلامت ارزان و قابل دسترس مربوط به دهان و دندان از جمله این اهداف است. سازمان بهداشت جهانی پروژه های بسیاری را برای ارتقای سلامت دهان ودندان مردم جهان در کانادا و کشورهای اتحادیه اروپا، نیوزلند و آمریکا شروع نموده است و برنامه هایی را هم برای مردم چین و هند در دست آنالیز دارد. بعلاوه سازمان بهداشت جهانی گروه هدف خود را دانش آموزان مدارس کشورهای جهان در نظر گرفته و معتقد است می توان از این طریق فرهنگ رسیدگی به سلامت دهان و دندان را در دانش آموزان، اولیای مدرسه و خانواده ها به وجود آورد.

سوئدی ها، مقام اول در جهان

داشتن بیمه دندانپزشکی، پشت گرمی خوبی برای خیلی از آدم ها در این کره خاکی است که به مطب دندانپزشکی سر بزنند. دکتر معادی، عضو شورای عالی نظام پزشکی می گوید: افرادی که بیمه دندانپزشکی دارند 2 برابر بیشتر از افراد بدون پوشش بیمه ای به دندانپزشکان مراجعه می نمایند. وی می افزاید: مردم به دو علت به دندانپزشک مراجعه می نمایند. نخست اینکه عایدی بالایی دارند و سپس وجود پوشش بیمه ای. در تمام جهان سیاست های دولت ها برای کاهش بار هزینه های دندانپزشکی از دوش مردم، ترویج پیشگیری است، به طوری که در سال 1960 میلادی به طور میانه هر فرد 65 ساله آمریکایی 7 دندان طبیعی داشت و جالب اینکه با اجرای خدمات پیشگیرانه مناسب در سال های اخیر هر فرد 65 ساله آمریکایی به طور میانه 18 دندان طبیعی در دهان خودش دارد. این عضو شورای عالی نظام پزشکی می گوید: برترین و قوی ترین تیم های درمانی به ویژه در دندانپزشکی در کشورهای اسکاندینای (سوئد، نروژ، دانمارک) و به ویژه سوئد است که بیشترین استفاده از بیمه های تکمیلی را دارند.

استرالیا؛ بدترین بین پیشرفته ها

تا قبل از 30 سالگی، هر استرلیایی حداقل 10 دندان فاسد خواهد داشت. این جمله رییس انجمن دندانپزشکان استرالیا، دکتر اورایلی است. او معتقد است، بعد از بریتانیا، استرالیا بدترین شرایط بهداشت دهان و دندان را دارد و حداقل 60 درصد مراجعات به دندانپزشکی ها در این کشور مراجعات اورژانسی است یعنی زمانی که کار زیادی نمی توان برای دندان انجام داد. این در حالی است که به گفته او مسائل دندانی مسائلی کاملا قابل پیشگیری هستند. از سال 1990 که اوضاع بهداشت دهان و دندان در استرالیا رو به وخامت گذاشت، دولت تصمیم گرفت فلوراید را وارد آب آشامیدنی مردم کند. اما رواج مصرف بطری های آب معدنی این اقدام را بی اثر کرد. از طرفی مصرف بیش از حد نوشابه های انرژی زا و حاوی سودا تخریب دندان ها را بیشتر کرد. به گزارش این انجمن تا سال 2010 استرالیا حداقل به 1500 دندانپزشک دیگر نیاز خواهد داشت وگرنه ممکن است صندلی آخر بریتانیا در فهرست شرایط بهداشت دهان و دندان در بین کشورهای پیشرفته را بگیرد. هم اکنون بریتانیا با بیشترین مسائل دندانی صندلی آخر را دارد و از نظر بهداشت دهان و دندان بچه ها، بچه های ولزی صندلی آخر را دارند. تا حدی که دولت بریتانیا به طور رایگان در مدارس، خمیردندان و مسواک در اختیار این بچه ها قرار می دهد و آنها را تشویق می نماید حداقل دو بار در روز که یک بار آن در مدرسه باشد، مسواک بزنند.

پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری عفونی جهان

شاید با وجود این همه بیماری عفونی مختلف در جهان مثل ایدز، سرخک، فلج اطفال و.... فکر کنید باید یکی از این بیماری ها شایع ترین عفونتی باشد که مردم در سراسر جهان با آن دست و پنجه نرم می نمایند ولی جالب است بدانید که پوسیدگی دندانی شایع ترین بیماری عفونی است که مردم در سراسر جهان به آن مبتلا می شوند. این را دکتر امیرقاسمی، دبیر علمی هشتمین کنگره انجمن متخصصان دندانپزشکی ترمیمی می گوید. وی می افزاید: این بیماری نیازمند پیشگیری است و برترین زمان برای این کار دوران کودکی است. در سراسر جهان شما کمتر کسی را پیدا خواهید کرد که یک و یا چند دندان پوسیده در دهانش نداشته باشد بنابراین تعجب برانگیز نیست که این بیماری عفونی، مقام نخست را در سراسر جهان به دست آورده باشد.

دندانپزشکی در ایراندندانپزشکی و رفتن به مطب دندانپزشکی هنوز هم که هنوز است در ایران برای مردم گران تمام می گردد و بیشتر ما ایرانی ها تا وقتی کار از کار گذشته و کار به دندان درد نکشیده است به مطب دندانپزشکی نمی رویم.

گرچه ارتودنسی و ردیف کردن دندان های بچه ها در بین بیشتر خانواده ها در سنین نوجوانی مد شده است ولی هنوز هم خدمات دندانپزشکی گران و لوکس به تعداد می فرایند. در تهران و شهرهای عظیم ایران متخصصان رشته های مختلف دندانپزشکی جای خود را در میان خانواده های مطلع تر باز نموده اند ولی در شهرستان ها و در بین اقشار عادی جامعه، دندانپزشکان عمومی کلیه خدمات دندانپزشکی را ارایه می نمایند.

جالب اینجا است که در بعضی از شهرستان های و روستاها هنوز بعضی ها به دندانپزشکان تجربی مراجعه می نمایند و ساختن دندان مصنوعی را به آنها می سپارند.

در ایران خدمات دندانپزشکی که از سوی وزارت بهداشت و در مراکز بهداشتی درمانی ارایه می گردد، بسیار اندک است و شامل کشیدن دندان و جرم گیری و ترمیم ساده دندان ها است البته طرح هایی مثل دهان شویه فلوراید که خاصیت ضدپوسیدگی دارد و بعضی از خدمات دندانپزشکی اطفال در مراکز بهداشتی درمانی وزارت بهداشت با بهای دولتی ارایه می گردد ولی در کل در ایران بیمه های دندانپزشکی نقش چندانی در کاهش بار هزینه های دندانپزشکی مردم ندارد و علت اصلی عدم مراجعه ایرانیان به مطب های دندانپزشکی، قیمت گران این خدمات است.

منظره دندانپزشکی جهان

اولین دانشکده دندانپزشکی در جهان در 6 مارس 1840 در استان مریلند آمریکا افتتاح شد که کالج بالتمیور نام داشت گرچه در سال های ابتدایی و پیش از این مردم در جهان فقط وقتی دندانشان درد می گرفت سراغ دندانپزشک را می گرفتند ولی در سال های اخیر، خیلی ها بیشتر برای زیبایی دهان و دندان هایشان وحتی پیشگیری سراغ دندانپزشک می فرایند. در تمام جهان تعداد افراد بالای 65 سال که دندان هایشان را حفظ نموده اند، بسیار زیاد است. تعداد دیدار های دندانپزشکی برای داشتن لبخندی زیبا افزایش یافته است که این کاملا در تضاد با دلایل ویزیت های دندانپزشکی درصد سال گذشته در جهان است.

منبع:http://www.salamat.com

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: راسخون
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 17322

به "دنیای درمان دندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیای درمان دندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید