چند مدل سبزه برای شب عید

به گزارش بانیما، همزمان با تولد دوباره طبیعت، جشن سال نو ایرانی در اولین روز بهار شروع می گردد. هر یک از اجرای تشکیل دهنده سفره هفت سین نوروزی، معنای خاضی داشته و حالتی نمادین دارند. به عنوان مثال، سبزه برای شب عید و به عنوان یکی از سین های هفت سین، نماد حاصلخیزی زمین در بهار و تولد دوباره طبیعت است.

چند مدل سبزه برای شب عید

به طور معمول، سبزه از جوانه گندم، جو یا عدس تهیه می گردد، اما برای ایجاد تنوع می توان از انواع مختلف دانه ها برای کاشت سبزه عید استفاده کرد. در ادامه قصد داریم روش کاشت چند مدل سبزه برای شب عید را آموزش دهیم تا در نهایت هر کدام که به سلیقه شما نزدیکتر بود را برای سفره هفت سین تان تهیه کنید.

چند مدل سبزه برای شب عید

در اینجا به روش کاشت سه مدل از پرطرفدارترین سبزه های شب عید اشاره خواهیم کرد.

نحوه کاشت سبزه گندم
 1. در ابتدای کار، گندم ها را خوب بشویید تا حدی که هیچ گونه آلودگی و ناخالصی داخل آب دیده نگردد.
 2. گندم های شسته شده را داخل یک کاسه پر از آب بریزید. دقت کنید که سطح آب باید چند سانت از سطح آب بالاتر باشد، در غیر این صورت ممکن است در اثر جذب بالای دانه های گندم، بخش فوقانی آن ها خشک بمانند.
 3. تقریبا، پس از گذشت دو روز، نقاط یا همان جوانه های سفید کوچکی روی دانه های گندم بوجود می آید. طی این دو روز باید چندین مرتبه آب گندم ها را عوض کنید.
 4. در مرحله بعد، گندم هایتان داخل آبکش بریزید تا زمانی که آب آن ها کامل خالی گردد. سپس، گندم ها را داخل یک پارچه نخی تمیز قرار داده و لبه های پارچه را روی گندم ها برگردانید.
 5. گندم های داخل پارچه را درون آبکش بگذارید و زیر آن بشقاب بگذارید. دانه ها را دائما از طریق آبپاش خیس نگه دارید.
 6. زمانی که گندم ها آغاز کردند به ریشه زدن، باید آن ها را پهن کنید. توجه داشته باشید که ریشه ها نباید خیلی بزرگ شوند، زیرا پهن کردن آن ها سخت خواهد شد و در نتیجه، سبزه یکدستی حاصل نخواهد شد.
 7. ظرفی که قصد دارید سبزه را در آن بکارید، انتخاب کنید. یک لایه پنبه داخل آن بچینید و سپس دانه های گندم را روی پنبه ها قرار دهید.
 8. گندم ها را به صورت دو تا سه لایه روی هم قرار دهید. اگر تعداد لایه ها کمتر باشد، سبزه شما کم پشت خواد شد و نتیجه مورد انتظار به دست نخواهد آمد.
 9. یک پارچه نمدار روی گندم ها قرار دهید و دائما آن ها را مرطوب نگه دارید. از تجمع آب داخل ظرفی که گندم ها در آن قرار دارند جلوگیری کنید چون ممکن است گندم ها فاسد شوند.
 10. به محض مشاهده جوانه های نقره ای رنگ گندم می توانید روزانه چند دقیقه ای آن را در معرض نور خورشید قرار دهید تا جوانه ها رنگ سبز خوشرنگی به خود بگیرند.
 11. بعد از رشد کامل سبزه ، آن را در جای خنک قرار دهید تا علاوه بر کاهش رشد جوانه ها، دیرتر خراب یا فاسد گردد. سعی کنید در این مرحله نیز روزانه آب کافی به سبزه برسد.
نحوه کاشت سبزه عدس
 1. در مرحله اول، عدس ها را داخل کاسه ای بریزید و به مدت یک روز خیس کنید. در طول این مدت، دائما آب عدس ها را عوض کنید تا فاسد نشوند.
 2. بعد از گذشت یک روز از خیس خوردن عدس ها، آب آن ها را خالی نموده و کمی آب روی آن ها بریزید. سپس عدس ها را داخل پارچه نخی مرطوبی قرار دهید و درون یک کاسه بگذارید. برای جلوگیری از ورود نور خورشید درب کاسه را بگذارید و در جایی گرم قرار دهید.
 3. برای جلوگیری از خشکی پارچه، به طور دائم آن را آنالیز کنید و در صورت احتیاج دوباره آن را مرطوب کنید. این کار را تا زمانی که عدس ها جوانه بزنند ادامه دهید.
 4. ظرف مورد نظرتان را انتخاب کنید و عدس ها را به میزان زیاد داخل آن بریزید، در غیر این صورت سبزه شما کم پشت خواهد شد.
 5. در این مرحله، پارچه نخی را خیس کنید و روی عدس ها بگذارید (تقریبا روزی 2 مرتبه). سپس، عدس ها را در معرض نور خورشید قرار دهید. در صورت خشک شدن پارچه به یاری آبپاش آن را دوباره مرطوب نموده و روی جوانه ها قرار دهید.
 6. از تجمع آب داخل ظرف جلوگیری کنید، زیرا این امر می تواند باعث خراب شدن عدس ها گردد.
 7. زمانی که سبزه به میزان کافی رشد کرد، پارچه را از روی آن بردارید و روزی 2 مرتبه سطح آن را با اسپری آبپاشی کنید.
 8. وقتی سبزه به میزان کافی بلند شد، آن را در معرض نور آفتاب قرار دهید و در طول شب سبزه را درون فضای خانه نگهداری کنید.
 9. در نهایت، از خشک شدن یا رسیدن بیش از حد آب به سبزه جلوگیری کنید.
نحوه کاشت سبزه ماش
 1. دانه های ماش را به مدت 12 تا 16 ساعت خیس کنید. سپس، آب آن ها را خالی نموده و دانه های ماش را به صورت لایه ای داخل ظرف مورد نظرتان قرار دهید. هر چه قطر لایه کمتر باشد، عمر سبزه شما بیشتر خواهد شد.
 2. یک پارچه نخی کاملا تمیز را مرطوب نموده و روی ماش ها بگذارید. برای جلوگیری از خشک شدن پارچه روزانه چندین بار با اسپری روی آن آب بپاشید. از جمع شدن آب در انتهای ظرف جلوگیری کنید، زیرا این امر باعث کپک زدن دانه ها می گردد.
 3. مرطوب نگه داشتن دانه ها به یاری دستمال مرطوب را تا زمانی ادامه دهید که جوانه ها حدود یک سانت رشد نموده و سبز رنگ شده باشند. بهتر است روزانه سه تا چهار بار این کار را تکرار کنید.
 4. تا زمانی که سبزه به میزان دلخواه شما برسد، این کار را ادامه دهید. بعد از آن، دستمال نخی را از روی سبزه بردارید و روزانه با اسپری محتوی آب ولرم به آن آب بدهید.
 5. هرچه هوای محل نگهداری سبزه خنک تر باشد، رشد آن کمتر می گردد، بنابراین، اگر رشد سبزه زیاد بود آن را به محل خنک تری منتقل کنید. اما چنانچه احساس کردید سبزه رشد مطلوبی ندارد، آن را به فضای گرمتری ببرید.
 6. بهتر است پس از رشد کامل سبز، آن را در معرض نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید.
منبع: اسنپ مارکت
انتشار: 12 خرداد 1401 بروزرسانی: 12 خرداد 1401 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 19739

به "چند مدل سبزه برای شب عید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند مدل سبزه برای شب عید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید