تاکید سفیر ایران بر حل مسائل به وجود آمده برای دانشجویان و شهروندان ایرانی در گرجستان

به گزارش بانیما، سفیر ایران در ملاقات با وزیر بهداشت گرجستان بر حل مسائل به وجود آمده برای دانشجویان و شهروندان مقیم ایرانی در گرجستان در پی شیوع کرونا و لغو پروازها تاکید نمود.

تاکید سفیر ایران بر حل مسائل به وجود آمده برای دانشجویان و شهروندان ایرانی در گرجستان

با ما سفر کنید و با تور گرجستان ارزان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سید جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس با اکاترینه تیکرادزه وزیر بهداشت و درمان گرجستان ملاقات و مصاحبه کرد.

وی در این ملاقات با اشاره به کوشش های جمهوری اسلامی ایران برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بر ضرورت و اهمیت همکاری دوجانبه و منطقه ای تاکید نمود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به حجم بالای مبادلات و تردد اتباع دو کشور، به مسائل بوجود آمده از جمله لغو پرواز ها، مبادلات تجاری و رفت و آمد شهروندان دو طرف اشاره و بر لزوم یافتن راهکارهای دقیق و سریع به منظور حل مسائل به وجود آمده برای دانشجویان و شهروندان مقیم ایرانی در گرجستان و تداوم همکاری ها و مراودات مالی و تجاری دو کشور تاکید نمود.

قوام شهیدی همچنین با اشاره به خطرات فراگیری چالش به وجود آمده و تاکید بر اینکه در کره خاکی ویروس مرزی نمی شناسد ،از رویکرد و بهره برداری ابزاری، تبلیغاتی بعضی رسانه ها در مورد انتقال و یا انتشار ویروس کرونا، گلایه مندی کرد و گفت: این امر در تضاد با ارزشهای انسانی است و نمی تواند یاریی به مصونیت و ریشه کنی تهدید جهانی به وجود آمده کند.امروز جهان احتیاجمند همدلی، همفکری و همکاری هرچه بیشتر در روبرو با این تهدید است.

سفیر ایران با اعلام آمادگی وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران، بر اهمیت ارتباط بین وزارتخانه های دو کشور تاکید نمود و اضافه نمود: ایران آمادگی دارد با تنظیم و امضای پروتکل سلامت با دیگر کشورها که بر مبنای پروتکل های بین المللی و به طور تعیین مقررات سازمان بهداشت جهانی تنظیم می گردد در شرایط فوق العاده بهداشتی جهت دستیابی به راهکارهای عادی سازی مبادلات کالا و تردد اتباع و همکاری میان کشورها اقدام کند.

همچنین اعلام آمادگی شد تا با پذیرش هیات های تخصصی و نظرات و ملاحظات وزارت بهداشت گرجستان نسبت به امضای پروتکل دوجانبه در مورد رعایت موارد بهداشتی، قرنطینه صادرات و واردات کالاها و صدور گواهی های بهداشتی جهت افراد و کالاها اقدام گردد.

قوام شهیدی با تاکید مجدد بر مسائل و نگرانی های دانشجویان ایرانی برای بازگشت مجدد به گرجستان و حضور به موقع در دانشگاه به یادداشت ارسالی از سوی سفارت کشورمان در این خصوص اشاره نمود و خواهان آن شد تا ترتیباتی اتخاذ گردد که آنها بتوانند با رعایت سازوکارهای بهداشتی به محل تحصیل خود مراجعت نمایند.

اکاترینه تیکارادزه وزیر بهداشت گرجستان در این ملاقات ضمن اعلام آمادگی خود برای همکاری با طرف ایرانی، شیوع کرونا ویروس را چالش جدی جهانی خواند و گفت: دولت گرجستان، تبلیغات اشاره شده در مورد انتقال و انتشار ویروس از سوی یک کشور را محکوم نموده و نمی پذیرد.

تکازادزه با اشاره به کوشش های انجام شده در گرجستان در روبروه با این چالش گفت: موضوع باید به شکلی مدیریت گردد که تبعات منفی آن بر شهروندان و اقتصاد دو کشور به حداقل برسد.

وزیر بهداشت گرجستان ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه همکاری با تمامی کشورها از جمله ایران گفت: مقررات ما به هیچ وجه سیاسی نیست، دولت گرجستان در این خصوص شفاف عمل می نماید. ما از یکسو در مورد حفظ سلامت کلیه اتباع خود و اتباع سایر کشورها که به کشورمان سفر می نمایند مسئولیت داریم و بر این اساس بعضی سخت گیری ها اعمال شده است و از سوی دیگر با توجه به صندلی و نقش مهمی که در سالهای اخیر در ترانزیت کالا و همچنین رشد گردشگری داشته است کوشش می گردد تا آسیب هایی که به واسطه مراقبت های ناشی از روبرو با این چالش ایجاد نموده به حداقل رسانده گردد.

وی اضافه نمود: در ابتدای انتشار ویروس آمادگی کمتری در مقابله با آن وجود داشت، ولب در حال حاضر آمادگی تبادل تجربیات اخیر خود در روبروه با این ویروس را داشته و حتی آمادگی داریم موارد احتمالی را تحت درمان قرار دهیم.

وی اضافه نمود: گرجستان طبق مقررات بین المللی سازمان بهداشت جهانی عمل می نماید و بر این اساس افرادی که به بعضی کشورهایی که سرعت انتشار ویروس در آن بیشتر بوده اند سفر می نمایند در بازگشت حداقل باید 15 روز در قرنطینه باشند. همچنین امیدواریم شرایط به شکلی پیش برود که مجددا امکان سفر اتباع کلیه کشورها بدون هیچ محدودیتی به گرجستان فراهم گردد.

وی گفت: از دوستان ایرانی تشکر می کنیم که سختگیری های گرجستان را که جنبه احتیاطی و پیشگیرانه دارد درک می نمایند.

وزیر بهداشت گرجستان مطرح نمود: در مورد دانشجویان نیز باید به این نکته اشاره کنم که موضوع صرفا اختصاص به دانشجویان ایرانی ندارد و دانشجویان بعضی کشورهای دیگر نیز در حال حاضر دچار این مشکل شده اند. در حال حاضر برنامه آغاز به کار دانشگاه ها به مدت دو هفته به تعویق افتاده است و پس از آن نیز چنانچه شرایط فراهم نشد مقرر شده است کلاس ها و برنامه های جبرانی به خصوص برای دانشجویانی که امکان حضور ندارند در نظر گرفته گردد.

تیکارادزه با تاکید بر نقش ترانزیتی گرجستان در انتقال کالا گفت: گرجستان کشور کوچکی است و کوشش نموده است به عنوان کشور ترانزیتی نقش خود را در منطقه افزایش دهد، ضمن اینکه در حال حاضر بسیار از کالاهایی که در امور زیرساختی و ساختمانی گرجستان مورد استفاده قرار می گیرد از ناحیه ایران تامین می گردد. لذا در کوشش هستیم تا راهکارهای لازم در مورد حمل و نقل، صادرات و واردات امن کالاها را پیگیری و دنبال کنیم.

وزیر بهداشت گرجستان در ادامه با علاقه مندی کشورش در ایجاد پروتکل سلامت بین دو کشور گفت: به نظر می رسد علاوه بر توافقات دوجانبه در این خصوص باید به صورت منطقه ای نیز عمل کنیم و برگزاری نشست منطقه ای در این موضوع می تواند به هم افزایی قدرت دفاعی و مهار این ویروس در منطقه یاری کند.

وی با اعلام آمادگی کشور گرجستان در مورد ارائه بعضی یاری های بشردوستانه به ایران جهت مبارزه با ویروس کرونا گفت: ما بعضی اقلام مورد احتیاج را سفارش داده و در حال تامین آن هستیم. به محض دریافت آمادگی داریم بخشی از این اقلام از جمله کیت های تشخیص ویروس را در قالب یاریهای بشردوستانه علاوه بر همکاری های تخصصی و پزشکی در اختیار کشور ایران قرار دهیم.

در انتها مقرر شد به منظور افزایش تماس بین دو طرف و فراهم کردن زمینه گفتگو با طرفهای ایرانی، وزرای بهداشت دو کشور گفتگو نموده و آخرین تحولات در مورد روبروه با آثار بحران شیوع ویروس کرونا در منطقه و راهکاریهای مقابله با آن را مورد آنالیز قرار دهند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 فروردین 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 7321

به "تاکید سفیر ایران بر حل مسائل به وجود آمده برای دانشجویان و شهروندان ایرانی در گرجستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید سفیر ایران بر حل مسائل به وجود آمده برای دانشجویان و شهروندان ایرانی در گرجستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید