تعمیرات در کاخ گلستان

به گزارش بانیما، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از سامان دهی عایق رطوبتی بام حجره های عمارت بادگیر اطلاع داد و گفت: بازسازی کاشی کاری و ستون سنگی ایوان خلوت کریمخانی نیز به خاتمه رسید.

تعمیرات در کاخ گلستان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، آفرین امامی درباره انجام بعضی تعمیرات در این میراث جهانی، شرح داد: مجموعه حجره های اطراف حیاط اختصاصی عمارت بادگیر، از جمله فضاهای با ارزش کاخ گلستان به شمار می آید که به لحاظ معماری، نیمه پوشیده بوده و به لحاظ زیبایی در تزئینات به کار رفته در آن ها (کاربندی و گچبری) مورد توجه است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در ادامه گفت: به دلیل نقص و آسیب جدی در پوشش بام این حجره ها، در معرض رطوبت و بارش قرار گرفتن تزئینات داخلی این فضاها و قدیمی بودن ساختار و لایه بندی بام و علاوه بر آن عایق بندی نامناسب، عملیات بازسازیی شامل برچیدن اندودهای آسیب دیده، عایق بندی و آجرفرش بام با روش سنتی در این بخش از کاخ گلستان طراحی و اجرا شد.

او افزود: این عملیات بازسازیی به منظور رفع این آسیب ها برای بام انبارهایی که در جنوب غربی این محوطه واقع شده است، صورت گرفته است.

امامی ادامه داد: بازسازی و استحکام بخشی تزئینات کاشی کاری در نمای دیوار، بنا و طاق نماهای محوطه کاخ گلستان و جبهه شرقی بنای عمارت خلوت کریمخانی که فضایی نیمه باز به شمار می آید، نیز صورت گرفته است. این تزئینات و ستون های سنگی بنای خلوت کریمخانی، به واسطه آن که عمدتا در فضای باز یا نیمه باز و در معرض آسیب های جوی و بارشی هستند، بخش عمده ای از فعالیت های هر ساله اداره فنی کاخ گلستان را به خود اختصاص می دهند.

به گفته مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، وسعت آسیب ها در این محدوده باعث شده بازسازی بخشی از این سطوح در برنامه هر ساله کاخ گلستان قرار گیرد.

امامی بعلاوه گفت: در بازسازی های صورت گرفته طیف متنوعی از راهکارها و تجربیات بازسازیی شامل تثبیت یا برچیدن کاشی ها به نسبت مقدار آسیبی که در زمینه قرارگیری کاشی ها اتفاق افتاده، رفع کردن طبله شدگی، زیرسازی و مقاوم سازی زمینهکاشی ها، انتقال کاشی ها به محیط کارگاهی برای بازسازی، پاکسازی و تثبیت نقش و لعاب و نصب دوباره آن ها، موزون سازی، بازسازی و تثبیت ستون سنگی در نمای شرقی عمارت خلوت خانه کریمخانی بدون تعویض یا برچیدن کامل ساختار ستون و بازسازی بخش خرد شدۀ ستون با تکیه بر اصول بازسازیی مورد تایید، از جمله روش هایی است که در مواجهه با آسیب های این اجزای تاریخی به کار گرفته شده است.

کاخ گلستان که تنها میراث جهانی تهران به شمار می آید و یکی از پربازدیدترین اماکن تاریخی این شهر شناخته می گردد که در محدوده بازار تهران واقع شده و از دو خیابان پانزده خرداد و ناصر خسرو، امکان دسترسی دارد. این تعمیرات مانعی برای بازدید از دیگر بخش های این مجموعه تاریخی ایجاد نکرده است.

ساعت بازدید از این مجموعه تاریخی در نیمه دوم فصل سال از 8 صبح تا 17 عصر است.

عمارت بادگیر در کاخ گلستان میدان ارک تهران واقع شده است. بین سال های 1220 و 1260 به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. مظفرالدین شاه قاجار در عمارت بادگیر کاخ گلستان تاجگذاری کرد.

نام این بنا برگرفته از بادگیر بلند این ساختمان است. این عمارت به طور کامل به دستور ناصرالدین شاه بازسازی شد. پلان تالار اصلی این عمارت به صورت صلیبی بوده و این تالار با ارسی بسیار وسیع و زیبا به همراه تزئینات آیینه کاری و گچ بری آراسته شده است. برج های بادگیر تنها بادگیرهای تزئین شده با معرق در ایران هستند.

در زیر عمارت بادگیر یک اتاق تابستانی بزرگ قرار داشته که با جریان باد چهار برج بادگیر و با یاری حوضخانهٔ میانی که آب قنات شاهی در آن جاری بود، خنک می شد. در حال حاضر، جریان آب به دلیل احداث مترو قطع شده است و از بادگیرها به صورت قبلی استفاده نمی گردد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 29 آبان 1401 بروزرسانی: 29 آبان 1401 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 21497

به "تعمیرات در کاخ گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعمیرات در کاخ گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید