چرا شرکت های بورسی سود را به وسیله سجام واریز نمی نمایند؟

به گزارش بانیما، به گزارش خبرنگاران، در سال های گذشته شرکت های بورسی، سهامداران خود را برای دریافت سود تقسیمی به بانک ها ارجاع می دادند که دردسر این کار بویژه برای رقم های اندک باعث می شد بعضی ها از دریافت این سود ها منصرف شوند و یا بخش زیادی از این پول ها برای مدت ها در حساب شرکت ها باقی بماند.

چرا شرکت های بورسی سود را به وسیله سجام واریز نمی نمایند؟

همین موضوع باعث شد از سال 98 سامانه ای تحت عنوان سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) برای حل این مساله راه اندازی گردد تا شرکت های بورسی از این طریق سود تقسیمی سهام را بطور مستقیم به حساب افراد واریز نمایند.

با وجود اینکه این موضوع در دستورالعمل انضباطی ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران نیز الزام شده و مطابق تبصره 3 ماده 5 این دستور العمل ناشران موظف شده اند که سود تقسیمی را به وسیله سامانه سجام واریز نمایند با این حال آمار نشان می دهد از شهریور سال گذشته تا شهریور سال جاری 272 شرکت از 490 شرکت یعنی بیش از 50 درصد شرکت ها سود های خود را غیر سجامی پرداخت نموده اند و 218 شرکت به وسیله شبکه سجام پرداخت سود داشته اند.

البته از نظر ارزش بازاری شرکت های بزرگ بیشتر سهام خود را به وسیله سجام پرداخته اند و حدود 29 درصد ارزش بازار به وسیله غیر سجامی پرداخت سود داشته اند.

این در حالی است که اوایل آبان سال جاری رئیس سازمان بورس مهمان کمیسیون اصل 90 مجلس بود و مقرر شد سود همه شرکت های بورسی از دو ماه آینده به وسیله سامانه سجام واریز گردد.

محسن انصاری مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس با اشاره به علل عدم استقبال ناشران از پرداخت سود به وسیله سجام می گوید زمانی که سهامداران بویژه سهامداران خرد برای دریافت سود خود به بانک مراجعه ننمایند ناشران از رسوب پول در حساب های خودشان منتفع می شوند.

به گفته انصاری سهامدار عمده خیلی از شرکت های بورسی بانک ها هستند و بانک ها نیز ترجیح می دهند پول در حساب های خودشان در جریان باشد.

وی به موضوع کارمزد پرداخت سود به وسیله سجام اشاره نمود و گفت: کارمزد شرکت سپرده گذاری مرکزی برای پرداخت سود به وسیله سجام برای هر سهامدار 250 تومان است و این موضوع نیز یکی از دلایلی است که شرکت ها از پرداخت سود به صورت سجامی استقبال نمی نمایند.

این سهامدار می افزاید: برای حل این مشکل در روز های گذشته جلسات خوبی با بازار برگزار شده است و به توافقات خوبی رسیدیم.

انصاری معتقد است: اگر شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان یک بانک تسویه بتواند مجوز بگیرد و شرکت سپرده گذاری در اتاق پایاپای پذیرفته گردد هم از نظر تعداد تراکنش ها محدودیت ها کمتر می گردد و هم هزینه تراکنش ها کاهش خواهد یافت.

حالا سهامداران خرد منتظر محقق شدن این وعده هستند تا برای دریافت سود خود مجبور به مراجعه حضوری و صرف هزینه و وقت نباشند و گاهی از خیر سودشان نگذرند.

سود هایی که رقمش شاید برای تک تک سهامداران مبلغ کمی باشد، اما مجموعش برای شرکت بورسی عدد بزرگی است.

منبع: صداوسیما

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: banima.ir شناسه مطلب: 18152

به "چرا شرکت های بورسی سود را به وسیله سجام واریز نمی نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شرکت های بورسی سود را به وسیله سجام واریز نمی نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید