ثبت جهانی آثار تاریخی و صنایع دستی، مهم ترین اولویت میراث فرهنگی گیلان

به گزارش بانیما، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه در رشت اظهار کرد: مهم ترین اتفاق در هفته جهانی صنایع دستی در گیلان، اقدام برای ثبت جهانی روستای قاسم آباد به عنوان روستای جهانی چادرشب بافی است.

ثبت جهانی آثار تاریخی و صنایع دستی، مهم ترین اولویت میراث فرهنگی گیلان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، شهرود امیر انتخابی اظهار کرد: روستای قاسم آباد در سال گذشته با موضوع چادرشب بافی به ثبت ملی رسیده است و طی سال اخیر این اداره کل تمام تلاش خود را به کار گرفته تا پرونده آن را به عنوان یکی کاندیدای 2019 جمهوری اسلامی برای ثبت جهانی است آماده کند.

امیر انتخابی اضافه نمود: قرار است آخر همین هفته غدا هیجاوی، مدیرکل آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، وارد استان گیلان شود تا شاخص های روستای قاسم آباد برای ثبت جهانی را بررسی کند.

او شرح داد: با ثبت جهانی قاسم آباد و برند سازی و همچنین می توانیم از هنرمندان صنایع دستی و حمایت بیشتری در زمینه توسعه اقتصادی صنایع دستی استان گیلان انجام دهیم.

او دلیل تشکیل شورای جهانی ثبت را برای کمک به توسعه اقتصادی صنایع دستی و همچنین حمایت از هنرمندان و فعالین این حوزه دانست و گفت: با وجود آنکه ایران جزء قدرت های تولید محصولات صنایع دستی در جهان است اما در مجموع کشورمان نتوانسته است در این زمینه به تولید ثروت و ارزآوری در شان و درخور صنایع دستی را برآورده کند.

او با اعلام اینکه تاکنون 24 هزار هنرمند صنایع دستی در گیلان شناسایی شدند بیان نمود: صنایع دستی انتقال دهنده هویت فرهنگی منطقه و کشور هستند، و تولید محصولات صنایع دستی می تواند کمک شایانی در صنعت گردشگری کشور باشد و از این طریق هویت ملی و تاریخی خود را به مسافران و گردشگران بشناسانیم.

او ثبت جهانی روستای قاسم آباد استان گیلان را یک کار فراسازمانی دانست و تاکید کرد: برای موفقیت در این امر باید حمیت همه جانبه مسئولان استانی برای رفع موانع موجود وجود داشته باشد، زیرا موفقیت در ثبت جهانی میراث فرهنگی و صنایع دستی، مستقیما موجب افزایش ورود گردشگر به استان گیلان خواهد شد.

او گفت: بیش از 70 برنامه مختلف در هفته صنایع دستی در استان گیلان تدارک دیده شده است که برگزاری همایش ملی هنر های سنتی در قاسم آباد و چابکسر، حضور مشاور معاون صنایع دستی کشور در گیلان، بازدید مسئولان استانی از کارگاه های صنایع دستی و برگزاری نشست تخصصی برای بررسی وضعیت ثبت جهانی قاسم آباد و افتتاح واحد های بوم گردی از جمله مهم ترین آنها است.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 3328

به "ثبت جهانی آثار تاریخی و صنایع دستی، مهم ترین اولویت میراث فرهنگی گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی آثار تاریخی و صنایع دستی، مهم ترین اولویت میراث فرهنگی گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید