3 شهر و یک روستای صنایع دستی ایران جهانی شدند

به گزارش بانیما، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: با ثبت شهرهای شیراز، زنجان، ملایر و روستای قاسم آباد در فهرست شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی از سوی شورای جهانی صنایع دستی، تعداد شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ایران به 14 رسید.

3 شهر و یک روستای صنایع دستی ایران جهانی شدند

دکتر علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این باره اظهار کرد: شورای جهانی صنایع دستی به تازگی 3 شهر و یک روستای ایران را در فهرست شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی ثبت نموده است. با ثبت این چهار شهر و روستا، تعداد شهرها و روستاهای جهانی ایران در این فهرست از 10 به 14 رسید تا همچنان ایران رتبه اول جهان را از این لحاظ دارا باشد.

دکتر مونسان با اشاره به عناوین شهرها و روستاهای ثبت شده از سوی شورای جهانی صنایع دستی اضافه کرد: شیراز از استان فارس به عنوان شهر جهانی صنایع دستی، زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله، ملایر از استان همدان به عنوان شهر جهانی مبلمان منبت و روستای قاسم آباد از استان گیلان به عنوان روستای جهانی چادرشب بافی در فهرست شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی قرار گرفته اند.

وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی با تبریک به شهرها و روستاهای پذیرفته شده در فهرست شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی خاطر نشان کرد: بر اساس آمار جهانی تا کنون 48 شهر و روستا در جهان به عنوان شهر یا روستای جهانی صنایع دستی به ثبت رسیده اند که 40 شهر در منطقه آسیا و اقیانوسیه، 6 شهر در آمریکای لاتین و 2 شهر در اروپا بوده اند.

مونسان با اشاره به حفظ رتبه برتر ایران از لحاظ تعداد شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی اظهار داشت: ایران با ثبت 11 شهر و 3 روستای جهانی، با مجموع 14 عنوان شهر و روستای جهانی صنایع دستی، مقام نخست را در میان کشورهای جهان دارد. کشور چین با ثبت 6 شهر و روستای جهانی صنایع دستی مقام دوم را به خود اختصاص داده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در انتها صحبت های خود ضمن تشکر از حسن توجه ارزیابان و داوران شورای جهانی صنایع دستی و قدردانی از کوشش های همکاران معاونت صنایع دستی در تهیه این پرونده ها به همه مردم ایران خصوصا مردم و هنرمندان استان های فارس، زنجان، همدان و گیلان تبریک گفت.

پیش از این، تبریز برای فرش، اصفهان برای صنایع دستی خلاق، مشهد برای گوهرسنگ ها، لالجین همدان برای سفال، مریوان کردستان برای کلاش بافی(گیوه)، سیرجان کرمان برای گلیم شیریکی پیچ، آباده در حوزه منبت، میبد یزد در رشته زیلوبافی و روستاهای خراشاد خراسان جنوبی در حوزه حوله بافی و کلپورگان سیستان و بلوچستان برای سفالگری 7هزار ساله در فهرست شورای جهانی صنایع دستی به ثبت رسیده اند.

این برای اولین بار است که شورای جهانی صنایع دستی 4 پرونده از ایران را به طور هم زمان مورد آنالیز قرار داده است.

dorezamin.com: بیاید با هم به دور زمین چرخی بزنیم و همه چیز را از نزدیک ببینیم

منبع: دنیای سفر
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 7224

به "3 شهر و یک روستای صنایع دستی ایران جهانی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 شهر و یک روستای صنایع دستی ایران جهانی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید