انواع پارچه های پرده ای و مدل های آن

به گزارش بانیما، در چند سال اخیر که طراحی داخل منزل و دیزاین فضاهای مختلف به صورت تخصصی تر دنبال می گردد متخصصان این امر در پی آن هستند که تنوع طرح و رنگ بیشتری را به مشتریان ارائه دهند.

انواع پارچه های پرده ای و مدل های آن

از این رو در صنعت پارچه پرده ای تنوع بسیار زیادی رخ داد و حالت فروش پارچه های پرده ای که به صورت طاقه ای بود به حالت کاتینگ (برش خورده) در آمده است.

در حالت فروش طاقه ای ایراداتی وجود داشت مانند محدود بودن طرح و رنگ و دور ریز شدن پارچه مازاد اما در حالت فروش کاتینگ تنوع طرح و رنگ بسیار زیاد بوده و به اندازه مورد احتیاج پارچه تهیه می گردد.

کاتینگ چیست؟

فروش پارچه به صورت برش خورده را کاتینگ می گویند. به این صورت که مشتری از روی سمپل (هنگر یا کتابچه پارچه) طرح و رنگ مورد نظر را انتخاب میکند و فروشگاه دارای کاتینگ، این سفارش را به شرکت اصلی که طرف قرار داد با فروشگاه می باشد، ارسال میکند و پارچه را برای مشتری تهیه میکند.

در این میان بعضی فروشگاه های کاتینگ در بازار وجود دارد که یک تعداد طرح که رایج می باشد و مصرف زیادی در صنف پرده دارد را به صورت طاقه ای در فروشگاه خود نگه داری میکنند و به صورت کات آن ها را به فروش می رسانند.

بعضی کاتینگ ها دارای دفاتر و شعب منتخب در بازار های پرده هستند که فقط طرح های خاص خودشان را ارائه میدهند که این طرح ها موجود ایران و خارج از ایران می باشند. به همین علت مدت زمان آماده شدن پارچه برای دوخت گاهی اوقات طول می کشد.

در صنف تزئینات داخلی و دوخت پرده چند نوع پارچه وجود دارد که اگر بخواهیم زیادی ریز نشویم و انواع ان را به صورت کامل نام نبریم میتوان ان را به دو دسته کلی پارچه های ضخیم و پارچه های ظریف تقسیم کرد.

انواع پارچه پرده ای

پارچه های ظریف مانند: پارچه های حریر، تور، کتان و … که هر کدام طرح های مختلفی مانند گل دار، ساده، گل درشت، گل ریز، گل قواره ای، پنلی و فلت را دارند. که این دسته معمولا به صورت کاتینگ دفتری تهیه می شوند.

پارچه های ضخیم مانند: مخمل، هازان، شانل، کنفی، گونی بافت (که موجود کاتینگ داخل بازار هستند و تهیه آن ها زمان بر نیست.) و ساتن های طرح دار، مخمل های طرح دار، کمبین ها، سفارشات چاپی و یک سری پارچه های ضخیم خاص که مختص کاتینگ های دفتری می باشد.

انتخاب پارچه پرده ای

انتخاب پارچه برای پرده پذیرایی بستگی به سبک خانه دارد به این علت که بعضی پارچه ها دارای سبک می باشند.

پارچه های ظریف طرح دار مانند حریر ها و تور های گل دار مخصوصا دارای گل های برجسته یا قواره ای به همراه پارچه های ضخیم طرح دار مانند ساتن سیلک ها و مخمل های طرح دار مناسب برای پرده پذیرایی کلاسیک می باشد .

پارچه های ظریف ساده مانند حریر ساده، کتان ساده یا حریر و تور با گل های محو شده در پارچه به همراه پارچه های ضخیم مانند مخمل ساده، هازان، پتینه ساده و تک رنگ مناسب برای پرده پذیرایی مدرن می باشد .

و برای پرده پذیرایی رومن می توان از هر سبک پارچه ای هم کلاسیک و هم مدرن استفاده نمود که بستگی به سلیقه مشتری دارد .

منبع: اتاق
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 18138

به "انواع پارچه های پرده ای و مدل های آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع پارچه های پرده ای و مدل های آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید