بازار خودرو شب عید نداشت

به گزارش بانیما، خبرنگاران : اسفند امسال را بدون تردید باید یکی از راکدترین خاتمه سال های بازار خودرو دانست، چه آنکه مشتریان چندان میلی به خرید از خود نشان نداده و به نوعی می توان اعلام نمود بازار شب عید خودرو عملا شکل نگرفت.

بازار خودرو شب عید نداشت

آن طور که فعالان بازار می گویند، با وجود سپری گردیدن هفته های پایانی سال، هنوز هم رونق چندانی در خرید و فروش خودرو شکل نگرفته و نه خودروهای داخلی مانند شب عید سال های قبل، خواهان دارند و نه وارداتی ها. در این بین، بازار خودروهای وارداتی اوضاعی به مراتب راکدتر از داخلی ها دارد، به نحوی که بسیاری از مشتریان عملا خرید را تحریم نموده اند. بر این اساس و طبق اخبار رسیده از بازار، مشتریان ترجیح می دهند خرید را به ماه های آینده موکول نمایند و این موضوع دقیقا با اتفاقات اتفاق افتاده درباره تعرفه و قیمت خودروهای وارداتی (به خصوص حکم دیوان عدالت اداری در مورد کاهش تعرفه واردات خودرو به کشور) مرتبط است.

سال آشفته بازار وارداتی ها

هرچند بازار وارداتی ها تا اوایل تابستان امسال روزهای ازسوی آرام را سپری می کرد، با این حال درست پس از بسته گردیدن سایت ثبت سفارش خودرو ازسوی دولت، بازار در مسیر نابسامانی و افزایش گردیدید قیمت ها و در نتیجه نارضایتی مشتریان نهاده شد. در آن مقطع، دولت به دلایلی از جمله کنترل ورود خودرو به کشور و کاهش خروج ارز، سایت ثبت سفارش خودرو را در اقدامی ناگهانی بست و تا 6 ماه نیز آن را باز نکرد. در این مدت، اگرچه واردات خودروهای ثبت سفارش گردیده قبلی انجام گردید، اما اثرات روانی ناشی از بسته گردیدن سایت ثبت سفارش خودرو، قیمت خودروها را به گردیدت بالا برد تا تورمی بی سابقه گریبان بازار وارداتی ها را بگیرد.جدای از ماجرای بسته گردیدن سایت ثبت سفارش، اثرات افزایشی نرخ ارز نیز به نوبه خود سبب بالا رفتن قیمت خودروهای وارداتی گردید تا بازار از دو ناحیه تحت تاثیر قیمتی قرار گیرد. در نهایت اما تیر خلاص را دولت با ابلاغ ضوابط جدید واردات خودرو، وارد کرد و آن، افزایش تعرفه بود. اوایل دی ماه امسال، دولت همزمان با باز کردن سایت ثبت سفارش، ضوابط جدید را که بر افزایش تعرفه واردات خودرو به کشور تاکید داشت، اعلام و در نتیجه شوکی دیگر را به بازار وارد کرد و سبب گردید قیمت ها باز هم بالا بروند.

در نتیجه تمامی این اتفاقات، قیمت خودروهای وارداتی به حدی بالا رفت که دست خیلی ها از بازار این خودروها کوتاه ماند و حتی وارداتی های دست دوم نیز متاثر از این ماجرا، برای بسیاری از مشتریان، دست نیافتنی گردیدند. طبق اخبار رسیده از بازار، بخشی از مشتریان عملا قدرت خرید خود را در این بازار از دست داده و توان جبران مابه التفاوت چند ده میلیونی قیمت وارداتی ها را در مقایسه با هفت ماه پیش ندارند. همچنین نمایندگی های واردنماینده نیز قیمت خودروهای پیش فروش گردیده در گذشته را با توجه به نرخ جدید تعرفه و همچنین افزایش قیمت ارز، مشخص و این موضوع نارضایتی و بلاتکلیفی مشتریان را در پی داشت و دارد.این اتفاقات اما در حالی رخ داد که در ادامه و در شرایطی که مشتریان چاره ای جز کنار آمدن با شرایط جدید در بازار خودروهای وارداتی نداشتند، ماجرایی جدید به وجود آمد تا بار دیگر این بازار با شوکی ناگهانی روبرو گردد. شوک جدید، مصوبه دیوان عدالت اداری مبنی بر لغو ضوابط جدید خودرو بود، به نحوی که طبق آن، تعرفه ها باید به حالت قبل برمی گشت. هرچند وزارت صنعت، معدن و تجارت عملا زیر بار حکم دیوان عدالت اداری نرفت و به تعرفه واردات خودرو دست نزد، با این حال این حکم اثر رکودی خود را بر بازار گذاشت و کاری کرد که مشتریان بازار را به نوعی تحریم کردند. بنا به گفته فعالان بازار، طی چند هفته گذشته و پس از اعلام حکم دیوان عدالت اداری، قیمت خودروهای وارداتی رو به نزول رفت، با این حال مشتریان میلی به خرید از خود نشان نداده و بسیار بعید است به این زودی ها بازار را از تحریم خارج نمایند.

در واقع جو روانی حاصل از حکم دیوان مبنی بر لغو ضوابط جدید واردات خودرو و به تبع آن، بازگشت تعرفه به حالت قبل، هرچند سبب توقف روند افزایش قیمت خودروهای وارداتی گردید، اما مشتریان را نیز به نوعی پراند. در حال حاضر بسیاری از مشتریان خودروهای وارداتی از بیم آنکه مطابق با حکم دیوان عدالت اداری، تعرفه ها پایین آمده و قیمت خودروها نزولی گردد، میلی به خرید نداشته و منتظر مشخص تکلیف نهایی این ماجرا هستند. این بلاتکلیفی از آن جهت است که حکم موردنظر فعلا موقتی بوده و حدود 5 ماه دیگر، رای نهایی در مورد ضوابط واردات خودرو و تعرفه اعلام خواهد گردید. بنابراین مشتریان از بیم آنکه خرید خودرو در مقطع فعلی، آنها را متضرر کند، فعلا دست نگه داشته و خرید را به آینده (زمانی که حکم دیوان عدالت اداری نهایی و قطعی گردد)، موکول نموده اند.

افزایش قیمت خودرو در سال آینده

اما بازار خودروهای داخلی نیز اگرچه به نابسامانی و آشفتگی وارداتی ها نبوده، با این حال اخبار رسیده از آن نیز گویای رکود است. نمایشگاهداران خودرو پایتخت انتظار داشتند در هفته های پایانی سال با رونق خرید و فروش روبرو شوند، اما مشتریان چندان میلی به خرید نشان نداده و شب عید پر رونقی را نساختند. همین چند هفته پیش و متاثر از صعود نرخ ارز، قیمت خودروهای داخلی در بازار بالا رفت و این در حالی است که قطعه سازان و خودروسازان نیز به دنبال کسب مجوز افزایش قیمت محصولات خود (با توجه صعود نرخ ارز و سایر شاخص های اثرگذار بر هزینه فراوری خودرو) هستند.هرچند کسب این مجوز طی روزهای باقیمانده از سال، منتفی است، با این حال به احتمال فراوان طی ماه های ابتدایی سال 97 و مطابق روال چند سال گذشته، شورای رقابت اجازه افزایش قیمت را به خودروسازان خواهد داد. از همین رو بالا رفتن قیمت خودروهای داخلی طی سال آینده، قطعی به نظر می رسد و باید منتظر ماند و دید شورای رقابت پس از بررسی مدارک و آنالیز قیمتی خودروسازان، چند درصد به قیمت محصولات آنها خواهد اضافه نمود.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: donya-e-eqtesad.com
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 128

به "بازار خودرو شب عید نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار خودرو شب عید نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید