چین: مذاکرات هسته ای ایران نباید به شکست بینجامد

به گزارش بانیما، خبرنگاران: وزیر خارجه چین به همتای آمریکایی اش گفت که مذاکرات هسته ای ایران نباید به دلیل موانع به شکست بینجامد.

چین: مذاکرات هسته ای ایران نباید به شکست بینجامد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل بانیما به نقل از رویترز، وانگ یی وزیر امور خارجه چین روز آدینه در گفت وگو با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت که مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران نباید در خاتمه به دلیل موانع به شکست بیانجامد.

وی که با کری به صورت تلفنی صحبت می کرد گفت: گفت وگوها نباید به دلیل فقدان کوشش نهایی به شکست بیانجامد.

وزیر امور خارجه چین تاکید نمود: تمامی طرف ها باید در قصد سیاسی خود ثابت قدم باشند و به سوی دستیابی به توافقی جامع گام بردارند.

وانگ ماه پیش به ایران سفر نموده بود تا با مقامات این کشور درباره توافق هسته ای گفت وگو کند.

چین روابط سیاسی، مالی و تجاری نزدیکی با ایران دارد.

وانگ یی در گفت وگوی تلفنی خود با کری گفت: چین تمایل دارد تا ارتباط با آمریکا در تمامی سطوح را ادامه داده تا با یکدیگر گام های اخیر در ماراتن گفت وگوهای هسته ای ایران طی گردد.

رایزنی های هسته ای بین ایران و گروه 1+5 از روی یکشنبه در شهر لوزان سوئیس شروع شده است. دو طرف با بیان اینکه پیشرفت هایی در بعضی حوزه ها حاصل شده از باقی ماندن اختلافات در پاره ای مسائل دیگر اطلاع داده اند.

روز گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی پیش نویس یک توافقنامه هسته ای شد که بر اساس آن تعداد سانتریفیوژهای ایران تا یک دهه یا بیشتر حدود 6 هزار دستگاه باقی خواهد ماند.

دیپلمات های دو طرف این گزارش را تکذیب کردند. بعضی رسانه های دیگر نیز گزارش داده اند مسئله برطرف تحریم های بین المللی علیه ایران از موضوعات اصلی اختلافات دو طرف در رایزنی های هسته ای است.

از سوی دیگر سرگی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه اطلاع داد که راهکار های کلیدی درباره مذاکرات ایران احتمالا تا شنبه حاصل گردد اما مذاکرات ظاهرا تا هفته آینده ادامه خواهد داشت.

همچنین یک منبع سیاسی از آژانس بین المللی انرژی هسته ای در مصاحبه با نشریه الحیات اعلام نموده است که تهران و واشنگتن در مورد اغلب مسائل هسته ای به تفاهم هایی دست یافته اند و دو طرف به سوی اعلام چهارچوب تفاهم های انجام شده در خاتمه ماه جاری، پیش می روند.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که موضوع غنی سازی اورانیوم از مهمترین موضوعات باقی مانده برای رسیدن به توافق نهایی است و رسیدن به توافق سیاسی با ایران گامی مثبت به شمار می آید.

کشورهای غربی با طرح این ادعا که ایران در حال پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای خود است این کشور را هدف تحریم هایی در بخش های انرژی و مالی قرار داده اند.

.

منبع: تسنیم
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 6103

به "چین: مذاکرات هسته ای ایران نباید به شکست بینجامد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: مذاکرات هسته ای ایران نباید به شکست بینجامد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید